בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
ברית מילה 
רק מילה טובה 

רק מילה טובה

 
ברית מילה |
 
דקלה שטרן

יש לכם בן בבטן? בוודאי כבר חשבתם על שם, בחרתם בגדים ועיצבתם את החדר. ומה עם הברית? מעדיפים לא לחשוב עליה או שכבר מתכננים את רשימת המוזמנים? ברית מילה – המדריך להורים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
איך מחליטים? (צילום: flickr-Java Junkie Ron )
 איך מחליטים? (צילום: flickr-Java Junkie Ron )   
עוד לא סיימת ללדת בעצב בנים, וכבר את נדרשת על פי המנהג, המסורת ודת משה וישראל לקטום אותם בקצה. מבין המנהגים במסורת היהודית, ברית המילה מסכת אימים על כל אם בישראל, ולא בכדי, מדובר בפעולה כמעט-ניתוחית שמבוצעת בתינוק הקטנטן שלך בשלב כל כך מוקדם בחייו.

על מנת לחסוך חששות, פחדים ועגמת נפש ובעיקר כדי שהפעוט יעבור את התהליך בצורה הבטוחה, האחראית והקלילה ביותר, חשוב לברר ולהתייעץ. איך מחליטים מי ימול את הבן היקר שלכם? האם כדאי לערוך אירוע גדול או אולי רק הרמת כוסית בחיק המשפחה? מה שואלים ואת מי, איך מטפלים בקטנטן והשאלה הקשה מכולן כן לחתוך או לא לחתוך? להלן המדריך הקצר להורה הנסער.
 

לימול או לא לימול

 
ברית המילה היא מנהג מאוד נפוץ, לא רק בקרב יהודים, אבל הורים רבים עדיין מתלבטים. סוגיית בעד או נגד לגזום את הקטן (תרתי משמע) מורכבת וטעונה מאוד. קיימות טענות רבות בזכות המנהג, בעיקר מהבחינה הבריאותית. מאמרים ומחקרים סטטיסטיים מצביעים על שכיחות נמוכה של סרטן הפין, זיהומים ודלקות בדרכי השתן, וכן שכיחות נמוכה במחלות זיהומיות המועברות דרך קיום יחסי מין, לנימולים. מצד שני, קיימים גם מאמרים ומחקרים הגורסים כי אין לברית המילה שום יתרון בריאותי.

הורים דתיים ומסורתיים לא יעלו על דעתם שלא למול את בנם, ורואים במנהג זה זכות גדולה. גם הורים חילונים מלים את בניהם גם בשל המסורת, ולפעמים גם מכיוון שאף אחד לא רוצה שהילד שלו יסבול מחריגות מסוימת, קטנה ככל שתהיה. מנגד, ישנם הורים רבים הטוענים בלהט שמדובר בסוג של התעללות ופגיעה בחסר ישע, וכי בכל הנוגע לפגיעה בגופו של אדם יש להשאיר את הבחירה בידיו, אפילו אם מדובר בעולל רך בשנים.

מדובר בהתלבטות קשה, כמו בכל החלטה הנוגעת לבריאותו של היקר לנו מכל, ואף אחד לא רוצה לטעות. הרי ברית מילה בגיל 13 עם כל הכבוד לאברהם אבינו ושות', היא עסק קצת יותר מסובך. מומלץ להתעניין, לשאול ולברר גם בקרב הורים שמלו את בניהם וגם עם אלה שלא, או להיכנס לפורומים ולאתרי האינטרנט הדנים בסוגיה. כך או כך, כדאי לדעת שאין חובה יהודית למול את הבן.
 

על הסכין

לחתוך או לא לחתוך? (צילום: Flickr-Java Junkie Ron)
 לחתוך או לא לחתוך? (צילום: Flickr-Java Junkie Ron)    
קיבלתם את ההחלטה הקשה והחלטתם "ללכת על זה"? פתחו יומן וקבעו את תאריך הברית.

ילד שנולד בלידה טבעית, חובה למול אותו בדיוק כשימלאו לו שמונה ימים, גם אם זה יוצא בחג או בשבת. ילד שנולד בניתוח קיסרי, ילד שסובל חס וחלילה מבעיה בריאותית או סתם נולד בשבת - זוכה להקלות מסוימות בקביעת התאריך. בנוסף, קיימים תינוקות בני מזל שנולדים בלי ערלה (7% מכלל התינוקות, ליתר דיוק) אבל הם לא פטורים לגמרי, לפי המסורת יש לעשות להם דקירה קטנה במקום שנקראת "הטפת דם".

אז מי יחתוך? מוהל או רופא? ואולי שניהם? שוב, עניין של דת ובריאות גם יחד. יש הבוחרים במוהל מתוך הקהילה, ואחרים, שאינם מעוניינים בטקס דתי, בוחרים בכירורג ומבצעים את הברית בין כתלי בית החולים, ויש כאלו שבוחרים במוהלים-רופאים שמבצעים טקס דתי. בכל מקרה, חשוב לוודא שהמוהל שבחרתם מוסמך, וקיבל את רשיונו מידי הוועדה הבין משרדית לפיקוח על המוהלים. אם אתם בוחרים ברופא, וודאו שיש לו ניסיון משמעותי במילה. המלצות על מוהל כזה או אחר מגיעות מפה לאוזן, וחשוב מאוד לשאול אנשים שאתם מכירים היטב וסומכים עליהם. בכל זאת, מדובר בחיתוך בבשרו של היקר לכם מכל, זה לא המקום לחאפרים.

מה חשוב לדרוש מהמוהל?

קודם כל, תג או רישיון עבודה. וודאו שהוא עושה סטריליזציה לכלים בהתאם להוראות משרד הבריאות, שהוא לא "מאחר כרוני" וכן מגיע לביקורי בית לפני ואחרי הברית. יש לוודא כי התינוק מתאים מבחינת המשקל ומצב בריאותו טוב. קבלו תידרוך כראוי על ידי המוהל: איך מכינים את התינוק לברית? איך מטפלים בו אחריה? לאיזה תגובות יש לשים לב וממה להיזהר? חשוב לשאול לגבי האכלת התינוק לפני ואחרי הברית, האם לקלח ומתי, איך מרגיעים ואיך מטפלים.

בנוסף, כדאי מאוד שתתדרכו בעצמכם את המוהל: האם הברית שתרצו, תכלול טקס דתי או לא? מי הסנדק, מי יישא דברים ומי מביא מה? שאלו אותו איזה ציוד להביא, החל בטלית וכלה בחיתולי בד. והחשוב מכל: דווחו לו על כל בעיה רפואית שהתינוק סובל ממנה, קטנה ככל שתהיה. מומלץ לעבור עם המוהל על כל פרט שנראה לכם חשוב, גם אם אתם חוששים שזה ייראה לו טריוויאלי. הורים הם עם לחוץ מטבעו, במיוחד במקרה בו מדובר בבריאותו ושלמותו של התינוק שלהם, והידיעה תקל עליכם להתכונן גם מבחינה נפשית.

כמה עולה התענוג?

ביצוע מילה זו מצווה, אבל לא תמצאו מוהל בחינם. תעריפם של חלק מהמוהלים עשוי להגיע לכ- 1,000-1,500 ש"ח וסקירה קצרה בקרב ההורים, מגלה כי רופאים מוהלים נוהגים לבקש סכומים המתחילים ב - 1,500 ש"ח ויכולים להאמיר עד כמעט 3,000 ש"ח ויותר.
 
 

סיבה למסיבה

אירועי ברית מילה מתחלקים לארבעה סוגים: אינטימי או רב משתתפים, ביום הברית או בנפרד. כאן אין חלוקה דיכוטומית בין דתיים לחילוניים, אם כי רוב המגזר מעדיף לחגוג כבר בזמן החיתוך. בסך הכל שווה לבדוק אם כדאי לכם כבר "לגמור עם זה", ולחגוג עם כולם ביום הברית עצמה, או שכדאי להמתין ולערוך מסיבה נפרדת. מה שחשוב לדעת הוא שאין חוקים, הכל תלוי בכם ובנוחותכם.

עברת לידה מפרכת ואת מתקשה לחגוג עם התפרים? חכו עם המסיבה, ובינתיים בצעו את הברית. הילד נולד בחורף ובא לכם לחגוג בחוץ? המתינו מעט. האורחים יבואו בכל מקרה וכולם ישמחו בשמחתכם.

אם אתם מתלבטים אם לעשות מסיבה או לא, שיחה עם הורים טריים מניבה את המסקנה הבאה: לעשות מסיבה. האורחים לא צריכים "לעלות לרגל" אליכם כדי לצפות בעולל ולהביא מתנה, הפקת האירוע עולה הרבה פחות מהפקת חתונה ומקבלים המון מתנות שוות.

כשתחזרו עמוסי חוויות וחבילות הביתה, נרגשים ומותשים, דאגו קודם כל לתינוק הקטן שלכם. טפלו בו על פי ההנחיות שתקבלו, חבקו אותו ותנו לו את כל תשומת הלב. אחרי הכל, הוא עבר את החוויה על בשרו.
 

איך להכין את התינוק לברית?

* חשוב לוודא שהתינוק בריא ובמשקל תקין.
* רצוי לעשות לו אמבטיה לפני הברית. זה מרגיע אותו וגם לא ממש תוכלו לעשות אמבטיה אחרי הברית.
* רצוי שהתינוק יהיה שבע בטקס, אבל כדי שלא יפלוט או יקיא, מומלץ להאכיל אותו כשעה לפני.
* הלבישו את התינוק בבגדים נוחים, רצוי כאלה שניתן להסיר וללבוש בלי להטריד ולטלטל אותו יותר מידי.
*הביאו חיתולים ובגדים להחלפה, חיתולי בד, מוצץ וכל דבר שיעזור להרגיע את הקטנטן (ואתכם).
* ישנם רופאים ומוהלים הממליצים למרוח משחת "אמלה" על איבר המין של התינוק. מדובר במשחה מאלחשת שניתן לקנות בבתי המרקחת ללא מרשם רופא. מומלץ להתייעץ עם המוהל שלכם בעניין. * בכל הקשור במשככי כאבים – "אקמולי" או כל דבר אחר, יש להתייעץ עם רופא.
* אמהות יקרות: אתן לא חייבות להימלט מהמקום כשהטקס מתחיל. דברו עם המוהל, שאלו אותו מה תפקידכן. אם הברית היא ללא טקס דתי, השד פחות נורא כשאת מעורבת בתהליך.
 

איך לטפל בתינוק אחרי הברית?

* חשוב מאוד לשמור את מספר הטלפון של המוהל. הוא אמור להגיע לביקור בית אחרי הברית, לוודא שהכל בסדר, להחליף תחבושות אם צריך ולהנחות אתכם להמשך הטיפול. בדרך כלל צצות שאלות גם אחר כך. אל תתביישו.
* התייעצו עם רופא לגבי מתן משככי כאבים - מתי, ובאיזו תדירות.
* בדרך כלל אין לרחוץ את התינוק לאחר הברית. שאלו את המוהל מתי מקלחת אפשרית.
* חשוב לוודא שהתינוק מטיל שתן.
* עקבו אחרי דימומים, כל כתם דם שנראה חשוד ומטריד, מצריך טלפון למוהל או לרופא המשפחה.
* כדי להימנע מהדבקת החיתול לפצע, מומלץ להשתמש בשמן תינוקות. קיימים מותגי שמן תינוקות בצורת ספריי - הם בהחלט מומלצים, בעיקר מסיבות סטריליות. התייעצו בנושא עם המוהל.

זהו נגמר, הברית עברה, הגוזל שלכם קרוב לוודאי יישן טוב בגלל האקמולי שקיבל וכדאי מאוד שגם אתם תלכו להירגע ולנוח אחרי היום המרגש והלא פשוט הזה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by