בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מתיחת פנים לסינגפור 

מתיחת פנים לסינגפור

 
 
מיה זיו, מערכת RED

אזרחי סינגפור התבקשו להציע את רשימת המפגעים האסתטיים שפוגעים לטעמם במרחב האורבני. עשרת המפגעים הפופולריים יזכו לעיצוב מחדש, גם של מעצבים נבחרים מהעיר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
קו הרקיע של סינגפור (תמונה: REUTERS)
 קו הרקיע של סינגפור (תמונה: REUTERS)   
אם מישהו שם למעלה היה טורח לשאול אתכם מה הייתם רוצים לשנות בנוף העירוני הסובב אתכם יום יום מה הייתם בוחרים? האם הייתם מסירים את שלטי החוצות, צובעים את האוטובוסים או מוסיפים עוד פיסות דשא בין הררי האספלט?בישראל טורחים פחות עם דעות האזרחים, אך בסינגפור התושבים מתלבטים בימים אלו בשאלות עיצוביות הרות גורל היכולות להשפיע רבות על המרחב האורבאני בו הם חיים.
 

מה מציק לסינגפורים?

 
שירותים ציבוריים, תחנות אוטובוס ומיכלי מחזור – אלו הם שלושת המפגעים הסביבתיים שתושבי סינגפור בחרו במשאל שהופנה אליהם מטעם הרשויות. המשאל הנו חלק מפרויקט לאומי רחב היקף שהשיקה מועצת העיצוב הלאומית של סינגפור. באתר האינטרנט של הפרויקט תושבי סינגפור התבקשו לבחור את עשרת הפריטים האורבניים שמפריעים להם בעין, הורסים לטעמם את הנוף העירוני וזקוקים למתיחת פנים עיצובית.

כעת מוזמנים מעצבים בעלי אזרחות סינגפורית להציע עיצובים חלופיים לפריטים הנבחרים ולהירשם לתחרות עיצוב שבסופה יקבע מי יעצב את המרחב העירוני החדש ואיך יראו פחי המחזור, ספסלי הגינה, תחנות האוטובוס, פנסי הרחוב וכל אותם פריטים המרכיבים את חיי היומיום של האזרח העירוני. על העיצובים החדשים לעמוד בסטנדרטים מיוחדים, בהם ההשפעה והתרומה החברתית של העיצוב המחודש, מעשיות ומתן פתרון סביבתי הולם.
 
יצירותיהם ורעיונותיהם של המעצבים יוצגו החל מחודש יולי בפני קהל גולשי האינטרנט הסינגפורי ובמקביל בתערוכה במוזיאון הספרייה הלאומית. האזרחי יוזמנו להצביע ולבחור בהצעות היפות ביותר ובכך לעצב במו ידיהם את המרחב העירוני שלהם.

למרות הפתיחות המפתיעה מצד מקבלי ההחלטות הסינגפורים, אין שום הבטחה כי בחירת הקהל אכן תמומש במלואה. רוב הפריטים המופיעים ברשימת טעוני השינוי והטיפוח שייכים באופן זה או אחר לגופים ממלכתיים שונים כמו רשות הפארקים הלאומית (ספסלים), הועדה לאיכות הסביבה (פחי מחזור) ועוד. נציגים של אותם גופים ישבו בוועדה מיוחדת שתבחן את בחירת הציבור ותחליט אילו עיצובים ייבחרו ובאילו מבקשות האזרחים ניתן להתחשב.
 
 
 
נציג מועצת העיצוב הסינגפורית, ד"ר מילטון טאן כותב באתר האינטרנט של הפרויקט כי ההיענות המפתיעה של עשרות אלפי אזרחים לאתגר העיצובי מוכיחה כי הסינגפורים שמחים לנצל את ההזדמנות להשמיע את קולם ולהטביע את טעמם האישי על המרחב הציבורי. לנו נותר רק לחלום על היו בו נלמד מהסינגפורים על פתיחות מחשבתית ודמוקרטיה עיצובית ועל היום שבו מישהו יחליט לפתוח את הדיון על המרחב הציבורי לקהל הרחב, אולי כך נוכל להפטר מכמה מפגעים אסתטיים המלווים אותנו יום ביומו.


לאתר הפרויקט>>
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by