בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
גאון של אמא 

גאון של אמא

 
 
אסי רן

הם זוכרים היטב, מבחינים בין קולות ופרצופים ושפות שונות, מעדיפים פנים מחייכות ומאכלים מתוקים. מה עוד תינוקות יודעים ומאיפה באה להם האינטליגנציה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
גאון של אמא (צילום: syma sees-flickr)
 גאון של אמא (צילום: syma sees-flickr)   
היום כבר יודעים והדבר אף מוכח מחקרית: תינוקות שומעים, מזהים את שפת אמם, מעדיפים מאכלים מתוקים ופנים מחייכות, זוכרים חוויות מהרחם, יודעים לחקות ואפילו לספור. אמרנו כבר שהם גאונים של אמא? כדאי אולי לציין מחקר שנעשה באוסטרליה (על ידי הגנטיקאית ג'ליאן טרנר) וממנו עולה כי את הכשרים האינטלקטואליים המולדים רוכשים תינוקות מאמהותיהם יותר מאשר מאבותיהם. זאת למה? כרומוזום X המצוי אצל אמהות נושא יותר גנים של אינטליגנציה מאשר הכרומוזום Y, המצוי אצל הבאבות.

יודע לזהות את אימוש
תינוק מסוגל לזהות את אמו ולהבחין בין ריחה והחלב שלה לבין ריח של אמהות אחרות, כשאת מחזיקה אותו בידך הוא יודע בוודאות שאת אמא שלו.

יודע להבחין בין קולות
בגיל 24 שבועות קיימות אצל העובר כשירויות פיזיולוגיות הדרושות לשמיעה וכשהתינוק מגיח לעולם הוא כבר מכיר סוגי צלילים רבים, בין השאר פתיח של סדרת טלוויזיה שבה נהגה אמא לצפות במהלך ההריון או דיסק חביב עליה. תינוק גם יודע להבחין בין קולות שונים ומעדיף קולות מונוטוניים, גבוהים ואנושיים, ובעיקר את זה של אמא ובעיקר כשהיא מדברת אליו בטונים אימהיים, מה שמכונה בשפת המחקר "שפה אימהית".
 

מכיר שפות

 
אם תאמרו לתינוק בגיל שלושה חודשים מילה זרה, הוא ידע שאינה מוכרת לו, אבל אם תשמיעו לו מילה לא מוכרת בשפת אמו, הוא ידע שהמילה מגיעה ממקור מוכר. לכן, מומלץ לדבר אל תינוקות כמה שיותר. תינוק מסוגל להבדיל בין כל 150 צלילי הדיבור המופיעים בכל השפות האנושיות, אך עד סוף שנת החיים הראשונה היכולת הזו נעלמת עם תחילת רכישת שפת האם. לתינוק יש יכולת גבוהה לקליטת שפה, ילדים שהוריהם דוברים שפות שונות או ילדים שגרים בארץ שבה דוברים שפה שונה משפת אמם, יתחילו לדבר בגיל מאוחר יותר, יערבבו את השפות ובערך בגיל ארבע-חמש ישלטו בשתי השפות.

רואה מקרוב ושמח לחיוכים
יכולת מיקוד הראייה של תינוק מוגבלת לעצמים במרחק של 30-20 ס"מ. מחקרים גילו שתינוקות מעדיפים להתבונן בחפצים בתנועה וזהו ככל הנראה ההסבר לתעשיית המוביילים הענפה. חוץ מהפנים של אמא'לה, תינוקות מעדיפים פנים עגולות מחייכות מאשר פנים כועסות.

אוהב מתוק
תינוק מבחין בין טעמים ומהר מאוד יידע לבחור מה טעים לו יותר. כל התינוקות מעדיפים טעם מתוק ודוחים טעמים מרים וחמוצים. מאכלים חסרי טעם, לעומת זאת, זוכים לאדישות מצידם.

חקיין מלידה
לתינוקות יש יכולת חיקוי שמסייעת לרכוש כישורים חברתיים. תינוקות יכולים לחקות עוויות כל עוד כלולה בהם תנועה כמו שרבוב לשון פנימה והחוצה. בניסוי שנערך בתינוקות בני שמונה שבועות חיקו התינוקות את תנועת הוצאת הלשון שעשה המבוגר מולם, וכשאותו מבוגר התבונן בהם כעבור 24 שעות מבלי לעוות את פניו, התינוקות שרבבו את לשונותיהם מולו.
 

זוכר, מחלק וממיין

לתינוק יש זיכרון, אם הוא חווה כאב שמלווה ברעש כלשהו, הוא יגיב בזעזוע כשישמע את הרעש מבלי לחוש בכאב. לתינוק יש גם יכולת לזכור מיקום של חפצים, למנות אותם ולמיין לקטגוריות. במחקר שנעשה הראו לתינוקות בני שלושה וארבעה חודשים תמונות שבהן שלושה צעצועים שונים שהוקרנו על מסך, התמונות התחלפו אך בכולן הופיע אותו מספר חפצים. התעניינות התינוקות בתמונות הלכה ופחתה והם אפילו נראו משועממים מול התמונות. בשלב מסוים החלו להופיע תמונות עם שני צעצועים בלבד. התינוקות גילו עניין מחודש בתמונות ונראה היה שהם מגיבים למשהו חדש. מאחר שלאורך כל הניסוי הם ראו צעצועים חדשים, הרי לא ייתכן שתוכן התמונות שיעמם אותם אלא העובדה שתמיד הוצגו בפניהם שלושה חפצים.

אוהב לחייך
תינוקות מחייכים כבר ברחם והם גם מחייכים באופן מקרי מתוך שינה בימים הראשונים לחיים. בערך בגיל שישה שבועות מופיע החיוך החברתי כתגובה לגירוי חיצוני. התינוק גם מתחיל להשמיע קולות שונים בניסיון ל"שוחח" עם המבוגר ויוצר קשר עין יציב יותר במגע עם המבוגרים המתעניינים בו.

אוהב אדם
לתינוקות יש נטייה מולדת לחברות ועזרה. החוקרים מכנים את הנטייה הזו "גילוי טוב הלב האנושי": במחקר שנעשה השליכו עצמים במרחק סביר מתינוקות בני חודשים ספורים שישבו ושיחקו בחדר. התינוקות הבחינו בעצם ובחוקר, שלא הביט אליהם. אם החוקר עמד ללא נוע, התינוקות המשיכו במשחקם, אבל אם החוקר זז בחוסר נוחות והסתכל לצדדים, התינוקות הרימו את העצם והניפו אותו לעברו. סימפטיים, תודו.

אז עכשיו אחרי שאנחנו יודעים מה התינוק יודע עם יציאתו לאויר העולם ואנחנו גם יודעים שהוא ירש זאת מאמו, נשלח אותו למסע הקסום והמופלא הזה שנקרא החיים ונעטוף אותו בהרבה חום ואהבה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by