בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בעולם 
אקסטרים על הגל 

אקסטרים על הגל

 
בעולם |
 
עומר נובינסקי

ים כחול, חול לבן ורך ועצי קוקוס שמשירים אגוזים: קבלו את המקומות שלרובנו מהווים מקור נחמה אורבני על הדסקטופ. מבחר מחופי הגלישה המשובחים, שטופי השמש והשמחה. המלצות ממומחים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
גולש בחוף ענן מס' 9, הפיליפינים (תמונה: קאי צור)
 גולש בחוף ענן מס' 9, הפיליפינים (תמונה: קאי צור)   
יש משהו שגובל בהתעללות עצמית בלכתוב על אתרי גלישת גלים משובחים אם בתוכניות הקרובות שלך לא מופיעה נסיעה לאף אחד מהם. "יש מולי ספר של אתרי גלישת גלים כי אני בדיוק מתכנן טיול בקרוב", משתף אותי קאי צור מ-Intersurf, ומשהו בי נרעד. "הגלישה באוסטרליה מדהימה, הייתי פעם אחת, חזרתי עוד פעם ואני בקרוב נוסע פעם שלישית", מפרט שי אליס מבית הספר של איגוד הגלישה ואני מרגיש איך העיר קצת סוגרת עלי. אך מכיוון שתוכניות נולדות מחלומות, וחלומות, כידוע, לפעמים מתגשמים (אם אפשר לבנות על ההבטחה של צביקה פיק), הרי שמילים גם הן עשויות להפוך בסוף לכרטיס עלייה למטוס. לאן? הנה כמה אפשרויות, בין המשובח למעולה, ביניהן ניתן להתלבט.
 

סרי-לנקה - קל"ב עם ספוטים קסומים

הענן התשיעי או גן עדן? תופסים זולה בסריאגו, לפני הגל המושלם (תמונה: קאי צור)
 הענן התשיעי או גן עדן? תופסים זולה בסריאגו, לפני הגל המושלם (תמונה: קאי צור)   
אי טרופי מתחת לחוף הדרום-מזרחי של היבשת ההודית ונקודה קרובה באופן יחסי לישראל, עובדה המהווה מקור משיכה לגולשים כחול-לבן. המחייה זולה מאוד, האוכל מצוין והאי עשיר באתרי טבע, אוצרות תרבות וחיות כדוגמת לטאת הכוח אימתנית הזנב. בצד הפחות נעים של המשוואה עומדים סכסוכים אתניים ארוכי שנים בין הממשלה הלאומית והארגון בעל השם המאיים "נמרי השחרור של טמיל אלאם". על אף שהסכם הפסקת אש נחתם ב-2002, שומר גלשנו ירחק מאזורים מסוימים באי.

"הגלישה בסרי-לנקה דומה לארץ רק טובה יותר והיא נחלקת בין אזורי האי", מספר שי אליס. "בצד המזרחי גולשים בעונה שהיא הקיץ שלנו ובצד המערבי בעונה המקבילה לחורף שלנו. חוף Hikkaduwa ו-Aragum Bay הן נקודות גלישה ("ספוטים" בעגה המקצועית) מוכרות ומצוינות". החופים בסרי-לנקה זרועי דקלים והגסט-האוסים נמצאים ממש על החוף. "אם תבחר את מקום הלינה הנכון ובזמן הגאות הנכונה", מחייך אליס, "תוכל לזנק עם הגלשן לים מהמרפסת ללא שום תיווך של החוף, גלישה במסלול הישיר".
 
 

הפיליפינים - גן עדן עלי האדמות

גולשים וחיות אחרות. סוג של גור בפיליפינים (תמונה: קאי צור)
 גולשים וחיות אחרות. סוג של גור בפיליפינים (תמונה: קאי צור)   
"גן עדן אמיתי", אומר קאי צור, מנהל אתר ונבחרת Intersurf, "מקום עשיר באווירה, אנשים נחמדים וידידותיים וכמובן חופים שהם כל מה שגולש יכול לבקש". הפיליפינים מורכבים מיותר מ-7,100 איים שונים. נוחתים בדרך כלל במנילה, בירת הפיליפינים השוקקת שמתגאה, או שלא, בהיותה הכרך הצפוף בעולם, ומשם מתקדמים לאי המבוקש.

האי לוזון הצפוני למנילה מספק מספר רב של נקודות גלישה מוכרות והאי סיריאגו, 800 ק"מ דרום מזרחית למנילה באוקיאנוס השקט, מהווה נקודה מפורסמת אף הוא. "סיריאגו, שהוא למעשה קבוצה של 11 איים, הוא האי הפופולארי מכולם", מספר צור. "ניתן להגיע אליו בטיסה אלגנטית של מספר שעות או במעבורת עבדים מיוזעת אך מודרנית, רצופה בשורות ארוכות של מיטות קומתיים, או במילים אחרות - חדר השינה שלך. תנאי הגלישה באי אדירים", מתלהב צור, "העונה מתחילה באזור ספטמבר ונמשכת עד מרץ ומדי אוקטובר נערכת באי תחרות גלישה בינלאומית של קוויק סילבר פרו". שמות סקסיים כמו "ענן מספר 9", "אי הסלעים" ו"הסוס המניף" הם הספוטים המועדפים על הגולשים. דולפינים שעוברים מתחת לבתי במבוק ששתולים במים, חופים יפהפיים ואוכל מעולה הם בונוסים גם ללא גולשים שבינינו.
 

אוסטרליה – אומה של גולשים

מחפשים גל אי שם באוסטרליה. זה רק הם והגלשן שלהם (תמונה: נעמה ברקוביץ)
 מחפשים גל אי שם באוסטרליה. זה רק הם והגלשן שלהם (תמונה: נעמה ברקוביץ)   
"באוסטרליה כולם גולשים, אוהבים לגלוש, ניסו לגלוש או סתם אוהבים את הים", מספר שי אליס. "לעין מערבית נראה כי העבודה של רבים מהם היא לחפש, יום-יום, את הגל המושלם ובערב לשתות בירה, הרבה בירה, ולדבר על מה הם מצאו היום ומה אולי ימצאו מחר". אוסטרליה היא מקום עלייה לרגל לגולשים ומטיילים רבים שפוקדים את חופה המזרחי והמערבי לאורך כל השנה. ביירון ביי (Byron bay), עיירת היפים שתושביה נחשבים לידידותיים באוסטרליה היא אחת מנקודות המשיכה המרכזיות למטיילים וגולשים ונמצאת בחוף המזרחי כ-800 ק"מ מצפון לסידני. "בבירון ביי יש מקומות לגולשים מתחילים וגם למקצוענים", מספר אליס. "ניתן למצוא שם נערות בנות 12 שמתחרות בסבב העולמי לצד בוגרים בני 70 עם גלשנים ארוכים". התקנות המחמירות שומרות את קו הבינוי רחוק מהמים ורוב החופים הם שמורת טבע כך שהם מסודרים, יפהפיים ובחלקם ניתן אף לראות בעלי חיים שנהנים גם הם מעוד יום של ים.

"למזדמנים לביירון כדאי לנסוע לעיירה סימפטית וקרובה בשם לנוקס-הד (Lennox Head) שמציעה גלישה מצוינת", ממליץ רן רז, מנהל בית ספר גל-ים בפולג. "לידה כדאי לבקר באגם Ainsworth, המוקף בעצי תה. הטאנינים של העצים נושרים למים, צובעים אותם בצבעי תה ומספקים חוויה נעימה של שכשוך בתה". המקומיים נשבעים שלאגם התה סגולות הטובות לבריאות והשבת הנעורים, אבל הימצאותם של קשישים אוסטרלים חרושי קמטים באזור מוציא במעט את האוויר מטיעון זה.
 

פנמה – בתולית ומשכרת

מגיעים לגל בסירה-מונית. גולשים בקוסטה ריקה (תמונה: קאי צור)
 מגיעים לגל בסירה-מונית. גולשים בקוסטה ריקה (תמונה: קאי צור)   
גן עדן של שוניות אלמוגים, צלילה וגלישה היא קבוצת איים יפהפיים בים הקריבי בשם בוֹקָּס דֶל טוֹרוֹ (Bocas del Toro) או "פה השור" בתרגום חופשי. ארכיפלג זה, המשתרע לאורך כ-100 ק"מ, שוכן ליד חופה הצפוני של מערב פנמה. האיים התגלו לציבור המטיילים מאוחר יחסית, מה שמאפשר ליהנות עדיין ממקום טבעי, בתולי ומשכר. מים צלולים, ריף אלמוגים יפהפה, חופים לבנים ועצי קוקוס גבוהים הם חלק מהתפאורה הטבעית של האי שפיארה גרסאות רבות של תוכנית הריאליטי "הישרדות". הגלישה בבוקס נעשית מתוך הים ולא מן החוף, כלומר צריך לעלות על סירה-מונית על מנת להגיע לנקודה בה ניתן להתחיל לרכב על הגלים. האוכלוסייה מורכבת ממקומיים ממוצא אינדיאני, אפרו-קאריבים וכמובן גם זרים שהחליטו להפוך את חופשתם במקום לקבע ואולי גם לבנות מלון או שנים, בשביל התשואה. האווירה רגועה, נעימה וחייכנית. ובמילה אחת - קריבית.
 

קוסטה ריקה - להיות שם ולהרגיש כאן

קוסטה ריקה, אחד היהלומים הנוצצים של מרכז אמריקה, מציעה לגולשים ולנופשים טבע מדהים, מים חמים ונעימים ושלל נקודות גלישה משובחות. תנאי גלישה טובים ניתן למצוא לכל אורך השנה אך העונה היבשה והנעימה יותר נעה בין נובמבר לאפריל. איפה גולשים? בעיירה ג'קו (Jaco), מעבר למאכלי ים, ניתן למצוא שפע מסעדות, מלונות, חיי לילה וכמובן גלים ארוכים ומצוינים. מיקומה המרכזי של העיירה והיותה בסיס יציאה נוח לנקודות גלישה אחרות, הופך אותה לפופולרית בין הגולשים.

אתר מצוין בחוף הדרומי לאוקיינוס השקט הוא פאבונס (Pavones) שם תמצאו גלים גבוהים וארוכים במיוחד שמושכים אליהם גולשים מכל העולם. פלייה נגרה (Playa Negra), תמרינדו (Tamarindo ) ואביינס (Avellanas) בצפון הם אתרים פופולריים אף הם. למי שרוצה להיות שם ולהרגיש קצת כאן ישמח לגלות בסנטה תרזה, עיירה סימפטית ונקודת מפגש מוכרת לבני עמנו, בית ספר לגלישה של צמד ישראלים, שילמדו כל דורש את יסודות המקצוע בשפה העברית.

השמש כבר שוקעת ועוד לא דיברנו על ניו-זילנד, מכסיקו, והוואי. הנקודות הקסומות על הכדור יכולות למלא עוד שורות רבות: "...ובתכל'ס, בכל מקום שיש בו ים ויש בו גלים יהיו גם גולשים. והשאר כבר יגיע אחר כך", מסכם שי אליס וכל שנותר הוא לפתוח לוח שנה, ולסמן את המועד בו נגיע "אחר כך".

בחזרה לפרויקט החופים
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by