בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
רפלקסים בייבי 

רפלקסים בייבי

 
 
אסי רן

חשוב להכיר את הרפלקסים המולדים של התינוק כדי לחסוך ממנו מראש חוסר נוחות, אי נעימות ובהלה ובמקרים מסוימים גם כדי לרצות את הסקרנות ההורית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
רפלקס הלפיתה נותן בטחון (צילום:HugoD- flickr)
 רפלקס הלפיתה נותן בטחון (צילום:HugoD- flickr)   
תינוקות נולדים עם רפלקסים, חלקם מאוד חיוניים להישרדותם. רפלקס הינו תגובה בלתי רצונית לגירוים חיצוניים או פנימיים. הרפלקסים המולדים נעלמים בהדרגה בתוך מספר חודשים לאחר הלידה.

רפלקס ילוד אשר נותר זמן רב לאחר שצריך היה להיעלם, עלול להעיד על פגיעה התפתחותית כגון שיתוק מוחין.

הבנת הרפלקסים של התינוק בחודשי חייו הראשונים, תסייע בלימוד מיומנויות חדשות ובהימנעות ממצבים שעלולים לגרום לתינוק אי נעימות. ליקטנו עבורכם מקבץ ריפלקסים והתנהגות תינוקות בהתאם לריפלקסים אלו:

רפלקס המציצה - כאשר נוגעים בלחיו של תינוק, הוא פותח את פיו ומפנה את ראשו לכיוון ממנו בא המגע ומחפש את פטמת אמו כדי לינוק.

רפלקס האיזון - כאשר משכיבים תינוק על גבו במים או כאשר ראשו נשמט לאחור, הוא ינסה לשוב ולהרים את ראשו למצב אנכי. תנועה זו נקראת רפלקס האיזון. הרפלקס מלווה את התינוק עד גיל שנתיים וחצי בערך.
 
 
רפלקס מורו - רפלקס זה הוא אחד הגורמים לבכיו של התינוק בששת חודשי חייו הראשונים. כאשר התינוק נחרד מרעש חזק או חש תחושת נפילה, נכנס רפלקס מורו לפעולה: התינוק מותח בתנועה פתאומית את ידיו ורגליו כשאצבעותיו פשוקות, ומיד לאחר מכן הוא מאגרף את כפות ידיו, ומכווץ את רגליו וידיו כאילו הוא מנסה להיאחז בדבר מה שיציל אותו מהמצב המבהיל אליו נקלע. במקביל הוא יפרוץ בבכי כדי להזעיק עזרה.

רפלקס מורו מגיב גם למצבים נוספים כגון: שינוי פתאומי בתנוחת הגוף, הפשטת התינוק לצורך החלפת בגדים או רחצה ושינוי קיצוני בטמפרטורה. חשוב שההורים יכירו את המצבים האלה וימנעו אותם מראש.

רפלקס הלפיתה - כאשר שמים אצבע בכף ידו של התינוק, הוא לופת אותה בחוזקה ונאחז בה. תפיסה זו היא תוצאה של רפלקס הלפיתה והיא גורמת לו תחושת ביטחון. כאשר מאפשרים לילד לתפוס את האצבעות בכף ידו בזמן הרחצה באמבטיה, מגבירים בו את תחושת הביטחון ומונעים לעתים בכי מיותר.
 
רפלקס המשיכה/רתיעה - כאשר מיישרים את רגליו או ידיו של התינוק, הוא מגיב בתנועה של רתיעה או משיכה ומקפל אותן מיד לעבר גופו. גם ידיו של התינוק מושפעות מרפלקס המשיכה, לכן הן תמיד מקופלות קרוב לגופו. כל ניסיון ליישר את ידיו יסתיים בכך שהוא ימשוך אותן ויקפל אותן שוב. רפלקס זה חזק כל כך, שאפשר לאחוז את התינוק בידיו ולהרימו באוויר, וידיו עדיין יישארו כפופות קרוב לגופו.

רפלקס השחייה - כאשר מביאים תינוק לתנוחה של שכיבת אפיים על המים, יתעורר בו רפלקס השחייה, שיגרום לו לבצע ברגליו תנועות של בעיטה במים. רפלקס זה יגבר אם תכניסו את התינוק מתחת למים. באימון נכון ושיטתי ניתן להפוך את התנועות הרפלקסיביות לתנועות של שחייה רצונית. רפלקס השחייה הולך ונחלש מגיל ארבעה חודשים ועד שהתינוק לומד ללכת, הוא נעלם לגמרי.

רפלקס הצלילה - רפלקס הצלילה הוא צירוף של כמה רפלקסים המשפיעים על מערכת לב-ריאה בעוצמות שונות. בזמן הצלילה הריאות מפסיקות את פעולת הנשימה, זרימת הדם מואטת וקצב פעולת הלב מואט בהתאם. כל זאת על מנת לשמר את כמות החמצן המצויה בגוף עד גמר הצלילה. הכנסת הפנים למים ולעתים גם הרטבתן, גירוי סביב העיניים והאף כגון נשיפת אוויר קלה, יעוררו גם הם את רפלקס הצלילה של התינוק. בשום פנים ואופן לא לנסות בבית.

חשוב להבין את השפעת הרפלקסים על התינוק בחודשים הראשונה לחייו על מנת שיתאפשר להורים להעזר בהם וללמד את התינוק שלהם מיומנויות חדשות וכדי להימנע ממצבים שיגרמו לו חוסר נוחות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by