בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בה פשעתי גם חטאתי 

בה פשעתי גם חטאתי

 
 
שחף איל

לפני 98 שנה נולד האייקון: רצו לקרוא לה הרצליה, גן העיר היה פעם גן חיות, ופעם היא בכלל הוכרזה כעיר הבירה. מסע מצולם בתל אביב שמעולם לא הכרתם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הסנטר. היינו, ראינו, עשינו. ומה שאנחנו לא יודעים עליו יכול למלא אנציקלופדיה
 הסנטר. היינו, ראינו, עשינו. ומה שאנחנו לא יודעים עליו יכול למלא אנציקלופדיה   
שם: תל אביב
כינוי היסטרי: העיר העברית הראשונה
כינוי עכשווי: עיר ללא הפסקה
מיקום: מרכז הארץ
תושבים: כ - 400,000

מי לא מכיר את העיר תל אביב? מרכז התרבות, הכלכלה, והבילויים של מדינת ישראל, המקום בו הכל התחיל והכל קורה. עיר ללא הפסקה המאגדת בתוכה חילונים, דתיים, עובדים זרים, ומגוון תרבויות. עיר שיש בה הכל מהכל ובכל צורה שתבחרו. תל אביב היא גם עיר עם עבר היסטורי עשיר, מרתק, ובחלק מהמקרים, אף מפתיע: שבעה דברים שלא ידעתם על עיר החטאים, בליווי תמונות להדגמה.
 

החודש לפני...

בית על שד' רוטשילד. הברון בנה, אנחנו נהנים
 בית על שד' רוטשילד. הברון בנה, אנחנו נהנים   
החודש לפני 97 שנים בדיוק, כשנה לאחר הולדת העיר, נקבע שמה של תל אביב. את השם הציע מנחם שינקין על-פי השם העברי שנתן נחום סוקולוב לספרו של הרצל "אלטנוילנד", שפירושו המילולי הוא "ארץ ישנה-חדשה". בספרו כתב הרצל: "תל שבו פורחים ניצני אביב… ". השם נזכר גם פעם אחת בתנ"ך: "ואבוא את הגולה תל אביב, היושבים אל נהר כבר". חשוב לציין שלעיר הוצעו שמות נוספים כמו הרצליה, יפו החדשה, עבריה, אביבה, ונוף יפו. באספה ב-21 במאי, 1910, עלו השמות המוצעים להצבעה והשם תל אביב זכה ברוב של 25 קולות ובמחיאות כפיים. תארו לעצמכם את האלטרנטיבה: "עבריה, עיר ללא הפסקה".
 

עיר הבירה האמיתית?

עיר החטאים כעיר הבירה. מתחם העירייה
 עיר החטאים כעיר הבירה. מתחם העירייה   
החודש לפני 59 שנה, הכרזת המדינה והכרזת העיר תל אביב כעיר בירה זמנית.

בשנה הראשונה לקיומה של מדינת ישראל, בעת שירושלים הייתה במצור, שימשה תל אביב בירתה הזמנית של המדינה. הכנסת שנבחרה בראשית 1949 נהגה לקיים ישיבותיה בבניין בקרן הרחובות אלנבי והרברט סמואל, שהיה קודם לכן קולנוע "קסם" ולאחר מכן שמש משכן לאופרה הישראלית וכונה בית האופרה, מגדל האופרה בשבילכם. הכיכר שלידו נקראה, על כן, כיכר הכנסת. בדצמבר 1949 הכריז דוד בן גוריון על ירושלים כבירת ישראל, וכעבור ארבעה ימים אשרה זאת הכנסת. בעקבות החלטה זו עברו מוסדות הממשל והכנסת לירושלים. ובכל זאת, תל אביב נשארה הבירה התרבותית, הכלכלית, ומרכז חיי הלילה. וזה, מסתבר, לא פחות חשוב.
 
 

גרה בשנקין, כבר לא שותה בקפה תמר

קפה תמר. יושבים, שותים, ואז שרים על זה
 קפה תמר. יושבים, שותים, ואז שרים על זה   
בשנת 1925 נקרא רחוב שנקין על שמו של מנחם שנקין, שהיה ממייסדי תל אביב. שלושת האתרים המרכזיים של הרחוב בזמנו היו גינת שנקין, קפה תמר ובניין "דבר". במקום שבו ניצב בניין עיתון "דבר", קיים היום פרויקט מלצ'ט שנקין, פרויקט נדל"ני יוקרתי וענק.

"קפה תמר" נפתח בראשית שנות ה 40, שם נהגו לשבת עיתונאים, סופרים ומשוררים. ב-1981 החליטה העירייה לחדש את הרחוב ולנסות למשוך אליו אוכלוסיה צעירה יותר. סולן להקת הקליק, דני דותן, הקים בשנקין את קפה שינק-אין, ופעל להפוך את הרחוב למקום מפגש של אומנות, תרבות ותקשורת. מסתבר שהצליח לו. עם השנים הפך שנקין לרחוב בעל אופי אנטי ממסדי, אומנותי ותרבותי אלטרנטיבי. "קפה תמר" היה פופולארי מאז ומתמיד, ומי לא מכיר את השיר: "גרה בשנקין, שותה בקפה תמר". אבל השיר הזה נכתב בשנות ה-80, והיום, קפה תמר הוא בערך המקום האחרון בו ניתן למצוא אוכלוסיה שנקינאית צעירה. ראוי לציין שהקפה השתמר בדיוק כפי שהיה, ומבקריו הוותיקים עדיין שומרים לו אמונים. שנקין הוא כנראה הרחוב היחידי בתל אביב בו ניתן לראות שנקינאים לצד דתיים, ולעיתים אפילו ביחד.
 

גן העיר או גן חיות?

היה כאן כלב? תושב ותיק מצטנן בגן העיר
 היה כאן כלב? תושב ותיק מצטנן בגן העיר    
כשאתם עוברים על יד גן העיר, עצרו רגע ונסו לדמיין שבין כל הבניינים, הכבישים ומרכזי החנויות, התגוררו להם פעם אריות ונמרים, ובעצם, כמעט עד לפני 27 שנה. גן החיות התל אביבי הוקם בשנת 1938, בצומת הרחובות שלמה המלך ושדרות בן גוריון.

הכל התחיל בחנות חיות שנפתחה בשנקין. החיות בחנות עוררו התלהבות גדולה ואט אט נוספו עוד בעלי חיים מסוגים שונים. לבסוף נחנך משכנו הקבוע של גן החיות ברחוב שלמה המלך, פינת בן גוריון. גן החיות היווה מרכז בילוי ובפורים אף נערך בו קרנבל תחפושות, בליווי תזמורת מכבי האש. בשנות ה70 החליטה העירייה לפתוח את הגן ללא תשלום בשבתות ומספר המבקרים שצבאו על שעריו הלך וגדל. במשך השנים נבנתה העיר סביב גן החיות והוא הוקף בבנייני מגורים ובכבישים סואנים. השכנים החלו להתלונן על הריחות הרעים והרעש הבוקעים מהגן. בנוסף לזה, החיות נאלצו לשהות בכלובים צרים בשל השטח הקטן שלא ניתן להרחיבו, וכך הוחלט להעביר את הגן למקום מרווח יותר, ומרוחק ממרכז העיר. ב-5 באוקטובר 1980 נסגר גן החיות, ובמקומו נבנה הקניון, ומגדלי "גן העיר". לחיות שלום, וצאצאיהן עוד קיימות ובועטות בספארי שברמת גן.
 

צבא, תרבות וחניון

הבימה בשיפוצים. ממעוז צה"לי לחניון ענק
 הבימה בשיפוצים. ממעוז צה"לי לחניון ענק   
בשנת 1946 נפתח רשמית בית תיאטרון הבימה, וב1958 הפכה הבימה לתיאטרון הלאומי של ישראל. צבא ותיאטרון לא תמיד הולכים ביחד, אבל כמה שבועות לאחר הכרזת המדינה, נערך טקס ההשבעה של צבא ההגנה לישראל בכיכר הבימה בתל אביב. לקראת שנת ה-100 לתל-אביב, מחדשת עיריית תל-אביב-יפו את מתחם הבימה, ולמעשה את כל המתחם התרבותי מסביב.
 

שיר לשירה, על השדרה

שירה ברוטשילד. פואטיקה להמונים
 שירה ברוטשילד. פואטיקה להמונים   
שדירות רוטשילד בתל אביב הן מרכז העיר ההומה, אחד הצירים המרכזיים והחשובים של העיר. בתי קפה שוקקים, רוכבי אופניים, טיולים רגליים, משחקי כלבים, מייצגי אומנות ומה לא. הכל התחיל ב-60 משפחות יהודיות אשר רכשו, לפני כ-100 שנה, את אדמות כרם ג'אבלי שמצפון ליפו, הן שדרות רוטשילד של היום. המתיישבים שלא רצו לבנות את בתיהם בוואדי שחצה את השכונה ממזרח למערב, החליטו להפוך אותו לשדרה רחבה.

אחת החוויות בטיול בשדרה, היא הצצה על מבנים וסגנונות אדריכליים שונים מתקופות שונות. רבים מהבתים באזור נחשבים היום לאטרקטיביים ויפים ובשנים האחרונות שופצו רבים מהם. בשדרות תוכלו למצוא המון שרידי היסטוריה כדוגמת בית מאיר דיזינגוף, שהפך עם השנים למוזיאון תל אביב הישן, וב-1948 נבחר כבניין שבו הוכרזה הקמת מדינת ישראל. אם תכנסו פנימה תוכלו להציץ על האולם בו הוכרזה המדינה, זהו "היכל העצמאות", המשמש היום כמוזיאון לשחזור אירועים אלו. בשנת 1998 עברה השדרה שיפוץ, ומעברי החולות שודרגו לשבילי מדשאות ארוכים. השדרות התמלאו בעצים, פרחים, דשא וספסלים, ומעברי הרחובות נהיו נוחים יותר.

בימים אלו ממש מתקיים בתל אביב פרויקט "שירה על הדרך": הצגת שירה בשלטי חוצות, תחנות אוטובוס, משאיות אשפה, בתי קפה ובשדרות מרכזיות, הכוללות כמובן את שדרות רוטשילד.
 

דוג ראן אצל מאיר

עבר גלגולים עד שהפך לג'ימבורי לכלבים. גן מאיר
 עבר גלגולים עד שהפך לג'ימבורי לכלבים. גן מאיר   
נכון שכולם מכירים את הגן בשמו "גן מאיר", אך בשנים האחרונות נודע הגן בעיקר משום המתחם המגודר שלו לכלבים, או בלעז, דוג ראן.

עם זאת, בראשית דרכו התכוונו ב"גן מאיר" למשהו אחר לגמרי. ב-1931, במלאות למאיר דיזנגוף, ראש העירייה הראשון, 70 שנה, החליטה עיריית תל-אביב על הקמת גן ציבורי לכבודו. הוקצתה לשם כך אדמת אבו-קעוד שבין הרחובות בצלאל (היום טשרניחובסקי) והכרמל (היום המלך ג'ורג'). בשנת 1933 הוכרזה תחרות על תכנון הגן, והוצעו תוכניות גדולות ומרשימות, אך משום מה, שום דבר לא יצא לפועל ומי הגשמים הציפו את השטח. מאיר דיזנגוף ביקש לבטל את התוכנית ולמחוק את שמו מהמקום.

חיים נחמן ביאליק שהיה תומך נלהב בהקמת גן מאיר, כתב באחד ממאמריו: "תכף ומיד, בלי שום דחייה, יש לגשת לסידור גן העיר המרכזי, גן מאיר...כי אוי ואבוי לנערה צעירה שהיא קירחת". ב-1941 החלו הנטיעות, והגן נחנך ב-10 במרץ, 1944 - הוא יום הולדתו של מאיר דיזנגוף, אך שמונה שנים לאחר מותו. בשנת 2000 שוקם הגן על ידי האדריכלית יעל מוריה, תוך ניסיון לשמר את אופיו ההיסטורי, והוקצה בו גם שטח מגודר לכלבים. למעשה, זהו המקום היחידי בתל אביב שבו יש גן שעשועים לכלבים, ג'ימבורי של ממש.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by