בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
לכל סיר ילדה 

לכל סיר ילדה

 
 
איילה פפירני-יניב

הגירסה הנשית ל'סיר הסירים' של אלונה פרנקל, עומד בייעודו בכבוד. גם מהנה, וגם מלמד דבר או שניים על תהליכים טבעיים של הגוף והשליטה בהם. ביקורת ספר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
סיר הסירים לילדה (צילום: יח"צ)
 סיר הסירים לילדה (צילום: יח"צ)   
'סיר הסירים', נמצא בלב הקונצנזוס הישראלי והעולמי של ספרי הילדים. הספר המיתולוגי של אלונה פרנקל, בהוצאת מודן, היה הספר הראשון לגיל הרך מאד, שעסק בהבנת איברי ההפרשה ויכולת השליטה בהם. פרנקל פורשת, בצורה פרונטאלית, לא מתיפייפת ונטולת פלסטיות את איברי הגוף, תהליך הגמילה ונחמת הפרידה של הקטן. שנים חלפו והנה הוחלט, ברוח הסקסיזם-קורקט, להוציא לאור ספר זהה, רק במתכונת נשית. מעין פמיניזם בטיטול.

הסיפור

הילדה הקטנה, ציונה, (כן, כן, לא בטעות דפוס עסקינן, אלא במחווה נקבית ל"נפתלי" הזכרי) מוצגת לצד אימה. אנו מתיידדים עם החרירים הרלוואנטיים בגופה ותפקידיהם. ציונה עשתה בחיתול בגיל יומיים, חודשיים וגם כיום. לפתע מגיעה סבתא עם מתנה ובה כלי חרסית. בנקודה זו נפתחת עלילה מותחת, תחילה אנו תוהים יחד עם ציונה מה הפונקציה של הכלי. לשם כך מגוייס הדמיון – אמבטיה לציפורים? עציץ לפרחים? כשהבינונו מה עושים, אנו חווים את ההמתנה, הישיבה, הפספוס ולבסוף ההצלחה הגדולה.

המילה

ראשונית ומתאימה לאזור גיל שנתיים. קל ולא עמוס, שימוש במוטיב השאלה עם מענה קצר.
היות והספר מיועד לגיל המפספס, והנו כלי עזר בעיקר, נושא העשרה המילולית נותר מחוץ לתמונה. ולספר.
 

המראה

 
ספר מרובע, קטנצי'ק, ליד זעירה, שמתאים להקראה כשהילד בחיק אמו או לדפדוף עצמאי. לכל דף רקע צבעוני אחר, ציורים פשוטים, קרובים, שטומנים בחובם את ההיסטוריה. זאת אומרת, הסיר אינו מודרני, מעוטר ומנגן, אלא כלי לבן וחרסי שילדי שנות ה-70' פישפשו בתוכו. החיתולים הם חיתולי הבד, המהודקים בסיכת בטחון. שמלת האם לא מביישת את דודה רחל הזקנה, שתחיה. ואגב, מי שלא אוהב לראות ערימת קקי מצוירת בסיר, שלא יקנה.

המסר

כמובן, חינוך לגמילה תוך כדי הבנת טבעיותו של התהליך. איברי הגוף מוצגים באורח נטול פניות, קבלת המתנה מעוררת תחושת הנאה וסקרנות, והתהליך עצמו, על פי הספר, לא מצליח מיד, ואין מה להתבייש בכך. ביום שזה מצליח, זה נהיה כדאי. "להתראות בים" בו נפרדות ציונה ואמה מהקקי בניאגרה, מעורר תהייה מודרנית בנושא איכות הסביבה, אך זהו חלק מהמחיר של ראי העבר הישראלי.

התגובות

הספר הוא להיט בקרב צעירות המשתמשות בחיתול. למרות נתוניו הערכאים משהו, המלודיה הקלה שבו זורמת ומתקבלת ברצון. הן מאד נהנות לענות ב"לא" על השאלות ומחכות למחיאות הכפיים שהנהגתי לקטע הניצחון.

לסכום, ספר מוצלח לפעוטה הנגמלת. כזה שנראה קטן, אך הוא לגמרי גדול, קריאה נעימה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by