בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
דוקטור תציל אותי 

דוקטור תציל אותי

 
 
מירי קירשהימר

מתי נותנים אנטיביוטיקה? מה ההבדל בין פליטה להקאה? והאם מחסנים כשחום הגוף גבוה? ד"ר אילה ירון מומחית לרפואת ילדים וגסטרואנטרולוגית ילדים משיבה לשאלותיכם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הרופאה שלי ואני (צילום: photos.com)
 הרופאה שלי ואני (צילום: photos.com)   
בני בן שנה וארבעה חודשים, מדי חודשיים-שלושה הוא סובל מנוזלים באוזניים. לעיתים המצב מגיע לדלקת ואז הרופא המטפל מורה על שימוש באנטיביוטיקה. האם תופעת הנוזלים באוזן היא תופעה נפוצה אצל ילדים בגילו, או האם זה מעיד על משהו כרוני? וגם, כיצד ניתן להמנע ממנה ככל האפשר?
נוזלים באוזנים היא בעיה שכיחה בגילאים הללו ומקובל להבדק אחת ל-3 חודשים. לרוב, לאחר סיום עונת הנזלת והחורף, יש שיפור במצב. במידה ומדובר בדלקות אוזניים אשר חוזרות על עצמן, יש לעיתים צורך באנטיביוטיקה לתקופה ארוכה. יחד עם זאת, יש לבצע בדיקת שמיעה ולעיתים יש צורך בניתוח כפתורים. בכל מקרה אני ממליצה להבדק ע``י רופא אף, אוזן, גרון.

בתי בת 7 חודשים ולעיתים קרובות מדי היא פולטת כמות די גדולה לאחר הבקבוק שהיא שותה בערב. כיצד מבדילים בין פליטה להקאה? האם יתכן שהיא סובלת מרפלוקס?
רפלוקס נובע מהרפייה של איזור צומת וושט קיבה ולכן תוכן של מזון יכול לעבור מהקיבה חזרה לאיזור הפה ולצאת כפליטה. לעיתים יש קושי לדעת האם זו פליטה או הקאה.
במידה ואין ארוע חריג כגון שינוי צבע, הפסקות נשימה או חוסר עליה במשקל, התינוקות יכולים לפלוט ואין צורך בטיפול. רפלוקס לרוב משתפר בגיל חצי שנה עד שנה. אחד הגורמים לכך, הוא מזון מוצק אשר התינוקות צורכים (פירות וירקות טחונים מרק וכו`). יחד עם זאת, אני ממליצה לגשת לרופא הילדים שיבדוק את כמות הכלכלה של בתך, יתכן שיש גם מרכיב של האכלת יתר או שהיא צריכה לקבל את הבקבוק האחרון לא בסמוך לשעת השינה כאשר היא במצב. כמו כן, יש הרבה סיבות להקאות בילדים ולכן מומלץ להבדק. לרוב האבחון של רפלוקס מבוצע לפי הקליניקה.
 
 
בתי צריכה לקבל מחרתיים חיסון לגיל חצי שנה. עד אתמול היא היתה עם חום שנבע מדלקת אוזנים קשה. בבירור עם אחות טיפת חלב נאמר לנו שאם החום ירד אין מניע לקיים את החיסון במועד שנקבע. מה דעתך? האם לחכות בכל זאת ולדחות אותו קצת?
כמובן לא לחסן בזמן חום! במידה ואכן המחלה חלפה לחלוטין ניתן לחסן. כמובן שאין לחץ לחסן סמוך לכל מחלה וניתן לדחות בשבוע, בהנחה שעד אז היא לא תדבק חלילה במחלה נוספת.

בתי בת שנה ו-7 חודשים, מתוקה ומתפתחת יפה. בגיל הזה כמה שעות היא אמורה לישון בלילה והאם שנתה צריכה להיות רצופה? מתעוררת פעם-פעמיים בלילה, היא מקבלת מים וחוזרת לישון. יש לציין שהיא ישנה כשעה בגן בצהריים. איך אפשר לגרום לה לישון לילה שלם? במידה וזה לא מסתדר, מה אפשר לעשות?
בגיל זה לרוב יש צורך בכ- 11.5 שעות שינה בלילה וכ- 2.5 שעות שינה במהלך היום. יש עדיין מספר לא קטן של ילדים המתעוררים בלילה לשתות (או במקרה הפחות רצוי גם לאכול). כולנו מתעוררים מספר פעמים בלילה אך אנו מצליחים להרדים את עצמנו. במקרה שלה, המים כנראה עוזרים להרדם ולא בטוח שהיא אכן צמאה. יתכן שזה נובע מהרגל והיא היתה נרדמת למשל גם עם מוצץ. הייתי מנסה בשלב ראשון להניח במיטה כוס עם ידיות מלאה במים (כוס מיוחדת עם שסתום שהמים לא נשפכים) כך שכאשר היא מתעוררת, היא עצמאית בשטח. אבל בסה``כ אין חריג בהתנהגותה.
 
בני בן 4 חודשים ואשתי חוששת כי יש לו פזילה קלה. ביקרנו בטיפת חלב והאחות אמרה שזה נפוץ אצל תינוקות בגיל הזה וזה עובר עד גיל שנתיים. האם תשובתה מספקת? האם כדאי לגשת לבדיקה אצל רופא עינים?
לילדים בגיל הזה יש גשר אף רחב ולכן לעיתים הם נראים פוזלים. ניתן לגשת בהתחלה לרופא הילדים לבדיקה (בדיקה הנעשית עם פנס מכוון לאישונים במטרה לבדוק אם רפלקס האור נופל באופן סימטרי). אם עדיין יש לכם או לרופא הילדים ספק, מומלץ לגשת לרופא עיניים.

בני בן 5 וחצי חודשים, תינוק בריא-טפו טפו טפו- שפרט לבדיקת האחות בטיפת חלב לא היה צורך להגיע איתו לרופאת המשפחה. האם אני צריכה לגשת לרופאת המשפחה בכל מקרה?
טפו טפו טפו-שתמיד יהיה בריא. יחד עם זאת, לדעתי יש להבדק גם אצל רופא הילדים, בדיקה גופנית ובדיקת התפתחות.

בתי בת 7 חודשים עד לפני כחודש היציאות שלה היו סדירות אך בחודש האחרון היא סובלת מעצירות קשה המלווה בצרחות. היא מגיעה למצב שבמשך 10 ימים לא יוצא לה כלום. הרופאה בקופת חולים המליצה על חוקן. ניסינו לתת לה שזיפים עגבניות וכו` אבל זה לא ממש עוזר. מה עושים?
בגיל 7 חודשים התינוקת שלך צריכה לאכול כבר פירות ירקות המסייעים להסדרת היציאות. במקרים של עצירות יש להפחית בבננות ואורז. חשוב לבדוק האם יש לה פיסורה (פצע בפי הטבעת) ואולי לכן היא צורחת מרוב כאבים בזמן יציאות. לעיתים יש צורך בחוקן על מנת לרוקן את הצואה ואז לתת חומר המסייע לרכך את היציאות (בנוסף כמובן יש לדאוג לשתיה מרובה, וכלכלה עשירה בסיבים). בהצלחה!
 
 
בננו בן ה-8 חודשים סובל מדלקת גרון אשר מלווה בחום די גבוה (39) ומטופל באקמולי להורדת החום. בביקורנו אצל רופאת המשפחה היא מיהרה לתת לנו אנטיביוטיקה. בשלב זה החלטתי לא לתת לו את האנטיביוטיקה מפני שנראה לי שניתן להתגבר על דלקת גרון ללא טיפול אנטיביוטי. אשמח לשמוע את דעתך בענין.
בגיל 8 חודשים, דלקת גרון היא לרוב וירלאית וכידוע האנטיביוטיקה לא תסייע במצב זה. אך יתכן והרופאה התרשמה שהתינוק היה מאוד חולה ונראה לא טוב ולכן רצתה לטפל בו באנטיביוטיקה. בתינוקת בין גיל 3 חודשים לגיל 3 שנים יש מצב שנקראה "בקטרמיה סמוייה" ויתכן שהיא חששה ממצב זה ולכן חשבה שזהו הטיפול הנדרש.

הבן שלנו בן 19 חודשים, בתקופה האחרונה הוא סובל מחום שהולך ובא. החום עולה ויורד ומגיע עד ל-38.5 מעלות. חשוב לציין שהילד נראה ומתנהג כרגיל. רופא הילדים אמר שאין לזה סיבה נראית לעין ובבדיקות הדם שעשינו לו הכל יצא תקין. יחד עם זאת אנחנו מיואשים. האם יכולה להיות סיבה שלא נראית לעין, לחום שהולך וחוזר? האם יש מקום לבדיקות מקיפות אחרות שצריך או ניתן לבצע?
יש צורך למדוד לו חום מידי יום לאורך תקופה ממושכת ולראות האם בכל התקופה מידי יום יש חום. במידה ויש "רווחים" כלומר ימים ללא חום, כנראה מדובר במחלות ויראליות שונות זו אחר זו, ולכן לא סביר שיש צורך בבירור נוסף. במידה ויש חום למשך כשבועיים באופן רצוף אז יש צורך בבירור מקיף.

יש לכם שאלות נוספות? ד"ר אילה ירון מתארחת מדי יום שלישי, בפורום הריון ולידה. אתם מוזמנים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by