בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בדיקות שגרתיות 
הנבואה שבמים  

הנבואה שבמים

 
בדיקות שגרתיות |
 
יפית בן נון

כדי להבטיח את בריאותו של העובר קיימות בדיקות רבות, אחת מהן היא בדיקת מי השפיר. מה זו הבדיקה? מה הסיכונים אשר טמונים בה, ולמי מומליצים לעבור אותה? כנסו למים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
העיקר שיהיה בריא (צילום: photos.com)
 העיקר שיהיה בריא (צילום: photos.com)   
את בהריון. ואת רוצה לדעת כי התינוק הקטן שתפס לו מקום של כבוד, בבטנך, במחשבותייך ובסדר יומך יהיה בריא. את מוכנה לעשות כמעט כל בדיקה רק כדי לוודא שאכן כך, אך האם את בדיקת מי השפיר כבר עשית? האם יש צורך בכך? פרופ' ישראל מייזנר, מנהל יחידת האולטרא סאונד, בבית החולים בלינסון מספק את התשובות לכל השאלות והפחדים שלך בכתבה הבאה.

למה זה טוב?

התינוק הקטן והחמוד שלך מתפתח לו בשקט ובשלווה במשך תשעה חודשים, ספון לבטח בתוך שק מי השפיר המגנים עליו. הוא מחובר לחבל הטבור, צף במים להנאתו, ובולע מהמים אשר מספקים לו מלחים, מינרלים, חלבונים וסוכרים, אותם הוא מפריש בצורת שתן . כאשר עורכים בדיקת מי שפיר, שואבים מעט ממי השפיר אשר מכילים תאים שנשרו מהעובר. "בדיקת מי השפיר" אומר פרופ' מייזנר "שוללת אפשרות למומים מולדים הקשורים להפרעות במבנה הכרומוזומלי של העובר. כל שינוי ולו הקטן ביותר במבנה הכרומוזומלי של התינוק, עלול לגרום למום מולד, כגון פיגור שכלי, תסמונת דאון ועוד מומים.

בנוסף בעזרת הבדיקה ניתן לבדוק, מחלות גנטיות ששני בני הזוג נשאים שלהן". יחד עם זאת מציין פרופ' מייזנר, "גם אם הבדיקה עברה בשלום והתוצאה תקינה, אין הדבר אומר כי הכל תקין. מכיוון שהבדיקה בודקת בעיות כרומוזומליות בלבד, עדיין תתכנה בעיות אחרות שאינן קשורות בכרומוזומים". אך אם לשמור על אופטימיות, "חלק מהמומים אשר אינם מתגלים בבדיקה, ניתנים לגילוי באמצעות בדיקות אחרות, למשל בדיקות דם פשוטות".
 

מי צריך את זה בכלל?

 
את בוודאי בוהה במסך, תוהה בינך ובין עצמך האם גם את צריכה לעבור את הבדיקה? מייזנר ממליץ לך לעבור את הבדיקה, אם את עונה על אחד הקריטריונים הבאים, כמובן בהתייעצות עם רופא הנשים שלך.
* אישה שהיו לה בעבר עוברים שסבלו ממחלות כרומוזומליות.
* אישה שיש לה מחלות משפחתיות שבעזרת בדיקת מי השפיר ניתן לזהות אותן.
* אישה מעל גיל 35.
* כאשר בבדיקות אולטרא סאונד בין אם בשקיפות עורפית או בסקירת מערכות מתגלים בעוברים מומים המחייבים לבצע בדיקה כרומוזומלית.
* אימות של מחלות שקשורת בגן בודד, כאשר ההורים הם נשאים של הגן.

תפתחי יומן

כמו כל הבדיקות שאת מבצעת בהריון, גם לבדיקת מי השפיר קיים המועד המתאים, פרופ' מייזנר מדבר בשבועות "נוהגים לעשות את הבדיקה בין השבועות 16-20 להריון. לא מבצעים את הבדיקה לפני השבוע 16 מכיוון שאז אין מספיק תאים שנשרו מהעור של העובר על מנת לבדוק אותם. ומנגד אין מבצעים את הבדיקה בשלב מאוחר מידי, מכיוון שבמקרה של לידה מוקדמת, העוברים יהיו פגים קיצוניים עם כל הסיכונים של פגות".
 

כמעט כמו בדיקת דם

רוצה לדעת מה עומד לעבור עלייך? פרופ' מייזנר מפרט את התהליך,שלב אחר שלב, ומרגיע התינוק אינו מרגיש את הבדיקה ועבור האם הכאב משתווה לכאב של בדיקת דם. "לפני הבדיקה יש לוודא כי לאישה אין חום והיא מרגישה טוב, לבדוק את סוג דמה על מנת לדעת אם יש צורך לתת לה חיסון כנגד הגורם RH (בבדיקת סוג דם שתערכי כבר בתחילת ההריון יבדקו באם יש לך גורם RH שלילי. לנשים שלהן גורם RH שלילי נותנים חיסון Anti D בשבוע 28 להריון. אחרי הלידה יינתן החיסון לפי סוג דמו של היילוד. בנוסף נותנים את החיסון אחרי פעולות פולשניות שבהן יכול להיות מעבר דם עוברי למחזור הדם האימהי, כמו אחרי דיקור מי שפיר – י.ב).

האישה שוכבת על מיטה, מבצעים חיטוי של הבטן על ידי תמיסת חיטוי מיוחדת שמכילה גם אלכוהול וגם מרכיב אנטיביוטי ומכסים את הבטן בכיסוי סטרילי. לאחר מכן עוטפים את המתמר של האולטרא סאונד גם כן בכיסוי סטרילי. מבצעים בדיקת אולטרא סאונד ומוודאים כי יש תנאים מתאימים לביצוע בדיקה: מיקום השליה, חיות העובר וגודלו של העובר. תחת ההנחיה של האולטרא סאונד מחדירים מחט לא עבה למקום שבו ממוקם כיס מי שפיר, אשר מרוחק מפניו של העובר (כדי לא לפגוע בעיניים), שואבים כמות שהיא בין 20-25 סמ"ק של מי שפיר, אם הנוזל הוא צהוב צלול הדבר מראה כי זה שתן של עובר, אם יוצא נוזל שהוא ירקרק, עכור, אז יכול להיות שזה מעיד על דימום ישן. אם אכן כך, לא צריך להיבהל, ניתן לעשות את הבדיקה גם במים כאלה. עלול להיות דימום קל כתוצאה מהדיקור וגם זה נעלם".

מייזנר שובר מיתוס חי ונושם שאומר שאם דוקרים את השליה, הסיכוי להפלה עולה, הדבר אינו נכון כלל וכלל, הוא חורץ.
 
 

סיכונונצ'יק

באם החלטת לבצע את הבדיקה הדבר שבוודאי מטריד את מחשבתך הוא מידת הסיכון, פרופ' מייזנר כמנהגו משתמש במספרים כבכדורי הרגעה, "הסיכון לעובר הוא סיכון של הפלה, בעבר חשבו שהסיכון להפלה הוא בין 1:200 ל – 1:300, היום אנחנו יודעים שהסיכון קטן משמעותית. מחקרים שנעשו בחודשים האחרונים בארה"ב מדברים אף, על סיכון של 1:1600 בלבד. הסיכון לפגיעה בעובר בשל דיקור במחט וכו' הוא נדיר ביותר. הסיכון לפגיעה באם אף הוא קטן ביותר, כאשר הביטוי אצל האם יכול להיות בזיהום או בצירים מוקדמים".
 

הגיע הזמן לנוח

פרופ' מייזנר ממליץ לנוח בין 24-48 שעות לאחר הבדיקה. זה לא מחייב שכיבה מוחלטת, אך יחד עם זאת עלייך לקחת את הדברים באיזי, זה לא הזמן המתאים לקרצף את הבית או להשתולל עם הילד.אין צורך לשכב בבית כמו פסל ולחשוב על מר גורלך. את יכולה להסתובב בבית, להתרחץ, לנוח ולעשות את כל מה שאת אוהבת בקצב יותר איטי.

נורות אזהרה

ישנן תופעות שכיחות לאחר בדיקת מי השפיר כמו: התכווצות קטנה, דקירה קטנה, צביטה באזור הדיקור, מכך אין מה להתרגש מכך. אך אם לאחר הבדיקה מופעים אי אילו מהסימנים הבאים, עלייך לגשת לבית החולים:
* חום וצמרמורות שמופיעים פתאום.
* ירידת מים
* התכווצויות חזקות של הבטן כמו צירים שלא פוסקים.
* דימום
 

המתנה מתוחה

עברת את הבדיקה בשלום, לפני שאת מתחילה לכסוס ציפורניים, רצוי שתאטי את הקצב, אחרת לא יישארו לך מספיק לכל תקופת ההמתנה, "הזמן המינימאלי לקבלת תשובה הוא שבועיים,מציין פרופ' מייזנר" "אך קיימת אפשרות לקבל תשובה של חמישה מהכרומוזומים העיקריים כולל זה של תסמונת דאון וכולל כרומוזומי המין, תוך 24 שעות.

עכשיו, אחרי שאת יודעת מה בדיקת המי שפיר בודקת, מה יתרונותיה ומה חסרונותיה, כל שנותר לך הוא להחליט. בכל מקרה שיהיה בהצלחה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by