בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אמא, ברח לי 

אמא, ברח לי

 
 
יפית בן-נון

הילד שלכם נגמל מחיתולים מזמן, ופתאום חוזר להרטיב בלילה. מה עושים? מה הסיבות לכך, ואיך פותרים את הבעיה? טיפים ללילות רטובים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הפיפי מהווה סוג של אוורור (צילום: photos.com)
 הפיפי מהווה סוג של אוורור (צילום: photos.com)   
בשעה טובה, לאחר אין סוף הקראות של סיפורים על גמילה, צפייה באין סוף קלטות, אין סוף מכונות כביסה, קיפולים, החלפות, הגיעה הרגע לו ייחלתם. הילד שלכם כבר לא זקוק לחיתול, הוא עושה את צרכיו בשירותים כמו כל אדם בוגר. וואו איזו הקלה. אתם טופחים לעצמכם ולו על השכם, מאושרים על גודל ההישג. ופתאום משום מקום לאחר שמזמן שמתם את הנושא מאחוריכם, אתם מגלים כי הילד חזר להרטיב בלילה. מה עושים?

קודם כל, תירגעו

רגע לפני ההיסטריה, רננה צימבליסטה, מנחת קבוצות הורים, יועצת משפחתית בדיאדה, מזמינה אתכם לשיחת הרגעה: השחרור של הפיפי בלילה מהווה עבור הילד סוג של אוורור, הוא מתנקה ממועקות, תסכולים, חוויות שעברו עליו במשך היום, חלומות רעים או פחדים שעולים וצפים בלילה. הבשורות הטובות הן שזה חוזר על עצמו בדרך כלל לתקופה של בין שבוע לשלושה שבועות, ונפסק מעצמו.

ד"ר דוד בן מאיר, רופא בכיר במרפאת אורולוגיה במרכז שניידר לרפואת ילדים, מפרט עבורנו את הסיבות הרפואיות שיכולות להביא להרטבה בלילה: בדרך כלל ילד בשל לגמילה מבחינה נוירולוגית בין גיל שנתיים לגיל ארבע, כאשר הוא מתחיל לשלוט ביציאה קודם בלילה, אחר כך ביום, ואילו בשתן ביום, ולאחר מכן בשתן בלילה.

את הסיבות להרטבה בלילה, אנחנו מחלקים לאורגניות (גופניות), ולא אורגניות: הפרעת רגשיות, תגובה לשינוי, מצב חדש לילד, ורווח משני שיש לילד בכך שהוא ממשיך להרטיב.

הסיבות הגופניות מתחלקות לשלוש עיקריות:

1. לילד יש כיס שתן בעל נפח קטן יותר, ו/או יש לו נטייה להתכווצויות בלתי רצוניות. ביום, כאשר מתרחשות התכווצויות בלתי רצוניות של כיס השתן הילד מסוגל לכווץ את הסוגרים ולשלוט על דליפת השתן. בלילה, כאשר הוא ישן וכל מנגנוני ההכרה שלו לא עובדים, כשכיס השתן מגיע לקיבולת המקסימלית שלו, או לחלופין כשהוא מגיע לקיבולת מסוימת, אם אינו יציב, הוא מתחיל להתכווץ בצורה לא רצונית, והילד מרטיב.

2. הילד שלכם ישן שינה עמוקה, אתם שמחים. אך שימו לב, ד"ר בן מאיר מציין כי: "קיימת שכיחות גבוהה יותר לילדים עם שינה עמוקה במרפאות הרטבה, הדבר לא אומר שכל ילד שישן עמוק מרטיב, או שכל ילד שישן לא עמוק לא מרטיב, אבל השכיחות בהחלט יותר גבוהה".

3. קיים הורמון בשם ADH, אשר תפקידו לספוג בחזרה נוזלים אשר אמורים להגיע לכיס השתן. הורמון זה מופרש באופן נורמאלי בצורה מוגברת בלילה. ילדים שאצלם ההורמון אינו מופרש בצורה מספקת בשעות הלילה, עלולים להרטיב כתוצאה מכך.
 

מדבר צחיח למשך חצי שנה

 
אם הילד לאחר גמילתו בשעות היום, ממשיך להרטיב בלילה, או שהיה יבש למשך פחות מחצי שנה, אנו מכנים הרטבה זו – ראשונית. לאחר חצי שנה בה הילד היה יבש, זוהי הרטבת לילה משנית, ואז יש להתייחס לנושא בהתאם לגילו של הילד.

ראשית יש לשלול סיבות שאינן גופניות: בעיות רגשיות, כמו רווח משני שיש לילד, משהו חדש שקרה בבית, או שינויי סביבה שלו. כאשר אכן זהו המצב, מטפלים או מחכים.

נורות אזהרה

"ישנם סימנים אשר צריכים להדליק אור אדום אצל ההורים", אומר ד"ר בן מאיר, כמו: "דלקת בדרכי השתן, אם הילד מתלונן שכואב לו בזמן הטלת השתן, אם תבנית הטלת השתן של הילד במשך היום השתנתה, אם הילד הולך לעיתים תכופות לשירותים, אם קשה לו להתאפק, אם בורח לו פיפי גם בשעות היום. סימנים אלו יכולים להעיד כי קיימת בעיה רפואית, ויש לגשת לרופא לברור".
 

רגע לפני

החלטתם לגמול את הילד. ד"ר בן מאיר מציין מהם התנאים הבסיסיים שחייבים להתקיים רגע לפני שנכנסים לשלב הגמילה:

1) הילד עצמו צריך להיות בגיל המתאים. אנחנו לא נוהגים לטפל בילד מתחת לגיל שש שנים, אלא אם כן הוא בעל מוטיבציה מאוד גבוהה, ואז אפשר לטפל בילד מעל גיל חמש. אני נתקל במקרים בהם מגיע לטיפול ילד שלא מבין מה ההורים רוצים ממנו, זה כלל לא מטריד אותו, זה יותר מטריד את ההורים. ילד שהנושא אינו מטריד אותו, אני חושב שאין טעם לנסות לגמול אותו, הילד צריך להיות בשל מבחינה נפשית לגמילה.

2) לעיתים יש עליות ומורדות בנושא הגמילה, אין צורך לעשות "סיפור" מכך שהילד מרטיב מדי פעם, או שהילד יבש ואז שוב חזר להרטיב, הדברים האלה לא קבועים.

3) אין להעניש ילד שמרטיב.
 
 

ענן ושמש

מה עושים כשהילד מרטיב בלילה? (צילום: photos.com)
 מה עושים כשהילד מרטיב בלילה? (צילום: photos.com)   
הילד הרטיב בלילה? רננה מייעצת לכם כיצד לנהוג:

ראשית יש להרגיע את הילד - לא נורא התפספס. שנית יש לפנות אל הילד בשאלות ולא באמירות: "האם יש משהו שאתה חושב שאני יכול לעזור לך? היית רוצה שנעיר אותך לפני שאנחנו הולכים לישון? מה אתה חושב שיעזור לך לפתור את הבעיה?" אם מדובר בילד בן חמש שש, מוסיפה רננה, ניתן אף להסביר לו: "זה סימן שישנת עמוק, אתה משחרר משהו וזה בסדר".

כמו כן, מציעה רננה להורים לרפד את הילד קצת יותר בשעות היום: להקשיב לו, לשוחח עימו, לשאול האם יש משהו שמעיק עליו, אם יש משהו ששונה בתקופה הזאת ממה שהיה קודם. יש לנסות לבדוק באמצעות שיחה מה עובר על הילד. להראות לילד שאנחנו איתו, שאנו רואים שמשהו כנראה עובר עליו, אבל גם אנחנו וגם הוא לא יודעים מה, אז אנחנו חוקרים את זה יחד.

דבר נוסף, מציינת רננה, ניתן לבקש מהילד עזרה להוריד את כליי המיטה (לא בלילה. למחרת) לעזור להכניס לכביסה, לתלות, לקפל, לשים כלי מיטה חדשים. לא כעונש, אלא כדי שהילד יהיה שותף בתוצאות, וכך הוא יבין במה זה כרוך שהוא אינו שולט.
 

טיפים לסיכום

ד"ר בן מאיר נותן לנו טיפים שיעזרו לילדינו להתעורר למיטה יבשה:

יומני היקר- ניתן להכין יומן הרטבה ולתלות אותו על המקרר, או בכל מקום אחר. היומן צריך להיות משהו דיסקרטי של הילד והוריו, כאשר חשוב לשתף את הילד במילוי הטבלה. זה חלק מהטיפול. יש למלא את היומן בכל יום בשבוע במשך חודש. אפשר לעשות זאת באמצעות מדבקות או ציורים. אנחנו משתמשים במדבקת שמש כשהוא יבש, וענן כשהוא רטוב. אפשר לתגמל את הילד בפרסים קטנים, אך לא כל יום. להתחיל בצורה סלקטיבית, נניח אם הילד מרטיב כל לילה, אז אפשר לתת פרס אם הוא קם פעמיים בשבוע יבש.

תזונה נכונה- ארוחה עיקרית לא בערב. כאשר אוכלים את הארוחה העיקרית ביום במשך הערב, נוצר עומס גדול של מלחים או של סידן, מה שמביא להגברה במתן שתן. במצב זה אפילו הטיפול התרופתי פחות יעיל. בנוסף לכך אנו לא ממליצים שהילד ישתה הרבה משעות אחה"צ המאוחרות והערב, וכן לא לשתות: משקאות מוגזים, חלב, שוקו, וגם לא תה שמגרה את כיס השתן. במקום כל המשקאות למיניהם, תנו לילד מים.

שינה נעימה ויבשה
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by