בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
חמד של חלילים 

חמד של חלילים

 
 
תיירות נענע

מסלול לשבועות בהרי יהודה - משמורת הטבע נחל חלילים עד גן לאומי עין חמד: בתוך השקט של הרי יהודה אפשר לשמוע את ההיסטוריה מדברת, ולפעמים אפילו צועקת

 
 
 
 
 
 
 
 
 

מסלול הטיול

לכיוון הרי ירושלים. נוף מדהים לטיולים בכל רמות הקושי (תמונה: דורון ניסים)
 לכיוון הרי ירושלים. נוף מדהים לטיולים בכל רמות הקושי (תמונה: דורון ניסים)   
מתחילים בשמורת טבע נחל חלילים: יש להשאיר רכב אחד בסוף המסלול, ליד מתקן חברת חשמל בכניסה לעמק הארזים מכיוון מוצא. אל נקודת הסיום מגיעים ממחלף מוצא-בית זית, בירידה מכביש מספר 1. נוסעים על פי השילוט לכיוון מבשרת ציון, עוד כ- 200 מטרים. מימין רואים מתקן של חברת חשמל, פונים ימינה בדרך עפר ומחנים את הרכב. הרכב השני יטפס אל תוך מבשרת, יעבור את הכיכר וימשיך ישר אל רחוב השלום, עד לפנייה שמאלה אל רחבת החניה של בית ספר שלום.
 

תיאור המסלול

הרי ירושלים בערפל (תמונה: דורון ניסים)
 הרי ירושלים בערפל (תמונה: דורון ניסים)   
הרי יהודה משופעים בדרכים עתיקות, תחנות דרכים, בשרידי יישובים ובבתי חווה עתיקים. כמעט בכל מקום בו נדרוך, צעדו וחיו בני אדם לאורך ההיסטוריה. בדרך כלל נזהה ישוב קדום כזה על פי עצי הבוסתן שסביבו. נתחיל את הטיול בשמורת טבע נחל חלילים במסלול הליכה נוח באורך כקילומטר וחצי, המתחיל ביישוב מבשרת ציון ומסתיים בשפך הנחל לנחל שורק בעמק הארזים. מהחניה נרד ברגל על פי סימון שבילים ירוק אל ראשו של נחל חלילים. תחילה נחלוף בין שני עצי תאנה גדולים ומשם, רגע לפני שהגיא מתעמק, השביל מטפס בגדה השמאלית לאתר עתיקות ח'רבת בית מיזה (חורבת המוצה), הגובלת ממש בבתים החדשים של מבשרת ירושלים. באתר נמצאים שרידים של מערת קבורה החצובה בגיר, מקוואות טהרה, גיתות, בורות מים ומערות.

בחפירות במקום נתגלו שרידים מהתקופות הממלוכית והעות'מאנית, מהתקופה הביזנטית ומימי בית שני. מהחורבה נרד עם השביל לערוץ הנחל דרך גדר ירוקה התוחמת את אתר העתיקות. במורד, מצד ימין, נוכל להבחין בפתחי מערות חלילים. זוהי מערה קרסטית ובה מחילות וחללים (שהעניקו לנחל את שמו). במורד הנחל נמצאים שרידים מרשימים של בוסתנים ועצי פרי, והטרסות החקלאיות, המדגימות היטב את אופייה של החקלאות ההררית, נשמרו במצב טוב. חורשה קטנה של עצי אורן וברוש ניצבת לפני מפגש נחל חלילים עם נחל שורק, אפשר לעצור לנוח. נמשיך למפגש הנחלים חלילים ושורק, נפנה ימינה במורד הנחל עד לרכב שמחכה בכניסה. נחזור ונאסוף את הרכב הראשון, שהמתין לנו בבית ספר שלום, ונצא ממבשרת לכביש מספר 1 לכיוון תל אביב. נפנה ימינה במחלף הבא, מחלף חמד, ובכיכר נסתובב על פי השילוט לגן לאומי עין חמד.
 
גם בגן לאומי זה נוצלו מי המעיינות ומי נחל כיסלון העובר בגן לשימוש חקלאי. הצלבנים, שבנו כאן את אחד ממבצריהם, התפרנסו מהעסקת תושבי הסביבה בחלקות החקלאיות.

אורכו של מסלול הטיול כשעה והוא עובר בינות מעיינות ובריכות מים, עצי חורש טבעי, עצים נטועים ועצי בוסתן. נגיע למבצר הצלבני ולבוסתן הזיתים שלידו, ניכנס לסיור במבצר ונצא מצדו הדרומי. המסלול חוצה את אפיק הנחל מול מבנה השירותים, ומטפס במדרגות לדרך עפר. נחצה את דרך העפר ונמשיך בינות עצי חורש טבעי. נטפס עד לנקודת תצפית הצופה אל עבר עין נקובא ועין רפא, אבו גוש, קריית ענבים תל צובה ועל המבצר של עין חמד. מהתצפית נחזור עם השביל אל רחבת החניה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by