בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אחי שלי 

אחי שלי

 
 
כנרת גולן

הגיע הרגע להרחיב את המשפחה ולהביא עוד ילד לעולם. איך מכינים את הפעוט בבית להולדת אח קטן? מתי מספרים לו, ואיזה שאלה לא שואלים אותו?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אמא, מה יש לך בבטן? (צילום: photos.com)
 אמא, מה יש לך בבטן? (צילום: photos.com)   
הוא עוד קטן בעצמו, ובכל זאת הוא עומד להפוך לילד הבכור בן לילה. המעבר מילד יחיד לאח בכור מהווה משבר עבור מרבית הילדים. יש מה לעשות כדי שהרגע הזה לא ינחת על הפעוט בבום, ויחד עם זאת לא להגזים בהתכוננויות כדי לא ליצור ציפיות שיהיה קשה למלא.

מתי לספר

לבני שנה וחצי עד שנתיים אין יכולת להעריך פרקי זמן. "מחר" היא מילה כוללת למשהו שנתפש כעתיד, משהו שעוד לא קרה. קשה לדעת מה הם מבינים כשמספרים להם על אח או אחות חדשים הצפויים להגיע "עוד המון זמן או ממש עוד מעט". אם מותחים את הדיבור הזה על חודשים, זה עלול לתסכל את הפעוט שמחכה ומחכה וכלום לא קורה והחבל מכל זה עלול להכניס מתח מיותר דווקא לחודשי המלכות האחרונים.

מה שמקל על דחיית ההכנה היא שהם גם לא ממש שמים לב לבטן התופחת, אם לא מסבים את תשומת ליבם לזה. קשה להאמין שהם לא שמים לב כשכל העולם כבר יודע ורואה, ובכל זאת ההמלצה היא לחכות עם ההכנות המילוליות עד תחילת חודש תשיעי. אם אי אפשר להתאפק עד אז, או שהפעוט קלט את זה כבר מהסביבה, כמובן שחשוב לתת אישור לכך. כדאי לספר בפשטות שבקרוב יצטרף למשפחה אח קטן, ושהבטן של אמא גדולה כי יש בפנים תינוקות, אין צורך להרחיב יותר מכך.
 

מה אומרים?

 
כדאי להיות זהירים בדברים ולא לעשות אידאליזציה מהמצב החדש הצפוי. רצוי להימנע ממשפטים כמו: "איזה כיף יהיה לך כשיהיה לך אח קטן לשחק איתו" כי מרוב הרצון לרכך את השינוי הקרוב, הורים עלולים להגזים במילים או בתיאורים, העלולים לגרום למתח מיותר אצל הפעוט, שמרגיש שמשהו גדול הולך לקרות, אבל לא באמת יכול להבין את משמעותו. לא קל, אבל כדאי להשליך כמה שפחות מההתרגשות, המתח והציפיה.

בדרך לא ישירה אפשר להכיר לפעוט תינוקות מקרוב, בתים עם יותר מילד אחד והכרת המושג "אח של". חשוב יותר להורים לדעת לכלכל את צעדיהם, להכין ולארגן לפני הלידה את הדברים למשל, אם צפויים שינויים בבית עקב לידת עוד תינוק, כמו העברת חדרים או מעבר ממיטת תינוק למיטת נוער, לעשות זאת די זמן לפני הלידה, כדי שלא יווצר מצב בו התינוק החדש "מנשל" את הפעוט מנכסיו. אם ההורים מתכננים להתחיל להיעזר במטפלת, או לשלב את הפעוט במשפחתון או גן חדש, חשוב לעבור איתו את תקופת ההסתגלות לפני שיצטרך להסתגל לעוד מצב חדש. עזרו לילדכם להגיע למעמד הלידה מחוזק ובטוח בעצמו ובסביבתו.
 

הגיל כן קובע

כמעט כל האמור לעיל נכון גם לגדולים יותר, אלא שככל שהילד גדול יותר הוא מבחין בשינויים אצל האם מוקדם יותר, וגם קולט יותר מן הדיבורים שסביבו. חשוב לזכור לדבר עם הילד בגובה העינים, להקדיש את הזמן שהוא מבקש להסברים ובעדינות להתחיל להקנות לו מעמד של שותף בהכנות.

זיכרו, לא משנה בן כמה הגדול, לעולם לא לשאול אותו אם הוא רוצה אח קטן. הרי השיקולים נעשו בלעדיו ואי אפשר להחזיר את הגלגל אחורנית. אם הילד יטעה לחשוב שהרצון שלו קובע כאן, הוא עוד עלול להאשים את עצמו בהולדת "גנב ההורים הקטן" או להשלות את עצמו שאם לא ירצה בו, הוא יוכל להיעלם.

אז ילדים זה שמחה, והרבה ילדים זה שישו ושמחו, חשוב רק להכין אותם אחד לבואו של השני.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by