בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
שיעור בהנקה 

שיעור בהנקה

 
 
אסי רן

הנקה היא לכאורה דבר טבעי אך פעמים רבות ממש לא פשוט. איך יודעים אם תנוחת ההנקה נכונה וכיצד נמנעים מצווחות רעב היסטריות? לומדים לינוק ולהיניק. המדריך המלא

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בפעם הראשונה קצב היניקה איטי (צילום: flickr-JK and Rocky)
 בפעם הראשונה קצב היניקה איטי (צילום: flickr-JK and Rocky)   
כמי שהזדעזעה מראש רק מהמחשבה על כך שיצור זר, מקומט, בכיין, מדולדל איברים ובעיקר תלותי ייתלה על ציציה וישאב מהם נוזל לבן-שקוף, חם ודביק, והצהירה לא להנקה עוד טרם תחייתו של אותו חייזר פוטנציאלי, אני חשה מחויבת לשורות הבאות. הרבה בגלל עדה, אותה מיילדת קשוחה וחמורת סבר, שתפסה אותי ארבע שעות אחרי הלידה מטיילת בנעליים צבאיות במחלקה עם בקבוק לתינוק בידי, עקבה אחרי לחדרי ותפסה אותי על חם.

"למה את לא מיניקה?" התקיפה אותי בטון מאשים. "כי אנ'לא יודעת איך, אין לי חלב, הפטמות שלי לא מתאימות להנקה ואין טעם להילחם במה שלא בא לך בטבעיות", עניתי לה לא פחות תקיפה, מחוזקת ומחושלת משדה הקרב שעברתי רק כמה שעות קודם לכן. עדה לא חיכתה שנייה, ניגשה אלי, הרימה את חולצתי וחלבה לי את ציצי הימני, שהתיז והשפריץ סילון דק וסגר את עניין ה"אין לי חלב". אחר כך הדביקה לי את בובת הכרוב החדשה שלי לפטמה, עיקמה לי את היד, ויאללה, חלאס דאווינים, תתחילי להיניק. זה היה השיעור שלי, הנה, השיעור שלכן:
 

מי צמא יותר?

 
מיד לאחר הלידה, כשהתינוק יונח על בטנך קרוב לחזה, תגלי שהנה הוא כבר צמא ומנסה לתפוס לו שד. הוא יפתח את פיו חסר השיניים וינוע בתנועות נבירה של הראש. כן, כן, הוא מחפש שד, ומומלץ לנסות להיניק אותו במהלך השעתיים הראשונות לאחר הלידה. בקשי מהמיילדת לעזור לך למצוא את התנוחה הנוחה להנקה הראשונה. הבייבי יתפוס את עטרת הפטמה התחתונה מתחת לשונו בשפתיים פתוחות, ואת תחושי במשיכה ולא בכאב.

בתחילה ובוודאי בפעם הראשונה קצב היניקה הוא איטי מאוד, ואם לפתע "תמותי מצמא" או לחלופין תרגישי התכווצויות ברחם ובהמשך תגלי דימום וגינלי, אל תדאגי, זהו רפלקס שחרור החלב שמשחרר אותו מבלוטות החלב הנמצאות בחלק האחורי של השדיים לעבר הפטמות. ההנקות הראשונות מספקות לתינוק את הקולוסטרום, חלב ראשוני עשיר בנוגדנים, סוכר, שומן, חלבון ומרכיבי גדילה, שעוזרים לתינוק להסתגל לחיים מחוץ לרחם.
 

הלו, המסעדה פתוחה?

אם התינוק ישן אחרי הלידה יותר מ12- שעות, כדאי לנסות להעיר אותו על ידי ליטוף או בעת החתלה. אם התינוק נולד בלידה קשה (ואקום או מלקחיים) ייתכן שיינק מאוחר יותר. עד אז, אפשר להאכיל אותו חלב אם בכפית, כדי שיקבל את נוזל הזהב - הקולסטרום וכדי שאצלך לא ייעצר ייצוא החלב. חמש כפיות מכל שד מדי שעתיים יספקו לתינוק את כמות הקולסטרום הנדרשת.

אם בשלב ראשון אינך מייצרת קולסטרום, עלייך לשחרר את הזרם, לוחצים בעזרת האגודל והאמה על עטרת הפטמה עד שמופיעות טיפות חלב, שבהמשך, פלא פלאים, יהפכו לזרם של ממש. עכשיו צריך רק לחכות שהתינוק יתעורר, יתחיל להראות סימני רעב, ליישם את התיאוריה ולהיניק.

כשהתינוק רעב, הוא מאותת לך על כך. קודם כל, הוא מתחיל לעשות תנועות של מציצה. אחר כך, הוא פוער את פיו ומגשש בחיפוש אחרי שד. כך נראים סימני הרעב המוקדמים. אם לא קיבל את מבוקשו עד כה, הוא יפרוץ בבכי, שהוא למעשה סימן מאוחר לרעב. עם הזמן, תחסכי ממנו צווחות ומהשכנים סימפוניות כיוון שתזהי בנקל את איתותי הרעב הראשונים.
 
 

תפוס ככל יכולתך

כשתנוחת ההנקה אינה נכונה, תחושי כאב בפטמה והתינוק לא יוכל לינוק ביעילות. התינוק ניזון מהשד ולא מהפטמה. הוא משתמש בלשון כדי ללחוץ כלפי מעלה על צינוריות החלב, שנמצאות מתחת להילה. שפתו התחתונה צריכה להיות בשולי ההילה ושפתיו פעורות לרווחה. עכשיו בידקי שהוא לוקח אל פיו חלק גדול ככל האפשר מההילה שמתחת לפטמה. ודאי ששתי שפתיו מופשלות כלפי חוץ. קרבי אותו לגופך, ואם הוא יונק מהשד השמאלי, הזיז את גופו ימינה, כך שטבורו יהיה מתחת לשדך הימני. אם כל זה לא עוזר, בקשי מאחות או ממדריכת הנקה שתעזור לך.

בהנחה שהבנת משהו מכל זה ולא נדדת במחשבות, כדאי שתדעי שגם אם את ותינוקך הצטיינתם ממש מההתחלה, עדיין יש מצב שהתינוק לא יקבל מספיק חלב, וזה בגלל התכיפות שבה מואכל התינוק וכמה זמן מכל צד. השדיים ייצרו חלב על פי דרישתו של הג'וניור וכמה שירצה. אף אחד לא מדפיס פה כרטיס ולכן ותרי מראש על שעות הנקה נוקשות. החלב מתעכל בקלות, והקיבה הזערורית של הבייבי מתרוקנת בתוך זמן קצר. הביאי בחשבון שתינוק בריא אוכל בין שש ל-12 פעמים ביממה ולפחות בהתחלה, עלייך לספק את הסחורה כל אימת שירצה.
 

ימין ושמאל

בחרי לך צד לשד, תני לתינוקיו לינוק ממנו עד שיסיים לינוק ממנו. כשיסיים, החליפי לו חיתול. אחר כך הוא יתעורר, ואת מוזמנת להציע לו את הצד השני. יש תינוקות שמוכנים לקחת את השד השני, יש כאלה שלא. בכל מקרה, הציעי תמיד את שני הצדדים בכל הנקה ותמיד התחילי משד שונה, כלומר בצד השני. התינוק אוכל תמיד יותר מהשד הראשון.

בשלושה הימים הראשונים תגלי שזה קצת מבלבל, תינוקך ירצה את השד בצד הראשון, אחר כך את השני ואחר כך אולי שוב את הראשון. פעמים רבות ביום השני שלאחר הלידה תינוקות רבים מתאהבים בחלב של אמא ומתחילים ב"יניקת מרתון". הם יונקים לאורך שעות, וגם אם נדמה לך, שהנה הוא שבע ודי להפעם, תגלי לפתע שהוא רוצה עוד. אל תתקמצני, בשלב זה הוא זקוק לקולוסטרום העשיר והמתקתק, שמסייע להפעלת מערכת העיכול ומרגיע את הקיבה.
הנקות ארוכות אינן סימן שהחלב שלך אינו טוב ועשיר מספיק אלא לכך שתינוקך מבסוט לאללה, נעשה קצת גרידי ומבקש לעצמו עוד ועוד מהטעים-חמים הזה. שלא לדבר על תחושת הקרבה המופלאה שהוא חש כשהוא צמוד אלייך, מריח אותך ושומע את קולך ואת פעימות ליבך.
 

ועוד כמה חשובות

* יונקים אינם זקוק לבקבוקים ואפילו מוצץ יכול לקלקל את אינסטינקט המציצה, בעיקר בימי הלמידה הראשונים.
* מתן בקבוק בלילות מקצר את משך ההנקה, גורם לגודש בשדיים ויוצר אצל התינוק בעיות מציצה.
* הנקות בלילה חשובות כמו הנקות יום ולכן לא כדאי לוותר עליהן.
* נכון שמים זה בריא, אך מיותר בתקופת ההנקה גם כאשר מדובר על ימי הקיץ החמים. נוזלים שאינם חלב בין ארוחות משביעים את התינוק וגורמים לו להיות פחות רעב בזמן הארוחה. אבל, זה בסדר לתת לתינוק מדי פעם מספר לגימות מים, אם זה עוזר לו להירגע, אך רק כמויות מזעריות.
* ולבסוף, ההנקה היא אמנם טבעית, אך מומלץ למתקשות להתייעץ עם יועצת הנקה מוסמכת.
* ניתן לקבל ייעוץ טלפוני ללא תשלום אצל יועצות ליגת לה לצ'ה

אז אם סיפרו לך שלהניק זה פשוט, טעו. זה לוקח זמן, צריך ללמוד את זה ולהקדיש לכך הרבה סבלנות ותשומת לב. אבל ההנאה, הקרבה והתמורה המתקבלת שווים הכל.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by