בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
לה לה לה אפצ'י 

לה לה לה אפצ'י

 
 
איילה פפירני-יניב, Red

עונות המעבר, כמו זו שמתחילה בימים אלה, גורמות פלאים ללועם ואוזניהם של הקטנטנים. כל מה שרציתם לדעת על מחלות אף-אוזן-גרון אצל ילדים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הבעיות הרפואיות השכיחות בקרב מייצרי הנזלת, סובבות סביב מערות האף אוזן גרון. כמה קטנטנים, ככה מרובי צרות. לא תפגשו למשל הורה ותינוקו, שלא חוו לפחות פעם אחת חום גבוה בתוספת דלקת אזניים, או אדמומית גרון לקינוח.

כשנולד התינוק, אפשר כבר מראש לבקש את ימי המחלה, אמנם בתאריך לא ידוע, אך בוודאות קיום. לעיתים הבעיות מתפרשות על פני השנה כולה, וזוכות לכינוי המפוקפק: כרוני. בכל מקרה זה לא נעים, וזה כואב בא.א.ג ובלב.
 

העונה הנכונה

כשקר, התנגדות הגוף לפולשים יורדת צילום: photos.com
 כשקר, התנגדות הגוף לפולשים יורדת צילום: photos.com   
מזג האוויר שמנסה להפריד בין החורף לאביב, ומכניס אותנו לתוך הויכוח, מותיר אותנו תוהים האם הלבשנו מספיק, מעבר, או חדש מדי לשבילי הנזלת המתפתלים בעליצות. דר' סאבו רני, רופאת אף אוזן גרון בכירה בבתי החולים השרון ורבין, טוענת שיש מידה של צדק בדאגה ללבוש: "בגשם הראשון וגלי הקור החזקים יש גל של שפעות, נזלות, ודלקות אוזניים."

זאת אומרת שיש מידה של אמת ב"אל תשכח סוודר" המפורסם?

"נכון. כשקר נוצר כיווץ של כלי הדם, ואז יש ירידה מסויימת של התנגדות הגוף, וקשה לו יותר להתגונן." אז נכון, החורף כבר מקרטע, אך אין בשורת ריפיון ידיים על הפתח, משום שעונת המעבר שעל פתחנו, זו מגוונת הרוחות והטמפרטורות, נעימה לא רק לנו, אלא גם למטילי האימה המיקרוסקופיים.

דר' סאבו מספרת שעשתה מחקר השוואתי בין כמות החיידקים הקיימת בקיץ, בחורף, ובעונת המעבר. "מסתבר שגם החיידקים מחבבים את עונת המעבר, וכמותם גדולה יותר, לכן יש לשמור על עירנות, ולא להתפלא אם התינוק מצונן דווקא אחרי היום החמים של אתמול"
 

אוזן מדליקה

 
המכה הקשה מכל מכונה דלקת אוזניים. מי אמר אצלי ולא קיבל בכי מר, חוסר נוחות, ונאקות ליליות, עור בוער, תנועות נשיכת אצבע בפה, ומשיכת האוזן. תינוקות רכים מאד, מתחת לגיל חודשיים, המגיעים עם חום גבוה ודלקת חריפה, הם בדרגת סיכון להתדרדרות עד סיבוכים תוך מוחיים. לכן מתבצע הליך רפואי של חתך בעור התוף. המטרה היא ניקוז הנוזל המוגלתי.

מגיל חודשיים ועד שנתיים, שוקלים טיפול אנטיביוטי במקביל למידת החום. הגוף מתגונן לבד כל עוד חומו אינו עולה על 38.5. מעבר לכך יש לצרוך אנטיביוטיקה, למיגור הדלקת. למרות זאת, לא כדאי להיכנס לפאניקה כשהחום עולה, כי עליה של החום מאיצה את ריפוי הגוף.

דר' סאבו טוענת כי יש חשיבות לדרך בה אנו שומרים על הגיינת אוזני הטף: "אסור לנקות אוזניים אצל ילדים ותינוקות עם קיסמים, גם אלו ה"מותאמים". אך ורק ניגוב קל עם טישו. חל גם איסור חמור זה כמה שנים על שטיפות אוזניים עם מים. אם יש שעווה, והרופא המטפל צריך לבחון מה קורה באוזן, רופא אף אוזן גרון יוציא במלקחיים קטנים את גוש השעווה, או ישאב תחת מיקרוסקופ." כמו במצבים אחרים בהם כל ההורה המוסיף גורע, כך גם כאן. פשוט לתת לילד להיות חופשי, מאושר ובריא.
 
 

כפתור וילד

הצטברות נוזלים באוזן התיכונה, גם היא תופעה מוכרת, העלולה לגרום לירידה בשמיעה. מספר תיאוריות מסבירות את התרחשות המצב הלז. הראשונה טוענת שהמקור הוא חסימת צינורות האוורור המחברים בין האף לאוזן. השניה מאשימה את שנואי נפשנו, החיידקים, והשלישית תולה את האשם בגורם האלרגי.

הטיפול הוא סוג מסויים של אלימינציה. מנסים טיפול אנטי-היסטמיני המטפל באלרגיה. אם אינו עוזר, עוברים לאנטיביוטיקה. במידה וזו אינה משפיעה, עוברים לטיפול האולטימטיבי: ניתוח כפתורים.

בניתוח יוצרים חתך קטן בעור התוף, שדרכו מכניסים צינורית שמנקזת את הנוזלים בצורה מתמדת. הכפתורים הרגילים נשארים באוזן עד חצי שנה, ואז מתרחשת דחייה עצמונית, והגוף נפטר מהצינורית. "עד אז, אסור להרטיב את הראש בבריכה שמלאה חיידקים."

יש מקרים בהם הגוף אינו מגיב טוב למוצר החיצוני?

"כן. אם הכפתורים לא יוצאים מהגוף לבד עד שנתיים לאחר הטיפול, יש צורך להוציא. לפעמים הגוף דוחה מיד את הצינורית, או אז צריך לחזור על הניתוח." דר' סאבו מבקשת להדגיש כי רק אם הנוזלים גורמים לירידה של 25-30 דציבל בשמיעה עושים ניתוח כפתורים, בשילוב ניתוח שקד שלישי שיוסבר בהמשך. לפעמים אפילו מוותרים על הראשון.
 

לכל אחד שקד

לכל אחד שקד (צילום: photos.com)
 לכל אחד שקד (צילום: photos.com)   
בלבול גדול קיים בקרב ההורים, בנוגע לבעיות פוליפים ושקדים. במה הם שונים, היכן ממוקמים, ומה תסמיני הבעיות ופתרונן.

בגופנו קיימים חמישה שקדים, שיוצרים מעין טבעת הקרויה על שם וואלדייר. שניים הנראים בצידי הלוע הם השקדים המורדים, שעליהם עוד נדון בהמשך. השלישי נמצא מאחורי הענבל, והוא מכונה "פוליפ". שניים נוספים ממוקמים בבסיס הלשון, ואינם לוקחים חלק במהומה הרפואית בקרב הזאטוטים.

"אצל ילדים קטנים לרוב השקד השלישי, הפוליפ, מוגדל, מה שגורם לחסימה של הלוע האפי, וקשיי נשימה דרך האף. ההפרעה היא מכנית ובאה לידי ביטוי בפה פעור, ירידה בכמות החמצן שמגיעה למוח, נחירות, ואף דם נשימה בשינה. האוויר שמכניסים לריאות דרך הפה לא עובר ניקוי וחימום דרך האף, שתפקידו לתת לחות ולנקות את האוויר שנכנס לריאות."

גם במצבו הנורמלי והלא מוגדל, מהווה השקד השלישי קרקע מזון פורייה לחיידקים. "אם יש נזלת כרונית, ההמלצה היא לכרות אותו, כדי להסיר את הגורם הזיהומי". לעומתו, דלקות שקדי הלוע, עם הנגיף המוכר סטרפטוקוקוס, בדרך כלל אינן שכיחות עד גיל 4.

איך יודעים לזהות דלקת?

"הסממנים הם כאבי גרון עם נפיחות בשקדים. ניתן לראות עליהם ממש נקודות לבנות. לוקחים משטח גרון, ולפעמים גם ספירת דם, כדי שנדע אם זה זיהום חיידקי שדורש אנטיביוטיקה, או ויראלי שיעבור מעצמו."

מתי יש המלצה לניתוח הסרת שקדי הלוע?

"יש מספר מדדים. האחד הוא כשיש הגדלה שלהם ללא דלקת, והדבר עלול לגרום, בשילוב עם הגדלת השקד השלישי, לתסמונת דום נשימה בשינה. אז ממליצים על ניתוח שקדים ופוליפים. הניתוח הוא לא ארוך, ובהרדמה מלאה.

מדד נוסף לניתוח שקדים הוא דלקות שקדים חוזרות ונשנות, בתדירות של שבע בשנה אחת, או חמש בשנתיים, או שלוש בשלוש שנים. תופעה שנקראת אפצס (מורסה), שהינה יצירת כיס מוגלה מעל השקד, הגורמת לדחיקתו, קושי בבליעה, ואפילו סכנת חנק המחייבת ניתוח."

ועכשיו, כשאנחנו יותר חכמים וקצת יותר מיואשים, אנחנו מבינים את ערכה של הברכה "לבריאות". עד האפצ'י הבא.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by