בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
ברית מילה  
לימול או לא לימול? 

לימול או לא לימול?

 
ברית מילה  |
 
רוני להב

עד לא מזמן אף אחד לא הטיל ספק בחיוניותו של טקס ברית המילה בחיינו כיהודים וכישראלים, אך מצב זה מתחיל להשתנות ולמתנגדים לטקס יש טיעונים מאוד מנומקים. ברית מילה, בעד או נגד?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הנה זה מגיע, הרגע שממנו חששתם: המוהל שולף את כליו, את נמלטת מהחדר בבעתה, אתה מנסה להרגיע את הבטן המתהפכת ורק התינוק שלכם מנמנם בתמימות מכמירת לב, לא מעלה על דעתו מה עומד להתרחש.

כיום כבר לא מובן מאליו בישראל שיש לעשות ברית מילה לבנים שלנו. הורגלנו לחשוב שזה הדבר הנכון ביותר מבחינה הלכתית ומבחינה בריאותית, אך בשנים האחרונות חשף אותנו האינטרנט לאינפורמציה חדשה בנושא והפריך כמה מיתוסים. אם חשבתם שרוב הנוצרים גם מעדיפים למול את בניהם, מטעמים בריאותיים והיגייניים, המציאות מראה אחרת: בארה"ב אכן יש אחוז גבוה של נימולים כ-50%, אך בקנדה הוא 25%, באוסטרליה ובניו זילנד כ- 10%, סקנדינביה ובשאר ארצות אירופה פחות מאחוז בודד, ובאנגליה צנח אחוז הנימולים מתשעים אחוזים לעשרה לאחר שהממסד הרפואי קבע חד-משמעית שהמילה מזיקה.
 

מילה טובה?

לחתוך או לא? (צילום: Mrs. Reed-flickr)
 לחתוך או לא? (צילום: Mrs. Reed-flickr)   
משמעותה של ברית המילה היא חיתוך העורלה של הרך הנולד, כלומר חתיכת העור שעוטפת את עטרת הפין שלו. בילדות, תפקידה של העורלה להגן על העטרה מלכלוך הנובע מהפרשות השתן והצואה. בבגרות היא תורמת לתחושת ההנאה בקיום יחסי המין באמצעות רקמה רגישה, העשירה בכלי דם ובעצבים.

למעשה, המילה התנ"כית הייתה הרבה יותר סמלית וכללה חיתוך של חלקה הבולט של העורלה מעבר לעטרה בלבד, כך שמרביתה נותרה בלתי פגועה. במאה השנייה לספירה החליטו הרבנים על "הגדלת" החיתוך, במטרה למנוע מיהודים להתחזות ללא נימולים בעזרת משיכה של העורלה שנותרה והארכתה. הרמב"ם, שהיה רופא בהכשרתו, קבע בספרו "מורה הנבוכים" שהמילה נועדה להפחית אצל הגברים היהודים את ההנאה מהפעילות המינית, וגם גורמת בעקיפין להפחתת ההנאה של הנשים ששוכבות עימם. כלומר, לא מדובר בשיקול בריאותי אלא בשיקול דתי-מוסרי מובהק.

המחקרים המודרניים תומכים בדברי הרמב"ם ואף מפריכים את האמונה הרווחת שהמילה טובה יותר לבריאות. עד כה לא נמצאו הוכחות אמינות לכך שהמילה מפחיתה את הסיכויים לסרטן הפין או לסרטן צוואר הרחם, לא נמצא הבדל בהיגיינה בין נימולים ללא נימולים, ורופאים רבים סבורים שהמילה מגדילה את שיעור ההידבקות במחלות מין. כל זאת ועדיין לא דיברנו על הסיבוכים שעלולים להיווצר מהחיתוך: דימומים, זיהומים, זקפה מכאיבה או עקומה, בעיות בפי השופכה, בעיות בדרכי השתן, נמק חלקי או מלא של הפין ועוד. המחקרים הרפואיים הפריכו גם את הסברה שהתינוק הנימול אינו חש כאב, או שהוא חש כאב פיזי בלבד ולא משמעותי, מהסוג שניתן להרגיע ולהשכיח בכמה טיפות יין אדום.
 

בין אדם לאלוהיו

 
הברית היא טקס בן אלפי שנים שבו בן לעם היהודי כורת ברית קדושה עם אלוהיו. ברור ומובן מדוע הדתיים והמסורתיים שבינינו מקיימים אותה, אך מה גורם גם לחילונים מובהקים לדבוק בה? הסיבה העיקרית היא חברתית. למרות הסיבות שנמנו למעלה, ברוב הפעמים המילה עוברת ללא תקלות, היא אינה מהווה סכנה לבריאות, וברור כי גם גברים נימולים נהנים מסקס מענג. עבור רוב החילונים אין טיעון שהוא מספיק חזק כדי לגבור על הרצון שהילד שלהם לא יהיה שונה וחריג בקרב חבריו הנימולים במסגרות השונות של חייו, בעיקר בצבא. אחרים חוששים מתגובה קשה של המשפחה להחלטה לא לערוך ברית, שתנוע מתחושות קשות של אכזבה, בושה ועצב ועד לחרם ממושך, ואחרים עדיין מאמינים שבזכות המילה הפין נקי ובריא יותר. ויש כמובן גם עולים חדשים שהברית מסמלת עבורם בעיקר חלק מהדרך להשתלב בחברה הישראלית.

מאז שנת 1999 חלה עלייה משמעותית במספר התינוקות בארץ שלא נימולו. בין אלה שהחליטו לא למול את בנם נמצאים הורים שבן אחר שלהם ניזוק כתוצאה מהמילה או שחוששים מפני נזק כזה, עולים חדשים שאינם "מחוברים" לטקס, והורים שסבורים שמילה לגברים היא אכזרית באותה המידה כמו מילה לנשים, ממנה מזדעזע רוב העולם המערבי. הם אינם חוששים מנידוי חברתי או משפחתי ומאמינים שאקט בלתי הפיך שכזה נתון להחלטת הילד בלבד, בבוא היום הוא יוכל לעבור ברית אם יבחר.
 
 

הפיתרון האלטרנטיבי

היום כבר לא צריך להכריע בין ברית מילה מסורתית לבין התעלמות מוחלטת מהעניין. יש הורים שמעוניינים בברית אך חוששים או סולדים מהאופן שבו היא מתבצעת: מול המשפחה הצוהלת והזוללת, בתנאים לא סטריליים ועל ידי מוהל שאינו זקוק לתואר ברפואה, שלא עבר בחינות הסמכה ושאינו כפוף לשום חוק. הורים אלה בוחרים לערוך את המילה כניתוח רפואי בבית חולים.

אחרים בוחרים בגרסת ה"לייט"- החיתוך הסמלי של הברית התנ"כית, ויש הורים שיוצרים בעצמם טקס ברית אלטרנטיבי, שהוא רוחני ומילולי בלבד וכולל בדרך כלל התכנסות והקראת טקסט שמבוסס על פסוקי הברית מהתנ"ך או על טקסט מקורי של ההורים.

ההחלטה בעד או נגד ברית מילה לילד היא החלטה אישית הנקבעת על פי אמונתם של בני הזוג, מערכת השיקולים שלהם והמידע שבידם. לפני שאתם מקבלים החלטה ודאו שכל הנתונים בידיכם ובכל מקרה שיהיה בהצלחה והרבה בריאות לקטנצ'יק.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by