בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
פלמחים - גרסת הענתיקה 

פלמחים - גרסת הענתיקה

 
 
תיירות נענע

בחלקו הצפוני של בסיס פלמחים נמצא אתר עתיקות חשוב של יישוב שהחל את דרכו לפני כ-4,000 שנה. התמזל המזל וחלק מהאתר נמצא בתחומו של בסיס חיל האוויר, עובדה שמעניקה לו סיכויי רב יותר להישמר למען הדורות הבאים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מסלול הליכה קל ונוח, מטף עד זקן, דרך הזוגות הרומנטים (ASAP)
 מסלול הליכה קל ונוח, מטף עד זקן, דרך הזוגות הרומנטים (ASAP)   
מסלול הטיול: מסלול מעגלי המתחיל ומסתיים בצומת סלוויץ'.
אופי המסלול: כשלושה קילומטרים של מסלול רגלי נוח בשביל מסומן.
משך הטיול: המסלול המלא אורך כשעה וחצי.
גישה: בין צומת סלוויץ' וגדר בסיס פלמחים. נוסעים בכביש האורך ופונים מערבה בדרך המוליכה למבנה 23. חולפים על פני אתר סלוויץ' וחונים באזור הצומת.
 

תיאור המסלול

חולות ושמיים, אבל לא רק (תמונה: דורון ניסים)
 חולות ושמיים, אבל לא רק (תמונה: דורון ניסים)   
נצעד בדרך העפר צפונה כחמישים מטרים ונפנה ימינה בשביל המטפס ל"גבעת הרקטות". השביל עובר בשטח חולי, בתוך סבך של צמחי מדבר מובהקים כמו רותם המדבר, לענה חד-זרעית וקידה שעירה. בחודש פברואר-מרץ נצבע המדרון בלבן של פריחת הרותם ובצהוב של פריחת הקידה. נמשיך בשביל המתעקל מעלה לראש הגבעה שמצפון. גבעה זו נקראת "גבעת הרקטות" משום שבסביבתה נחתו בשעתן רקטות בעת ניסויים של בסיס חיל האוויר הסמוך. לאחר תצפית מראש הגבעה נרד עם השביל לגיא, נחצה דרך עפר ונטפס לראש התלולית שממול. זוהי סוללה מלאכותית ענקית, שהוקמה כפי הנראה בתקופה הכנענית התיכונה, לפני כ-3,500 שנה.

חפירות ארכיאולוגיות חשפו את מבנה הסוללה שנראית כמו מפעל בנייה בהיקף מטורף במגבלות הטכנולוגיות של העולם הקדום. מטרתה של הסוללה הייתה למנוע גישה של תוקף למרגלות החומה, היא נבנתה משכבות עפר כבוש, שכבת חמרה ושכבת כורכר ובראשה ניצבה חומה. מראש הסוללה יש תצפית מרהיבה לכל הכיוונים.
 
מים וכיף, וליד אתר ארכיאולוגי מרשים (תמונה: דורון ניסים)
 מים וכיף, וליד אתר ארכיאולוגי מרשים (תמונה: דורון ניסים)   
נמשיך בשביל צפונה על הסוללה, נרד מזרחה (ימינה) ונגיע אל שרידי קיר קטן. במשך השנים נבנו במקום זה שלושה שערים, זה על גבי זה, אך מאז שהמקום נחפר הוא כוסה בעפר וכיום נראים בו רק שרידים מעטים. בסוללה נראים פתחים של מחילות שנחצבו על ידי שרקרקים, המקננים בהן בקיץ. מהשער הקדום עובר השביל לדרך המקיפה את הבסיס. נפנה בה שמאלה ולאחר כמה צעדים ימינה לעבר גדר הבסיס. כ-15 מטרים מהגדר נמצאת מערת קבורה שנחצבה ברכס הכורכר בתקופה הביזנטית (לפני כ-1,500 שנים) ומייצגת נאמנה את התקופה. המערה כללה חדר מרכזי ובו פתחים לחדרים צדדיים וחדר אחורי חצוב בסלע ובו שני עמודים שתומכים בתקרת הסלע. קירות החדר האחורי היו מכוסים בטיח מעוטר בפרסקאות המתארות צלבים מוקפים במדליונים. בתקופה זו הגיע היישוב ביבנה-ים לשיאו, ומערות קבורה נוספות התגלו במקומות אחרים בתל. נחזור לדרך ונמשיך לצעוד בה כחצי קילומטר.
 
 
נפנה עם השביל שמאלה, נעלה שוב לסוללה הכנענית. ונצעד מערבה מראשה עד שנגיע לקצה. ממערב לנו בולטים שרידיה של עיר הנמל העתיקה המכונה כיום יבנה-ים (מינת רובין), הנדמים לצוק סלע שחודר לתוך הים. כמו באשדוד ובעזה, גם ביבנה היו שני יישובים שנשאו אותו שם: אחד בפנים הארץ (יבנה של תקופת בית שני) והשני נמצא בחוף ושימש כנמל של העיר היבשתית. במפות מימי הביניים מכונה יבנה-ים לעתים כ"יבנה, הנמל של היהודים". לסיום הטיול נרד מקצה הסוללה דרומה ונפגוש בדרכנו שרידים של קיר בנוי מהתקופה הביזנטית. זהו כפי הנראה שריד של אמה שהובילה מים מבארות חפורות ליישוב ביבנה-ים. נחצה את שדה הרותם ונגיע חזרה אל צומת סלוויץ'.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by