בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
החיים בסדר 

החיים בסדר

 
 
ורד ברלל

ארוחת ליל הסדר, יכולה להיות מעייפת, מתישה ומתסכלת כשאתם הורים לילדים קטנים. עם קצת הכנה מראש גם הסדר יכול לעבור בסדר

 
 
 
 
 
 
 
 
 

שנת היופי

1. דאגו שהילדים ישנו בצהריים- גם אם הם לא נוהגים לנמנם את שנת היופי שלהם בין שתיים לארבע, גם אם הם נשבעים בהגדה של פסח שהם לא עייפים ושהם לא יירדמו בערב, וגם אם לוגיסטית אתם בדיוק עסוקים בשיאו של מסע קניות מפרך להשלים מתנות לערב, אל תוותרו.

אתם ההורים, אתם יודעים איזה לילה צפוי להם, ועוד לא קם הילד שהיה נחמד לדודה שצבטה אותו בלחי כשהוא עייף ורוצה לישון. דאגו לכיבוי אורות, צרו אווירת שינה, וחייבו שנת צהריים. אישית, אני מקפידה בערב החג להעיר את הילדים שלי בבוקר מוקדם יותר מתמיד, כדי להבטיח עייפות ואפיסת כוחות בצהריים.

2. רחצו, חפפו, ונקו אותם לפני שנת הצהריים. אלא אם כן הילדים שלכם נוהגים לטפס על האוורסט, לנהוג במכוניות מרוץ, ולעבוד בבניין בזמן החלומות, בדרך כלל בשינה לא מתלכלכים. ככה לא תצטרכו להעיר אותם מוקדם, ואם יצליח לכם, הם ישנו עד חמש דקות לפני שצריך לצאת מהבית. זה גם מאפשר לכם להתקלח ולהתארגן בניחותא, בלי להזיע ולהתרטב אחר כך ברחצה שלהם.
 

הם נוסעים ושרים

מעבירים את הנסיעה עם הילדים בכיף  (צילום: photos.com)
 מעבירים את הנסיעה עם הילדים בכיף (צילום: photos.com)   
3. בהנחה שאתם לא עורכים את הסדר בבית, תצטיידו כמו לטיול שנתי לפחות, אם לא לחופשה קצרה בבהמס. בהנחה שאתם לא הולכים ברגל לסדר, אלא נוסעים באוטו, משום מה לעם ישראל יש תכונה מוזרה - בערב חג כולם על הכביש. לכן קיים סיכוי לא מופרך בכלל שתתקעו בפקק תנועה אימתני. אם יש לכם רק טיפת מזל, כל האמור לעיל יקרה יחד בערב החג. וכך נסיעה של חצי שעה בעיר, עלולה להפך ליציאת מצרים בת שלוש וחצי שעות. לכן חשוב לצאת מספיק זמן מראש, לצייד את הטייפ באוטו בקלטת שירי חג ולדאוג לתוכנית בידור לנסיעות. דאגו למספיק חיתולים להחלפה, וכל ציוד אחר שלו אתם זקוקים בטיסה טראנס אטלנטית, מקסימום האוטו סוחב.

4. מאחר ונסיעה קצרה בערב החג עלולה להמשך כמו טיסת חצות לניו יורק, כדאי לדאוג גם לכיבוד הולם, לנוסעים הקטנים במושב האחורי. מאוד קשה להסביר לילדים שהם צריכים להתאפק כי "עוד מעט נגיע לסדר" במיוחד לא כשה"עוד מעט" הזה, הוא פרק זמן בלתי מוגבל בין "עד שיגמר הפקק או עד שיחלוף החג, מה שיגיע קודם".

5. מאחר וכמו שאתם מבינים, אני מכירה מקרוב את הפקקים של ערב חג, מומלץ לחכות עם בגדי הנסיך (או הנסיכה) החדשים, עד החניה של המארחים. אחרת, אחרי שלוש שעות בפקק, תקבלו ילד מקומט ומטונף (במיוחד אם שמעתם לעצה הקודמת ודחפתם לו פולקע ביד, לדרך, שיהיה). רצוי להלביש בגדים נקיים, אך של יום יום, או אפילו את הגופייה שעליה אחר כך תלבישו את בגדי החג.
בחניה, שנייה לפני שעולים, מלבישים את הבגדים החדשים, מעבירים מגבון לח על הפרצוף, ומסרק בשיער, וואלה קיבלתם את דוגמן הבית בחזרה, בלי שום רמז לטייפון שעבר עליו לפני דקות ספורות.
 

בגדי הנסיך החדשים

 
6. אם בענייני בגדים עסקינן, בפסח נהוג לקנות לילדים בגדים חדשים, כאילו שאנחנו צריכים את התירוץ הזה כדי להלביש את יורשי העצר במיטב מידות מלכות (במיוחד שיש מספיק גיסות להן צריך להוציא להם את העיניים בסדר). כדאי בכל זאת לקנות עוד איזה טרנינג הכי פושט שבעולם, או פיג'מה חדשה ויפה, נוסף על בגדי השרד.
אחרי שעשינו סבב דוגמנות, עם כל החזרות של קידה בסוף, ודוגמנות מסלול מערוץ האופנה, אחרי שכל הדודות התלהבו והגיסות שאלו "איפה קנית?", תעברו אחר כבוד לטרנינג או הפיג'מה החדשים, שעדיין יראו יפים ונקיים, אבל הכי חשוב - נוחים ופרקטיים, ואם במקרה הילד ייפול שדוד על האפיקומן עוד לפני "מה נשתנה" אתם מסודרים.

מתכוננים ומחייכים

7. כמו לכל מבצע חשוב, גם פה חשוב להתכונן, לברר ולהגיע מוכנים. תדאגו לברר מבעוד מועד מי יהיה בסדר, ומי שר מה נשתנה. אם הילד שלכם עורך חזרות מאז חנוכה להופעת הבכורה המשפחתית, כדאי לשתף בהתרגשות ובציפייה גם את המארחים, כדי שלא תהיה אכזבה.

8. אם אתם עורכים את הסדר אצלכם בבית, חשוב לשתף את הילדים בהכנות, תנו להם לעזור בסידור השולחן ותניחו להם ליצור ולהשתתף בעיצוב.
 
 

הילדים במרכז

9. במקרה שיש מספיק ילדים במשפחה, והסדר נערך אצלכם או אצל סבא וסבתא, או קרובי משפחה קרובים (כי לא סביר שיהיה לכם נוח לבוא בדרישות לשכנה של הדודה בלומה שאליה אתם מוזמנים), בקשו או ארגנו שולחן לילדים.
שולחן כזה כדאי שיהיה ערוך במרכז הסדר. בבית הורי, למשל, מסדרים את שולחן הסדר כמו האות ח' (כך כולם רואים את כולם), ובמעגל ה"פנימי", יושבים הילדים. בשולחן משל עצמם, ערוך ומסודר, כולל מפה לבנה חד פעמית וכלי פלסטיק חדשים ויפים (עם תמונות הגיבורים העכשוויים, ואחרי הסדר כל ילד יוצא עם הצלחת והכוס החדשים), פלוס כסאות בהם הם יכולים להגיע לרצפה,. כך המבוגרים "צופים, על הקטנים, הקטנים משתתפים בסדר, אבל אין חשש שהם יהפכו כוס יין בטעות על המפה החדשה.

10. בסך הכול בואו נודה על האמת, הסדר הזה הוא עניין קצת ארוך ומייגע גם למבוגרים, אמנם מצווה עלינו לספר ביציאת מצרים כל הלילה, אבל למה גם מחייבים אותנו לעשות זאת בארמית? לכן אי אפשר להאשים את הילדים שמאבדים עניין מהר. וילד משועמם הוא אסון קולוסאלי לא מבוטל לשולחן הסדר.
זו הסיבה שמומלץ לרכוש, או להכין מבעוד מועד, הגדה של פסח לילדים, הניתנת לצביעה. יש כאלה היום בשפע בשוק, כך הילד יכול לעקוב אחר הסדר בהגדה שלו, וכשזה מתחיל קצת לעייף (בטח בשלב הקבוע שבו מתחילים הויכוחים המשפחתיים מתי בדיוק צריך לשתות יין ובאיזו הסבה), הוא יכול לצבוע להנאתו.
 

קניידעאלך ולישון

הכינו לילדים פינה נוחה וקרובה לנוח  (צילום: photos.com)
 הכינו לילדים פינה נוחה וקרובה לנוח (צילום: photos.com)   
12. לגבי המזון עצמו, גם אם אתם מתארחים, תדאגו לאוכל הולם לילדים. זו לא בושה לשאול או להזכיר למארחת "האם יש מנות מתאימות לילדים?" או אפילו להציע להביא בעצמכם.
את השלב של החינוך הגסטרונומי על אוכל יהדות התפוצות כדאי שתדחו להזדמנות אחרת. באותו עניין, זה שכתוב לשתות ארבע כוסות יין, לא תופס מתחת לגיל 18, תירוש זה יין באבו אבוה, ואם הזאטוטים מתעקשים, אז גם מיץ ענבים של קריסטל או פריגת תופס את ההלכה.

13. עשיתם כל מה שצריך, הילדים הלכו לישון בצהרים, הם נמנמו בנסיעה, ובכל זאת עוד לפני המנה הראשונה הם מתחילים לשפשף עיניים במקרה הטוב, או לפרוץ בשאגות בכי על בסיס עייפות. אם יש לכם עגלה, זכיתם. זה השלב לפתוח אותה (בשום אופן לא להשאיר מצרך חשוב כזה באוטו). קחו את העגלה לידכם, ולישון.
אם הילדים שלכם קצת יותר גדולים אבל לא פחות עייפים, הפתרון שתופס אצלי, הוא תמיד ליצור, עוד לפני שהסדר מתחיל (שווה לבקש את זה מראש מהמארחת), פינת שכיבה. בסלון, או בכל חדר אחר שקרוב לאירוע הסדר (יענו כזה שמספיק לסובב את הראש ולראות שהכל בסדר), סדרו כמה מזרונים על הרצפה, כריות ושמיכות, וזו הופכת להיות פינת השינה.
 

צוות הווי ובידור

14. אפיקומן. לא חשוב מה ומי, לא משנה אצל מי אתם עושים את הסדר, ולא חשוב מה הכללים באותו בית, אם יש יותר מילד אחד, תדאגו מראש לפרסי ניחומים ולמתנות שאתם הבאתם, כי ממש לא בטוח שסבא הבין לאיזה קלטת וידאו בן החמש כיוון, והדודה לא ממש מכירה את השמינייה.

15. בבתים רבים נהוג לערוך הצגה קטנה בשולחן הסדר, גם אם זה לא נהוג אצלכם, כדאי לאמץ את הרעיון. הילדים מתרגשים ומתכוננים, וחשים שותפים. הביאו מהבית בשקית תחפושות, ערכו עימם חזרה, תנו להם ללכת לחדר (ועזרו להם), תתחפשו לבני ישראל שיצאו ממצרים (גלביה ושק יוטה על הגב ואתם ממש מסודרים), וכאשר מגיעים בהגדה ל"הוציאנו ממצרים " חימקו איתם החוצה, תתחפשו, ועירכו סיבוב בחדר כאילו אתם בני ישראל שיצאו ממצרים.

16. אצלנו בבית נהוג מנהג מקסים, כבר דורות רבים. בזמן שהילדים ישנים, הם מקבלים מתנה לצד המיטה מאליהו הנביא, בשעה שזה בא בלילה לשתות מכוסו (קצת על בסיס סנטה קלאוס).
מנהג מקסים, שהפך את פסח לחג האהוב עלי, והיום הוא כזה על ילדי (חודש לפני פסח אני שומעת אותם מתפללים לאליהו הנביא שיביא להם מתנה שווה, ומבטיחים באלפי שבועות וחרמות להיות הילדים הכי נפלאים בקוסמוס)

זהו, תם ונשלם סדר פסח, לשנה הבאה בירושלים הבנויה או בבית משוגעים, איפה שיהיה מקום. אם ערכתם את הסדר אצלכם, תשאירו הכל כפי שהוא ותלכו לישון. מספרים שבלילה אליהו הנביא נוהג לבוא לבקר, לכו תדעו, אולי ישעמם לו והוא יישאר לעשות כלים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by