בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אוצר משפחתי 

אוצר משפחתי

 
 
תיירות נענע

הליכה במסלול של שמורת נחל אוג, הכוללת ביקור בקניון מדברי המתנשא לגובה. מקנחים בפיקניק בשמורת טבע עינות צוקים, נווה מדבר תוסס ויפה על חוף ים המלח

 
 
 
 
 
 
 
 
 
טיול משפחות עם מסלול אתגרי. מינוס הבלונד, מינוס האש (ASAP)
 טיול משפחות עם מסלול אתגרי. מינוס הבלונד, מינוס האש (ASAP)   
מסתבר שיש חיה כזאת "טיול אתגרי משפחתי" שאינו קשה, אבל גם לא ממש קל. על סדר היום: טיול שכולל הליכה לאורך נחל, ירידה בקניון מדברי והשתכשכות במים בשמורת טבע. כל זה מחכה לכם בדרום בדרום הארץ, בין מדבר יהודה לחופי ים המלח.
 

נחל אוג

עם חברות בלבן או ידידים בכל צבע אחר. אוג ועינות צוקים מתאימים לכולם (ASAP)
 עם חברות בלבן או ידידים בכל צבע אחר. אוג ועינות צוקים מתאימים לכולם (ASAP)   
מסלול הטיול: מסלול מעגלי בשמורת הטבע נחל אוג המתחיל ומסתיים בשער של קיבוץ אלמוג.
אופן הטיול: סיור רגלי, מתאים לכל גיל.
משך הטיול: שעתיים-שלוש.
גישה: בסמוך לקיבוץ אלמוג, נוסעים מכיוון ירושלים בכביש מספר 1, לכיוון ים המלח.
בטיחות: בנחל יש שיטפונות בעוצמות אדירות בחורף. לא כדאי להיות בתוכו כשזה קורה, אבל לשבת על הגדה ולצפות זו חוויה מומלצת. ההליכה בערוץ הנחל מחייבת זהירות, במיוחד לאחר גשמים כשהכול חלקלק.
 

מסלול נחל אוג

מתכוננים לפיקניק. מסלול המשלב טיול ופתיחת שולחן (ASAP)
 מתכוננים לפיקניק. מסלול המשלב טיול ופתיחת שולחן (ASAP)   
הטיול שלנו מתנהל בנופיו הקסומים של המדבר הנגלים לעינינו כשעוברים את ירושלים מזרחה: גבעות והרים בהירים וצחיחים, עצים פראיים מעטים פזורים בערוצי הנחלים.

בצומת אלמוג נפנה ימינה לכיוון הקיבוץ, נשאיר את הרכבים בסמוך לשער ונצא מערבה אל המסלול המעגלי של נחל אוג. במקום בו פונה הכביש לכיוון צומת אלמוג נפנה שמאלה (דרומה) ונלך בדרך העפר כשלושים מטרים עד שניתקל בסימון שבילים כחול הפונה מערבה. נעלה על הדרך ונצעד שוב לכיוון מערב, מוקפים בנופם של הנחל, ים המלח הנשקף וההרים שממזרח לו. אם נעקוב אחר קו המים של ים המלח, נוכל לראות את המקום בו נשפך אליו הירדן.

למרגלותיו של הר ראס מוחלחל שמולנו נמצאת דרך ג'יפים המסומנת בשחור. נמשיך בה לכיוון דרום עד לנקודה שבה היא חוצה את ערוץ נחל אוג (נזהה את המקום לפי גשר מתכת המסתתר בין אבני הערוץ). נפנה מזרחה אל חלקו התחתון של הנחל ולאחר דקות הליכה ספורות נמצא את עצמנו בתוך ערוץ נחל מדברי שקירותיו הולכים ומתרוממים מעלינו ויוצרים קניון מרשים וצר. הרימו את העיניים והתבוננו בצורתם המיוחדת של קירות הסלע, אשר גולפו על ידי השיטפונות במשך מיליוני שנים, ובצמחייה שעליהם - הצלף הקוצני, פריחתו של ריכפתן המדבר, ומרבדי הדשא של סיסנית הבולבוסין הצובעים בחורף בירוק את המדרונות המתונים.
 
 
צופה על ים המלח. נסיעה איטית עם חלון פתוח, למען לא ייאטמו האוזניים (FLICKR, manogamo)
 צופה על ים המלח. נסיעה איטית עם חלון פתוח, למען לא ייאטמו האוזניים (FLICKR, manogamo)    
הקניון מתפתל ומעמיק ומידי פעם ניעזר בהליכה בידיות או במדרגות הברזל המעוגנות לסלע, ואפילו נטבול רגלינו במי הגבים הקטנים שלאורכו. לאחר כמה מאות מטרים נגיע למפל שגובהו כארבעה מטרים, מאה מטרים אחריו נמצא מפל בגובה כשבעה מטרים ואחריו מפל נוסף ואחרון, שגובהו כעשרה מטרים. בכל המפלים יש ידיות אחיזה ומדרגות המסייעות לירידה בטוחה וזהירה (את הילדים הקטנים מומלץ לאבטח בחבל).

מהמפל האחרון נמשיך הלאה כמה מאות מטרים ונגיע לאזור בו נפרד הנחל מצוקיו הגיריים. נעלה על דרך הג'יפים המחברת את הקיבוצים אלמוג וקלי"ה, נמשיך ללכת לכיוון צפון (שמאלה לבאים ממערב מתוך ערוץ הנחל) ולאחר עלייה קצרה נפגוש שוב את הרכבים שהשארנו בשער.

טיפ לדרך: בירידות לים המלח האוזניים נאטמות בניסיון להסתגל לעלייה בלחץ האטמוספרי. נסיעה איטית יותר עם חלון פתוח יכולים להקל את הלחץ באוזניים.
 

מסלול עינות צוקים

מסלול הטיול: שמורת הטבע עיינות צוקים (עין פשחה), בסמוך לעין גדי.
אופן הטיול: הליכה רגלית קלה, טבילה במעיינות. מתאים גם למנוחה.
משך הטיול: גמיש.
גישה: חוזרים לכביש מספר1 וממשיכים לכיוון צומת הלידו. בצומת פונים ימינה לכיוון עין גדי (על-פי השילוט), ממשיכים כ- 10 קילומטרים ופונים שמאלה לשמורה.

כשנתעייף מההליכה ניסע לנוח בשמורת הטבע עיינות צוקים (עין פשחה). בשמורה נחזה בריכוז הגדול ביותר של אשלים באזור צפון ים המלח" ואף נחווה מקרוב את משמעותה של הירידה במפלס ים המלח. נסיגה זו גורמת לתופעות ולתהליכים דרמטיים המשפיעים על כל מרקם החיים והטבע בסביבה.

עץ האשל משתייך למשפחת האשלים ומסוגל לקיים עצמו כמעט בכל אזור גידול הודות לשורשיו העמידים בפני מים מליחים. השורשים קולטים את המים המליחים ביום ובשעות הלילה נפלטים המלחים מענפיו ומעליו של העץ (לכן מומלץ מאוד להימנע מישיבה תחתיו בשעות אלה - מי המלח המטפטפים יוצרים לחות ודביקות נוראה). האשל עמיד בפני מי השיטפונות ומארג שורשיו העמוק מעניק לו אורך חיים גם בימי הקיץ הלוהטים. הוא גם משמש כפונדקאי (מארח) למכלול נרחב של בעלי חיים וכדאי להתבונן בקני הציפורים הרבים השוכנים בו, ובנמלה האורגת המקננת על ענפיו.
קבוצת האשלים הצפופה יוצרת בשמורה חורש סבוך המשמש למסתור עבור יונקים ומכרסמים. אפשר להצטרף לאחד הסיורים היוצאים לשמורה החבויה ולגלות בין הסבך אגמים, בריכות ומעיינות, תעלות מים ופלגים ועולם שלם של צומח וחי. כשנצא מחלקה החבוי של השמורה נוכל לטבול בבריכות מי המעיינות הרעננים ולנצל את אחת מפינות החן למנוחה ולארוחה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by