בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
ברלין על הבר 

ברלין על הבר

 
 
עמיקם שרון, נתור-יוניטל

העיר שחוברה לה יחדיו מאיימת להפוך לבירת אירופה. מבירה על הנהר ועד בורסת הבירה של הברלין ריפבליק. המדריך הלילי הממצה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
דאונטאון ברלין. העיר שחולקה לה לרבעים (FLICKR, LeRanz)
 דאונטאון ברלין. העיר שחולקה לה לרבעים (FLICKR, LeRanz)   
מדי פעם, בדרך כלל סמוך ליום ההולדת, כולנו מגיפים תריסים, מתיישבים מול המסך, ועושים את אחת מרשימות ה"חובה עלינו לעשות לפני גיל 30". רשימות רבות כאלה מורכבות, בשנים האחרונות, מחופשת חובה בברלין. עיני העולם נשואות אליה בשנים האחרונות: העיר שחוברה לה יחדיו, המהווה מוקד עליה לרגל, בעיקר בשל ההתפתחות האורבנית המרשימה מאז נפילת החומה. הפלא הארכיטקטוני של שלהי המאה ה-20 וראשית המאה ה-21, קוראת תיגר על בירותיה הקלאסיות של אירופה וצועדת בצעדי ענק אל התואר הנכסף כבירה החדשה של אירופה. מעבר למבנים החדשים והמחודשים, ברלין שמה לה למטרה למשוך את צעירי אירופה אליה, וזה עובד. מבירה על גדות הנהר ועד ביקור חובה בשירותים של פאב: ברלין לאור ירח.
 

במיטה של ברלין

לפני שנתחיל להתגלגל לנו מבירה לבירה, יש לציין כי ברלין בנויה מרבעים, ולכל רובע המהווה יחידה אורבאנית עצמאית יש מרכז משלו, בית עירייה עצמאי למחצה (ראטהאוז) וכמובן אופי וצבע הייחודי לו. רובע מיטה (Mitte) מהווה את לב ליבה של ברלין ובו ממוקמים מספר אתרי בילוי נבחרים.

האקשה מרקט- אורניינבורגר שטראסה
אחד ממרחבי ומוקדי הבילוי המרשימים בברלין בו ממוקמים עשרות ברים, מועדוני לילה ומסעדות לרוב. האקשה מרקט הוא בעצם תחנת רכבת המעוצבת להפליא והבנויה מקשתות-קשתות, כשכל קשת יוצרת יחידה עצמאית בה שוכנים להם בשלווה ברים או מסעדות. ממש ממול ממוקם אחד מהמבנים המעניים ביותר בברלין, האקשה הופה, קומפלקס ענק הבנוי משמונה חצרות פנימיות, ואשר שימש עד לנפילת החומה כמתחם מגורים. המקום מהווה כיום מוקד מרכזי של חיי הלילה ברובע מיטה, בו נמצאים מסעדות וברים מעוצבים עם תאורת לילה מרשימה. האורניינבורגר שטראסה ראוי בהחלט לתואר הציר המרכזי של חיי הלילה הברלינאים. זהו רחוב ברים, מסעדות אתניות (מקסיקניות,הודיות, סיניות), וגני בירה קטנים.

אזור האנסבל הברלינאי
אזור זה ממוקם על גדת נהר השפריי צפונית לתחנת הרכבת "פרידריך שטראסה" ובסמוך לה. הוא שופע מסעדות ובתי בירה מן הוותיקים בברלין, ובאווירה של שנות ה-20 העליזות, תקופת הזוהר של הקאברטים. מומלץ ביותר להיכנס ל "ברלינר רפובליק" (Berliner Republik), המשמש הן כמסעדת-בר משובחת, והן כבית בירה יחודי במינו ומהווה מעין "בורסת בירה" (Bierborse) .
 
 

פרנצלאור ברג - הרובע האותנטי

ברלין בלילה: מזרח ומערב יחד, ופאבים בכל פינה (FLICKR, carst)
 ברלין בלילה: מזרח ומערב יחד, ופאבים בכל פינה (FLICKR, carst)   
הרובע שוכן ממזרח לאלכסנדר פלאץ ונחשב לרובע אותנטי במיוחד ששכן במה שהיתה פעם מזרח ברלין. לאחר נפילת החומות החלה במקום תנופת שיקום חסרת תקדים ומרובע מנומנם הטובל בירק ובעצי דולב, הפך הרובע בשנים האחרונות לשכיית חמדה ואבן שואבת למבקרים הפוקדים את סימטאותיה הציוריות, בה שזורים מסעדות וברים יחודיים במינם. מומלץ מאוד להגיע למוקד הרובע באזור קולביץ פלאץ (Kollwitz Platz) ולסייר ברחובות קולביץ ווורטר, דופק החיים של הרובע.

מקום מיוחד במינו שאסור להחמיץ הינו "מתחם התרבות" (Kultur brauerei) – מוקד פעילות מעניין במיוחד מבחינה ארכיטקטונית הכולל סדנאות משחק ,ברים, בתי בירה ועוד אטרקציות מפתיעות.
הכניסה למתחם: מרחוב קנאק (Knaack).
 

שרלוט משתרללת, ופאבים נוספים

רובע שרלוטנבורג, הפאר והברים הייחודים שליד (ASAP)
 רובע שרלוטנבורג, הפאר והברים הייחודים שליד (ASAP)   
רובע שרלוטנבורג (Charlottenburg) הנו הרובע המרכזי של מערב ברלין, אזור תוסס ויפהפה, בו ממוקמים אין ספור מוקדי בילוי. על ציר שד' Kurfurstendamm ועד Tauentzien מצוי פאב אירי מצליח במיוחד, ה-Irish Pub, הממוקם בקומת הכניסה של בניין "אירופה צנטר".ברחוב המקביל ל-Kurfurstendamm, קאנט שטראסה, תמצאו שפע של ברים ,מסעדות ובתי קפה, כולם ממוקדים לנוחיותכם בכיכר סאויגני (Savigny platz).

מפאריס ועד האויסטר - הברים שווים ברובע
פריס בר (Paris Bar): הבר המפורסם ביותר בברלין עם היסטוריה ארוכת שנים. בתקופת החומה שימש המקום מפגש לאומנים, שחקנים וסליברטאים. גם היום זוכה המקום ליוקרה רבה ומומלץ מאוד לבלות ערב במקום.
מיקום: רח' קאנט שטראסה, סמוך למפגש עם רחוב פאזאנן- Fasanen strasse ומעט דרומה לו.

גלרי ברמר (Galerie Bremer): אחד מן הברים היותר טובים בברלין, פועל למעלה מ-40 שנה. הבר החל את דרכו בירכתי גלריית האומנות שניהלה אשתו של בעל הבית, ושניהם משווים לבר אווירה של מועדון פרטי, יותר מאשר אווירה של בר. לנובורישים שבינינו.

אויסטר בר (KaDeWe Oyster Bar): אגף האוכל בקומה השישית הוא פשוט חגיגה לחיך ולעיניים, יש בו שפע חנויות, דוכנים ומסעדות. פנו הישר לבר הצדפות, כדאי לצפות במנהל הבר, הורסט ריינוואלד, בשעה שהוא מפצח צדפות במיומנות.
יש לזכור שהמתחם נסגר לקראת השעה 20:00 ולכן מומלץ להגיע לפחות שעתיים קודם לכן. אל תחמיצו את את קומת המסעדות והברים בקומה השביעית, המעוצבת להפליא.
 

שוק האוכל הטוב בברלין, וברים נוספים

בעת ההנגאובר: בונדסטאג, הבוקר שאחרי (FLICKR, thorte)
 בעת ההנגאובר: בונדסטאג, הבוקר שאחרי (FLICKR, thorte)   
רובע שנברג (Schoneberg) ממוקם בחלקה המערבי של ברלין, כאשר אזורי הבילוי הנבחרים שבו ממוקמים על הציר שבין נולנדורף פלאץ (Nollendorf platz), ויוינטרפלד פלאץ (Winterfeldt platz) , ופוגר שטראסה (Fugger strasse). בוינטרפלד פלאץ ממוקם שוק המזון השכונתי הטוב ביותר בברלין, הפועל בימים רביעי ושבת, בין השעות 06:00-14:00.

אולם המקום הציורי ביותר ברובע על שלל צבעי הקשת הינו פוגר שטראסה, המתעורר לחיים בשעות הערב. המקום האטרקטיבי ביותר ברחוב הינו הגרין דור בר (Green Door Bar). הויקטוריה בר (Victoria Bar)
הינו בר נוסף ששוה ביקור, הרבה בזכות העיצוב מיוחד (אל תוותרו על השירותים), המוזיקה המצוינת, בעיקר בשילוב הקוקטיילים הקטלניים. במלים אחרות - בהחלט מקום להתחיל בו את חיי הלילה.
מיקום: Potsdamer Strasse 102.
 

הרובע הצבעוני ביותר

פעם היתה פה חומה, עכשיו זו אמנות (FLICKR, manogamo)
 פעם היתה פה חומה, עכשיו זו אמנות (FLICKR, manogamo)   
רובע קרויצברג (Kreuzberg) נחשב לצבעוני והלא שיגרתי ביותר בברלין בשל העובדה שאוכלסיית מהגרים גדולה משתכנת במקום. ברובע מתקיים שוק טורקי (Turkenmarkt) בימי שלישי ושישי, בין השעות 10:00-18:30.

מוקד הבילויים של הרובע נמצא באזור שבין רחוב ברגמאן (Bergmann strasse) לבין הרחוב הראשי גנייסנאו (Gneisenau strasse) ואין ברלינאי שיגיד לכם לוותר על ביקור במקום. המקום שופע ברים, מסעדות, בתי קפה טרנדיים, גלריות, ומופעי רחוב למיניהם. תחנת הרכבת התחתית (U- Bahn)
מרינגדאם (Mehringdamm) רוחשת פעילות וסביבה נמצאים מספר ברים, כשהמפורסם שביניהם הינו הבר צנטראל (Bar Centrale).

האוראניין שטראסה (Strasse Oranien) הינו מוקד פעילות נוסף ומעניין בחלקו הצפוני של רובע קרויצברג. קטע הרחוב שבין אוראניין פלאץ לבין היינריך פלאץ מהווה את מוקד אתרי הבילוי, הכולל: מסעדות אתניות משובחות, ברים, בתי בירה קטנים ובתי קפה ציוריים בעלי נופך אוריינטלי, כמו שאוהבים לקרוא לכך הבלונדיניים שבקרבנו.
 

ללכת לאיבוד בנכבי הבירה

לאוהבים להלך בלי מפה ברחובות עיר שאינם מכירים, מומלץ להגיע קודם כל לפוטסדאמרפלאץ (Potsdamer Platz), מרחב הענק של בתי קפה וברים ייחודיים, הממוקמים בקומפלקס הארכיטקטוני הגדול ביותר בברלין. אנו ממליצים במיוחד על:
טוני רומאס (Tony Roma's): מסעדת- בר המתמחה באוכל משובח. קומת הכניסה משמשת כבר ובקומה העליונה ממוקמת המסעדה. אל תוותרו על הצלעות בגריל (Baby Back Ribs), שטען יזכיר לכם למה יש אנשים שמאמינים בגן עדן.
מיקום: ליד ה-IMAX בכיכר מרלן דיטריך מס' 3.

כמו כן, רצוי לא לעשות פדיחה ולנטוש את ברלין לפני ביקור באחד מגני הבירה הנפלאים שלה:

גן הבירה בטירגרטן (Tiergarten): ממוקם סמוך לשגרירות ספרד. המקום משתרע על שטח עצום מעין מובלעת בתוך יער ירוק עד, המשקיף על אגם יפהפה. המקום פתוח משעות הצהריים ועד חצות. מומלץ מאוד להקדיש למקום ערב שלם ולחוות חוויה בלתי נשכחת. המקום מציע לא רק בירה משובחת באווירה ברלינאית אופיינית, אלא גם מסלולי הליכה בתוך יער הטירגרטן על שלל שביליו, אגמיו וגשריו. לא לוותר!
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by