בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
האחים גרים מאוהבים 

האחים גרים מאוהבים

 
 
עמיקם שרון, נתור-יוניטל ותיירות נענע

איך שותים שלושה ליטר יין בשלוק אחד? טיול בעומק גרמניה בדרך הרומנטית ביותר בעולם יגלה לכם את התשובה. בין וירצבורג לפיסן: ארץ טירות, החומות, האומנות המרהיבה, והסיפורים ההיסטוריים מסמרי השיער. גרמניה לאוהבים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הריחות, הצבעים, הניקיון. גרמניה מחוץ לברלין (ASAP)
 הריחות, הצבעים, הניקיון. גרמניה מחוץ לברלין (ASAP)   
עם הפיכתה של ברלין לבירת אירופה החדשה, וההתלהבות הצעירה והמובנת לגרמניה האחרת, המאחדת בין הישן לחדש, בין ההיסטורי למודרני, רבים נוטים לשכוח שמדובר במדינה שגם לפרובינציה שלה יש הרבה מה להראות ולספר. בין וירצבורג לפיסן משתרעת לה "הדרך הרומנטית": ארץ של טירות, חומות, אומנות מרהיבה, וסיפורים היסטוריים מסמרי שיער. טיול בעומק גרמניה בדרך הרומנטית ביותר באירופה. גרמניה לאוהבים.
 

עינויים בדרך הרומנטית

טירת Neuschwanstein בפיסן. אחת מרבות, וכולן מרהיבות (FLICKR, d'n'c)
 טירת Neuschwanstein בפיסן. אחת מרבות, וכולן מרהיבות (FLICKR, d'n'c)   
הדרך הידועה כ"דרך הרומנטית" משתרעת בין וירצבורג (Wurzburg) לפיסן (Fussen) - מעין טיסה במנהרת הזמן, מאות בשנים אחורה. במסע זה יש לזכור, כמובן, ליהנות גם ממטעמי המקום ומאוצרות אומנות – כגון אלו שהותיר לנו אחריו אומן הפיסול בעץ טילמן רימנשניידר (Tilman Riemenschneider). אדם רב פעלים זה היה, בנוסף לאומנותו, גם ראש העיר של וירצבורג. במהלך מרד האיכרים, בשנת 1525, כרתה עיריית וירצבורג שבראשותו, ברית עם צבא האיכרים; אלו הובסו ע"י צבאו של הנסיך-הבישוף מוירצבורג, וכל חברי מועצת העיר, רימנשניידר בראשם, נאסרו ועונו במשך חודשיים במבצר מארינברג.

המבצר (Marienberg) צופה על העיר שמנגד, על נהר המיין המתפתל בשצף, ועל גבעות מכוסות בכרמים. היין המקומי עדין ביותר, ומומלץ לטעום ממנו באחת המסעדות שבין חומות העיר. לבד מנוף קסום הנשקף מהמבצר, תוכלו לבקר גם במוזיאון הפרנקוני ובו תצוגות של הפולקלור המקומי (לבוש, כלי בית, חפצי אומנות, ציור ופיסול) ותצוגה של רבות מעבודותיו של טילמן רימנשניידר. טיול קצר במורד הגבעה וחציית הגשר הישן יובילו אתכם ישירות אל תוככי העיר העתיקה. בקרו ברזידנץ, שם תוכלו ליהנות מסיורים מודרכים, גם באנגלית. אולם המבואה שלו, מערכת המדרגות הכפולה והפרסקו שצייר האיטלקי טייפולו על תקרתו – נחשבו באותה עת לאחת מפסגות היצירה האמנותית. בקרו גם בקפלת התפילה הצמודה לארמון ובגניו המטופחים.
 

הטאו של שטרן

מערה מלאכותית בפיסן. בסוף המסלול (FLICKR, d'n'c)
 מערה מלאכותית בפיסן. בסוף המסלול (FLICKR, d'n'c)   
בניגוד גמור לאלגנטיות העירונית של וירצבורג, טאוברבישופסהיים (Tauberbischofheim) הינה עיירה כפרית שהיתה מקום מושבם של המושלים מטעמו של הארכיבישוף של מיינץ, שליט המקום. לכן הארמון המקומי הוא כפרי וקטן, העיירה קטנה, מוקפת בחלקה בשרידי חומה, נהנית מפכפוך מי נחל ותעלות מים קטנות העוברות בה. עיקר העניין בעיירה קטנטונת זו הם הבתים העתיקים שבכיכר העיר, חצי-אבן-חצי-עץ, שהעתיק בהם מתוארך לתחילת המאה ה- 14. תשומת לב מיוחדת יש להקדיש לבית-המרקחת העתיק "שטרן", המשמש בתפקידו כבר מאות בשנים. מבית העירייה אדום הלבנים ניתן להשקיף על הכיכר כולה, בה מתקיים שוק צבעוני ותוסס מדי יום ביומו.

מסע הקסם ממשיך לווייקרסהיים (Weikersheim). האתר המרכזי בעיירה נחמדה זו הוא הארמון המקומי (Schloss). הארמון, מתקופת הבארוק, מיוחד באולמותיו ויותר מכל באולם האבירים שלו, אשר מהפרסקו שבתקרתו מפוסלות החוצה חלק מהדמויות המצוירות, ואשר גניו הנהדרים סדורים בטוב טעם של אותה התקופה. הגיעו לכיכר העיירה והמשיכו רגלית אל הארמון. הכניסה מודרכת בלבד, וישנם סיורים באנגלית.
 
 

אצבעונים ויהודים

פסטורליה רנדומאלית. כנסייה בצד הדרך הקרה (ASAP)
 פסטורליה רנדומאלית. כנסייה בצד הדרך הקרה (ASAP)   
בקרגלינגן (Creglingen) נעצור בכדי להתפעל מאחת היצירות היפות ביותר של טילמן רימנשניידר. הגיעו לכנסיית הרגוטסקירשה, "כנסיית האדון" (Herrgottskirche), שם נמצא המזבח המוקדש לבתולה מריה. בתחתיתו – פיסל האומן דיוקן עצמי. לא רחוק מהכנסייה ישנו מוזיאון קטן של אצבעונים, שנחמד לבקר גם בו – אך אל תוותרו על שיטוט בסמטאות של העיירה. אתם כבר יודעים – תמצאו שם שפע של בתי-עץ... אבל, באופן מפתיע, דווקא בעיירה קטנה זו ישנו מוזיאון יהודי (Badgasse 3) ובית-קברות יהודי, מעט מחוץ לעיר.

למי שהספיק בינתיים להתמכר ליצירתו של רימנשניידר, נמליץ לעצור עצירה קצרה נוספת בכפר דטוואנג (Detwang), לפני ההגעה אל הדובדבן שבקצפת. בכנסייה הקטנה שבכפר מוצגת "הצליבה", יצירה נוספת שלו. הכפר נמצא במרחק של קילומטר אחד מרוטנבורג עצמה.
 

שלושה ליטר יין בשלוק אחד

רוטנבורג על נהר טאובר. נדמה שאין צורך להציגה, שכן פנינה זו של הדרך הרומנטית מוכרת היטב בכל רחבי העולם. עיר מימי-הבינתיים, אשר שמרה על אופייה הארכיטקטוני והאורבאני מזה מאות בשנים. התושבים, המתגוררים בין חומות העיר העתיקה, מחויבים עפ"י חוק עזר עירוני בביצוע בדק-בית תקופתי, תחזוקה שוטפת של המבנים ושיפוצם בהתאם למאפיינים העתיקים, במידת הצורך. ישנן קרנות מיוחדות המסייעות בתחזוקה היקרה. והתוצאה – מרהיבה, מושכת עין ולב.

סמטאות קטנות מתפתלות בין בתים צבעוניים צרי-חזית, בעלי גמלונים בסגנון הבארוק. למשקיף על העיר מעל המגדל שבבניין העירייה (במרכז כיכר העיר), נדמה כי גגות הרעפים אדומים, הבתים הטובלים בירק, הנהר שבמורד הגבעה והעיר על חומותיה – מונחים על כף ידו כבתוך קופסת שוקולד. אמנם הטיפוס במגדל אינו פשוט, אך הפרס שווה כל מאמץ. במהלך מלחמת 30 השנים נכבשה העיר הפרוטסטנטית ע"י הכוחות הקתוליים, ועמדה להיהרס. מתוך גחמה רגעית הכריז הגנרל טילי, מפקד הצבא הכובש, כי אם יימצא חבר עירייה אשר יוכל לשתות בלגימה אחת יין מתוך ספל יין מיוחד (שמכיל 3.25 ליטר) – ימחל לעיר ולא יהרוס אותה. חבר העירייה נוש הצליח לעמוד במשימה והציל את עירו. מעמד זה מונצח בחזיתו של הבניין שמימין לבית העירייה בכיכר העיר (שם גם משרד המודיעין לתיירים) – דלתותיו של חלון קטן נפתחות החל מהשעה 11:00 כל שעה עגולה עד השעה 15:00, ומביניהן יוצאות בובות, המייצגות את סיפור ההצלה.

בכנסיית יעקב הקדוש, הקתדרלה הגותית הגדולה של העיר, תוכלו למצוא פריט אומנות נהדר נוסף של טילמן רימנשניידר – מזבח "הדם הקדוש", המתאר את הסעודה האחרונה. לאחר שתשבעו מהטיפוס אל מגדל העירייה, שיטוט בסמטאות – וביניהן, כמובן "סמטת האדונים" היפה, וטיול על חומות העיר – הרשו לעצמכם הפסקה של קפה ועוגיות "כדורי השלג" (Schneeballen) המפורסמות של העיר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by