בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
פורטו ריקו 
רום תקום 

רום תקום

 
פורטו ריקו |
 
יפעל ביסטרי ותיירות נענע

מאיפה הוא בא, איך הכי כדאי לשתות אותו, והסוגים הטובים ביותר בעולם: סיפור הרום, כולל כמה הצעות לסיורים בארצות המקור

 
 
 
 
 
 
 
 
 
פנטזיות על חופים רחוקים וחולות לבנים. קובה ממטר (תמונה: FLICKR, devos)
 פנטזיות על חופים רחוקים וחולות לבנים. קובה ממטר (תמונה: FLICKR, devos)   
עינך עצומות. אתה שרוע על הגב כשהשמש היוקדת מלטפת וצורבת כל פינה בגופך החשוף השרוע על החול. אוושת הגלים, בת שחוק של שתי הבחורות המשתזפות לידך... "אחח..." אתה מתמוגג, "החופים של מרכז אמריקה..." – "אחי, יש'ך כדור למטקות?" – השאלה שנורתה ללא הודעה מוקדמת זורקת אותך היישר אל המציאות. בעיניים פקוחות, נראה החוף הקריבי עליו פנטזת בדיוק כמו חוף גורדון, ואתה מוכן להישבע שהערס שהעיר אותך מדבר עברית. אם אינכם שייכים לברי המזל שיזכו להגיע למרכז אמריקה בקיץ הקרוב, לפחות השתדלו לשדרג את המציאות כך שתהיה מה שיותר קרובה לפנטזיה. רום יהיה בהחלט התחלה טובה.
 

אחוזי באזז גבוהים

הכניסה למפעל בקארדי. סיור ייצור, ואלכוהול על חשבון הבית (תמונה: האתר הרשמי)
 הכניסה למפעל בקארדי. סיור ייצור, ואלכוהול על חשבון הבית (תמונה: האתר הרשמי)   
רום מופק מקני סוכר החל מהמאה ה-17, בעיקר במדינות מרכז אמריקה המשופעות בקני סוכר. ישנם שלושה סוגי רום – בהיר, זהוב וכהה. הרום הבהיר הינו תזקיק בעל רמת אלכוהול גבוהה אשר דולל במים זכים לרמה של 40%. הרום הזהוב עובר תהליך זהה כשבמהלכו מתווסף קרמל המעניק את הגוון הזהוב. הרום הכהה עובר תהליך מורכב הרבה יותר, אשר בדומה לייצור ויסקי מאלט(!) כולל זיקוק דודי כפול (להבדיל מזיקוק רציף) ויישון ממושך בחביות עץ אלון.

הפופולאריות הצנועה לה זוכה הרום בארצנו אינה משקפת כלל את הנעשה בעולם כיום. זאת ודאי לאור עברה המפואר של התעשייה, אשר הובילה במישרין לתמורות פוליטיות, דמוגרפיות ותרבותיות רחבות היקף. כך, שנים ספורות לאחר שגילו הבריטים במושבות אמריקה הצפונית את הרום, החלו להקים מזקקות. הביקוש העצום הצריך כוח אדם זול לעיבוד חומר הגלם – שדות הסוכר באיים הקריביים, דבר שהוביל לייבוא עבדים מאפריקה למרכז אמריקה. בתוך כמה עשרות שנים יהוו עבדים אלו את הבסיס הלאומי והתרבותי באזורים אלו – מדינות שקמו ברוח הרום.
 
 

בקארדי בייבי

דיכאון חגים? פוארטו ריקו, לחופשה שמחה יותר (ASAP)
 דיכאון חגים? פוארטו ריקו, לחופשה שמחה יותר (ASAP)   
מותגי הרום הנפוצים ביותר מיוצרים בפוארטו ריקו, בקובה ובג'מייקה. לפיכך, לגימות ארוכות מהמשקאות הבאים עשויות לגרום לחזיונות נעימים הכוללים עצי קוקוס וחולות לבנים.

בקארדי הוא מותג האלכוהול הנמכר ביותר בעולם. מעל 200 מיליון בקבוקים נמכרים על ידי החברה, שפעלה שנים ארוכות בקובה ונאלצה לנדוד לפוארטו ריקו לאחר המהפכה המרקסיסטית בסוף שנות החמישים. העטלף המוטבע על התווית מימיה הראשונים של החברה הוא סימנה המסחרי, ומסמל את הצלחת החברה בתחום השיווק לאורך השנים.

אם אתם מתלבטים שוב בין החופשה השנתית באנטליה ובין שגעת שופינג בניו יורק, אולי תשקלו השנה משהו מעט שונה. קפיצה קטנה לסאן חואן שבפוארטו ריקו יכולה לסדר לכם את חווית הרום האולטימטיבית: אמנם ממוסחרת מעט, אבל מי שלא אוהב דוגמיות חינם על רקע חופים בלתי נגמרים - לא ראוי לתואר הכבוד "ישראלי".
קאסה בקארדי (שם פסטורלי יותר למפעל) מכבדת את מבקריה בסיורים באנגלית או בספרדית, ובנוסף לסיור ה"תראו איזה יופי אנחנו עושים את הרום הנמכר ביותר בעולם" הבלתי נמנע, החנות במקום היא שמספקת את השוס הגדול. שם תוכלו לקנות את המהדורה המוגבלת (מאוד) של בקארדי שנמכרת אך ורק במפעל, רום בן 12 שנה, ולקבל שתי משקאות חינם לבחירתכם.
איך מגיעים: קחו את המעבורת ממזח 2 בסאן חואן, ואוטובוס של המפעל כבר ידאג לחכות לכם ולשיכורים בפוטנציה אחרים, בכדי לקחת את כולכם למפעל ללא עיקופים.
מחיר: כניסה וסיור חינם, שלא לדבר על האלכוהול.
 

קפטן, מיי קפטן

הצבעוניות של קובה, האלכוהול של הוואנה (תמונה: FLICKR, devos)
 הצבעוניות של קובה, האלכוהול של הוואנה (תמונה: FLICKR, devos)   
קפטן מורגן, מותג הרום השני במכירותיו בעולם, קרוי על שם הפיראט הנערץ הנרי מורגן, אשר פעילויותיו כנגד צבא ספרד זיכו אותו בלא פחות מתואר אצולה בריטי ו...תפקיד מושל ג'מייקה. עם כזו עשייה ולאור אהבתו העזה לרום, הנצחתו כמותג היתה אך טבעית.
קפטן מורגן, לצערנו, לא מספק סיורים לחסידיו. חברת אפלטון, הרום הג'מאייקני המקומי מזה 250 שנה, דווקא כן. ה-Appleton Estate Rum Tours מספקת סיורי רום מעט יותר מושקעים מאלה של בקארדי: תמורת מחיר סמלי למדי, תוכלו לתור במטעי קני הסוכר מהם מופק המשקה, לבקר במזקקה ולהיות עדים לתהליך הייצור. בסוף הסיור תזכו גם לסחוט קנה סוכר משלכם, לטעום מהרום הלבן, ולהרתיח את הסוכר הרטוב. גם אם לא תייצרו רום ראוי, תזכו במבחר טעימות בסוף הבלגאן, ולבקבוק רום על חשבון הברון.
איך מגיעים: המטע והמזקקה ממוקמים בצד הדרומי של האי, כשתי שעות נסיעה ממונטגו ביי.
 

קסטרו בצ'ייסר

לחיי קובה החופשית. בקבוקים של הוואנה קלאב (reuters)
 לחיי קובה החופשית. בקבוקים של הוואנה קלאב (reuters)   
הוואנה קלאב הוא הרום הלאומי של קובה. האותנטיות של תהליך הייצור, הידני בחלקו, נשמרה בקפדנות עד היום, כאשר כל המותגים עוברים יישון ומיוצרים מקני סוכר קובנים בלבד. החברה, שסבלה משך שנים מאמברגו אמריקאי, מצויה בתהליך של פריחה בשנים האחרונות. לנו נותר רק להתענג על המשקאות הנפלאים ולברך את קובה החופשית.
מי שלא מסתפק בברכה רחוקה לקובה חופשית, מוזמן גם לבקר במקור עצמו: הוואנה קלאב הפכו כבר לתעשיית מבקרים משגשגת, עם מוזיאון רום משלהם, ובר-מסעדה עם כל סוגי הרום האפשריים (עם בלעדיות מובנת להוואנה קלאב, כמובן). המוזיאון מספק סיור בחיי הרום של קובה, מהעבדים משכבר הימים שעמלו במטעי הסוכר, ועד העבדים המודרניים שעובדים שם היום.
במקום גם גלריה לאמנים קובנים ואחרים, וחנות בלתי נמנעת לכל מוצרי הוואנה קלאב. הבר, מספרים במקום, מהווה מקום מפגש למוזיקאים צעירים ואמנים אחרים.
איך מגיעים: פינת רח' סן פדרו ורח' סול. הוואנה, קובה.

הנגריטה הוא מותג נהדר המיוצר במושבות הצרפתיות במרכז אמריקה (מרטיניק, גואדלופ, אנטיגואה). מותגים בולטים – נגריטה 8, המיושן 8 שנים ונגריטה ספייס המתובל בעשבי תיבול רבים המעניקים טעמים עשירים. סיורים עוד אין שם, אבל ניתן ליהנות מהמוצר הזה גם בארץ הקודש.
 

שייק איט בארץ הקודש

הרום ידוע כמרכיב בסיס בקוקטיילים רבים, וביניהם הקובה ליברה המפורסם (רום וקולה), מוחיטו (רום עם סוכר נענע ולימון כתוש) ודאקירי (רום עם ליים או מיץ לימון וסוכר, בדרך כלל יוגש מעורבל עם קרח ובתוספת פירות כלשהם). רום מופיע גם בבסיסם של הבריזרים, הפופולאריים מסיבה לא ברורה.
ככל שהרום איכותי יותר, ניתן ורצוי ללוגמו נקי, ללא תוספת. רום מיושן אף נהוג ללגום מכוס סניפטר על מנת ליהנות ממרב הארומות והטעמים שהמשקה הנפלא טומן בחובו.

נקי או בקוקטייל, עם קרח או בלי – מעט רום בכוס עשוי לסדר לכם קיץ בקצב הרגאיי, גם אם אתם כמה אלפי קילומטרים מהקאריביים.

עוד בפרויקט הנגאובר עולמי
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by