בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות הילד 
תינוק תחת מעקב 

תינוק תחת מעקב

 
בריאות הילד |
 
אסי רן

מיד לאחר הלם הלידה עובר תינוקכם את המבחן הראשון בחייו ובדיקות רבות במהלך היממה הראשונה לחייו. מה ואיך בודק הצוות הרפואי בזמן שאת אמא נחה בחדרך

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הבדיקות הראשונות בחייו (צילום: maessive's photos-flicker)
 הבדיקות הראשונות בחייו (צילום: maessive's photos-flicker)   
מזל טוב, הנה את אוחזת בתינוק החדש שלך. על אף העייפות והלם הקרב, זרמי אושר מציפים את גופך וחיוך גדול מתפשט על פנייך. חבל הטבור נחתך והצוות המיילד מוסר לידייך את פאר היצירה להיכרות ראשונה. כעבור מספר דקות ועיתים מבלי שתשימי לב יעמוד תינוקך במבחן הראשון בחייו.

מבחן אפגר

מבחן אפגר כולל בדיקת נשימה ודופק, צבע עור, מתח שרירים ותגובה לגירוי רפלקסיבי. הציון בכל אחת מקטגוריות המבחן יכול להיות בין אפס נקודות לתוצאה גרועה, לעשר נקודות לתינוק ה"מצטיין". לאחר חמש דקות נערך "מבחן חוזר", שבו לרוב עולה רמת הציונים. לאחר מכן שוקלים ומודדים אותו, בוחנים את תקינות האיברים ולבסוף אחות חדר הלידה מנקה את גופו הרך, מסירה מהעור מעטה לבן בשם הורניקס, מחטאת את הטבור ומזליפה לעיניים הסגורות טיפות עיניים. לאחר מכן יגיע התינוק היישר מחדר לידה למחלקת יילודים, לחדר "קבלת יילוד". כאן יבלה את השעות הראשונות לחייו, עד לבדיקת רופא הילדים. בזמן זה יעקוב הצוות הרפואי אחרי הסתגלותו לחיים מחוץ לרחם.
 

בדיקות מכף רגל ועד ראש

 
על פי הנחיות משרד הבריאות, בתוך 24 שעות לאחר הלידה מתבצעת בדיקת הרופא הראשונה לתינוק. לרוב, הבדיקה מתחילה בהקשבה ללב ולריאות התינוק, ובהמשך בודק הרופא את התינוק מלמעלה למטה:

ראש - הרופא בודק את ראשו של התינוק ואת מבנהו, בוחן את המרפסים, המרווחים שבין עצמות הגולגולת, ומוודא שאינם נפוחים או שקועים מדי.

עיניים - הרופא בודק שהעיניים אינן עכורות כיוון שעכירות עלולה להעיד על קטרט ועכירות קשה תוביל ברוב המקרים לעין עצלה. בעיניים ניתן לאבחן גם זיהום שהחל ברחם, מחלות או הפרעות בחילוף חומרים.

פה - הרופא תוחב אצבע לפי התינוק כדי לבדוק את שלמות החיך, ובאותה הזמנות נבדק גם רפלקס היניקה.

אוזניים - פגמים במבנה האוזן החיצונית עלולים להעיד על בעיות שמיעה, לכן מתבצעת בדיקה חיצונית של האוזניים. תינוקות עם פגם באוזנים יושמו תחת מעקב.

עור - כמעט שאין תינוק ללא ממצא עורי כלשהו. בדרך כלל אין לממצאים אלה משמעות, אבל הרופא עורך בדיקת עור קפדנית כי במקרים נדירים פגם עורי עלול להעיד על מחלה פנימית.

עצמות הבריח - נבדקת שלמותן וסימטריה ביניהן. כדאי לדעת כי שבר בעצם הבריח כתוצאה מלידה רגילה הוא תופעה שכיחה שאינה דורשת טיפול, השבר מתאחה בתוך שבוע-שבועיים.

בטן - הרופא ממשש את איברי הבטן בבדיקה שאינה נעימה לתינוק, ומוודא שטחול, הכליות והכבד אינם מוגדלים. כמו כן נערכת בדיקת טבור.

רגליים - הרופא בודק את מפרק הירך. ירך פרוקה תתרפא לרוב מעצמה באמצעות החתלה כפולה שמאלצת את התינוק לפשק את רגליו, אבחון שייעשה מאוחר יותר יצריך טיפול מורכב יותר. הרופא גם בודק את מבנה כף הרגל, את היכולת ליישר רגליים, סימטריה בין הרגליים וטונוס שרירים.

גנטיליה - אצל בנים, נבדקים אשכים ופין, ואצל בנות גודל השפתיים, היחס ביניהן וגודל הדגדגן. גילוי של מבנה לא תקין של איברי המין מסייע לאבחן מוקדם של מחלות הקשורות להורמוני המין.

עמוד השדרה - נבדקת שלמות עמוד השדרה מצד הגב. מראה גושים ושיעור יתר בגב התחתון יעידו על היתכנות בעיות בחוליות התחתונות בעמוד השדרה. במקרה זה, יישלח התינוק לאבחון נוסף בבדיקת אולטרסאונד.

רפלקסים - בדיקה נוירולוגית בוחנת את הרפלקסים השונים של התינוק, רפלקס מורו, רפלקס הבליעה והמציצה, רפלקס ההליכה והטיפוס. כמו כן עורך הרופא בדיקת עוצמת שרירי הגוף על ידי הנעה של ידיו רגליו ומשיכה משכיבה לכיוון ישיבה.
 

על שידת הטיפולים

אמא, מה עושים לי? (צילום: flicker)
 אמא, מה עושים לי? (צילום: flicker)   
תינוקך הגיע למחלקת היילודים וגם שם יצטרך לעבור טיפול ובדיקות נוספות. הבדיקה תתבצע על ידי רופא ילדים אשר תכלול הערכה ראשונית של נתוני היילוד, מדידת חום, חימום התינוק שכן לאחר הלידה מתרחשת ירידה בחום הגוף, רחצה, חפיפת ראש והלבשה, בדיקת דם ל-G6PD (רגישות לפול) ובדיקת אורתופד מומחה.

טיפול בעיניים - חשיפת התינוק מחוץ לרחם הסטרילי עלולה לגרום לדלקות עיניים קשות. על פי הנחיית משרד הבריאות, יילודים מטופלים במשחת עיניים מסוג אריטרומיצין בסמוך ללידה.

זריקת ויטמין K - ויטמין K נוצר בגופנו כל הזמן על ידי החיידקים הנמצאים במעי, והוא מסייע לקרישת הדם. התינוק אינו מקבל כמות מספקת של ויטמין K וכדי למנוע מראש אירועי דימום מסכני חיים בשבועות הראשונים לחייו, נותנים בזריקה ויטמין K.

חיסון לצהבת מסוג B - כל תינוק במדינת ישראל מחוסן נגד הוירוס על חשבון מדינה. החיסון הראשון ניתן מיד לאחר הלידה, ולאחריו בגיל חודש ובגיל חצי שנה. המטרה: להכחיד את וירוס הצהבת מסוג B ולמנוע תחלואה בסרטן הכבד, שעלול לתקוף נשאים של הוירוס גם אם אינם חולים.

בדיקות דם - ביום השחרור מבית היולדות לוקחים מהתינוק דגימת דם על ידי דקירה בעקב. מדגימה זו מבצעים סקר תפקודי בלוטת תריס וסקר למחלת פניל קטונוריה. אם התוצאות תקינות, ההורים לא יקבלו כל הודעה. אם התוצאה בעייתית, תבוצע בדיקה נוספת ובהתאם לתוצאותיה יוחלט על המשך טיפול ומעקב.

בכמה מבתי היולדות נלקחת גם ספירת דם מהתינוק כדי לגלות המוגלובין גבוה שעלול לגרום להפרעות בזרימת הדם לאיברים חיוניים כמו המוח.
 
 

בדיקות נוספות

ישנם בדיקות דם נוספות אשר נעשות לתינוקך רק במקרים מסויימים:

בדיקת רמת סוכר בדם- כאשר מדובר בתינוק לאם סוכרתית, תינוק גדול מאוד או קטן מאוד.

רמות של צהבת בדם- כאשר מסדובר בתינוק שפיתח צהבת.

תרביות דם- אם קיים חשד לזיהום.

אז זהו, תינוקך עבר את המבחנים והבדיקות הראשונות בחייו והוא מוכן לצאת איתך הביתה ולהתחיל לחיות את החיים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by