בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מיניות אצל ילדים 

מיניות אצל ילדים

 
 
מירי קירשהימר

כמו אצל הגדולים, כך גם הקטנים סקרנים לגבי מניותם. תפקידנו כהורים לדעת להבחין בין סקרנות טבעית להתנהגות מינית חריגה ופוגעת. עדי זילברשטיין, עובדת סוציאלית ומטפלת משפחתית משיבה לשאלותיכם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
האם גם אתם תפסתם את הבת הקטנה שלכם נוגעת בעצמה? או אולי ראיתם אותה משחקת ברופא וחולה עם החבר מהגן? התנהגות מינית של ילדים, בעיקר בגיל צעיר, גורמת ברוב המקרים למבוכה ופחד בקרב ההורים. לא תמיד הם יודעים כיצד להתייחס לכך, לעיתים תגובתם נובעת מחוסר ידע ועלולה לגרום נזק. לקטנו עבורכם את השאלות הפופולריות ביותר של הורים, לגבי ההתנהגות המינית של ילדיהם, כפי שפורסמו בפורום שלנו, מיניות אצל ילדים. לא, אתם לא לבד.

הבת שלי בת ארבע וחצי סיפרה, כי אחד הילדים בגן כל הזמן מנשק אותה בפה וגם נוגע בה בפות וב"ציצי" (מעל הבגדים). האם זו התנהגות נורמלית לגיל הזה? והאם יש צורך בהתערבות מעבר לשיחה כללית על איברים פרטיים, אני וגופי?
 
ילדים מתנשקים, האם זה נורמלי? (צילום: ladnlins flickr)
 ילדים מתנשקים, האם זה נורמלי? (צילום: ladnlins flickr)   
נשמע כי בתך עברה בגן חוויה לא קלה אשר הסעירה אותה. נכון היה מצד הגננת ללחוץ עליה על מנת שתספר לה מה קרה בדיוק. אינני יודעת בדיוק מה אמרת לה בשיחה אך ברצוני להדגיש מספר נקודות, קיימים ארבעה כללי זהב שיסייעו לך בחינוך המיני של בתך:
א. זה בסדר לגעת באיבריך האינטימיים כשאת לבד.
ב. זה לא בסדר לראות ולגעת באיברים אינטימיים של אנשים אחרים.
ג. זה לא בסדר שאחרים יגעו באיבריך האינטימיים.
ד. זה לא בסדר להראות את איבריך האינטימיים לאחרים.
חשוב לומר לה שוב ושוב שלאף אחד אין את הזכות לגעת בגופה, אפילו מעל הבגדים, בדרך שגורמת לה לאי נוחות או נעימות. בנוסף לכך יש לדבר עם הגננת, ולוודא כי היא דיברה עם הילד שנגע בבתך ועם הוריו והסבירה להם שמדובר בהתנהגות שאינה מקובלת. וכמובן לא לשכוח לעקוב ולראות שהתנהגות זו אינה נמשכת.
 
 
בתי בת ה-5 מתנהגת כמו "בן" ומבקשת שנקרא לה בשם של בן. היא משחקת במשחקי בנים ומאד מתעניינת ב"בולבול" של אבא. האם אני צריכה לדאוג או שזה דבר חולף?

ראשית, את יכולה להיות רגועה, הכל בסדר עם הבת שלך. נכון שזה אולי נראה לך קצת מוזר לראות אותה משחקת במשחקים המאפיינים יותר משחקי בנים, אבל זה נורמלי. יש בנות שמעדיפות משחקי חרבות וטיפוס על עצים על פני משחקי בובות. בגיל 5 הילדים סקרנים לגבי הכל, כולל גופם וגופם של אחרים, והם מנסים להתבונן או לגעת באיברי המין של אחרים. ההתבוננות והנגיעה מלווה בדרך כלל בצחקוקים, במבוכה ובשעשוע, יותר מאשר בגירוי מיני. חשוב מאוד להסביר לה את 4 כללי הזהב (ראי תשובתי הקודמת), כדי שהיא תדע מהם הגבולות המותרים וכן לדבר איתה על ההבדלים הגופניים בין בנים לבנות, ככל הנראה זה מאוד מעניין אותה בתקופה הזו.

היא בת 3 וכל הזמן נוגעת באיבר המין שלה, תמיד היד על האזור של איבר המין והכל נעשה כבדרך אגב, היא לא משחקת באיבר אלא רק מניחה יד או מלטפת מעל הבגדים לא מתחת. כשאני מעירה לה היא אומרת שהיא רק סידרה את התחתון. לפני השינה היא שוב מניחה את ידיה שם ומנענעת את גופה מעלה ומטה תוך שהיא מתנשפת ולוחצת על הפות וכך היא מרדימה את עצמה. היא לא מאוננת ליד אנשים. האם יש לה בעיה?
 
 
נוגעת בעצמה לפני השינה, מה עושים? (צילום: ebeth flickr)
 נוגעת בעצמה לפני השינה, מה עושים? (צילום: ebeth flickr)   
בתך נמצאת בראשית הגיל בו מתחילים להתעניין בגוף שלי, בגוף של האחר ולהבחין בהבדלים בין בנים לבנות. גם בנות מאוננות, כפי ששמת לב, ולפעמים להורים קשה יותר לקבל ולאפשר זאת. מפנייתך אני מבינה כי בתך נוהגת לגעת רבות באיבר מינה (מעל הבגדים) ולפני השינה בעיקר.

הייתי מחלקת את העניין לשניים:
לפני השינה, שהיא נמצאת במיטתה היא יכולה לעשות מה שהיא רוצה בגופה (כל עוד היא לא פוגעת בעצמה). נראה כי בתך גילתה דרך נפלאה ובריאה לענג ולהרגיע את עצמה, במיטתה לבד, זה ממש בסדר, נורמטיבי ונכון.

החלק השני של העניין הוא קצת יותר מסובך. אומנם היא לא מאוננת והיא לא נוגעת באיבר מינה אך עדיין אין צורך להושיט יד לכיוון איבר המין. חשוב להבהיר לה שמותר לגעת בגוף אבל חשוב שזה יהיה בפרטיות, כמו לפני השינה, ולתת לה דרכים חלופיות להביע כעס או להרגיע את עצמה. דבר נוסף יש לבדוק אולי באמת התחתונים לא נוחים לה, נסו להלביש לה תחתונים אחרים ולבדוק האם זה משפיע על ההתנהגות שלה.
 
מה לעשות עם ילדה בת 5 שפותחת את המכנס בגן וקוראת לבנים לראות את איבר מינה?

ילדה בגיל 5 מאוד סקרנית לגבי גופה ולגבי גופם של אחרים. יחד עם זאת, חשיפת איבר מינה בפומבי היא התנהגות בעלת אופי מיני המעוררת דאגה. בגיל זה בדרך כלל ילדים נשמעים בקלות להגבלות ולהכוונה, כאשר מוצבים גבולות ברורים. מפנייתך לא ברור לי מה ניסית כבר לעשות לכן אפרט את הדברים הבסיסיים שחשוב להעביר לבתך:

זה לא בסדר להראות את איבריך האינטימיים לאחרים, זה בסדר לגעת באיבריך האינטימיים כשאת לבד, זה לא בסדר לראות ולגעת באיברים אינטימיים של אנשים אחרים וזה לא בסדר שאחרים נוגעים באיבריך האינטימיים. דבר נוסף, עליך להסביר לה באופן חד משמעי שהתנהגותה לא הולמת ואיננה מקובלת בגן וכי עליה להפסיק זאת. לאחר שכל זאת נעשה יש לחכות מספר ימים ולראות האם יש שינוי בהתנהגותה זו. בהצלחה.
 
יש לי שני בנים בגילאים 8 ו-4.5. מצאתי אותם בחדר שלהם כאשר הילד הקטן שוכב על הפוף עם איבר מינו גלוי והילד הגדול בן השמונה, משחק לו באיבר המין ואף מנשק אותו. זו פעם ראשונה שאני תופסת אותם ככה ולפי מה שסיפרו לי, הם מעולם לא עשו זאת בעבר. זה מאוד מלחיץ אותי, מה עושים?

תחושת הלחץ שלך ברורה, זה מביך מאד לראות את ילדינו כך. מספר דברים שעליך לעשות: ראשית, עלייך לערוך עם כל אחד מילדייך שיחה על פי גילו והבנתו. הילד הגדול חייב להבין שפעילות זו אסורה והיא אינה משחק בשום פנים ואופן. יש לדבר איתו באופן חד משמעי על גבולות הגוף והפרטיות של כל אחד (הוא עצמו או כל אחר). את המסר הזה יש להעביר גם לבן הצעיר יותר על פי יכולת הבנתו ובהתאם לאיך שאת מכירה אותו.

בנוסף, יש לבדוק עם הבכור שאכן זו פעם ראשונה, שכן, אם זו פעילות שכבר נעשתה על ידו בעבר, צריך להתייחס לענין ביתר כובד ראש. החשוב ביותר הוא קודם כל העמדת הגבולות הברורים והשגחה על כך. בזמן הקרוב אל תשאירי את הילדים לבד ללא השגחה, ואל תאפשרי לגדול להשגיח על הצעיר. עלייך לשים לב היטב לכל המתרחש ביניהם ולהיות עם עין פקוחה. עלייך לבדוק שוב את סדר יומו של הגדול ולהתייחס לסוג תכניות הטלוויזיה שהוא רואה, היכן גולש במחשב ולמה הוא נחשף בבית באופן כללי. זאת על מנת למנוע חשיפה לתכנים שאינם תואמים לגילו.
 
לבתי בת ה-5 יש חבר טוב מהגן. אתמול היא סיפרה לנו בשמחה רבה שהחבר הזה הראה לה את איבר המין שלו כשהם היו בשירותים, אני ממש לא יודעת איך להגיב על המקרה הזה. האם להעיר את תשומת לב הגננת או פשוט להתעלם?

ראשית אני רוצה להבהיר שבגיל של בתך קיימת סקרנות גדולה מאוד בכל הנוגע לגוף שלה ולגוף של האחרים. זהו הגיל שמתחילים להביע עניין בנושאים מיניים, מבחינים בהבדלים בין המינים וכו`. קרוב לוודאי שהיא כבר שאלה אותך כיצד באים ילדים לעולם? או למה לבנים יש בולבול ולבנות אין (ואם לא אז זה יקרה בקרוב תתכונני).

מתוך דבריך נראה כי שני הילדים הלכו ביחד לשירותים (ישנם גנים שזה לא מקובל בהם כנראה שבגן שלכם זה כן מקובל) ומטבע הדברים, כאשר הולכים ביחד לשירותים, פושטים את המכנסיים וחושפים איברים. זוהי התנהגות נורמלית. בנוסף האווירה שאת מתארת הייתה של כיף, הדדיות ונינוחות, מה שתומך בכך שהחשיפה הייתה מתוך תמימות אמיתית ולא מתוך כוונה לפגיעה.

אז מה בכל זאת לעשות? לדעתי כדאי לספר לגננת על המקרה על מנת שתשים לב אם מתרחשים מקרים דומים נוספים. בנוסף, נראה שיש מקום לשוחח עם כל ילדי הגן על הנושא של אני וגופי, כבוד הגוף שלי וכו`. במידה והגן הינו גן עירוני, הגננת יכולה לפנות למשרד החינוך על מנת לקבל חומר על תוכניות הקיימות בנושא. כאמא, נראה לי שיש מקום להסביר לבתך שחשיפת איברים אינטימיים בפני חברים היא דבר אסור ולא מקובל. וכדאי גם ללכת לשירותים לבד ולשמור על הפרטיות.


גם אתכם מטרידה התנהגותו המינית של ילדכם הפעוט? רוצים להתייעץ עם המומחית שלנו? אתם מוזמנים להשאיר עבורה שאלות בפורום מיניות אצל ילדים והיא תשמח להשיב לכם באופן פרטני.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by