בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
במזל תאומים 

במזל תאומים

 
 
דבורה פורת ותמי סמיש-נמליך

את בהריון, אולטרסאונד ראשון, שומעים את דופק העובר ועוד דופק עובר. מזל טוב, יש לכם תאומים. על תהליכים רגשיים בהריון כפול

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בפעם הראשונה שאישה בהריון ובן-זוגה רואים את דופק העובר הם חווים חוויה מרגשת ובעלת עוצמות חזקות, ברגע אחד הם מוצפים בשמחה, גאווה, תקווה והתפלאות.
אבל מה קורה כאשר מגלים לא פעימה אחת – אלא שתיים? רגע אחד נדהמים למראה הנס של שתי פעימות ומתקשים להאמין ורגע אחר נלחצים ממציאות חדשה ולא צפויה שנחתה עליהם. איך יהיה, מה זה אומר, איך נסתדר והאם אנחנו בכלל רוצים תאומים?
 

חלומות ופנטזיות, הכנה להורות

צילום: photos.com
 צילום: photos.com   
אישה בהריון יודעת שחייה עומדים להשתנות בצורה משמעותית ביותר והיא תנסה לדמיין מה צפוי שיהיה. איך יהיה המפגש הראשון עם התינוק? איך היא תרגיש בתור אם? איזה אם היא רוצה להיות? איזה מן אב יהפוך בן זוגה? איך תהיה ההרגשה להחזיק את התינוק הפרטי שלה? האם הוא יחזיר לה מבט? האם יהיה דומה לה? האם תתמלא באושר וסיפוק כמו בסיפורי אגדות? או שהיא תהיה חסרת סבלנות? התינוק יגדל להיות פטפטן? ספורטאי? איך היא תשלב את התעסוקה הנוכחית שלה? והתחביבים? והחברים?
מחשבות ורגשות העולים בעקבות תהיות אלה נשענים על מצבור החוויות שצברה האישה ההרה במהלך חייה, כאשר מקום מרכזי ישנו לחוויות ולזיכרונות מבית הוריה והתנסותה כילדה במערכת יחסים ילד-הורה. על אלה מתווספים מפגשים עם אנשים וילדים, דמויות אמיתיות כמו גם ספרותיות, המהווים נדבך נוסף בעיצוב תפיסתה בדרך להיותה אם.

נשים רבות בתקופת ההריון עוברות במחשבותיהן מסע לאחור לילדוּת שלהן עצמן ובוחנות מחדש את הסגנון האמהי של האמהות שלהן. במסע זה הן מבררות עם עצמן במה הן רוצות להיות דומות לאמותיהן ובמה להיות שונות.
דימויים ומחשבות אלה שמעסיקים את האישה בהריון נחשבים לחלק חשוב של ההכנה להורות. במהלך תשעה חודשים, בעוד שגוף האישה עובר תהליך פיזי לקראת הלידה, ההנקה והטיפול ברך נולד, הציפיות מייצרות במקביל תהליך רגשי המכין אותה נפשית לשינוי העצום במעבר לאמהות.

העיסוק בציפיות ובחששות מסייע לאישה להתכונן לאפשרויות ולמצבים שונים הצפויים לה בעתיד כאם. אפשר לראות בזה "שלב אימון" בו היא מתכוננת לקראת "האליפות" עצמה.
 

אמא לשניים

 
ומה קורה לאישה בהריון לתאומים? איזה מן "אימון" עוברת אישה בהריון תאומים לקראת "האליפות הכפולה"? כפי שנראה, ההכנה וה"אימונים" לקראת תאומים קשים ומורכבים יותר.
לאישה בהריון תאומים יש עומס גדול יותר של מידע חדש, רגשות עזים ודילמות לעבד ולעכל. בנוסף עליה להתמודד עם פחות ידע והתנסויות רלוונטיים לעולמם של תאומים, לעומת אישה בהריון יחידאי. ייתכן שעקב זאת, אישה בהריון עם תאומים תשקיע כבר בשלב ההריון בחיפוש אחר ידע ומידע הנוגעים גם לשלבי ההורות שלאחר הלידה. אישה במצב זה תהיה יותר מודעת לאפשרות ללמוד ולהתכונן לקראת הורותה. תהליך זה נותן פתח ומבסס הזדמנות להורות לומדת.
 
 

רגע הגילוי

הריון תאומים מלווה בעוצמה רבה של רגשות מציפים ולעיתים סותרים. לפעמים הידיעה על הריון עם תאומים מתקבלת כברכה אדירה, כהתגשמות של חלום, או כפיצוי על המְתנה ארוכה להריון.
לעיתים התחושות הן של תדהמה ובהלה מהעתיד.
תחושות אלה עשויות להיות מלוות גם ברגשות אשמה: איך אני לא שמחה לחלוטין לקראת ילדי הצפויים? האישה עשויה למצוא את עצמה מתנדנדת בין אושר עילאי לדאגות חסרות שליטה.
יתכן כי התגובות של בני הזוג להפתעה הכרוכה בהריון רב עוברי תהיינה שונות. מצב זה עשוי להוות מעמסה נוספת על התהליך הרגשי המלווה את שלב ההריון.
הריון תאומים מתגלה לרוב לאחר שמגלים את ההריון עצמו. אישה שכבר הספיקה להתרגש לקראת ההורות הצפויה ולדמיין את עצמה עם תינוק אחד – פתע פתאום מוצאת עצמה מול השאלה - איפה מכניסים תינוק נוסף לתמונה שבדימיוני?
הפנטזיה הקודמת קופאת מחוסר התאמתה למציאות החדשה ויש קושי לפנטז מחדש והשאלות לגבי יכולת ההתמודדות עם תאומים עולות ועולות ללא תשובות ברורות.
 

שנינו יחד וכל אחד לחוד

כל אחד מהתאומים הוא אישיות עצמאית ונפרדת (צילום: photos.com)
 כל אחד מהתאומים הוא אישיות עצמאית ונפרדת (צילום: photos.com)   
מרכיב עיקרי בקושי לדמיין מצבים בהורות לתאומים נובע מתחושת הריק, מאחר ורוב ההורים לתאומים אינם תאומים בעצמם.
לזוג בהריון עם תאומים חסר מחסן חוויות אישיות מילדותם, הרלוונטיות לעולם של תאומים. במצב זה האישה עשויה להרגיש כי מאחר שאמה לא גידלה תאומים, היא עצמה לא יכולה להיעזר בזיכרונות ובהשוואות אליה כבסיס לבניית התפקיד האימהי שלה עצמה. נוסף על כך – מאחר שבעבר אחוז התאומים היה נמוך לאין שיעור לעומת המצב כיום, לא ניתנה לאישה הזדמנות לאסוף במשך שנות חייה התרשמויות רבות של גידול תאומים בסביבתה.

החלל הנוצר עקב חוסר הבסיס ההתנסותי האישי בגידול תאומים, וכן החוסר במודלים לחיקוי בסביבת חייה של האם לעתיד, מתמלא לעיתים קרובות מדוגמאות של תאומים בתקשורת ובספרות. פעמים רבות דוגמאות אלה מהוות סטריאוטיפים חד-מימדיים: דוגמא אחת הם זוג התאומים הזהים בספרי "הארי פוטר" - זוג תאומים שאי אפשר להבחין ביניהם מאחר והם זהים במראה הפנים ומבנה הגוף. לכאורה זוג מקסים, מבחינה חיצונית אבל בעצם מאוד שטחי ומגביל מבחינת התאומים עצמם. בסטריאוטיפ כמו זה אין מקום לכל אחד מהתאומים לצמוח כאישיות עצמאית ונפרדת.
סטריאוטיפים ודוגמאות אלה, בין אם הם מושכים את ההורים לעתיד ובין אם מרתיעים אותם, יכולים ולהקשות עליהם בהכנה לאתגר הייחודי בגידול התאומים.

מתוך החלל, השאלות והאי-ודאות ציינו שאפשר ותתפתח הורות לומדת. הורים בהריון עשויים להתחיל לשאול מגוון שאלות החל משאלות מעשיות כמו- איך מניקים שניים? האם זה בכלל אפשרי? איזו עגלה לרכוש? ועד שאלות חינוכיות וערכיות. החיפוש אחר תשובות והניסיון להבין סוגיות בגידול תאומים פותח דלת נפלאה להכנה וללמידה של תהליכים בהורות לתאומים.
בנוסף, הורה לתאומים זוכה ללגיטימציה חברתית ואישית רבה יותר להתייעץ ולבקש עזרה ולא רק לסמוך על האינטואיציות שלו.
רווח נוסף של הורי תאומים נובע מהמעורבות הרבה של אבות לתאומים הלוקחים חלק פעיל יותר בהורות בהשוואה לאבות ליחידאיים.
 

זהות אישית לכל תאום

הלמידה על תאומים מעלה את הנושא המרכזי בגידול תאומים שהוא נפרדות פסיכולוגית. הרעיון מאחורי מושג זה הוא יצירת זהות אישית ונפרדת לכל תאום, על ידי התייחסות אישית ועידוד כל תאום להרגיש כאישיות עצמאית.
הקושי בנפרדות בולט בשלב ההריון. בשלב זה יש בלבול אמיתי מאוד מול כל תאום – שני התינוקות מורגשים לעיתים קרובות ברחם כ"חבילה אחת גדולה". במצב זה עשויה אישה בהריון עם תאומים לשאול את עצמה - איך אדמיין כל תאום כאישיות נפרדת כאשר אני כרגע בגוף לא מבדילה ביניהם? כאשר תינוק בועט, אני אולי מתקשה לדעת איזה תינוק בועט, והתחושה היא ש"התינוקות בועטים".

בלבול אמיתי זה יכול להבהיל אישה בהריון אשר קוראת בספרים ולומדת על הצורך לנפרדות. כאן המקום להרגיע ולהגיד - אכן מבלבל. השגת נפרדות כרוכה בתהליך ארוך של חודשים ושנים לאחר הלידה, אשר מתבסס בראש ובראשונה על המודעות לצורך בו. מומלץ בשלב זה של ההריון להכיר את הנושא ולהתעניין בו, אבל חשוב להבין שמדובר בתהליך, וכי הזהות הנפרדת של כל תאום אינה מושגת ביום אחד.
 

הריון בסיכון

הריון תאומים מעורר דאגה לבריאות העוברים עצמם. הריון תאומים נחשב להריון בסיכון.
יש סיכוי גדול ללידת פגים (כ 60%) וישנה סבירות ליותר סיבוכים בהשוואה להריון "יחידאי". אם מוסיפים לתמונה את העובדה שכ- 50% מההורים המצפים לתאומים הינם לאחר טיפולי פוריות, כך שהמתינו תקופה ארוכה ומתוחה להריון הנוכחי, ניתן להבין שבהרבה מקרים הורים בשלב ההריון עם תאומים עסוקים רוב רובו של הזמן בדאגה לשלום ההריון ובריאות העוברים.
המעבר להורות ולטיפול בתינוקות עצמם עשוי במקרים אלה להוות שינוי דרמטי יותר כאשר ההורים החדשים יגיעו לשבועות שלאחר הלידה ללא הריפוד של הדימויים, הפנטזיות ו"האימון" על תסריטי חיים שונים בדימיונם, המתרחשים במהלך חודשי ההריון. במקרה שבו החששות והפחדים אינם משאירים מקום לציפיות חיוביות ובריאות, כדאי לשקול התייעצות עם איש מקצוע מתאים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by