בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תצאי בחוץ 

תצאי בחוץ

 
 
דקלה שטרן

אמהות מניקות המטיילות עם התינוק נדרשות באופן טבעי להאכיל אותו, ולא תמיד מוצאות פינה מוסתרת לחלוץ שד בשלווה. איך הציבור הישראלי מתמודד?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חלב בציבור (צילום: hoover family-flicker)
 חלב בציבור (צילום: hoover family-flicker)   
סקר שנערך לאחרונה מגלה כי 48.3% מכלל הציבור הישראלי תומך בהנקה במקומות ציבוריים. יפה, חושבת לעצמה המניקה הצעירה, הישראלים בעד הנקה ולאף אחד לא יהיה אכפת אם אחלוץ שד בקניון, למשל. אבל שיחות עם חברות מניקות ושיטוט קצר בפורומים מעלה מסקנות שונות במקצת.

כמעט כל מניקה שהעזה להאכיל את התינוק במקום ציבורי נתקלה בהערות כאלה ואחרות. בחלק מהמקרים מדובר היה בהערות בונות ואפילו חיוביות, אבל עצם תשומת הלב היתה מביכה עבורן. מה לעשות, הישראלים אוהבים לתחוב את חוטמם לעניינו של השכן, או במקרה הזה, השכנה. ההערות נעות מ"יופי, כל הכבוד", דרך "לא קר לך ככה?" ושלל עצות בנוגע לתנוחת ההנקה, ועד ל"את לא מתביישת?".

הנקה בציבור

נתוני סקר ההנקה בציבור אמורים היו להציג סוג של פתיחות בקרב הישראלים, אבל ג'ולי שור, יועצת הנקה מוסמכת של "דיאדה", דווקא מצרה על היחס שלנו כלפי אותן נשים שבחרו להניק מבלי להסתגר בבית. "אני חושבת שזה עצוב שנשים צריכות להרגיש לא נעים כשהן מאכילות את הילד שלהן, שהחברה לא מקבלת אותן ולא מגיע להן לצאת החוצה. בסך הכל זה דבר טבעי, אני מאוד אשמח אם החברה תקבל את נושא ההנקה כמשהו שהתינוק פשוט צריך, וזהו.

שור נתקלת במהלך עבודתה בדילמות רבות הקשורות להנקה, וביניהן גם הנושא האמור. "אני עורכת מפגשים כל שבוע, האמהות מגיעות עם התינוקות ושם עולות השאלות האלה. בנות נתקלות בקשיים בהנקה בכלל ובהנקה בציבור בפרט בעיקר בהתחלה, כשהתינוק קטן. צריך למצוא את תנוחת ההנקה הנכונה, להיעזר בכל מיני כריות וציוד וזה לא נוח". למרות חוסר הנוחות, שור מסבירה מדוע דווקא מחוץ לבית התינוק מגלה רצון עז יותר לינוק. "לשד יש שימוש חשוב מאוד במיוחד לאחר הלידה, לא רק כמקור הזנה אלא גם כמקום של ביטחון לתינוק. במיוחד כשנמצאים במקום זר, מקום ציבורי, התינוק יבקש לינוק לא רק בגלל שהוא רעב, אלא בעיקר בגלל שהוא רוצה להתקרב לאמא שלו ולהיצמד למקום הבטוח שלו".
 

קבוצת תמיכה

 
ד"ר טל ברג, רופאת שיניים שונאת להניק מחוץ לבית. "לעם ישראל יש תמיד מה להגיד. אם זה לנעוץ מבטים כי הישראלים לא יודעים להבדיל בין סרט פורנו לתינוק אוכל, אם זה תגובות משונות, כמו סבתא ששולחת את הנכד להציץ כדי שיבין איך תינוק אוכל, ואפילו לתת עצות. אני נבוכה להניק בציבור ולא מסתדרת עם זה. אין פינות הנקה נורמליות ואני לא מוכנה להניק בשירותים כי לא מגיע לאף אחד לאכול בשירותים, בטח לא ציבוריים. הכי טוב, מבחינתי, זה להניק באוטו".

ברג, 29, מניקה את בתה השנייה בת חמשת השבועות. "ההנקה הנוכחית היא חוויה מתקנת להנקה של הגדולה.איתה הפסקתי להניק בערך בגיל הזה, בגלל שהיא לא עלתה במשקל. היינו חולות בשפעת, התאשפזנו ע"פ הפרוטוקול של חום מתחת לגיל חודש ואז איימו עליי שיביאו לי עובדת סוציאלית אם אני לא אתן לילדה תחליף חלב אם". רבות מחברותיה של ברג מניקות, והיא מציינת שמניסיונה ככל שרמת ההשכלה עולה כך גם המודעות לחשיבות ההנקה. אבל מבית היא נתקלת בקשיים. "אמא שלי מאוד מעודדת לתת בקבוק עם תמ"ל או חלב פרה, רצוי עם כמה שיותר קורנפלור. את הבעל שלי ההנקה דוחה, פשוטו כמשמעו, כך שזה לא קל. לכי תסביר להם כמה שזה בריא ושהילדה מקבלת את הטוב ביותר. את התמיכה הכי גדולה קבלתי משתי חברות שלי, שהתייצבו אצלי בבית יום לאחר הלידה והסבירו לי, תיקנו תפיסה וחיזקו".

"חשוב מאוד לקבל תמיכה מהבית", אומרת שור ומספרת גם על הקונפליקט עם הסבתות לבין האמהות המניקות. הסבתות שלא הניקו, או הניקו לזמן מוגבל לא תמיד יודעות איך לתמוך במניקות ולעיתים אפילו מתנגדות, אבל חוסר התמיכה הפוגע מכל מגיע, לדעתה, דווקא מצד אנשי המקצוע. "יש המון אנשי מקצוע מתחום הרפואה שלא תומכים בהנקה, או שחושבים שהנקה מספיקה למשך חודשים ספורים בלבד. אמהות מגיעות לאנשי מקצוע כאלה כדי לקבל מהם אינפורמציה לא רק על ההתפתחות הפיזית של התינוק אלא גם על ההתפתחות הרגשית והנפשית, ומקבלות ביקורת על נושא ההנקה. זו ממש מכה".
 

הכי חשוב לתרגל

ענבל זוסמן, 30, מדריכת הכנה ללידה ולהורות ראשונית ואם לילדה בת 3.5, הניקה עד שבתה היתה בת שנתיים וחצי בתמיכה מלאה מצד בני משפחתה. "בעלי תמך בי במאה אחוזים, יותר מכל אדם אחר, והיה מחויב כמוני. הורי, אחי וסבתי הכירו גם הם היכרות קרובה תינוקות שינקו עד גיל 9-12 חודשים ולכן לא נראה להם מוזר שאני מניקה. אחרי גיל שנה וחצי התחילו לשאול אותי בחצי חיוך "עד מתי", אבל התשובה עד שלאחת מאיתנו ימאס סיפקה אותם". זוסמן, עו"ד במקצועה, מספרת שמאז ומעולם ראתה בהנקה משהו טבעי, פשוט כי זה מה שהכירה . היא ואחיה ינקו כתינוקות ובתחילה חשבה שתחליף מזון לתינוקות מיועד רק לגילאים גדולים יותר, ולא לתינוקות בני יומם. הגישה הטבעית והנינוחה להנקה תרמה, ככל הנראה, להיעדר המבוכה בהנקה מחוץ לבית. "מעולם לא הייתי נבוכה להניק בציבור, מלבד בפעמים הראשונות," היא אומרת. "אני גם לא מרגישה גאה בדרך כלל, פשוט מאכילה את הילדה שלי".

איך התארגנת לקראת הנקה מחוץ לבית? לקחת כיסוי מסוים, או שפשוט "שלפת"?
"בשלושת החודשים הראשונים של ההנקה היה לי קשה יותר, וזמן החיבור היה ארוך. בתחילה בעלי היה עומד בזוית שהסתירה אותי מהקהל, ואח"כ למדתי שעם טי שירט ועליה חולצת כפתורים פתוחה, אף אחד לא רואה כלום. בהמשך, החיבור היה זריז, כבר למדתי איך להתארגן כשהראש שלה מסתיר, ובזמן היניקה עצמה לא ראו כלום, אז הנקתי עם כל בגד שהוא. בשלב מסוים, כשהיא כבר היתה בת יותר משנה, הבינה ויכלה להתאפק, ואני כבר לא הסתובבתי באופן קבוע עם חזיות הנקה, הנקתי פחות בציבור, בגלל הסרבול שכרוך מבחינתי בהנקה עם חזיה רגילה".

זוסמן לא מתפקדת כיועצת הנקה, אבל מידי פעם מגיעות אליה חברות שנתקלות בקשיי הנקה, או קושי בלהניק מחוץ לבית. "בתור התחלה," היא אומרת, "אני מציעה להן להניק מול המראה, שיראו מה רואים ואיזה בגדים מסתירים יותר. אני מציעה להתרגל להניק ליד בני משפחה וחברים, כדי לתרגל הנקה בחברת אנשים נוספים. יש היום גם כל מיני אביזרים שאפשר להסתיר בעזרתם את התינוק היונק. לי הם תמיד נראו מסורבלים, אבל יש מי שהם עוזרים להן, וזה חשוב."

ממה נובע הקושי בהנקה בציבור, לדעתך?
"קודם כל, בחברה שלנו אנחנו רגילים שחשיפת השד היא למטרות מיניות, ושלא עושים את זה בפומבי. לכן, עצם האקט של הרמת חולצה ופתיחת חזייה בציבור, גם אם אף אחד לא רואה, מרתיע. מניסיוני, ככל שעושים את זה יותר פעמים מתרגלים מהר יותר. זה כמו להחליף חיתול לתינוק מחוץ לבית. בנוסף לרבות מאיתנו תחילת ההנקה מאד לא קלה. אנחנו צריכות אחיזה בתנוחה מיוחדת, כריות, חלק נעזרות בפטמות סיליקון. זה מסרבל מאד את ההנקה, משאיר אותנו חשופות יותר זמן. לעשות את זה בחוץ לפעמים נראה בלתי אפשרי, ולא רק חושף אותנו פיזית, אלא גם "חושף" אותנו כאימהות עם קושי, אמהות שלא הכל הולך להן חלק, וגם זה קשה".

"הציבור הישראלי עובר תקופה של חזרה לטבע, למה שיותר נכון ובריא לנו," אומרת שור. "יש הבנה של הפאשלות שעשינו בעבר ורצון לתקן ולעשות מה שיותר טבעי ונכון לנו, באופן כללי". שור היתה שמחה אם הישראלים היו מאמצים את הגישה הזו גם בנוגע להנקה, החל מהתנהגות הוגנת ומלאת כבוד כלפי האישה המניקה בציבור וכלה בהקצאת חדרי הנקה נעימים יותר לשימוש.

אז עכשיו כשנוכחת לדעת שאת לא היחידה שנבוכה מהנקה בציבור אלא אחת מהמון אמהות, כל שנותר הוא לחייך, לחלוץ שד ולהניק.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by