בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
רוסיה 
אמא וודקה 

אמא וודקה

 
רוסיה |
 
יפעל ביסטרי ותיירות נענע

היא מזוהה עם רוסיה, אבל נולדה דווקא בפולין. היא איכותית דווקא כשהיא לא מורגשת, והביאה לפתיחתו של מוזיאון מפואר לשבחה. עוד כמה דברים שלא ידעתם על וודקה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בקבוק נטוש על החוף. שיכרון חושים שמחזיר לימי התיכון (תמונה: sxc.hu)
 בקבוק נטוש על החוף. שיכרון חושים שמחזיר לימי התיכון (תמונה: sxc.hu)   
"חידה עטופה במסתורין בתוך תעלומה". במילים אלה היטיב לתאר וינסטון צ'רצ'יל את רוסיה, אי שם בשנות הארבעים המאוחרות. ואכן, נדמה כי אפילו כיום, עשור וחצי לאחר נפילת הקומוניזם, קשה למצוא דבר אשר יוכל ליישב בין הסתירות והקונפליקטים הרבים השזורים כמעט בכל פן חברתי ותרבותי בארץ הגדולה. פשע, עוני, זנות ואוליגרכיה דרים בכפיפה אחת עם מורשת תרבותית מפוארת אינסופית, אשר הצליחה לשרוד מאות שנים של מלחמות ומהפיכות.
בתוך האניגמה הרוסית, נראה שלחידה ישנו פיתרון אפשרי אחד – שוט קפוא של וודקה.
 

פולניה פספסה פינה

ממפלט יומיומי מסוכן ועד מוצר צריכה תרבותי, מזקן ועד טף (ASAP)
 ממפלט יומיומי מסוכן ועד מוצר צריכה תרבותי, מזקן ועד טף (ASAP)   
למרות שיוכה הטבעי לרוסיה, קיים סיכוי סביר שהיא הומצאה דווקא בפולין. אמנם, השערה זו אינה ודאית ומובן שלא הייתי מעלה אותה במסיבה של ותיקי הצבא האדום, אך מכל מקום אלו הם פני הדברים. ואולם, גם אם יש דברים בגו, הרי שברגע שחצתה הוודקה את הגבול אימצה אותה אמא רוסיה לחיקה והפכה אותה למשקה הלאומי. פשטות הייצור ועלויותיו הנמוכות הביאה את הוודקה לכל בית בכל המעמדות החברתיים. משטר הצארים שהצטרף לחגיגה הלאים את הייצור וחגג על הרווחים – בעוד אומה שלמה טובעת בוודקה. המצב הלך והחמיר במהלך המאה ה-20, בה נרשמו שיעורי אלכוהוליזם עצומים בקרב האוכלוסייה, כמו גם שיעור מקרי התמותה עקב צריכת אלכוהול. כיום, עם השיפור היחסי במצב הכלכלי, הופכת הוודקה אט-אט ממפלט יום יומי מסוכן למוצר צריכה תרבותי מהנה.
 

דגנים, תירס ותפוחי אדמה

בכל מדינה מערבית שמכבדת את עצמה. צעירים חוגגים על וודקה (תמונה: FLICKR, nata)
 בכל מדינה מערבית שמכבדת את עצמה. צעירים חוגגים על וודקה (תמונה: FLICKR, nata)   
וודקה הינה חסרת צבע, טעם וריח ומכאן שמה – 'וודקה' היא הקטנת חיבה של המילה 'וודה', מים ברוסית. היא מופקת מזיקוק של דגנים, תירס, תפוחי אדמה ועוד. מה שקובע את איכותה, הם כמות הזיקוקים והסינונים שהיא עוברת, חומר הגלם אותו מזקקים ואיכות המים המעורבים בתהליך. בניגוד למשקאות אחרים אשר איכותם נמדדת לאור מורכבותם, וודקה נחשבת איכותית יותר דווקא ככל שהיא ניטרלית ולא מורגשת.

חרף המחיר האנושי הנורא שהיא גבתה, כאמור, ניצבת הוודקה כסלע איתן בתרבות הרוסית בפרט ובתרבות האלכוהול העולמית בכלל. מהמאה ה-19 ואילך, נפוץ המשקה לכל קצוות תבל כשכיום כמעט ולא ניתן למצוא מדינה מערבית (קרה) שמכבדת את עצמה, אשר אינה מתהדרת במותג וודקה ידוע משלה. גרייגוס הצרפתית, קטל וואן ההולנדית, אבסולוט השבדית וסמירנוף האמריקאית, מהוות חלק קטן ממאות מותגי הוודקה בעולם. מכיוון שהיריעה צרה מלהכיל, ובעיקר משום שאחרי הכל מדובר בבירת הוודקה, להלן שלושה מותגים נבחרים על טהרת הצאר הפטיש והמגל.
 
 

מסטולי ועד סטנדרט

היציאה הפרסומית התמוהה של וודקה "קלצ'ניקוב" (תמונה: רויטרס)
 היציאה הפרסומית התמוהה של וודקה "קלצ'ניקוב" (תמונה: רויטרס)   
סטוליצ'ניה – הוודקה הרוסית הנמכרת ביותר בעולם, בעיקר תודות לאיכותה הגבוהה ביחס למחירה הנמוך. היא מופקת מחיטה בלבד, וכזו הגדלה בחורף הרוסי. תהליך הסינון המתוחכם דרך פחם, קוורץ ובד הוא המייחד לה את צלילותה ביחס לוודקות אחרות. השם סטוליצ'ניה נגזר מהמילה 'סטוליצה', עיר בירה, והוא ניתן לה בשל מיקום המפעל במוסקבה ובכדי לעודד את תושבי הבירה לשתות נכון. מותג הפרימיום של החברה, סטולי קריסטל, מספק את התמורה הגבוהה ביותר שניתן לדמיין ביחס למחירו, ופופולארי מאוד בישראל.

מוֹסְקוֹבְסְקַיָיה – מעיר בירה לבירת רוסיה. אם סטוליצ'ניה היא בתה הגדולה של אמא רוסיה הרי שמוסקובסקייה היא הבת הקטנה. אל תטעו ותחשבו שגאוותה נפגעת מעובדה זו – אוהבי המוסקובסקייה יטענו בתוקף כי היא היא הנציגה האמיתית של המשפחה הגאה. בדומה למותגים פולניים, מיוצרת המוסקובסקייה משיפון. זולה יותר מהסטולי ונפוצה פחות במחוזותינו.

רוסקי סטנדרט – וודקה המתיימרת להציב את הסטנדרט לאחיותיה. הוודקה האיכותית אך הזולה, שאינה שכיחה בברים במחוזותינו, מיוצרת מחיטה בתהליך טכנולוגי מתקדם בן ארבעה שלבים. לטענת גורמים בחברה, האיכות מדברת גם במספרים – מכירות מותגי הפרימיום של החברה מגיעים לכדי 60% מנפח השוק ברוסיה. לפני כשנה רכשה החברה את הדומיין vodka.com ב-3 מיליון דולר, דבר המעיד יותר מהכל על כוונות הכיבוש של הסטנדרט הרוסי.
 

מוזיאון לשיכורים בלבד

הרוסים גאים כל כך במורשת הוודקה שלהם, עד שחשו צורך דחוף להעביר את מוזיאון הוודקה המפורסם שלהם מסנט פטרסבורג למוסקבה, ולמקמו קרוב לקרמלין, למען ידעו ההמונים המשתאים מאיפה שואבים נבחרי העם שלהם את כוחם.

מוזיאונים לכבודם של משקאות אינם דבר חדש: יש את מוזיאון הרום בקובה, מוזיאון הקוניאק בצרפת, ומוזיאונים שונים לבירה בגרמניה. עם העברתו של מוזיאון הוודקה למוסקבה, הציבו הרוסים רף חדש לקישור בין משקה ולאום, כשהם מקבילים בין היסטוריית הוודקה מהמאה ה-15 ובין ההיסטוריה הרוסית מאותה תקופה ועד ימינו.

באולמות המוזיאון תוכלו לסייר בתקופתו של פיטר וה"מועצה השיכורה" שלו, לגלות בעזרתם של מדריכים אדיבים (דוברי אנגלית למרבה הרווחה) אילו משקאות העדיפו הצארים ויועציהם, ומה היו המשקאות המועדפים על-ידי העם. תוכלו גם לראות בקבוקי וודקה בגדלים מיניאטוריים ועד גדלי ענק שאף אחד לא ירשה לכם לקחת הביתה, ולהציץ ברפרודוקציות של בתי מרזח מהמאה ה-19. במוזיאון גם בקבוקים נדירים, כגון ה"מוסקבה ספיישל" מ-1894. תגלו מה סטאלין החליט לתת לחיילי החזית לשתות ב"מלחמות הפטריוטיות" השונות (רמז – לא קפה), למה נתנו להם את זה כל יום, וכמה שיכורים הם היו לפני תחילת כל קרב.
 

וודקה בחינם לעם

אם נגיע לשורה התחתונה, ועם כל הכבוד לפיטר הגדול וסטאלין - למוזיאון יש אולם טעימות עם כל סוגי הוודקה האפשריים, והטובים ביותר המיוצרים ברוסיה, יחד עם סייד-דיש של קוויאר וחידקן (הדג שממנו מיוצרות ביצי הקוויאר). במלים אחרות – אין כל סיבה לבקר במוסקבה ולוותר על ביקור במוזיאון המרשים הזה.

כתובת: 73G, Izmailovskoye Shosse, מוסקבה.
שעות פתיחה: 7 ימים בשבוע, 11:00-21:00. המסעדה פתוחה מ-12 בצהריים ועד חצות.

לסיום, גם אם לא תיקלעו למוסקבה בשנה הקרובה, הרימו כוס לכבודה: בפעם הבאה שאתם מזמינים אבסולוט או אפילו גרייגוס, אל תשכחו שוודקה שותים קודם כל ברוסית – וַאשֶׁה זְדוֹרוֹבְיֵה!

עוד בפרויקט הנגאובר עולמי
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by