בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הופעת בכורה 

הופעת בכורה

 
 
רוני להב

חג השבועות הוא הזדמנות פז להשוויץ בבכורים שלנו: כל כך מוצלחים, מוכשרים, חכמים וטובים, פשוט תענוג. נכון שאנחנו קצת מפנקים אותם וקצת מלחיצים בציפיות, אבל לא נורא, בילד הבא כבר נהיה יותר חכמים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כמה משפיעה הבכורה על הילד? (צילום:flower beauty-flicker)
 כמה משפיעה הבכורה על הילד? (צילום:flower beauty-flicker)   
מראשית ההיסטוריה נלווה למעמד הבכור במשפחה סטטוס מיוחד. נוהג העברת הנחלה והשושלת לבכורים נוסד בימי התנ"ך והועבר הלאה אל בתי המלוכה, הממשיכים בו גם בימינו. אלוהים פגע בפרעה ובבני עמו במקום שהכי כאב להם - הבכורות ועד היום מקיימים יהודים רבים את מצוות פדיון הבכור (במדבר י"ח, טו). לקראת חג הביכורים החלטנו לבדוק כמה משפיעה הבכורה על הבכורים עצמם.

המלך של הבית

ילד מבין בחושיו המפותחים כבר בגיל צעיר איזו נישה כדאי לו לתפוס במשפחה. באופן טבעי הוא ירצה לכבוש נישה שעדיין לא נתפסה ולהתבלט בה, כדי להשיג את תשומת הלב של ההורים. מה יעשה הבכור? לכאורה כל האפשרויות פנויות בפניו, אבל רק לכאורה. ילד בכור גדל בתחושת דיסוננס רצינית: מצד אחד הוא המלך של הבית, כולם מתפעלים מכל גרפס או תובנה שלו, ממלאים את רצונותיו בהכנעה ומשוכנעים שהוא מוצרט הבא. מצד שני, להיות בכור זה מעמד מאוד מחייב. ההורים משליכים על הקטנצ'יק שאיפות מתיבת הפנטזיות האישית שלהם, מעמיסים ציפיות מלחיצות ו"מתגלחים" עליו מתוקף היותם הורים טריים.

לרוב, נטל הציפיות מכוון את הבכור לנישת הילד הטוב, זה שיצטיין בבית הספר, יגלה אחריות כלפי אחיו הקטנים וילך בצייתנות בתלם שיסללו לו ההורים. קשה לו מאוד לאכזב אותם וגם בבגרותו הוא יתאים את המטרות שלו בחיים לשלהם. מחקר שבחן את "סדר הלידה כגורם מנבא בזוגיות" (המכללה האקדמית בתל-חי, בהנחיית ד"ר הדס דורון) הוכיח שקיימת התאמה ברורה בין המיקום במשפחה כילד לבין ההתנהגות הרגשית במערכת הזוגית כמבוגר. נמצא שהרגשות הדומיננטיים במערכות היחסים עם האחים הועתקו לתוך המערכת הזוגית. בכורים, למשל, המסורים לאחיהם מגלים מסירות גם כלפי בני זוגם ונוטים להתפשר ולוותר יותר.
 

מותר לו לטעות

 
לשירה יש שני ילדים. היא ובעלה בכורים בעצמם והנושא מעסיק מאוד את שניהם. שירה: "עם איתמר, הבכור, היינו מאוד לחוצים. הכל נראה גדול ומאיים וכל החלטה נתפשה כהרת גורל. לא יכולתי להרשות לעצמי לטעות, מחשש שכל טעות שלי תשאיר צלקת אצל הילד. כשהמטפלת הראשונה שלו גמלה אותו מחיתול בבת אחת, על דעת עצמה, נדהמתי. לא הבנתי איך היא עשתה כזה דבר בלי להתייעץ אתי ובלי הכנה מדוקדקת מראש, 'לפי הספר'. עם אורי, השני, כבר זיהיתי לבד שהגיע הזמן ובעיקר הבנתי שזה לא אסון אם יהיו כמה 'דליפות' בדרך. היום אני יודעת שחלק מהצרכים של ילד הם שיניחו לו לטעות, לחוות תסכולים, לבחור מיהו. זו גם הכנה חשובה לחיים שלו הלאה".
 

מלחמת אחים

כשנולד ילד שני במשפחה, הבכור מרגיש שנסיכותו נגזלה ממנו ומתקשה להתמודד עם המהלומה. בנוסף, מצפים ממנו להפגין בגרות, להבין את התינוק ולוותר לו. כאשר התינוק החדש מאמץ נישה משלו ( למשל "הילד המרדן" לעומת "הילד הצייתן"), התסכול של הבכור רק מתעצם למראה המתחרה הגדול שלו שמעיז להיות כל מה שהוא לא. שירה: "איתמר הוא בכור קלאסי, הילד הטוב שמרצה את כולם, הנסיך שגדל במרכז תשומת הלב. כשאורי נולד הוא גם גנב מאיתמר את הפוקוס וגם זכה להורים רגועים ופרופורציוניים יותר. הוא יותר משוחרר, חברותי וממזרי. קשה לי להגיד כמה מזה בדיוק קשור למיקום וכמה לאופי. איתמר מאוד רגיש, טוב לב ותמים, ויש בו הרבה רוך כלפי אורי. במקביל, הוא מקנא בביטחון העצמי ובאדישות שלו ובתשומת הלב שהוא מקבל.

לכל אחד מהם יש תפקיד משלו במשפחה, איתמר הוא 'החנון' ואורי 'הקרימינל'. לא מזמן נסעתי עם שניהם ברכב ואורי פתח את חגורת הבטיחות שלו כדי לעצבן אותי. הזהרתי אותו שאני מתכוונת לעצור ליד שוטר שעמד בהמשך הדרך, שינזוף בו. הוא ממש לא התרגש אבל איתמר נבהל, ביקש ממני לא לעשות את זה וביקש מאחיו בתחינה לחגור. זה נבע מהרצון שלו לגונן על אחיו וגם מהפחד שלו להסתבך. עצרתי ליד השוטר ושאלתי אותו אם מותר לנסוע לא חגורים. אורי נותר אדיש ואיתמר שקשק. השוטר שיתף פעולה ופצח בנאום נלהב. כשהוא סיים אורי הסתכל עליו, חייך ואמר: 'אתה שוטר שמן!' איתמר היה מזועזע מזה במשך שעות".
 
 

לכו עם הלב

אז איך בעצם צריך להתנהג כשמגיע ילד ראשון ואילו טעויות אנו יכולים למנוע על סמך טעויותיהם של אחרים? שירה סבורה שקודם כל כדאי להירגע ולזכור שהבכור לא צריך להוכיח שום דבר לאף אחד, וגם ההורים לא. "שמרו לעצמכם את הציפיות והמשאלות שלכם. כל עצה שלי תהיה בגדר חוכמת בדיעבד כי כל הורה חייב להתנסות בזה בעצמו. הכי קשה להקשיב לעצמך בתוך הרעש מסביב, בעיקר כשמדובר בילד ראשון. אני חושבת שלהורים שאינם בכורים בעצמם זה יותר קל, כי הם מרשים לעצמם מִיַלדות ללכת עם הלב שלהם ולא לְרַצות את כולם. העצה שלי היא לא לחכות שלוש שנים בין ילד לילד, כמו שנהוג להמליץ, אלא לעשות מהר ילד שני. זה יוריד את הלחץ והפוקוס המוגזם מהבכור ויכניס פרופורציות לכולם. בסך הכל הבכורה מעניקה הרבה כלים חשובים לחיים: הבכורים הופכים לרוב למבוגרים שאפתנים, הישגיים ונחושים מצד אחד ונוחים מאוד מצד שני. הם רגילים להצטיין, וגם מוכנים לפשרות כי הרצון לְרַצות טבוע בהם".

אז לכל הבכורים שמבניכם שקראו וחייכו, שקראו והזדהו או שקראו ולא התחברו. תודו שיש משהו קסום בלהיות ילד ואח בכור. חג בכורים שמח
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by