בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
חדשות התיירות 
ואף על פי כן 

ואף על פי כן

 
חדשות התיירות |
 
תיירות נענע

הטיסות לצפון אולי נפסקות, אבל זה לא אומר שסוגרים את הבסטה: מגוון מסלולים, משעתיים עד יום שלם, מעצלנים עד מיטיבי לכת, מראש פינה עד קרית שמונה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הטיסות אולי הופסקו, אבל התנועה בשמיים עדיין ערה. שקנאים בשמורת החולה (תמונה: דורון ניסים)
 הטיסות אולי הופסקו, אבל התנועה בשמיים עדיין ערה. שקנאים בשמורת החולה (תמונה: דורון ניסים)   
הבשורות התיירותיות המגיעות מהצפון אינן מעודדות בימים אלה. טמיר תעופה, החברה המפעילה קווים לראש פינה ולקרית שמונה מפסיקה ממחר, ה-1 ביוני, את טיסותיה לצפון הארץ. בין החברה למשרד התחבורה ועיריית קרית שמונה מתנצח ויכוח משפטי על האחריות להפסקת השירות, אך לתייר הישראלי או החו"לניק, זה כבר פחות נוגע. מכיוון שלא בטענות ומענות עסקינן, קיבצנו לכם מגוון מסלולים המתאימים לכולם, בלי אף מטוס באופק. באוטו או אוטובוס, וגם דרך הים: מסלולים הנמשכים משעתיים עד יום שלם, לעצלנים ולמיטיבי לכת, מראש פינה ועד קרית שמונה. הצפון, וזו הבשורה המשמחת באמת, פתוח ומפתה מתמיד.
 

מסלולים באזור ראש פינה

תאו מביט לשמיים הנקיים. נוף מפתה ותפוח (תמונה: דורון ניסים)
 תאו מביט לשמיים הנקיים. נוף מפתה ותפוח (תמונה: דורון ניסים)   
מסלול טיול בנחל ראש פינה

משך הטיול: כ-3 עד 4 שעות.
דרגת קושי: בינונית עד קלה. המסלול מתאים למשפחות עם ילדים מגיל 10 ומעלה. יש להשאיר רכב אחד בסיום המסלול.
ציוד נחוץ: מפת סימון שבילים 1:50,000 גליל עליון, נעלי הליכה טובות, מים, כובע, מגדיר פרחים ועצים ושקיות אשפה.
גישה: השאירו רכב אחד בסיום המסלול, בחניון המוסדר במושבה ראש פינה, ליד בית הקברות המעניין של המושבה. אל תחילת המסלול הגיעו דרך הכביש הישן (כביש מס' 89), המחבר את צפת עם ראש פינה. עיברו את הפנייה לשכונת נוף כינרת והגיעו לכניסה לצפת. לאחר שתעברו גשר קטן, נתבונן היטב ונחפש סימון שבילים בצבע שחור מימין. דרך המובילה אל שכונה חדשה תוביל אתכם אל תחילת המסלול. בכניסה לשכונה, החנו את רכבכם, וזה הזמן לקחת את התיק ולהתחיל ללכת ברגל. טיפוס קטן יוביל אתכם אל השביל. נעבור גדר ומכאן תוכלו להתחיל לצעוד במורד אל תוך הנחל.

שמורת טבע נחל ראש פינה הנה שמורה מרהיבה, המשלבת בתוכה פריחה, מים וסיפורים היסטוריים על ההתיישבות בעמק החולה במאה ה-19. מסלול הטיול עובר בחלק קטן של הנחל, ממורדותיו המזרחיים של הר כנען אל המושבה ראש פינה. בחלק זה נמצאים מספר מעיינות נובעים, שביחד עם פריחת השקדיות משמחים הם את העובר בדרך.

חדי העין יוכלו להבחין בשרידי דרך הבנויה מאבנים. בדרך זו השתמשו בני היישוב הישן מצפת כאשר החליטו לבצע במקום מהפכה התיישבותית, חברתית ותרבותית. השנה היא 1878. אליעזר רוקח וקומץ משפחות יהודיות מאגודת עובדי האדמה בצפת מחליטות לצאת מהיישוב העירוני היהודי והמוגן – צפת עיר הקודש, וללכת ולהתיישב בין הערבים בכפר ג'עוני. לימים יקרא מקום מושבם – גיא אוני ומאוחר יותר – ראש פינה. בעודנו יורדים בנחל, נסתכל סביבנו ונחפש בעלי חיים. באזור זה חולפים צבאים, שפנים, דרבנים, תנים, שועלים ועופות דורסים.
 
נופי הצפון בשיא הפריחה. רגע לפני השרב הגדול (תמונה: דורון ניסים)
 נופי הצפון בשיא הפריחה. רגע לפני השרב הגדול (תמונה: דורון ניסים)   
לאחר שעה קלה, נגיע לפיצול בשביל (דרך עפר הפונה שמאלה – צפונה) ונחפש את המעין הראשון, תחת עץ התאנה הגדול. שם המעיין הוא גיא אוני אך יש הקוראים לו "מי המריבה". ב-1882, עם בוא העלייה, נרכשו האדמות ועימן שליש מהזכויות על המים – אז גם החלו המאבקים הרבים סביב המים בין המתיישבים החדשים לבני הכפרים באזור. היום תוכלו לראות כי כל המעיינות מקורים במבנה שבנה סביבם הברון רוטשילד בסוף המאה ה-19, כדי להגן על המים מפני גוזלים, אידוי ובזבוז. זה הזמן לשבת תחת עץ התאנה, ליהנות מצליל המים המפכים, על אף שלא ניתן לראותם, ולשמוע את שמו השלישי של המעיין – עין אבו חליל. אבו חליל הוא אברהם אבינו. האגדה מספרת כי אברהם אבינו שתה ממי המעיין בדרכו וסגולות המעיין הן כי השותה ממימיו ישוב וישתה מהם...

עתה הגיע הזמן לחפש את פריחת השקדיות המרהיבה. ואכן לא תוכלו להחמיץ את הפריחה הלבנה המקשטת את עצי השקד לאורך הדרך. את דרכנו תקשט שפע פריחה נוספת ומומלץ להוציא מגדיר ולנסות ולהכיר את שמות הפרחים במרבדים המקשטים את דרכנו. עוד מספר דקות הליכה וכבר הגענו אל המעיין השני הלא הוא עין פינה, המספק מים למושבה ראש פינה ומימיו טובים מאוד. מומלץ להתרענן ולשטוף פנים מהצינור היוצא מהמעיין.

מעין פינה המשיכו במורד הנחל. תוכלו לראות בגדה הצפונית של הנחל את שרידי הכפר הערבי ג'עוני ואת עצי הפרי הרבים: זית, גפן, תאנה, רימון, חרוב, שעורה ואפילו את אם החיטה גילה אהרון אהרונסון בראש פינה. זהו אזור הבוסתנים העתיקים ובתוכם יציץ לעברנו מבנה המעיין האחרון בדרכנו, הלו הוא – עין כדן, הקרוי על שם פרח הכדן. סיפורים רבים ניתן לשמוע סביב המעיינות. כך למשל, אביו ואמו של יגאל אלון נפגשו בדרך זו ליד המעיין. עוד מעט קט ומסלולנו מסתיים, בתי המושבה כבר מבצבצים והגענו אל דרך אבן ואל החנייה בה ממתינים הרכבים.
 
 
היסטוריה בתל חצור (תמונה: דורון ניסים)
 היסטוריה בתל חצור (תמונה: דורון ניסים)   
טיול בשמורת החולה - נכנסים לביצה
מקום: שמורת החולה.
שעות הפתיחה: 08:00-16:00.
איך מגיעים: 3 ק"מ לאחר צומת יסוד המעלה (כביש 90 : ראש פינה - קריית שמונה), פונים מזרחה.
מחיר: 18 שקלים למבוגר, 8 שקלים לילד. חינם למחזיקי כרטיס מטמון.

עמק החולה היה בעבר מקום מנוחה ו"תדלוק" חשוב לעופות בדרך הנדודים מאירופה לאפריקה ובחזרה. האגם והביצות שימשו מעון לעשרות אלפי עופות. מלבדם התקיימו בשמורה מינים רבים של צמחים ודגים נדירים, עולם קסום ומופלא של חי וצומח.

מיד לאחר קום המדינה הוחלט לייבש את הביצות ואת אגם החולה, שהשתרעו על יותר מ-60,000 דונם, ולהפכם לשדות חקלאיים. מבצע הייבוש החל בשנת 1951. אנשי מדע וחובבי הטבע בישראל פעלו בכל כוחם לשמר לפחות חלק מנופי האגם, ואמנם, שטח בן 3,200 דונם הוקדש לשמורת טבע, השמורה הראשונה בישראל, שהוכרזה רשמית בשנת 1964. למרות זאת, מינים של צמחים ובעלי חיים שחיו כאן בעבר, נכחדו מן המקום.

כיום עשרות אלפי עופות, ביניהם עגורים, חסידות, שקנאים, קורמורנים ומיני אנפות שוהים בשמורת החולה ונהנים מהאגם, מהביצות וגם משפע המזון שקיים בעמק החולה בכלל. יותר מ-200 מינים של עופות המים למדו להכיר את יתרונות השמורה והם מבלים כאן בהמוניהם. השמורה גם משמשת מקלט לצמחי מים נדירים, כמו אירוס ענף, גומה הפפירוס ונימפאה לבנה. בשמורה רועים תאואים (ג'מוסים) כדי לשמור, במקומות מסוימים שיועדו לכך מראש, על אופי של אחו פתוח. בשמורה עוסקים גם בהשבת מיני עופות שנכחדו מנופי ישראל, כמו למשל מבצע להשבת העיטם לבן הזנב לטבע.

בשמורה הותקנו שבילי הליכה, חלקם בדמות "גשר צף" מעל לביצה והוקמו אתרי תצפית בציפורים. השביל הראשי בשמורה הותאם לעגלות נכים. הסיור לוקח אתכם לסייר ב נופי הביצה הייחודיים בין הג'מוסים, הנוטריות, הצבים, השפמנונים, והעופות החורפיים בעמק.
 
חורשת טל. עצים עתיקים ומסלולים נוחים (תמונה: דורון ניסים)
 חורשת טל. עצים עתיקים ומסלולים נוחים (תמונה: דורון ניסים)   
גן לאומי תל חצור - טיול בין אלפיים שנות היסטוריה

מקום: גן לאומי תל חצור.
משך הסיור: בין שעה לשלוש שעות.
איך מגיעים: מול קבוץ אילת השחר על כביש 90 (ראש פינה - קריית שמונה). 15 דקות צפונית לראש פינה.
שעות פתיחה: אפריל – ספטמבר: 08:00-1700, אוקטובר – מרץ: 08:00-16:00.
מחיר: 18 שקלים למבוגר, 8 שקלים לילד. המחיר כולל גם כניסה למוזיאון. חינם למחזיקי כרטיס מטמון.

מול קיבוץ איילת השחר, בצד כביש ראש פינה - מטולה, שוכן הגן הלאומי תל חצור. בעבר הרחוק הייתה העיר חצור אחד היישובים החשובים לאורך הקשת הפורייה. היא עמדה בקשרי מסחר עם ערי בבל וסוריה ונשלחו ואליה כמויות ניכרות של בדיל לתעשיית הברונזה. במקרא מוכתרת חצור בתואר "ראש כל הממלכות האלה" (יהושע, יא 10) והיא שגשגה בתקופה הכנענית התיכונה (1750 לפנה"ס בקירוב). בתקופה הישראלית (המאה התשיעית לפנה"ס) היא יצרה את המכלול המבוצר הגדול ביותר בארץ ישראל בתקופה זו.

התל הקדום מחולק לעיר העליונה (ה"אקרופוליס") ששטחה 120 דונמים, ולעיר התחתונה ששטחה כ- 700 דונמים. בסיור בגן ניתן להתרשם מביצורי התקופה הכנענית התיכונה; ממבנה גדול מתקופת הברונזה המאוחרות ("הארמון"); מחומת סוגרים ושער המיוחסים לימי שלמה המלך; מבמת פולחן מהתקופה הישראלית (תקופת ההתנחלות) וממבני מחסנים המיוחסים לימיו של המלך אחאב.
 

מסלולים באזור קרית שמונה

נוף אירופאי בחורשת טל (תמונה: דורון ניסים)
 נוף אירופאי בחורשת טל (תמונה: דורון ניסים)   
נחל התנור - נחל גועש במרחק נגיעה מלבנון

מקום: שמורת טבע נחל עיון.
משך הסיור: 90-30 דקות.
איך מגיעים: חניון התחתון של השמורה (מפל התנור): מכביש ראש פינה - מטולה (מס' 90), בין סימני ק"מ 477-476. חניון עליון של השמורה (מפל עיון והנחל): בדרך המתחילה מהקצה הצפון מזרחי של מטולה, ליד גדר הגבול.
שעות פתיחה: אפריל – ספטמבר: 08:00-17:00, אוקטובר – מרץ: 08:00-16:00.
מחיר: 23 שקלים למבוגר,12 שקלים לילד. חינם למחזיקי כרטיס מטמון

בעמק עיון (מרג' עיון) שבלבנון, מתחיל ערוץ נחל עמוק שעובר בין קירות סלע זקופים וזורם כשבעה קילומטרים מצפון למושבה הציורית מטולה. בחורף זורמים המים בנחל עיון בשצף-קצף ויוצרים את אחד ממסלולי הטיול המרהיבים ביותר בגליל. בסתיו פורחים החצבים והחלמוניות הזעירות ובאביב יש שפע פרחי בר מיוחדים כמו ארנון ההרים ומשויה פעמונית.

לאורך הנחל יש ארבעה מפלים והמפורסם ביניהם הוא מפל התנור, הנוחת אל הקרקע בתוך "ארובה" שגובהה כ- 30 מטר. בספרות התלמודית נודע הנחל בשם "נקובתא דעיון", כלומר הנקבה, השביל של עיון. מפל נוסף הוא "מפל הטחנה", הנקרא על שם טחנת קמח ישנה שנבנתה למרגלותיו. מפל זה גולש לאורך קיר רחב מגובה 21 מטרים.

מסלול הטיול הארוך מתחיל מהחניון העליון של השמורה, אליו מגיעים מהמושבה מטולה בעזרת שילוט. הסיור, הנמשך כשעה וחצי, נערך במורד הנחל. מומלץ לדאוג לרכב שימתין בחניון התחתון של השמורה (אחרת יש לטפס בחזרה למטולה). מסלול הטיול הקצר הוא מעגלי, והוא מתחיל ומסתיים בחניון התחתון של השמורה. משך הסיור כחצי שעה והוא כולל ביקור במצפור גפני ובמפל התנור.
 
נחל שניר - טיול אידאלי לימי הקיץ החמים

מקום: שמורת נחל שניר.
איך מגיעים: 5 ק"מ מצומת המצודות בקריית שמונה לכיוון מזרח (כביש 99) עד כביש הגושרים.
שעות הפתיחה : 08:00-16:00.
מחיר: 18 שקלים למבוגר, 8 שקלים לילד. חינם למחזיקי מטמון

נחל שניר, החצבאני בשפת העם, הוא הארוך שבמקורותיו של נהר הירדן, ומשתרע לו על 65 קילומטרים. מסעו מתחיל בדרום לבנון, קרוב לעיירה חצביה ומשם הוא מגיע אלינו, ארץ הקודש, דרך מורדותיו של החרמון. מעיינותיו העיקריים הם עינות החצביה, המשמשים לשתייה ולהשקיה עבור תושבי לבנון, ועינות הוואזני, המשיקים לגבול ישראל. הבריכות בחצבני הן לשכשוך חופשי, וקיים מסלול מוסדר לנכים.

חורשת טל - בילוי מושלם לכל המשפחה

מקום: גן לאומי חורשת טל.
משך הסיור: שעתיים- יום.
איך מגיעים: על כביש 99 (צפונית מזרחית לקריית שמונה). כ- 5 ק"מ מזרחית לצומת המצודות.
שעת פתיחה: 08:00-17:00. הכניסה לאתר נסגרת שעה לפני השעה הרשומה.
מחיר: 33 שקלים למבוגר, 20 שקלים לילד. דמי הכניסה למנויים הינה 50 אחוז מדמי הכניסה לבודד. התשלום לכניסה לחניון הלילה משעה 14:00 עד לשעה 12:00 למחרת. למנויי מועדון מטמון תינתן הנחה של 10 אחוזים.

בצפון עמק החולה נמצא הגן הלאומי חורשת טל, אתר מטופח שמתאים לבילוי ולשהייה של יום, ואפילו ימים אחדים. על פני 250 דונם מתוך 700 הדונם של הגן הלאומי משתרעים מדשאות ואתר קמפינג, המכיל גם בונגלוס וחדרי אירוח. 200 דונם מהגן הלאומי הוכרזו כשמורת טבע, בעיקר בזכותם של כ- 240 עצי אלון תבור בני מאות שנים, מהגדולים ומהמרשימים בישראל.

אחד מפלגיו של נחל הדן חוצה את השטח וממלא אגם גדול. אגם זה הוכשר לרחצה ולשחייה, ובנוסף הוכשרו באתר מגלשות מים מהגבוהות בישראל ופארק דייג. הגן מהווה בסיס יציאה מעולה לאתרי הטבע והתיירות של הגליל, צפון הגולן והחרמון.אטרקציות נוספות כוללות אגם הדיג (חופשי ככל יכולתך), חדרי אירוח, בונגלוס, מקלחות, אתרי פיקניק, מזנון, שירותי הצלה ומגלשות בעונה, ותצפית נוף לכינרת.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by