בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
לטייל בתוך ציור 

לטייל בתוך ציור

 
 
שחף איל

לתייר בעקבות גוגן, לדלג בעקבות ואן גוך, לשתות במקום בו סזאן השתכר. טיול עומק בפרובאנס: לא לפרנקופילים בלבד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עם נוף כזה, מי לא יצייר. טיול ספונטאני בעקבות ואן גוך (ASAP)
 עם נוף כזה, מי לא יצייר. טיול ספונטאני בעקבות ואן גוך (ASAP)   
רבות דובר אודות חבל ארץ מקסים זה, הנמצא בדרום צרפת, ומזכיר במידה רבה מסע בארץ ישראל הישנה והטובה. שדות, חורשות, עצי זית עתיקים, מים זורמים ונקיים, יקבים עממיים, ריחות של אדמה ולבנדר. בנוסף לכל זה גם יין איכותי, נופים רומנטיים, שימור מורשת עתיקה, שילוב של טבע ונוף עירוני מקסים, הכל תחת שמש נדיבה. שילוב של אוכל שנקנה בשווקים וההנאה מאכילתו בחיק הטבע. פרובנס היא גם חבל ארץ של אומנות והיסטוריה, מנזרים, כנסיות וארמונות מימי הביניים, כפרים ציוריים המוארים באור המפורסם של פרובנס, שהיה מקור השראה לאמנים רבים, ביניהם ואן גוך ופול סזאן.

לאלו מכם שלא ממש מחבבים נסיעות מאורגנות, זהו מתכון מושלם לטיול זוגי וספונטאני. פרובנס פתוחה לפניכם במלוא הדרה עם נופיה וריחה המשכר, ונתונה בידכם האפשרות לבחור את המסלול והיעדים, ואפילו הלינה אינה חייבת להיות מתכוננת מראש. טיול ספונטאני כבר אמרנו?
 
 

בושם במקום גראס

טבע פראי לצד פיסות היסטוריה מכובדת (FLICKR, M3)
 טבע פראי לצד פיסות היסטוריה מכובדת (FLICKR, M3)   
משך הטיול כ 12 יום, מומלץ ביוני או ספטמבר. נקודת המוצא – מרסיי, שם תוכלו לשכור את הרכב שישמש אתכם במסע קסום זה. נסיעה מזרחה לאורך הריברייה, תוביל אתכם לעבר העיר Grasse.
בניגוד למה שאתם חושבים או שאולי רציתם לחשוב בהקשר של "גראס", מדובר בעיר הבשמים המפורסמת של צרפת. נינוח הלבנדר החזק יקדם את פניכם, חוויה המזכירה ביקור באחת החנויות של "סבון של פעם", אלא שכאן הכל התחיל. המפעלים שבסביבה מייצרים חלק נכבד מהניחוחות המסחריים של העולם. מתקיימים שם סיורים וניתן לבקר במוזיאון הבושם, כמו גם לרכוש תוצרת במחירים מוזלים. אגב, Grasse מהווה את המסגרת לסיפורו של פטריק זיסקינד "הבושם".

עוצרים לשתות קפה בעיירה Castellane, שופעת פריחת הגנים. עיר שבמרכזה צוק סלע גבוה ותלול מאוד ובשיאו ניצבת כנסייה שמאתגר להגיע אליה, ואומרים שאפילו נפוליאון ביקר בה. משם פונים מערבה ומתחברים אל אחת האטרקציות של פרובנס וצרפת כולה, ערוץ הנהר וורדון שהנסיעה לאורכו היא חוויה המזכירה את הגראנד קניון בארצות הברית, עם שפע מים הזורמים בתחתית הערוץ. ממש הטבע היפה בהתגלמותו. כביש נוף מלווה את הנהר, ומספק מספר תצפיות מרהיבות לנוף הפראי.
 

ומעבר לגדה – בתים חצובים בסלע

יש לי חדר משלי, חצוב בסלע (FLICKR, phatfred)
 יש לי חדר משלי, חצוב בסלע (FLICKR, phatfred)   
בחלקו השני של הנהר ישנו אגם ובו ניתן לשכור סירות ולשייט אל תוך הערוץ. מדי כמה קילומטרים יש מקומות מיוחדים לרדת בהם לתוך הקניון ולערוך טיולים רגליים. בהחלט מקום טוב לערוך פיקניק אמיתי על גדות נהר, וליהנות מהאוכל המופלא שנקנה בשווקים. מדובר בטיול של יום לפחות, המסתיים בעיירה הציורית St. Remy de Provence. נהר הוורדון חוצה את העיירה לשניים והבתים נראים כאילו חצובים בתוך הסלע. העיירה קטנה ומקסימה עם רחובות עתיקים, מזרקות אבן, סמטאות צרות ומתפתלות, עצי פרי וצמחי תבלין הנותנים ריחם בערבי קיץ. אם תתאמו את הטיול כדי להגיע ביום שבו מתקיים שם שוק, מה טוב. לנו זה קרה, למרות חוסר התיאום. בקצה המערבי של העיירה ניתן לבקר במצודה רומית עתיקה שנשתמרה. ואן גוך, שעל הקשר שלו לפרובנס עוד נרחיב בהמשך, סיים כאן את חייו בבית חולים לחולי נפש.
 

האוזן הכרותה בעיירה הציורית

Bedroom in Arles, ואן גוך. לטייל בתוך ציור (FLICKR, super structure)
 Bedroom in Arles, ואן גוך. לטייל בתוך ציור (FLICKR, super structure)   
העיר ARLES הנמצאת בלב פרובנס, היא שילוב של היסטוריה ומבנים מפוארים מן התקופה הרומית, כמו גם עיר אפופת סמטאות מהמאה ה-19. הרומאים בנו סביב העיר חומה גדולה ובמרכזה אמפי תיאטרון ענק שהשתמר עד היום בשלמותו. במקום זה התגורר ואן גוך ואף צייר בו את יצירת החמניות המפורסמת שלו. ואן גוך התמסר במהלך אותה תקופה לציורי נוף וטבע דומם, כשתסתובבו במקום תוכלו לראות במו עיניכם את ציורי הנוף שלו. ואן גוך קיווה לכונן בעיר "מושבת אמנים" והזמין למקום כמה מהם. רק אחד מהם - פול גוגן, נענה להזמנה. שני הציירים ציירו שם בצוותא עד שמצבו של ואן גוך שב והדרדר. ואן גוך התמוטט מבחינה נפשית, ותחת השפעת אלכוהול, כרת חלק מאוזנו ונתן אותה לאחת מידידותיו. בשלב זה התאשפז ואן גוך בעיירה St. Remy de Provence ודווקא שם, בהיותו מאושפז, יצר את מירב היצירות שלו תחת השמש הבהירה של פרובנס. תושבי האזור נזכרו רק כמאה שנה מאוחר יותר לייחד מוזיאון לזכרו של ואן גוך, ולמרבה הצער לא השכילו לשמר אף לא אחת מיצירותיו במקומות אלו. בדומה לאמנים רבים אחרים, גם ואן גוך הוערך רק אחרי מותו.

כ-15 קילומטר מהעיר נמצאת העיירה Fontvielle, ממנה שאב את השראתו הסופר אלפונס דודה. בפאתי העיירה המנומנמת עומדת על כנה עד היום טחנת הרוח הישנה שבה נכתבה יצירתו הקלאסית "מכתבים מהטחנה". היום הטחנה היא מוזיאון לזכרו של הסופר, ועדיין קיים בה מנגנון ההפעלה המוזכרת בספרו. כשהולכים ממרכז העיירה לכיוון טחנת הרוח עוברים דרך שדרה, בה תוכלו לראות הרבה מאוד שחקני "פטנק", משחק כדורת צרפתי. אגב, תוכלו לראות הדגמה קטנה למשחק גם בשדרות רוטשילד בתל אביב. יחי ההבדל הקטן.
 

האפיפיור היה כאן קודם

מבנה בסאן רמי דה פרובאנס. מקום לא רע לפיקניק (ASAP)
 מבנה בסאן רמי דה פרובאנס. מקום לא רע לפיקניק (ASAP)   
אסור להחמיץ את העיר Avignon, השוכנת לחופו של נהר הרון, והחוצה את צרפת מצפון לדרום. עיר זו מימי הביניים השתמרה להפליא, בעיקר בזכות החומה המקיפה אותה, אלא שהיום במקום תמונה יום יומית של אנשי כמורה זעופי פנים, ממלאים את הרחובות מדרחובים שופעי נעורים, בוטיקים, בתי קפה ומסעדות. עיר זו כונתה עיר האפיפיורים, משום ששם קבעו ראשי הדת הקתולית את מושבם. ארמונם של האפיפיורים ראוי בהחלט לביקור - ארמון לבן ענק ומדהים עם קשתות ענק ומגדלים מרובעים המתנשאים לגובה של 50 מטרים, ויוצרים רושם של מבצר מוגן היטב. למעשה מדובר בשני ארמונות שחוברו יחדיו, העתיק מביניהם נבנה במאה ה-14. ויש אפילו נקודה יהודית: הרובע היהודי העתיק שעבר תהפוכות רבות במהלך השנים, מיושב היום בעיקר על ידי יהודים שהגיעו מצפון אפריקה.

Aix en Provence היא בירתו של החלק הדרומי של פרובנס. בעיר ניתן למצוא רחובות ומבנים יפים, בעיקר מהמאות ה-19-17 . ושוב חזרה לאמנות, בעיר זו חי ופעל הצייר פול סזאן והסופר אמיל זולא. מעט דרומה מהעיר, משתרעים מרחביי הביצות הנקראות "קאמארג". האזור מישורי לחלוטין ומשובצות בו ביצות ובריכות, שדות אורז, חיטה ומרעה. מומלץ לטייל במקום זה מכיוון שלציביליזציה עדיין אין דריסת רגל שם, ובעיקר בגלל שאיזור זה מוכר כשמורת טבע מיוחדת במינה, המאופיינת על ידי ביצות רחבות ידיים וסוסי פרא לבנים המשוטטים שם חופשי. בעיירה זו ראוי להתעכב על שלושה יעדים חשובים. האחד, שפע רב ויוצא דופן של מסעדות פרובינציאליות, ביתו ומרכז יצירתו של הצייר פול סזאן, ושדרה מפורסמת החוצה את מרכז העיר, עטורה בבתי קפה הומים וימי שוק המושכים מבקרים רבים מהסביבה.
 
טיול בחבל פרובנס הוא טיול גסטרונומי מהנה, ולמרות שפע המסעדות האיכותיות, אין כמו קניית האוכל בשווקים, לחמים טריים, גבינות עיזים משובחות, וניצול עצי הפרי השופעים במקום, שסק, דובדבנים, עצי זית, וגפנים. אם כבר טבע, עד הסוף.

לסיום, קחו בחשבון שתושבי פרובנס, בניגוד לחבריהם מפאריס, דווקא כן נחמדים לתיירים, והכי חשוב, קחו לכם את הזמן, עלו על אחד הכבישים הצדדים וסעו לאן שהמכונית תיקח אתכם, כי בכל מקום יש מה לראות וממה ליהנות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by