בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
קלולס בחיפה 

קלולס בחיפה

 
 
שחף איל

שחף איל, כתבת עם עבר צפוני והווה תל אביבי, נשלחה לבדוק מה קורה מחוץ למתחם הבימה, והגיעה עד חיפה. היא גילתה שירוק לה, טעים לה, ובפעם הראשונה בחייה קראו לה פרחה: יומן מסע של תיירת פנים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיפה משתקפת על גג (FLICKR, beny shlevich)
 חיפה משתקפת על גג (FLICKR, beny shlevich)   
"חיפה חיפה, עיר עם עתיד", כך שר דיויד ברוזה למילים של יהונתן גפן לפני כ-20 שנה. מה באמת עלה בעתידה של חיפה? האם הרכבת התחתית עדיין עובדת? האם יש סיכוי לפגוש אנשים ברחוב גם אחרי 10 בלילה? קופצים לחיפה: יומן מסע לקלולסים.
 
חיפה חיפה, עיר עם נוף וירוק (ASAP)
 חיפה חיפה, עיר עם נוף וירוק (ASAP)   
הדבר הבולט ביותר בכניסה לחיפה, ואני לא מדברת על המבנה המפלצתי הקרוי מרכז הקונגרסים, הוא הצבע הירוק. ובניגוד למשמעות שיש לצבע הזה בתל אביב, בחיפה מדובר בצמחייה של ממש. רכס הרים, ים כחול, גנים בהאים ונוף אירופאי של עיר נמל. אפילו בית הקברות של חיפה נראה כמו שמורת טבע, אבל אתם לא באמת רוצים לטייל שם. אין ספק שחיפה הייתה ועודנה אחת הערים היפות בארץ. נכון שמראה חיצוני חשוב ביותר, אבל מה לגבי האישיות?

בין גרמניה לבהאים
לא שהייתם עושים את זה, אבל אם נניח הייתם רוצים להתחיל את הסיור בחיפה בשעה שבע בבוקר, זה בהחלט היה אפשרי. העיר הזאת תוססת וערנית כבר בשעת בוקר מוקדמת זו, שעה שבה תל אביבי מצוי עוד מתהפך במיטתו או לחילופין, חוזר מבילוי. אין ספק שבמישור התיירותי, לחיפה יש המון מה להציע. וכן, גם תל אביבים נחשבים תיירים.

כמי שמכירה את חיפה די טוב, אני תמיד מגלה שיש עוד איזה אתר שלא ידעתי על קיומו. רק בביקור האחרון שלי נחשפתי לראשונה לקסמה של שדרת "המושבה הגרמנית", אותה מכנים ה”שנס אליזה” של ישראל. עברתי שם ממש במקרה, ולאחר שקלטתי קבוצה של יפנים עומדים ליד מבנה ומחכים בסבלנות נדירה עד שיסתיים הצילום הקבוצתי שלהם, החלטתי להישאר ולבדוק מה יש למקום להציע.

מסתבר שבמהלך השנים האחרונות שופצה ושוחזרה המושבה הגרמנית בחיפה והפכה לאחד מצירי הבילויים התוססים והמיוחדים בעיר. בין בתי האבן של המושבה הגרמנית המשוחזרת נמצאים בתי הקפה המיוחדים של המושבה, גלריות ומגוון מסעדות בעלי אווירה ייחודית. כשמטיילים במושבה בלילה, אפשר לראות את הגנים הבהאים מוארים בתאורה מיוחדת וגולשים מהר הכרמל. בהחלט מראה שאין בשום עיר אחרת.
 

התכנית המדינית, וההמון הזועם

מהי נקודת התצפית הטובה ביותר בחיפה? הדעות חלוקות (ASAP)
 מהי נקודת התצפית הטובה ביותר בחיפה? הדעות חלוקות (ASAP)   
אפרופו הגנים הבהאים, אי אפשר להתעלם מהעובדה שחיפה היא אחת הערים הבודדות שבה מסגדים, כנסיות ובתי כנסת, חיים ממש בשלום זה עם זה. אפשר להתחיל את הטיול במערת אליהו הנביא, לבקר במוזיאון העפלה, להמשיך לכנסיית סטלה מאריס, לרדת לוואדי ניסנאס (ולאכול שם את הפלאפל הכי טוב בעיר, פלאפל הזקנים), להציץ בשכונות החרדיות בהדר, ובסופו של דבר, לסיים בגנים הבהאים וללמוד על אמונתם בשלום עולמי וחיבור כל הדתות גם יחד.ממש תוכנית מדינית, אה?

חיפאים שורשיים עדיין דנים בסוגיה, מהי נקודת התצפית הטובה ביותר בעיר. נדמה לי שאולי מדובר ב"דרך נוף חיפה", במרכז הכרמל. מדובר במסלול תיירותי ראשון מסוגו בישראל החושף את העיר חיפה על נופיה המקסימים, האטרקציות הייחודיות והמבנה האורבאני המיוחד של העיר. המסלול מאפשר גם הצצה אל תוך השכונות, האטרקציות הייחודיות של חיפה וכן אל הנופים שבסביבותיה. כשיש ראות טובה, אפשר אפילו לראות משם את החרמון.

באיזשהו שלב יגיע הזמן לקפה טוב, ורחוב מוריה שעל הכרמל, רחוב שמאגד בתוכו מבחר עצום של בתי קפה מקסימים, הוא הפתרון. התיישבנו, חברתי הלומת החיפה ואני, והזמנו הפוך עם עוגת בריוש. לפתע, בעיצומו של השלוק, קרה השוק: בחורה צעירה ניגשה אלי והעירה לי בשקט שהמכנס שלי קצת נמוך מידי ומישהו עוד עלול "לראות לי". רציתי להרגיע אותה ולהסביר לה שקוראים לזה ג'ינס בגזרה נמוכה, אבל היא באמת נראתה נחמדה ולא רציתי להעליב אותה. אז נכון, הקפה הוא אותו קפה, העוגה אותה עוגה, אך הג'ינס, כנראה, לא אותו ג'ינס.

ייתכן ולחיפה יש עדיין לאן להתקדם (או לסגת) מבחינה אופנתית, אך כשמדובר באמנות, יש לעיר המון מה להציע. בחיפה יש הרבה מוזיאונים וגלריות אבל המתחם הקרוי "קסטרא", ממש בצמוד לקניון חיפה, הוא ללא ספק מיוחד במינו. תפיסת המקום היא שילוב של אומנות, בילוי וקניות. במרכז יש חנויות ייחודיות, בתי קפה, מסעדות, גלריות ומוזיאונים. אם אתם אוהבים את הקפה שלכם אומנותי, זה בהחלט המקום לשתות אותו.
 
 

נמיות ונחל לא אכזב

נוף וטבע, גם באמצע העיר. שקיעה על העיר (FLICKR, haitl)
 נוף וטבע, גם באמצע העיר. שקיעה על העיר (FLICKR, haitl)   
במהלך הביקור האחרון שלי חוויתי עוד חוויה קסומה ומפתיעה למדי. טיילתי באזור מרכז חורב והמשכתי למטה בדרך פרויד. לפתע גיליתי שלט המצביע על ירידה לוואדי אל תוך מסלול נחל אחוזה. להזכירכם, אנחנו נמצאים בכביש ראשי וסואן למדי, והמחשבה שישנו איזה נחל זורם בתוך כל הבלגן הזה, נראתה לי מוזרה ביותר. החלטנו לבדוק האם מדובר בנחל אמיתי או אולי באיזה צינור מים שהתפוצץ. הפלא ופלא, אכן יש שם נחל שיורד ממרכז אחוזה ועד איזור מרכז הקונגרסים שנמצא ממש למטה. המסלול עשיר בצמחייה האופיינית לכרמל ומוביל למעין אחוזה, לתצפיות נוף ולשרידי בוסתנים. הכוכבות האמיתיות של הטיול היו זוג נמיות שהתלוו אלינו עד סוף המסלול, והצליחו להשכיח מאיתנו לגמרי את העובדה שאנחנו נמצאים בתוך עיר גדולה. זהו מקום אידיאלי לעשות פיקניק קטן ונחמד, ואם בא לכם להפוך את הפיקניק הזה למשהו גדול יותר ולשלב את זה בנפנוף מנגלי, אין כמו חורשות הכרמל הנפלאות.
 

צא ובלה בה

ואבא שלי עובד בנמל... חיפה, עיר אמיתית (תמונה: דורון ניסים)
 ואבא שלי עובד בנמל... חיפה, עיר אמיתית (תמונה: דורון ניסים)   
הגיע הזמן לבלות, ובכן, אם הגעתם באמצע השבוע לחיפה, כדאי מאוד שתצאו מוקדם כי החיפאים לא אוהבים ללכת לישון מאוחר. בילויים באמצע השבוע בחיפה מסתכמים בעיקר בבתי קפה ומסעדות. אבל אם הגעתם בסוף שבוע, תוכלו לטעות ולחשוב לרגע שאתם נמצאים בתל אביב. מגוון עצום של מסיבות ופאבים, הופעות וכמות גדולה מאוד של אנשים עד השעות הקטנות של הלילה.

יש לפחות שני מקומות בחיפה שהצליחו להישאר נאמנים לעצמם כבר קרוב ל-15 שנה. במקום הראשון נמצא מועדון החורבה, שנמצא בעיר התחתית ומשקיף על הנמל. המועדון הוא סמל חיפאי של ממש, שנותן תוקף מיוחד ללילה הצפוני. מה שהחל כחורבה אמיתית שעל תליה נבנה מוזיאון אלטרנטיבי שנתן בית לתערוכות שונות, ריכוז תחרויות איגוף תאילנדי ותפאורה אוטנטית של סרטים ישראלים רבים, הפך לאט לאט לאחד המועדונים המפורסמים והמיוחדים בחיפה. אתם לא יכולים להכריז על עצמכם כעל בליינים אמיתיים עד שלא ביקרתם בחורבה, ורקדתם לצלילי מוסיקה אלטרנטיבית משובחת על רקע תמונות נמל חיפה.

מקום נוסף נוסטלגי ומיוחד, הוא מועדון ה"סיטי הול" היכל הרוק החיפאי, שנמצא בהדר. המקום משמר כבר שנים את סגנון הרוק האלטרנטיבי והניו וויב ומיטב האומנים בארץ התחילו את דרכם שם. מאחר ואלכוהול תמיד עושה חשק לאכול, מומלץ ביותר לסיים את הבילוי הלילי בבורקס החיפאי המפורסם שנמצא במתחם חזן, ופתוח 24 שעות.

רבותי, אי אפשר לדבר על חיפה ולא להזכיר את הכרמלית, רכבת תחתית אמיתית שהוקמה כבר ב-1956, ומחברת בין מרכז הכרמל, הדר והעיר התחתית. גם אם אתם לא ממש זקוקים לתחבורה הזאת, שווה להגיע לשם רק כדי להרגיש קצת חוץ לארץ ולהתמלא בגאווה לאומית.
 

חיפה, או הכביש לתל אביב?

לסיכום, להלן חמש סיבות בעד חיפה, עם הסתייגויות:

* חיפה היא אחת הערים היפות והמגוונות בארץ, ויש בה הרבה ריאות ירוקות. מצד שני, הזיהום הסביבתי שמגיע מהקריות לא ממש תורם לריאות שלנו.
* כי בניגוד לפארק הירקון, בחיפה יש חורשות אמיתיות, אבל בניגוד לפארק הירקון, אי אפשר לרכב על אופניים כשכל העיר בנויה מעליות וירידות.
* חיפה זה המקום האידיאלי לעשות תוכנית שלום ומצד שני, היא נמצאת בטווחם של כל מיני טילים מפוקפקים.
* כי בתל אביב מדברים כבר שנים על רכבת תחתית ובחיפה עשו את זה. הבעיה היא, שבתל אביב באמת צריכים רכבת כזו, ובחיפה פחות.
* כי בחיפה עוד עושים כבוד למוסיקה אלטרנטיבית משובחת, אבל זה נכון רק לסופי שבוע.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by