בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
כאפה של אור 

כאפה של אור

 
 
דנה פלמון

כתבתנו בדרום נסעה לחפש את סיני, ומצאה שאנטי מהסוג המואר. אחרי לילה ב"אשרם במדבר" וסירובים עיקשים לחבק עץ, היא גילתה שעם כל הכבוד לרוחניות, הכי כיף זה במזגן. ביקורת בונה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
על המיטה באשרם. מנוחה מהחום ומvהארה (תמונה: דנה פלמון)
 על המיטה באשרם. מנוחה מהחום ומvהארה (תמונה: דנה פלמון)   
הבעיה ידועה: כמה שעות מרחק מתל אביב, ולכולנו כבר בא על סיני. הבשורה המבאסת היא שמסוכן שם, המשמחת יותר היא שאפשר להשיג את אותה אווירה גם בארץ. מההתלבטות לאן לנסוע, דרך החלטה הספונטאנית לבלות לילה באשרם במדבר, ועד המסקנה הבלתי נמנעת: עצים לא מחבקים אותך חזרה.
 

אמא, הדרכון התכווץ

כביש בערבה. החיפוש אחר סטלה בטלה (FLICKR, olivermccloud)
 כביש בערבה. החיפוש אחר סטלה בטלה (FLICKR, olivermccloud)   
אחרי שעתיים של נסיעה דרומה מתל אביב, מבט מחוץ לחלון המכונית מגלה נוף צהוב לחלוטין. בשלב זה ראוי שתכבו את המזגן, תפתחו את החלון ותתנו לרוח לבדר את שיערכם. אחרי ארבע שעות של נסיעה דרומה מתל אביב, כשהשלטים היחידים בנמצא הם "אילת דרך עבדה" או "אילת דרך הערבה", סביר שתתחילו לפנטז על חציית הגבול לסיני. כשהעלתי את הרעיון בקול רם בפני חברתי לטיול, היא הצהירה בנימה רצינית להחריד שאין לנו דרכון.

סיבות שונות, ביניהן המצב הביטחוני המעיק, גורמות לישראלים רבים מנשוא לחפש חופשות בארץ שיהוו אלטרנטיבה הולמת לסיני הבלתי מושגת. הנוסחה הידועה למציאת מקום כזה היא מדבר, ים שקט, ואווירת סטלה בטלה. ונתחיל בשיטת האלימינציה: אילת עונה על ים ומדבר, אך וודקה רד בול ונערים זבי חוטם התרים אחר עלמות חן, בשום פנים ואופן אינם יכולים להיכלל בעניין. האופציה השניה היא ים המלח. יש שם כמעט את הכול, מלבד הבעיה המעיקה של כניסה למים, שתשאיר אתכם שמנוניים, מתגרדים ורוגזים, עובדה שסותרת מהותית את אווירת הסטלה בטלה.
 

מפנטזת על סיני, גומרת בנגב

יש תהום בדרך לאור (FLICKR, olivermccloud)
 יש תהום בדרך לאור (FLICKR, olivermccloud)   
ככל הנראה, הפתרונות ההולמים ביותר לבעיית סיני המכאיבה לכולנו מדי יום ביומו, נמצאים דווקא בנגב ובערבה. ים אמנם אין בנמצא, והכי קרוב שתגיעו לשנורקל זה צפייה במאובנים במכתש רמון, אבל מצד שני שקט יש בשפע, ואווירת השנטי שנטי שולטת. השקט והשממה זורקים למקום שונה ולתחושה שונה בתכלית מזאת שרק לפני כמה שעות נשקפה מחלון המכונית במרכז. הנסיעה הארוכה והיפהפיה מצומת טללים והלאה מצליחה להעביר גם את הציניים והתל אביבים ביותר להילוך נמוך, והימנעות אובססיבית ממבט, ולו חטוף, אל כיוון השעון. והרי זה מה שאנחנו מחפשים בסיני, לא?

ההתנהלות המדברית נחמדה אל מטיילים חובבי שמש, כוכבים, הפתעות, מקומות יפים, וצירופי מקרים משעשעים, והחובבים פחות ארגון מראש, מסלולים מפרכים, שעונים וג'קוזי. וכך קרה שהחלטנו לנסוע אל כיוון הערבה. לקראת החשיכה התחלנו לחפש מקום להעביר בו את הלילה. עצרה אותנו שיירת ג'יפים עמוסה בבחורי היי-טק שקראו לנו לעצור ושאלו איך להגיע ל"אשרם במדבר" - הסברנו, ושאלנו למה הם נוסעים דווקא לשם. הם ענו שהם מחפשים תחליף לסיני. הסתובבנו חיש, ונסענו אחריהם אל "אשרם במדבר".
 
 

חבק אותו, רפי

געגועיי להודו. מתפלל מתייחד עם פסל (FLICKR, vaticanus)
 געגועיי להודו. מתפלל מתייחד עם פסל (FLICKR, vaticanus)   
"אשרם במדבר" הוא קומונה שהקימו תלמידיו של אושו ב-2002 בשיטים. במקור היישוב הוקם כהיאחזות נח"ל בשנת 1984 וננטש ב-1988. מצחיק לחשוב שאותו מקום שהיה משכנה של קומונת נחלאווים אוחזי טוריה, משמש כיום כמשכנה של קומונת "אור ואהבה" אוחזי קטורת. האשרם נמצא על כביש 40, 15 ק"מ צפונית לשיזפון, ומגיעים לשם אחרי נסיעה ארוכה ויפה על כביש 40 בלבד.

אם אתם מתגעגעים להודו ולישראלים שבה, מצאתם לכם אחלה מקום. במידה שאתם טיפה ציניים, ומרגישים לא בנוח עם סצנת ה"מוארות", הדירו את רגליכם מהמקום. לפני שמצאנו עם מי מדברים באשרם כדי להסדיר את עניין השינה, מצאנו עצים עם שלטי "חבק אותי" ושלושה פחים סמוכים של זבל אורגני, זבל אורבאני ופחיות. אחראית השינה, נקרא לה, סיפרה לנו בקול שליו ועצבני גם יחד על קבוצה של ג'יפאים, שמסרבים להיכנס לאווירת השנטי, וצריכים לקבל- לדבריה- "כאפה של אור".
 

ככה באים תינוקות לעולם

לא בדיוק הודו, אבל לפחות ממוזג. בחורה אחרת, מהרהרת (FLICKR, Orin Optilgot)
 לא בדיוק הודו, אבל לפחות ממוזג. בחורה אחרת, מהרהרת (FLICKR, Orin Optilgot)   
במקום יש פסטיבלים של סוגי מדיטציות שונים, טנטרה, עירום ועוד דברים שהנייר- וחברי הנח"ל, לא יסבלו. בימים נטולי פסטיבלים אפשר להתארח שם תמורת תשלום סביר בהחלט הכולל ארוחות צמחוניות ביתיות ונחמדות, שיעורי מדיטציה, וחדר ממוזג עם מקלחת ושירותים או לחילופין - איזור לקמפינג.

מה שעוד יש שם - ומוערך בהחלט בהתחשב שחם מאוד באזור - זו בריכה קטנטנה שנמצאת בחממה עם עצי בננות. הבריכה מאוד מקסימה, אך יש לקחת בחשבון אפשרות להריון בלתי צפוי מפאת טבילה בה, עקב ההיבטים הפיזיים של "אור ואהבה". כפי שנאמר באתר האינטרנט של האשרם: "אשרם במדבר הוא מקום מיוחד, שעוזר לפשוט קליפות ולהתקרב לעצמנו, ולאחרים".
 

הנני מתחייב לא לקלל, לעזאזל

על מנת להתארח שם צריך להירשם ולחתום על טופס התחייבות שלא תנהגו באלימות כלשהי כלפי בני אדם, חי, צומח או דומם (מה שגרם לי להבין כמה אני מקללת), שלא תכניסו בשר לשטח האשרם, והמפתיע ביותר: שלא תעשנו סמים בשטח האשרם. כן כן, ההתערטלות הכללית בשעת לילה מאוחרת, האווירה הנינוחה וה"היכרות העצמית", הם על פי הנראה אך ורק תוצר של ערק. גם סיגריות, אגב, אפשר לעשן רק באזור מיוחד שנקרא ה-smoking temple. אם אתם מתכוונים להגיע לשם, הייתי ממליצה לנסות לזרום עם העניין הרוחני. לא משנה אם דעתכם על הסצנה חיובית או שלילית, אם אתם מתחברים או סולדים - לדבר עם בחור אנגלי בן 50, בעל שם הודי הקורא בקלפי טארוט, חייב להיות מעניין.

בבוקר, רווי האור, אהבה וחליטת קמומיל, החלטנו עם עוד שני חבר'ה (ציניים, תודה לאושו) לנסוע לטייל בסביבה. אל האשרם חזרנו אחר הצהריים לטבילה בבריכה ושיעור מדיטציה נעים במדבר. לשמחתנו הרבה השיעור היה מיועד גם לפשוטי העם החיים בחושך. כלומר, אלו שלא מורגלים במדיטציות.

בדרכנו צפונה נסענו במכתש רמון לאור השקיעה. המדיטציה הנעימה השרתה עלי רוח הרהורים. חשבתי על איך חיפשתי סיני והגעתי להודו. אבל אתם יודעים מה? הודו, סיני, מדבר, בסופו של דבר אלו אותם אנשים. ובמדבר, לא משנה מי, או מה, תמיד יהיה שקט. והרי זה מה שאנחנו מחפשים בסיני, לא?

למסלולים בדרום
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by