בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הריון מבוטח 

הריון מבוטח

 
 
יפית בן-נון, Red

זמן לא מועט מתוך תשעת חודשי ההריון, עובר בבדיקות רפואיות שונות ומשונות, שגוזלות זמן, משאבי נפש וכסף. קופות החולים מציעות ביטוחי בריאות, אך רובם מכסים רק חלק מהבדיקות. איזה ביטוח הוא המשתלם ביותר לנשים הרות?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הריון הוא תקופה של אושר,התרגשות וציפייה. וכן, גם של כבדות ועייפות, אבל מי בכלל מתייחס לכך אל מול הנס הגדול שעומד להתרחש. מי שכבר חוותה הריון יודעת כי לא מעט זמן מתשעת החודשים הללו, אנו מבלות במרפאות בין אין סוף בדיקות.

לפני כל אחת מהבדיקות אנו חוטפות כאב בטן קל, ומקוות כי הכול כשורה. למען אלו שכבר היו שם, ולמען אלו שמתעדתות להצטרף למועדון, החלטנו לבדוק אילו ביטוחי בריאות מציעות קופות החולים השונות והחברות הפרטיות לנשים הרות, ואילו בדיקות מכסים הביטוחים. רגע לפני רכישת ביטוח בעל שם יוקרתי כמעט כמו של כרטיס אשראי: זהב, מגן או פלטינום, בדקנו האם כל הנוצץ זהב, ובאיזה כרטיס בעצם הכי שווה להחזיק.
 

תגידי אה

יש בהריון בדיקות שעדיף לא לפספס (צילום: photos.com)
 יש בהריון בדיקות שעדיף לא לפספס (צילום: photos.com)   
עקב ריבוי הבדיקות, גייסנו לעזרתנו את דר' בועז ווייס, רופא בכיר ביחידה לרפואת העובר, אגף נשים ויולדות בבית חולים שיבא, תל השומר, שעשה קצת סדר בבלגן. לדבריו, אישה צריכה לעבור בדיקת רופא, ומעקב הריון שיגרתי מדי ארבעה עד שישה שבועות, בהריון בסיכון רגיל.

בנוסף, יש מספר בדיקות הדמיה חשובות:

א. בדיקת אולטרא סאונד צעיר לחישוב גיל ההיריון, מספר העוברים, ומיקום ההיריון. נעשית לרוב בשבועות 7-8.

ב. בדיקת שקיפות עורפית. מבוצעת בין שבועות 11-14 להריון.

ג. סקירת מערכות מוקדמת. מבוצעת לרוב בשבועות 14-16 להריון, ולאחרונה עם מכשירים חדשים יותר, יש נטייה לבצעה גם מוקדם יותר, סביב שבוע 13.

ד. סקירת מערכות מאוחרת. מתבצעת סביב שבוע 22 להריון, כסקירה בסיסית או סקירה מורחבת.

ה. סביב שבוע 28-32 מומלצת בדיקת אולטרא סאונד נוספת, כאשר אם מבצעים אותה סביב שבוע 30-32 רצוי להסתכל על מספר איברים שעדיין מתפתחים, ויכולות להתגלות בהם בעיות מאוחרות.

ו. בדיקות אולטרא סאונד להערכות משקל מבוצעות בהמשך.

הבדיקות נועדו לגלות מומים מולדים, וחשוב לציין שרובם מתגלים, אך לא כולם. כאשר נרצה לבדוק הפרעות כרומוזומליות, נערוך דיקור מי שפיר. משרד הבריאות ממליץ על דיקור מי שפיר מגיל 35, אבל ההמלצה הנכונה יותר היא לבצע בדיקת סקר לרמת הסיכון לתסמונת דאון.

בנוסף, קיימות מספר בדיקות סקר, כאשר הנפוצה מביניהן היא התבחין המשולש (החלבון העוברי). בדיקות הסקר הטובות יותר הן בדיקת השקיפות העורפית, כאשר משלבים אותה עם בדיקות דם בטרימסטר הראשון, ולעיתים גם בטרימסטר השני.

בדיקות נוספות הן: העמסת סוכר, לרוב בשבוע 24, בדיקות דם שגרתיות, כגון בדיקת ההמוגלובין, ספירת דם, בדיקות שתן, בדיקות סרולוגיות הבודקות כי אין הדבקה במזהמים מסוימים, ובדיקות גנטיות שרצוי לעשות לפני ההיריון, או בשלבים מאוד מוקדמים בו.
 

כמה זה עולה לנו

 
כל קופת חולים מציעה ביטוח בריאות משלה. תמורת סכום סמלי של כמה עשרות שקלים בחודש, תוכלי גם את לרכוש לך ביטוח שכזה, כאשר שיעור התשלום בכל אחת מן הקופות, נקבע על פי גיל המבוטחת.

מהתעמקות בתעריפי הביטוחים השונים המוצעים על ידי הקופות, לא התגלו הבדלים מהותיים:

א. מכבי שרותי בריאות מציעה את ביטוח "מגן זהב", במחירים שבין 25- 48 ₪.

ב. שרותי בריאות כללית מציעה את ביטוח "מושלם", במחירים שבין 28-39 ₪, כאשר ניתן להרחיב לביטוח "פלטינום" בתוספת שנעה בין 33-37 ₪. מי שתבחר בביטוח זה, תהנה מתקציב של 2500 ₪ לכל תקופת הביטוח, ותבחר בהתאם לשיקול דעתה, כיצד לנצל את התקציב לכל בדיקה, טיפול או ייעוץ הקשורים להריון, גם אם היא בוחרת לעבור את הבדיקה אצל רופא פרטי. ההחזר עבור כל הוצאה יהיה 75% מההוצאה, עד לסכום מרבי של 2,500 ₪.

ג. קופת חולים לאומית מציעה את ביטוח "לאומית זהב", במחירים הנעים בין 22-63 ₪.

ד. קופת חולים מאוחדת מציעה את ביטוח "עדיף" בתעריף שבין 31-51 ₪. בנוסף מציעה מאוחדת את ביטוח "שיא" תמורת תוספת לתשלום על ביטוח "עדיף" שנע בין 10-32 ₪.
 
 

מוטציות שכאלה – בדיקות גנטיות

רגע לפני שצללנו להשוואה המתבקשת, ביקשנו להבהיר מהן בעצם הבדיקות, האם מספיק לעבור אותן פעם אחת לכל ההריונות, והאם הן מכסות את כל הסיכונים? דר' וויס ענה לנו נחרצות- לא.

בדיקות גנטיות מכסות אך ורק מחלות גנטיות, אשר דרך ההורשה שלהן ידועה, הגן שלהן נמצא, והן בסיכון מספיק בכדי לחקור את כל האוכלוסייה. יש עדיין מגוון גדול של מחלות גנטיות אשר לא ניתן לבצע להן בדיקות כיום, בין אם בגלל ששיטת הבדיקה לא טובה, הגן לא נמצא, או שאלו מחלות כל כך נדירות, שלא ניתן לשווק להן בדיקה כללית.

כאשר מבצעים את הבדיקות במהלך הריון אחד, ועבר זמן עד להריון השני, יש להתייעץ במכון גנטי האם לחדש את הבדיקות. ישנן מוטציות או מחלות שבהן לא מתחדש שום דבר, ויש מחלות כמו ציסטיק פברוזיס, שבהן מתגלות מוטציות חדשות לפרקים.

יש גם מחלות גנטיות שפשוט לא נבדקו בכלל בשנים האחרונות, ונכנסו לאט לאט לסל המחלות שניתן לבדוק, כדוגמת המחלה SMA. אם עבר זמן מההיריון הקודם, אישה שנכנסת להריון פעם שנייה צריכה לברר : האם יש עוד מחלות שמציעים, במידה והיא רוצה לבדוק אותן, ולגבי המחלות שהיא בדקה כבר, האם יש להן מוטציות נוספות.

עכשיו משהבהרנו מה הן בעצם הבדיקות, נעבור לחלק הקשה – המחיר. כל בדיקה מהסוג המוזכר לעיל, תרוקן סכום לא קטן מחשבון הבנק שלך, כאשר ניתן להגיע אף לשש עשרה בדיקות.

בחשבון פשוט, הרבה כסף. המחירים, יש לציין, מותנים בפניה למכוני הסדר בלבד. בבדיקה שערכנו גילינו כי הביטוח המשתלם ביותר הינו "מושלם" של קופת חולים כללית, המציעה סל של 16 בדיקות בעלות של 80 ₪ לבדיקה. מיד אחריו ניצב ביטוח "עדיף" של קופת חולים מאוחדת, במסגרתו עלות כל בדיקה תהיה 90 ₪.
 

שקיפות עורפית

צילום: photos.com
 צילום: photos.com   
את בשבוע 11 ומתלבטת אם לעשות את בדיקת השקיפות העורפית באופן פרטי, או בקופת החולים, בואי נגלה לך איזה ביטוח יאפשר לך לערוך את הבדיקה באופן פרטי, מבלי לרוקן את הכיס.

הפעם קופת חולים מאוחדת המציעה את ביטוח "עדיף" לקחה את המקום הראשון כאשר אם תבחרי לבצע את הבדיקה באופן פרטי, תזכי להחזר של 75% מערך הבדיקה, עד לתקרה של 375 ₪, ואם תבחרי לבצע את הבדיקה במכוני הסדר תשלמי 85 ₪. למקום השני הגיעה קופת חולים לאומית המציעה את ביטוח "לאומית זהב". כמבוטחת תוכלי לבצע את הבדיקה באופן פרטי, ולקבל החזר של 80% עד תקרה של 310 ₪.

סקירת מערכות

סקירת המערכות מתחלקת לשתיים: מוקדמת ומאוחרת, כאשר רוב הביטוחים מכסים סקירה אחת בלבד. איזה ביטוח מכסה את שתי הסקירות? חקרנו ומצאנו: כמבוטחת "לאומית זהב" של קופת חולים לאומית, תהיי זכאית לשתי סקירות מערכות, אחת מוקדמת ואחת מאוחרת, בכל הריון. באם תבחרי לעשות את הבדיקות במכון הסדר, תשלמי על כל בדיקה כ – 207 ₪. באם תבחרי לעשות את הבדיקות אצל רופא פרטי, על הסקירה המוקדמת תקבלי החזר של 80% עד לתקרה של 467 ₪, ובעבור הסקירה המאוחרת תקבלי החזר של 80% עד לתקרה של 622 ₪.

שאר הקופות מציעות סקירה אחת בלבד, כאשר הזולה מביניהן, באם תבחרי לבצע את הבדיקה באופן פרטי, הינה קופת חולים כללית, המציעה את ביטוח "מושלם". באם תבצעי את הסריקה באופן פרטי, תזכי בהחזר של 50% מעלות הבדיקה, ועד תקרה של 522 ₪ לבדיקה.

שתי קופות: קופת חולים מאוחדת, המציעה את ביטוח "עדיף", וקופת חולים מכבי, המציעה את ביטוח "מגן זהב", מאפשרות לך לבצע את הבדיקה במכוני הסדר תמורת השתתפות עצמית של 100 ₪.
 

מי שפיר

החלטת לבצע בדיקת מי שפיר, ואת דואגת, ומתלבטת באיזה רופא לבחור. אנחנו ננסה להוריד מעלייך לפחות עול אחד. בדקנו עבורך איזה ביטוח המשתלם ביותר, וגילינו שביטוח "לאומית זהב" של קופת חולים לאומית מציעה לבצע את הבדיקה במכון הסדר ללא כל תשלום, ואילו לא במכוני הסדר, תמורת החזר של 80% ועד לתקרה של 2,022 ₪

מדשדש אחריו ביטוח "מגן זהב", המאפשר לך לעבור את הבדיקה במכוני ההסדר תמורת 100 ₪ בלבד, או לבצע את הבדיקה באופן פרטי, ולקבל החזר במידה שהגיל בו נכנסת להריון הינו מתחת ל- 35 על פי הפרוט הבא:
- במידה ותוצאת המבחן המשוקלל של בדיקת חלבון עוברי קטנה או שווה ל- 1:500 (כמו 1:400) גובה ההחזר הכספי הוא עד 1927 ש"ח.

- במידה ולא ביצעת בדיקת חלבון עוברי כלל, או שביצעת בדיקת חלבון עוברי והתוצאה גדולה מ- 1:500 (כמו 1:600) תהיי זכאית להחזר כספי של 80% מעלות הבדיקה ועד תקרה של 1000 ש"ח.

- אם גילך מעל 35, ההחזר הכספי מתבצע על חשבון משרד הבריאות.

סיסי שלייה

בחרת לעבור בדיקת סיסי שלייה, ואת רוצה לדעת היכן תקבלי את התנאים הטובים ביותר:
גם הפעם בדומה לבדיקת מי השפיר גילינו כי ביטוח "לאומית זהב" של קופת חולים לאומית לוקח את המקום הראשון. כמבוטחת במסגרתו, תהיי זכאית לעבור את הבדיקה במכון שבהסדר בעלות של 311 ₪, ואם תבחרי במכון שאינו בהסדר, תזכי להחזר של 80% עד לתקרה של 1,244 ₪.

במקום האחרון נמצאת מכבי שרותי בריאות, המציעה את ביטוח "מגן זהב", אשר אינו מציע למבוטחת החזר על בדיקת סיסי שלייה בכלל.
 

תוספות מקוריות

חלק מקופות החולים מציעות בביטוחיהן גימיקים שיווקים לרוב. קופת חולים לאומית, בביטוח "לאומי זהב" למשל, מציעה לך השתתפות בהוצאות לידה פרטית, בבית חולים פרטי. כמבוטחת "מושלם" של הכללית תהיי זכאית לעבור סדנאות: עיסוי תינוקות, החייאת תינוקות, או סתם לשמור על הגזרה בהריון באמצעות סדנת התעמלות בהריון, תמורת עשרה שקלים למפגש בלבד.

הידעת?

יש ברשותך ביטוח רפואי פרטי? הידעת שביכולתך להרחיב אותו? יריב אבני מחברת "דוידוף ניהול הסדרים פנסיונים" מסביר: ניתן להוסיף לביטוח הבריאות הקיים כיסוי "אמבולטורי" אותו ניתן לרכוש מחברת הביטוח, כתוספת לפוליסת הבריאות הסטנדרטית, תמורת סכום שנע בין 20-30 ש"ח למבוגר.

בכל כיסוי אמבולטורי קיימים מספר נושאים כגון בדיקות אבחנתיות ( CT ו MRI לדוגמא), בדיקות הריון, החזרים על ייעוצים עם מומחים, בדיקות "סקר" תקופתיות וכו'. חברות הביטוח המובילות את התחום הינן: "כלל", "פניקס", "מגדל", ו"הראל".

לחצי פה לצפייה בטבלת השוואה מפורטת של ביטוחי קופות החולים >>
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by