בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
קורס הכנה ללידה 
מיון שמח 

מיון שמח

 
קורס הכנה ללידה |
 
יפית בן נון

הדרך מחדר המיון ועד לחדר היולדות רצופה בדיקות ושאלות. מה בדיוק קורה שם? קורס הכנה ללידה אונליין החלק השלישי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מתי הוא יצא??? (צילום: photos.com)
 מתי הוא יצא??? (צילום: photos.com)   
שניכם אחוזי התרגשות, התיק מונח בפינת החדר, כבר למעלה מחודש ממתין לשעת השין. אתם עוברים על הרשימה שהכנתם רק עוד פעם אחת, את דוחפת את מברשת השיניים לתיק ואתה בחדר השני לוקח את חולצת המזל. אתם נוסעים לבית החולים שם תהפכו להורים.

בכתבות הראשונות בסדרה, סימני לידה ואור אדום, פרטנו את הסיבות העיקריות בגינן על נשים בהריון לנסוע לבית החולים, הפעם נעסוק ברגע האמת. לא אחת בוודאי שאלת את עצמך מה יקרה ברגע שתגיעי לבית החולים? ברכה גל, מיילדת ומדריכת הכנה ללידה בבי"ח בלינסון, לוקחת אותך יד ביד ומדריכה אותך שלב אחר שלב בשלבים אותם תעברי מרגע הגיעך למיון יולדות, עד לחדר לידה.

נקודת הזינוק

לחייך סמוקות מהתרגשות ומכאב כאחד, את ניגשת לאחות מאחורי הדלפק ובקול הכי בוטח אותו הצלחת לגייס, את מספרת כי התחילו לך צירים ואת בחודש תשיעי. את מסיימת את דברייך, מביטה באחות ומנסה להבין מה הלאה. לדברי ברכה, לאחר שסיימת לשטוח בפניה את הסיבות שהביאוך למיון, "האחות תערוך לך בדיקה מילדותית הכוללת: בדיקת לחץ דם ובדיקת שתן במטרה לבדוק כי אין חלבון בשתן (דבר העשוי להעיד על רעלת הריון – י.ב), היא תבקש ממך נתונים על מהלך ההריון (זהו בדיוק השלב בו תזדקקי לקלסר בו סידרת את כל תוצאות הבדיקות – י.ב) ובכך תשלול גורמי סיכון. באם הכל טוב תילקחי אחר כבוד לבדיקת מוניטור, האחות תשכיב אותך על צד שמאל, ותבדוק את דופק לב העובר וכך תקבל תמונה של צירי הלידה באם יש כאלה. בבדיקת המוניטור מתקבלים למעשה המדדים האובייקטיבים של הפעילות הרחמית והדופק לב העוברי. זאת בדיקה מילדותית ראשונית הנעשית לכל אישה ללא יוצא מן הכלל".
 

פתיחה ומחיקה

 
לאחר שעברת בהצלחה את השלב הראשון והובהר כי אכן יש לך סימני לידה, לפחות שני צירים ב- 10 דקות או ירידת מים, תעברי בדיקה וגינלית על ידי האחות המיילדת. "המיילדת בודקת אם קיימת דינמיקה צווארית, כלומר אם יש פתיחה ומחיקה של הצוואר. מחיקה של צוואר הרחם פרושה התקצרות צוואר הרחם, אורכו של צוואר הרחם במצב רגיל כ- 2.5 ס"מ בממוצע. גם אם קיימת מחיקה מלאה, אין הדבר אומר שהוא פתוח". ברכה נעזרת בעולם האסוציאציות כדי שהדברים יהיו מובנים, "זה כמו בלון שמנפחים. הפיה של הבלון דומה לצוואר הרחם, כשמנפחים ומנפחים הצוואר נמחק, זו מחיקה וכשפותחים את הפתח זו פתיחה.

לאחר שהאחות בדקה פתיחה ומחיקה, היא תבדוק באיזה גובה נמצא ראשו של התינוק, התינוק נמדד ביחס לספינות שבאגן בערכים: -3, 2-,1-, 0, 1+, 2+, 3+, כשהתינוק נמצא בגובה 0 משמעות הדבר שהראש נמצא כרגע באזור הכי צר וקשה למעבר באגן. לפי שלושת המדדים הללו היא מחליטה האם לקבל את האישה לחדר לידה או להשהות אותה".

כדי להעמיד דברים על קנקנם נבהיר, כי הכוונה בלהשהות היא לשלוח אותך לטיול קצר לחילוץ איברים בין שעתיים, שלוש שבסופו תשובי ותבדקי שנית "אם אני בודקת את האישה לאחר שעתיים שלוש ורואה שיש שינוי, אז למעשה היא מתחילה לידה. אבל אם אין דינמיקה של צוואר הרחם היא משוחררת הביתה, תחת ההוראות לחזור מייד לחדר לידה, בכל מקרה של העצמת הצירים, ירידת מים, ירידה בתנועות העובר ודימום".

מתי הוא יצא?

שאלה שחוזרת על עצמה לא מעט בין כותלי מיון יולדות היא: מתי תתחיל הלידה? ברכה סבורה כי המצב המינימלי הטוב ביותר לקבלת האישה ללידה אקטיבית זה כשיש לה מחיקה בין 80-100% ופתיחה לפחות 2.5-3 ס"מ. "זה מה שנקרא תחילת שלב אקטיבי של לידה. עד השלב הזה הוא נקרא שלב לטנטי או בשמו המוכר יותר השלב הסמוי אשר נמשך עד ל-12 שעות ולאחריו מתחיל השלב האקטיבי (מפתיחה של 3.5 ס"מ ועד לפתיחה מלאה של 10 ס"מ, משך הזמן של שלב זה בלידה ראשונה כממוצע כ – 4 שעות)".

הצילו, כואב לי

אם כואב לך וקשה לך, רצוי שתדעי כי גם אם אינך עומדת בקריטריונים את עדיין יכולה לבקש לעלות לחדר לידה ולקבל הרדמה אפידורלית, למרות שברכה אינה מצדדת בכך כפיתרון "אם לאישה אין פתיחה של שלושה ס"מ אבל מאוד כואב לה והיא רוצה לשכב ולקבל הרדמה אפידורלית היא יכולה להתקבל לחדר לידה. חשוב רק לזכור שהרדמה אפידורלית לא כל כך מומלצת בתחילת השלב כי הדבר עלול לגרום לכך שהיא תישאר לשכב למשך שעות רבות, דבר זה ימנע ממנה את החופשיות ואת התנועה. אני ממליצה להיות בתנועתיות ולהמשיך להסתובב. כך יש סיכוי שראשו של התינוק ירד מהר והלידה תתקדם יותר טוב. מניסיוני, שכיבה ממושכת היא מתישה ולו רק מהסיבה הנפשית, האישה מצפה ללידה, למרות שהיא יודעת שהיא באה רק לשכב ולנוח ולהמתין שהצירים יתחזקו. בכל מקרה", מוסיפה ברכה "אנחנו מכבדות כל החלטה".
 

החדר הגדול

הגעת לחדר לידה בשעה טובה, כל מה שמעניין אותך בשלב זה הוא האפידורל, שיגיע כבר ומהר. חכי עוד קצת, הוא מעבר לפינה: "האישה מקבלת כותנת שיהיה לה נוח, אנחנו מציעים לעשות מקלחת וחוקן באם היא רוצה בכך. החוקן הוא המלצה, מנסיוננו עדיף להתרוקן בעזרת חוקן מאשר להתרוקן במיטה ללא שליטה. יחד עם זאת האישה צריכה להבין שזה דבר שלא נתון לשליטתה זה חלק מתהליך טבעי, בזמן שהיא לוחצת והראש יורד בתעלת הלידה קיים לחץ על הרקטום".

אם נכנסת לחדר לידה זה אומר שיש לך צירים טובים, או אם להיות יותר קוהרנטית : כ-ו-א-ב לך, ואת בוודאי רוצה משכך כאבים. קיימים שני סוגי משככים האפידורל המוכר וזריקת הטשטוש, רוצה לדעת מה עדיף, ומה ההבדלים, חכי לכתבה הבאה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by