בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
רומנטיקה בנחל שורק 

רומנטיקה בנחל שורק

 
 
תיירות נענע

מסלול טיול רומנטי מנחל שורק, מערת הנטיפים ועד בית גוברין: טיול בסימן אהבה על שלוחותיה הרבות: אהבת אישה וגבר, האהבה לאלוהים והאהבה של עם לארצו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
רגע לפני הכניסה למערת הפעמון (תמונה: רשות הטבע וגנים)
 רגע לפני הכניסה למערת הפעמון (תמונה: רשות הטבע וגנים)   
מסלול הטיול: מסלול תחנות שמתחיל במערת הנטיפים, ממשיך במערת התאומים ועמק האלה ומסתיים בבית גוברין.
אופן הטיול: מסלול משולב ברכב וסיורים קצרים ברגל, מתאים לכל רכב ולכל המשפחה.
משך הטיול: כיום שלם (8 שעות).
גישה לנקודת הפתיחה (מערת הנטיפים): הבאים מתל אביב יפנו במחלף שער הגיא לכיוון בית שמש (כביש מספר 38) ויחלפו על פני הכניסה לעיר עד לצומת מחסייה. שם יפנו שמאלה ויטפסו עם הכביש עד לפנייה משולטת לכיוון מערת הנטיפים; הבאים מירושלים יטפסו בכביש 368 (צומת כרם -נס הרים) וימשיכו לכיוון בית שמש עד לצומת משולטת שמפנה לכיוון המערה.
 

תיאור המסלול

מערת הפעמון (תמונה: רשות הטבע והגנים)
 מערת הפעמון (תמונה: רשות הטבע והגנים)   
נחנה את כלי הרכב בחניון שמורת הטבע מערת הנטיפים. לפני שנרד בשביל אל המערה נצפה צפונה אל הרכס המרשים שמולנו, שהוא חלק משמורת הטבע נחל שורק. ממול נבחין בפתחה הגדול של מערת שמשון, הנקראת על שמו של שמשון הגיבור שנולד לא הרחק מהמקום שבו אנו נמצאים. אהבתם של שמשון ודלילה התרחשה ממש מולנו ומתחתנו: "ויהי אחרי כן ויאהב אישה בנחל שורק ושמה דלילה" (שופטים ט"ז, ד'), וזהו סיפור האהבה הראשון בטיול שלנו. הסיור במערת הנטיפים אורך כ-45 דקות. הוא מודרך וכולל צפייה בסרט המסביר את היווצרות המערה על נטיפיה וזקיפיה ומספר איך נתגלתה. במהלך הסיור נגיע אל הזקיף לנטיף שמילימטרים ספורים מפרידים ביניהם, אך הם לא יפגשו לעולם. אהבה נכזבת ועצובה.
 
גן לאומי בית גוברים (תמונה: דורון ניסים)
 גן לאומי בית גוברים (תמונה: דורון ניסים)   
לאחר הביקור במערה נחזור אל כלי הרכב וניסע לכיוון בית שמש. בצומת מחסייה נפנה שמאלה, נעבור על פני הכניסה למושב זנוח ונמשיך עד לשלט כתום שיפנה אותנו למערת התאומים. מערת התאומים נמצאת בנחל מערה, שהוא חלק משמורת הטבע נחל דולב. דרך עפר עבירה לכל כלי רכב תוביל אותנו לרחבת חניה. נחנה את הרכב, נצטייד במים ובפנסים (לא בנרות) ונלך כחצי שעה בשביל המסומן באדום ועובר באפיק נחל המערה, בינות עצי אלון ואלה. גם מערת התאומים היא מערת נטיפים, מרשימה פחות ממערת הנטיפים שביקרנו בה קודם. האגדה מספרת כי שמה של המערה ניתן לה על שום התאומים שנולדו לאישה עקרה לאחר ששתתה ממי המעיין הנובע בתחתית המערה. זה היה מעשה שדרש אומץ רב, שנבע מאהבת אם לילדיה.

נחזור אל המכונית, ניסע חזרה אל הכביש, נפנה ימינה לכיוון בית שמש ונמשיך עד כביש מספר 38. נפנה לשמאל (דרום) ונמשיך עד לשלט כתום שיפנה אותנו שמאלה (מזרח) לכיוון מנזר בית ג'ימל, מקום המסמל את האהבה לאל. ניסע חזרה לכביש מספר 38, נפנה שמאלה (דרומה), נחלוף על פני הכניסה לרמת בית שמש, על פני הכניסה למושב זכריה, על פני צומת זכריה וניכנס לעמק האלה. מימיננו נבחין בהר גבוה שחלקו קרח, זהו גן לאומי תל עזקה. ככל שנמשיך בנסיעה ההרים הגבוהים יהפכו לגבעות רכות ועגולות יותר ושטחים חקלאיים נרחבים יגוונו את הנוף הטבעי. בעמק זה התחולל הקרב בין דויד לגולית וקרבות נוספים בין הפלשתים לעם ישראל. זוהי אהבת עם לארצו, הבאה לידי ביטוי גם במסעם של 35 לוחמים שיצאו לעזרת לוחמי גוש עציון במלחמת השחרור ונרצחו בדרכם על ידי מרצחים.
 
 
נמשיך בנסיעה לכיוון דרום בכביש מספר 38. שימו לב לעצים הקטלב אדומי הגזע שנראים בדרכנו. שתי אגדות שעניינן אהבה מסבירות למה גזעו וענפיו של הקטלב אדומים: הראשונה מספרת על עץ שהתאהב ביונה שקיננה בין ענפיו ונעשה אדום מהמאמץ ללכת אחריה; השנייה מספרת על אב שאהב את כלת בנו ובנו הרגו ומכאן קטלב = קטל אב.

מצדו המערבי של הכביש ניסע לצד פארק בריטניה, המשלב בין עצי חורש טבעי לבין עצי בוסתן, טרסות חקלאיות, אזורי פיקניק ופריחה מדהימה באביב. נמשיך בנסיעה עד לשלט שיפנה אותנו מזרחה לכיוון שמורת טבע ח'ירבת מדרס. ניסע על-פי השילוט עד לרחבת החנייה ונצא לסיור רגלי בשמורה שיכלול זחילה במערת המסתור, טיפוס אל הפירמידה העתיקה ותצפית אל נוף שפלת יהודה. נחזור אל הרכב ואל כביש מס' 38, שם נפנה שמאלה (דרומה) עד לצומת ושם נפנה ימינה (מערבה) לכיוון בית גוברין. נפנה שוב שמאלה על פי השילוט לגן לאומי בית גוברין. הטיול שלנו התחיל מתחת לפני האדמה (במערת הנטיפים) וגם יסתיים מתחתיה, בבית גוברין. לאחרונה נחשף ושוקם באתר אמפיתיאטרון רומי מרשים, שהיה חלק מהעיר הרומית-ביזנטית הקדומה. אחת המערות הנמצאות באתר היא קולומבריום (בית גידול ליונים), ששימש בעת העתיקה למאכל, לזיבול וכזבח קורבן לאלים. ומה מייצג את האהבה יותר מזוג יונים?
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by