בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מסגרת ילדותית 

מסגרת ילדותית

 
 
רוני להב

מטפלת, משפחתון או גן? בחירת מסגרת חינוכית עבור הילדים זה עניין מלחיץ, היא צריכה לשמור על הילד מאושר, להיות בטוחה, קרובה לבית ובמחיר שפוי. טיפים שיעזרו לכם להחליט

 
 
 
 
 
 
 
 
 
איך בוחרים מסגרת לילד? (צילום: photos.com)
 איך בוחרים מסגרת לילד? (צילום: photos.com)   
אמא של גל השאירה אותה מגיל חמישה חודשים אצל מטפלת שמצאה במקרה, דרך המלצות של הורים באינטרנט. כשגל הייתה בת שנה ושלושה חודשים הוחלט להעביר אותה לגן, כי זה היה סידור זול יותר וקרוב יותר לבית, ואמא יצאה לסיבוב גנים להתרשמות: גננת אחת הייתה פדנטית מדי, אחרת הייתה זורמת מדי ובגן האומנויות היו יותר מדי חוגים ופעילויות עבור בני שנתיים. שכנתה המליצה על גן זול יותר והחיבור לצוות היה מיידי.

אמא של עומר נשארה איתו בבית, עם עזרה חלקית של סבתא ושל מטפלת. כשעומר היה בן שנה וחצי היא הרגישה שהוא זקוק לחברה, וחשבה שגם היא צריכה קצת שקט בין העבודה ללימודים. היא החלה לחפש גן עבור עומר שיתאים להם, בדרך היא פסלה תשעה גנים וברגע שנכנסה לגן העשירי התאהבה מיד, ולשם כמובן החליטה לרשום את עומר הקטן.

אחרי חצי שנה, שנה, או אחרי שלושה חודשים, הדילמה משותפת לכולם: איך בוחרים מסגרת חינוכית לילד?
 

מטפלת, משפחתון או גן?

 
נטע ברכל, יועצת חינוכית ומדריכת הורים לגיל הרך, מסבירה מהם הדברים שכדאי לבדוק: "אני מאמינה שהמסגרת האיכותית ביותר עבור פעוט בגיל זה היא להישאר בבית, עם מטפלת אישית בוגרת שתעניק לו את תשומת הלב, הקשב והחום שלהם הוא זקוק. כאשר התינוק נשאר בבית, נשמרת עבורו תחושת קביעות בסדר היום ובסביבה הקרובה שלו, באמצעותה הוא נרגע, לומד למה לצפות ובעצם לומד את העולם. החיסרון הוא שקשה להכניס מישהי לפרטיות ולאינטימיות של ביתכם. חיסרון נוסף הוא כלכלי: כאשר המטפלת נמצאת בבית שלכם, אתם נחשבים למעסיקים שלה מבחינת ביטוח לאומי, כלומר אחראים לכל הזכויות והחובות שלה, בכל שאר המסגרות המטפלת נחשבת בעיני החוק לעצמאית.

אפשרות אחרת היא להשאיר את הילד בבית המטפלת. החיסרון, מלבד העובדה שהילד לא בבית שלו, הוא שאין לכם מושג כיצד מחלקת המטפלת את זמנה בין הילד שלכם לבין סידורי הבית שלה, האם נוכחים אנשים נוספים בבית ועוד. מצד שני, אתם חוזרים לבית מסודר ושקט ולא מכניסים אדם זר הביתה.

אם אתם מוכנים "לחלוק" את המטפלת עם הורים נוספים, אפשר להשתתף עם זוג נוסף בעלויות המטפלת - בביתה או בבית של אחד הילדים, או לשלוח את הילד למסגרות חיצוניות: משפחתון שבו עד חמישה ילדים; גנים של רשתות ועמותות; סניפים של רשת גנים פרטית; גנים "ייעודיים" שמייצגים מגוון גישות חינוכיות; וכמובן מעונות היום של משרד התעשייה והמסחר. יתרונם של האחרונים הוא בכך שהם מסובסדים בהתאם לתלושי המשכורת של ההורים, ומלווים מטעם המדינה בפיקוח מקצועי של טיפת חלב, פסיכולוגים ועוד.

החוק כיום אומר, שמסגרת חינוכית ובה מעל עשרה ילדים שמלאו להם שלוש, תהיה בפיקוח משרד החינוך. כרגע נמצאת בתהליך הצעת חוק חדשה, לפיה כל מסגרת שיש בה מעל חמישה ילדים, בכל גיל, תהיה בפיקוח. יש גנים שמציגים עצמם כחברים ב"ארגון הגנים הפרטיים", כתשובה לשאלה מי מפקח עליהם, אך ארגון זה הוא ארגון עובדים שאין בינו לבין פיקוח של משרד החינוך דבר. החברות בארגון זה רלוונטית לגננות, לא להורים. בשורה התחתונה: בכל סוגי המוסדות חשוב לבדוק מי עומד מאחוריהם, איזה פיקוח ותקנים נהוגים בהם והעיקר- מי הצוות שיטפל בפועל בילד שלכם.

המוניטין של רשת הגנים וה"אני מאמין" שלה חשובים מאוד, אבל לא כמו איכות הקשר בין הילד למטפלות שלו. אני ממליצה פחות לחפש את סוג המסגרת ויותר למצוא את הבנאדם הנכון.
 

בידקו את השטח

קשה מאוד למצוא את המטפלת או הגננת 'הנכונה'. קודם כל בדקו מה יש בסביבת מגוריכם הקרובה. רדו לגינה הציבורית, דברו עם הורים ועם מטפלות שנמצאים שם, זהו מקור מידע מהימן ביותר. את 'המועמדת' כדאי לבחון גם בשיחת התרשמות וגם בתצפית במקום עבודתה.

כאשר מדובר בפעוטות של ממש, נקשיב איך היא מתקשרת עם הילד- טון הדיבור, הביטחון, החום, הרוגע וכו', כאשר מדובר בילדים מבוגרים יותר, אפשר לשאול שאלות ספציפיות, לתת תסריטים לבעיות ולהקשיב לפתרונות שהיא מציעה: איך היא מתייחסת לילד שמפיל משהו? האם היא מתערבת בסכסוכים בין ילדים ובאיזה אופן? התבוננו סביבכם, האם הבית בטוח עבור ילדים? האם הוא נקי מדי לטעמכם? מלוכלך מדי? האם תשומת ליבה של המטפלת נתונה קודם כל לילדים?

הורים מסוימים חוששים שהמטפלת משנה את עורה כשהם עוזבים את הגן. אין דרך לדעת דבר כזה במאה אחוז, סמכו על תחושת הבטן שלכם ועל מראה עיניכם. מבוגרים יכולים לזייף התנהגות, הילדים לא. אם אתם חשים שהילדים סביבכם מאושרים, כנראה שזו האמת. כל הורה מרגיש את האווירה בגן בצורה אחרת וכל הורה צריך לבחור באווירה שמתאימה לו ולילדו. נסו לבקר במסגרת המיועדת במועדים שונים, כדי לקבל תמונה מדויקת יותר.
 
 

תקופת הסתגלות

טוב להתנתק קצת מהילדים (צילום: photos.com)
 טוב להתנתק קצת מהילדים (צילום: photos.com)   
תקופת ההסתגלות הראשונית של הילד למסגרת החדשה, אורכת כשבועיים. בתקופה זו סביר שהתנהגותו תשתנה, כל ילד באופן יחסי למכלול ההתנהגות הרגיל שלו. אם זה נמשך זמן ממושך או שהילד חוזר להרגלים שכבר נגמל מהם (למשל להרטיב), כדאי לבדוק אם מדובר בבעיה עם המטפלת.

אם אתם לא שלמים עם המקום שבו נמצא ילדכם, אפילו אם אין לכך הצדקה, הילד יקלוט מכם את ההתלבטות וירגיש לא בטוח. הדרך היחידה לדעת בוודאות מה קורה עם הילד היא לשלוח אותו למסגרת שבה מותקנת מצלמה. אני, באופן אישי, מתנגדת לתופעה זו מכמה סיבות: בגלל הפגיעה שהיא יוצרת באינטימיות בין המטפלת לילדים, בגלל שהיא מאפשרת להורים לצפות גם בילדים שאינם שלהם, וגם בגלל שמדובר בעניין ממכר מאוד. אני מאמינה שיותר טוב להורה להתנתק קצת מהילדים שלו ולתת להם לפתח את החיים של עצמם".

לסיכום, החלטתם על המקום בו אתם רוצים להפקיד את ילדכם, זה לא היה קל אבל עשיתם זאת. זיכרו שברגע שטוב לילד והוא חש בטוח ומאושר, נהנה מכל רגע, גם מהחברה שמסביבו וגם מהמטפלות והגננות אשר דואגות לו, סימן שבחרתם את המקום הנכון ביותר עבורו, אפשר לנשום לרווחה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by