בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
דפנה עכשיו 

דפנה עכשיו

 
 
תיירות נענע

עלי הדפנה בהם אנו משתמשים להחמצת מלפפונים, הם ששמשו לקליית הזר על ראשם של מנצחי התחרויות ביוון העתיקה. עלים אלה, מלאי הבושם גדלים כאן אצלנו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
פעם עיטרו זרים, היום מחמיצים איתם מלפפונים (תמונה: ק. הולצאפל, ארכיון רשות הטבע והגנים)
 פעם עיטרו זרים, היום מחמיצים איתם מלפפונים (תמונה: ק. הולצאפל, ארכיון רשות הטבע והגנים)   
עלי הדפנה בהם אנו משתמשים להחמצת מלפפונים, הם הם ששמשו לקליית הזר על ראשם של מנצחי התחרויות ביוון העתיקה. עלים אלה, מלאי בושם גדלים כאן אצלנו בגליל ובכרמל על עץ נפוץ בחורש – אשר המדע קורא לו בשם "ער אציל".
 

הכרמל מצ'ופר

ממרץ עד אפריל, בעיקר בכרמל (תמונה: א. שמידע, ארכיון רשות הטבע והגנים)
 ממרץ עד אפריל, בעיקר בכרמל (תמונה: א. שמידע, ארכיון רשות הטבע והגנים)   
הדפנה הוא שיח גבוה או עץ, דו-ביתי ירוק-עד, בעל עלים מבריקים המדיפים ריח אופייני של "דפנה". העלים פשוטים, גלדנים, דמויי ביצה, ורוחבם 2 ס"מ ויותר. הם משמשים כתבלין עלי דפנה. הצמח גדל בר בגליל ובכרמל, ונפוץ בגינון בחבל ההררי.

הער מאובק על ידי זבובים רבים ודבורים קטנות. פרחי העץ הזכרי אטרקטיביים הרבה יותר מפרחי העץ הנקבי והם גם גדולים ומרובים יותר. המתנבאות בדלפי נהגו ללעוס עלי-ער לקבלת השראה. היוונים והרומאים האמינו כי עז כוחו של הער להגן מפני אסונות וסערות ברקים, וכל החוסה בצל העץ יינצל מפגיעת מכשפות וקוסמים. האשורים השתמשו בשורשים להפקת עשן ולגירוש רוחות.
הדפנה פורח בסוף חודש מרס במקומות הנמוכים ובתחילת חודש אפריל בהרים הגבוהים. הפרי עומד ירוק במשך כל הקיץ ומבשיל ומשחיר רק בסתיו.
 

מתבלין ועד סבון

מסלול רווי דפנה (תמונה: א. שמידע, ארכיון רשות הטבע והגנים)
 מסלול רווי דפנה (תמונה: א. שמידע, ארכיון רשות הטבע והגנים)   
עלי הדפנה משמשים תבלין בהכנת ירקות כבושים וכן רחב שימושם בבישול. שמן העלים והפירות משמש לעשיית סבון ובתעשיית התמרוקים. כן משמשים העלים להוספת ניחוח לדבלים ולטבק. הכפריים מוסיפים עלי ער כריח טוב לכביסה ולסבון. בתורכיה מוסיפים עלי ער בין גרוגרות התאנים להרחקת מזיקים.
הער האציל מקובל כיום מאוד לשתילה כשיח נוי. הוא צורך מעט מים, ירוק כל השנה וקל לגזום אותו בצורות ציוריות.

ערביי ישראל משתמשים בער להרגעת כאבי פרקים וכאבי עצבים, לריכוך העור, למריחת פצעים, לחיזוק שיער, ולעצירת שלשול והקאה. הדרוזים משתמשים בשן ער באופן דומה. יש הממליצים על שמן ער כהגנה על העור מפני חרקים עוקצים. עלה הער-"טרפא דערא"- נזכר בתלמוד כתרופה נגד תולעי מעיים.
 
 

טיול בעקבות הדפנה

לאן מגיעים: ה"מוחרקה" – קרן הכרמל – הוא הקצה הדרומי-מזרחי של רכס הכרמל. אל המוחרקה נוסעים בכביש מס' 2 (כביש החוף) עד מחלף קיסריה ובו פונים אל כביש מס' 70 (ואדי מילק). נוסעים עד מחלף אליקים ופונים שמאלה (צפונה) אל הכרמל. נוסעים בכביש במרכזי של הכרמל עד צומת הפניה למוחרקה, בו פונים לפי השלטים ונוסעים עד מגרש החניה של מנזר המוחרקה. הולכים אל הקצה הרחוק של מגרש החניה, אל התצפית ממנה נפרש נוף מרהיב של עמק יזרעאל ומרחבי הגליל, עד הגולן והחרמון. בכל השטח נפוצים עצי אלון מצוי וביניהם עצים נמוכים רבים של ער אציל.

מנקודה התצפית מתחיל שביל הליכה מסומן בירוק – שביל קרן הכרמל. השביל בחלקו מאד תלול. יורדים בשביל לפי הסימון עד לעמק יזרעאל, ליד צומת התשבי. לאורך השביל שיחים רבים של ער אציל, קטפו עלה (אך לא יותר) מוללו והריחו את ריח הדפנה המשכר.
אורך מסלול ההליכה: כ-2 קילומטרים.
משך המסלול: שעה עד שעה וחצי.

באדיבות אבי שמידע - פרופסור במרכז לרציונאליות, מנהל מרכז רות"ם לצמחי ישראל.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by