בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בדרך לאגדו 

בדרך לאגדו

 
 
שחף איל

לחשוב שאפשר לפספס את כל זה בשעה אחת של טיסה. הדרך לאילת ובחזרה: הנוף, האלפאקות, הנחלים ובעלי החיים הרבים שמסתובבים להם חופשי. המלצות לעצירות מהנות בדרך לאילת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עד שתגיעו לשם יש זמן. נצלו אותו היטב (FLICKR, just jane)
 עד שתגיעו לשם יש זמן. נצלו אותו היטב (FLICKR, just jane)   
אילת נתפסת לעתים כמטרה כל כך נחשקת, אולי בגלל שהיא רחוקה מאות קילומטרים מכל ציוויליזציה, עד שרובינו נוטים לשכוח מה אנחנו עוברים בדרך כדי להשיג אותה. אבל זו הנקודה: אין ספק שהדרך לאילת לא פחות אטרקטיבית מהעיר עצמה. כמעט כולם מכירים את פארק תמנע המרשים, וחלקנו גם את הקיבוצים האקולוגיים והתיירותיים מאוד באזור – קטורה, לוטן ועוד. אבל בדרך לאילת יש יותר מזה.

במרבית בתי המלון עושים צ'ק-אין בערך בשעה 15:00 בצהרים, ואם ניקח את תל אביב כעיר מוצא, הרי שמדובר בארבע וחצי שעות נסיעה עד לאילת, ללא עצירות לתדלוק בדרך. אז נכון, אפשר לצאת ב-10:00 בבוקר ולהגיע היישר לחדר הממוזג, אבל אפשר וגם רצוי לצאת הרבה קודם, ולהרוויח בדרך טיול מפתיע ומהנה.
 

קום עם הנמלה, עצל

עצירת קפה בצפון הנגב. לא בדיוק הפוך (FLICKR, babasteve)
 עצירת קפה בצפון הנגב. לא בדיוק הפוך (FLICKR, babasteve)   
כוונו את השעונים לשעה 05:00 בבוקר, וכך תרוויחו נסיעה נטולת פקקים וחשוב מכך - זריחה בשידור חי. כחצי שעה לאחר היציאה מתל אביב דרומה, הנוף כבר מתחיל להשתנות והופך מעט צהוב יותר, אם כי בתקופת האביב הדרום, כמו הארץ כולה, פורח. הגמל הראשון שתראו בשולי הדרך יסמן לכם את הקירבה לבאר שבע. אי אפשר להתעלם מכמות החוות החקלאיות שצמחו להם בשולי הדרך, חוות בודדים, אירוח בדואי, ודירים לגידול עיזים וכבשים.

קיפצו לכם לאחת החוות לשתות קפה ולהתכבד בטעימת גבינות. כשחולפים על פני באר שבע יורדים דרומה לכיוון רמת חובב, משם נוסעים לכיוון צומת טללים, ומגיעים היישר למשכנו של ראש הממשלה... הראשון. ברוכים הבאים לשדה בוקר. אם בן גוריון הרחיק את משכנו עד לנגב במטרה ליישב אותו, מי אנחנו שלא נעצור לרגע להתרשם. קברו של בן גוריון שוכן בקצה מצוק תלול ומשקיף על נוף מדברי מרהיב. מומלץ גם לבקר בצריף ששימש את בן גוריון ואישתו פולה, והפך במשך השנים למוזיאון. קצת היסטוריה בדרך לעיר החטאים הדרומית, מבטיחים לכם שאנחנו יצאנו מזה בשלום.
 
תורו את הארץ והירגעו בה. אנשים ביוגה (FLICKR, wayfaring stranger)
 תורו את הארץ והירגעו בה. אנשים ביוגה (FLICKR, wayfaring stranger)   
האזור כולו מהווה למעשה חידוש לנוף החקלאי שהיה קיים באזור לפני כ-3,000 שנה, בתקופת הנבטים. כשלושה קילומטרים מערבה משדה בוקר נמצאת עין עובדת, אחת הערים הראשונות של הנבטים. מומלץ לעצור ולהציץ בעתיקות העיר. הנבטים שלטו על דרך המלך העולה ממצרים לדמשק, והתפרנסו ממתן שירותים והטלת מיסים על שיירות מסחריות שעברו במקום. ממש ראשוני הסופרנוס.

סמוך לכניסה למצפה רמון, תיתקלו בוודאי באיזשהו שלט המבשר על סדנת מדיטציה והתחברות לטבע. זה המקום לציין כי המדבר הפך בשנים האחרונות למקום משכנו הפופולארי ביותר של אושו. כמו החוות החקלאיות שצצו להם בהר הנגב, כך גם צצו להם החוות הרוחניות. "שאנטי בנגב" "ויפאסנה בטבע" "אשרם במדבר" ועוד רבים, טובים יותר או פחות. יכול להיות שמדובר באנשים שלא היה להם מספיק אמצעים בכדי להגיע לגואה, ואולי זוהי תחושת המרחב והשקט שמספק לנו הנוף הצחיח הזה.
 
 

אלפאקה זה הכי, אחי

חיות שלא פוחדות מאף אחד בדרך. בוהים ביעל (תמונה: שחף איל)
 חיות שלא פוחדות מאף אחד בדרך. בוהים ביעל (תמונה: שחף איל)   
מצפה רמון הוא למעשה היישוב העירוני הדרומי ביותר לפני אילת, הידעתם שבחורף עלול לרדת שם אפילו שלג? במצפה רמון נמצא גם מצפה הכוכבים הגדול בארץ ורבים מגיעים לשם בלילה במיוחד למטרה זו. העיר שוכנת על שפתו של מכתש רמון, שהוא המכתש הטבעי הגדול ביותר בעולם. במקום תוכלו למצוא צימרים, פונדקים, מסעדות טובות, תערוכות אומנים, מטפלים אלטרנטיביים ואפילו חוות אלפאקות. לטעמי, האלפאקה נראית בסך הכל כמו גמל שלא ממש התפתח, אבל החווה מציעה כ-600 אלפאקות ולאמות, שאותן אפשר להאכיל וללטף, ואפילו לרכב עליהן.

בצומת המרכזית, מדרום למצפה רמון, אפשר לפנות ימינה ולנסוע דרך הגבול המצרי, או לפנות שמאלה לכיוון כביש הערבה. אם תיצמדו לגבול המצרי, תגלו שמדובר בדרך מרהיבה ביופייה. בשלב מסוים אולי אפילו תזכו לנפנוף שלום מחייל מצרי היושב בתוך עמדת שמירה שנראית כאילו לקוחה מהסרט "גבעת חלפון". המכונית הממוזגת שלכם תוביל אתכם לאיזור בקעת הירח, הבנוי ברובו מסלעי גרניט בגוון אדמדם, והצורות ממש מזכירות את צורת פני הירח המוכרת לנו: יופי משתולל וחוצה גבולות. המשיכו בדרככם, פתחו עיניים, ושימו לב - משמאלכם - לכניסה לעין נטפים.
 
יחמורים בחי בר יטבתה. אפשר ברגל וברכב (תמונה: שחף איל)
 יחמורים בחי בר יטבתה. אפשר ברגל וברכב (תמונה: שחף איל)   
נחל נטפים הוא אחד הנחלים היפים באזור, והיחיד שניתן למצוא בו מים זורמים לאורך כל השנה, ולכן ניתן לראות בו בעלי חיים רבים. אם יש ברשותכם כמה שעות, מומלץ לטייל באזור ולהגיע עד למעיין. אנחנו היינו צריכים להספיק להגיע לחדרים באילת עד שלוש, ולכן המשכנו בדרכנו כאשר לפתע, ממש בצד הדרך, עמד לו יעל נחמד והציץ עלינו. אי אפשר היה שלא לעצור את הרכב ולהביט מקרוב. היעל מעט חשש אך לאט לאט קבל ביטחון והתקרב עד שאפילו הואיל להתכבד מתפוח שהגשנו לו. סביר להניח שהוא הורחק מן העדר שלו, אחרת אין הסבר הגיוני לכך שהיה שם לבדו. מסתבר שזה אולי אחד המקומות הבודדים בארץ בהם ניתן לראות בעלי חיים מסוג זה, מסתובבים בטבע.

המשיכו לנסוע ואנחנו מבטיחים שלפתע, בלי שום אזהרה, יגלה לעיניכם אחד המראות המרשימים ביותר שתראו בארץ: למבואות אילת. מגוון עצום של צבעים מרהיבים, הרי אדום האדומים, סלעי בזלת שחורים, מי המפרץ צבועים בצבע טורקיז.
 

לכל שבת יש מוצאי שבת

בדרכנו חזרה מאילת, בחרנו לנסוע דרך כביש הערבה. נכון שמדובר במראה פחות מגוון ביופיו, אך ניתן ליהנות עדיין מהנוף המדברי ועצי השיטה התנ"כיים. מומלץ מאוד לעצור בחי בר, הסמוך ליטבתה. מטרת השמורה היא הקמת גרעיני רבייה של בעלי חיים שהוזכרו במקרא ונכחדו מנופי הארץ, ושמירה על בעלי חיים מדבריים אחרים שנמצאים בסכנת הכחדה. מאחר והיינו קצת עייפים, בחרנו במסלול נסיעה ברכב בתוך השמורה, ואפילו קבלנו דיסק מיוחד המספק הסברים על כל חיה וצמח, לפי סדר הנסיעה.

אמרנו שלום ליען והראם הלבן, התפעלנו מיופיו של היחמור והתקרבנו לאזור יטבתה, שם דמיינו בחור צעיר הולך בעיניים עצומות ומחפש את השוקו שלו. החלטנו לעצור לשתות. לצערנו, החנות, שאבן היסוד שלה היה השוקו המפורסם, הפכה כבר מזמן לסופר רגיל למדי. מראה הפרות המפוסלות בכניסה לחנות, הוא בערך הדבר היחידי שנשאר אותנטי. לאחר עצירה קצרה כל שנותר הוא לשים דיסק באוטו, להתמכר לנוף המדברי, ולשוב צפונה.

ולחשוב שאפשר לפספס את כל זה בשעה אחת של טיסה!

לעוד אטרקציות בדרך לאילת
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by