בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תינוק בבית 

תינוק בבית

 
 
יפית בן נון

חזרתם הביתה עם הצאצא החדש, מה מלבישים אותו, איך מאכילים אותו, מתי מרדימים אותו ואיך עושים ליצור הקטן הזה אמבטיה? כל התשובות לשאלות הכי מסובכות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תינוק חדש בבית (צילום: dave 7-flickr)
 תינוק חדש בבית (צילום: dave 7-flickr)   
מזל טוב, יצאתם לבית החולים שניים וחזרתם שלושה. החיוך אינו מש מפניכם, אתם מביטים על התוספת החדשה למשפחה בעיניים טרוטות ממחסור בשעות שינה, אך קורנות מאושר הממלא אתכם. רגע לפני שתגיעו הביתה, בעזרתה האדיבה של, סיגלית להב, אחות אחראית מח' ילודים בי'ח "ליס", הכנו לכם מדריך קצר, כיצד לטפל בקטנצ'יק בימים הראשונים בבית.

תינוק אופנתי

המשימה הראשונה שתעמוד בפניכם, לאחר שהסרתם לתינוק את החזייה המסורבלת ואת מכנסי הרגלית האופנתיים, הגדולים עליו בכמה מידות, אותם לבש בבית החולים, היא להלבישו בבגדים אותם הכנתם מבעוד מועד. בשבועות הראשונים מלבישים ומפשיטים את התינוק לעיתים תכופות, לכן בגדיו של התינוק צריכים להיות נוחים להלבשה, ואם אפשר עשויים מחוטים טבעיים המאפשרים לו לווסת את חום גופו בצורה הטובה ביותר.רגע לפני שאתם קופצים לחנות הקרובה כדי לקנות מלתחה חדשה לתינוק, כדאי שתדעו כי יש לכבס כל בגד שהתינוק לובש לפני ההלבשה, על מנת למנוע גירויים אלרגיים לעור, ואת הבגדים הצמודים לגופו, אף להרתיח.

אז מה, וכמה להלביש, זאת בודאי שאלה שאתם שואלים את עצמכם. ככל שהתינוק קטן יותר כך קשה לו לשמור על חום גופו, לכן יש להלביש אותו בבגדים מתאימים, שיהיה לו מספיק חם, אבל יחד עם זאת להקפיד שהבגדים לא יגרמו לו חסר נוחות. בעונת החורף, בשבועות הראשונים לחייו, רצוי להלבישו בשתי חולצות שרוול ארוך שניתנות לסגירה בהצלבה מלפנים ומאחור בצורה כזו שיעטפו את גופו של התינוק, ומכנס פלנל עם רגליות, כמו כן יש לכסותו בשמיכה מחממת. בעונת הקיץ, החמה במיוחד בארץ, מספיקה חולצה אחת ומכנס עם רגליות וכיסוי בשמיכה דקה. אל תעמיסו עליו יותר, שכן עודף בגדים מונע תנועה חופשית של הגוף, מקשה על זרימת הדם ועל ויסות החום.
 

חמימות נעימה

 
לא לחינם תתפסו אימהות ואבות, מביטים בחרדת קודש לעבר מד החום הקבוע בחדרו של התינוק, מאחורי המבט המודאג, מסתתרת משימה חשובה. יש להקפיד כי טמפרטורת חדרו של התינוק תהיה 21-22 מעלות ביום ובלילה, וכי בשום פנים ואופן לא תעלה מעל 27 מעלות ולא תרד מתחת ל21-23 מעלות. על מנת לעמוד במשימה, ולהגיע לטמפ' הרצויה, ניתן לחמם את החדר בחורף, ע"י רדיאטור או מזגן, תוך הקפדה על שמירת הלחות בחדר על ידי הנחת קערת מים המונחת בו. בקיץ ניתן לצנן את החדר ע"י מזגן או מאוורר (מומלץ מאוורר תקרה). הקפידו לאוורר את החדר, וכן להשאיר פתח קטן קבוע בחלון, גם אתם לא הייתם רוצים לישון בחדר סגור ודחוס.
 

אוכל קדימה אוכל

קרוב לאוכל (צילום: flickr)
 קרוב לאוכל (צילום: flickr)   
מהר מאוד תלמדו לזהות את ניגון בכיו של תינוקכם, בשעה שהוא מכריז בקול גדול, המגיע גם לביתו של השכן הנודניק מהקומה השנייה, שהוא רעב. בין אם בחרתם להניק או בחרתם בתחליפים השונים, להלן מס' עצות שיעזרו לכם: כשהתינוק רעב הוא ישתמש בגופו על מנת לאותת לכם על כך, הוא יפתח את פיו יפנה אותו בחיפוש לצדדים לעיתים גם עם ידיו בתוכו, ורק לאחר מכן יתחיל לבכות.

בימים הראשונים לאחר הלידה במידה והתינוק ישן יותר מ-3-4 שעות רצוף מומלץ להעירו כדי לאכול. בשעות הלילה יש להאכילו רק אם הוא דורש, אלא אם כן משקלו נמוך מ- 2700 גר', במקרה זה יש להאכילו כל שלוש שעות גם בלילה.

אם בחרת להניק את תינוקך ואין צורך להכביר במילים לגבי התועלת בהנקה, הניקי אותו ככל שידרוש, ככל שהתינוק ינק יותר כך גם ייצור החלב אצלך יגדל. למעשה התינוק הוא הבוס המנהל את ההנקה. הוא יונק כרצונו ועפ"י צרכיו, כאשר עלייך לשאוף ל 8-12 הנקות ביממה בחודש הראשון. כאשר את מניקה את התינוק, המתיני כי הוא יסיים לינוק משד אחד, הרימי אותו להוצאת אוויר, והציעי לו את השד השני. לאחר יניקה מצד אחד עשוי תינוקך להירדם במצב כזה נסי לחתלו על מנת להעירו לצד השני.

אם בחרת להזין את תינוקך בתמ"ל רצוי להשתמש בתמ"ל אותו קיבל התינוק בבית החולים.
את תרכובת המזון הכינו בעזרת מי ברז רתוחים שהתקררו מעט והקפידו למלא אחר הוראות היצרן. באשר לחימום המזון, את מזון התינוק אין לחמם במיקרוגל, (הדבר יוצר חימום לא אחיד ועלול לגרום לכוויות) לכן טבלו את הבקבוק בכוס עם מים חמים. את השארית שהתינוק אינו אוכל זרקו, אין לחמם את אותה מנה פעמיים. לבסוף הקפידו לבדוק את חומו של המזון על פרק כף היד טרם הגשתו לתינוקכם.

קיימים שני דגשים חשובים לגבי צורת ההאכלה, היכולים למנוע ממנו ומכם סבל מיותר. אין להאכיל תינוק בשכיבה, וחשוב להטות את הבקבוק כך שהפטמה תהיה מלאה בחלב, אחרת יבלע התינוק אויר בזמן שהוא שותה את החלב ויסבול מכאבי בטן. התינוק שלכם מאוד רגיש לכן יש לשמור על היגיינת הבקבוקים ולהרתיח אותם אחרי כל ארוחה, או לחלופין להשתמש בסטריליזטור. פרט אחרון וחשוב, הקפידו כי התינוק אינו מאבד מעל 10% ממשקל גופו וכי הוא חוזר למשקל לידתו עד גיל שבועיים.
 
 

תינוק מטופח

אתם בוודאי דואגים להיגיינה האישית שלכם והרבה יותר נעים לכם כשאתם נקיים ומסודרים, כך גם לתינוקכם.

אמבטיה

אין כמו ריח של תינוק שרק יצא מהאמבטיה, ריח הסבון דבוק בשערו, ואתם רק רוצים להסניף עוד ועוד. אמבטיה לתינוק יש לעשות כל יום, גם כשחבל הטבור לא נשר עדיין. האמבטיה מנקה את החומרים המופרשים באופן טבעי מהעור כמו זיעה, שומן, הפרשות מבלוטות החלב, תאי עור מתים, וחיידקים הנמצאים על העור. בזמן האמבטיה, כדי שלקטנצ'יק יהיה חם ונעים על החדר להיות מחומם היטב, 22-24 מעלות, וטמפרטורת המים 37 -36 מעלות.

יש להושיב את התינוק באמבטיה בתוך מושב לתינוק או לחלופין באמבטיה בעלת מושב מובנה, ולחפוף את ראשו של התינוק כאשר הוא מוטה לאחור. נקו היטב מתחת לסנטרו, וקפלי צווארו של תינוקכם, מכיוון שזיעה במקום זה עלולה לגרום לגירוי בעור. מוטב שרחיצת התינוק תיעשה בערב ותועיל לו לשינה טובה במשך הלילה.

עור של תינוק

עורו של התינוק הוא מושלם, ולכן אין הדבר מפליא כי אינו זקוק לטיפול מיוחד. יחד עם זאת לעיתים הוא עשוי להיות מקומט ויבש, במיוחד בקרב תינוקות שנולדו בסוף ההריון, בשל השהיה הארוכה במי השפיר. במקרה של יובש, ניתן למרוח על עורו תחליב לחות לתינוקות ולהוסיף כמה טיפות של שמן לאמבטיה כגון, "בלנאום הרמל".

ניקוי האוזן והציפורניים

את האוזניים מנקים מבחוץ בלבד בצמר גפן חדש ולח, יש לנקות את האפרכסת מבחוץ ומאחוריה.
לגבי הציפורנים, אין לגזור את ציפורניו של התינוק עד גיל חודש, בשל העובדה כי הציפורן עדיין דבוקה לעור האצבע ובעת גזירת הציפורן העור עלול להיפצע. על מנת למנוע ממנו לשרוט את עצמו, תוכלו לכסות את ידיו הקטנות בעזרת כפפות. לאחר חודש, כדאי לגזור את ציפורניו כשהוא ישן. החזיקו אצבע אחת בכל פעם וגזרו את ציפורניו במספריים מיוחדים מעוגלים בקצותיהם המיועדים לתינוקות, תוך הקפדה כי, לא ייווצרו קצוות חדים.

גדם הטבור

השריד האחרון לקשר בין האם ברחם לתינוק, הוא גדם חבל הטבור. מספר ימים לאחר הלידה הופך צבעו לשחור, וברוב המקרים הוא נופל לאחר 1-4 שבועות. כדי לזרז את נפילת הטבור, יש להניח את חלקו הקדמי של החיתול מתחת לטבור, כדי ששתן לא יגיע למקום והאזור יישאר מאוורר. לאחר האמבטיה, יבשו היטב את אזור הטבור, נקו באלקוקסידין (נוזל על בסיס אלכוהול המיוחד לניקוי וחיטוי הטבור) באמצעות צמר גפן סופג 3-4 פעמים ביום. אם אזור הטבור מאדים ומתנפח עם ריח רע או מפריש, פנו לרופא.
 

חבילה בחיתול

תחליפו לי (צילום: photos.com)
 תחליפו לי (צילום: photos.com)   
עכשיו לאחר שתינוקכם אכל כמו שצריך ועשה מקלחת, זה בדיוק הזמן בו הוא יבחר לעשות את צרכיו. החליפו לתינוק חיתול בכל פעם שהוא רטוב או מלוכלך, שאם לא כן עלול להיווצר גירוי בעורו. לפני כל החתלה ודאו כי כל הציוד הדרוש מונח לפניכם: טיטול, מגבון לח, משחה ובגדי החלפה. נקו את פי הטבעת בפיסת צמר גפן, לאחר מכן את ישבנו ואת הירכיים, ומרחו משחה לתינוק.

במקרה של גירוי באזור, נקו ונגבו היטב את החלק התחתון, השאירו את התינוק ללא חיתול לעיתים קרובות, אך במידה והגירוי נמשך יותר מיומיים, או שיש חשש לפיטריה, פנו לרופא.

הקפידו לעקוב אחר הפרשות השתן והצואה של תינוקכם. שימו לב כי כמות השתן והצואה עולה בכל יום. מהיום הרביעי יהיו לפחות 4-6 חיתולים עם שתן ולפחות שניים עם צואה כאשר צבע הצואה משתנה משחור לירוק וצהוב, והשתן צבעו בהיר. כדי שלא תכנסו להיסטריה מיותרת כדאי שתדעו כי, החל מהיממה השלישית צבע השתן יכול להיות אדום- ורוד, כתוצאה מגבישים ומלחים המופרשים מהגוף. בבנות ניתן לראות סימני דם הזהים לדימום וסתי, תופעה זו הינה פיזיולוגית עד גיל חודש.
 

לילה טוב

מוטב להרגיל את התינוק להירדם במיטתו שלו מהסיבה הפשוטה שילד שאינו לומד להרדים את עצמו, יזדקק לעזרה בכל פעם שיתעורר בלילה, כך שעשו עם עצמכם חסד. לתינוקכם, כמו שבוודאי לכם, קיימת תנוחת שינה מועדפת, כך רוב התינוקות מעדיפים להירדם על הבטן, אך הנחייתו של משרד הבריאות היא להשכיב את התינוק על הגב למניעת מוות בעריסה. לאחר שצלחתם את המשימה ותינוקכם נרדם טפחו לעצמכם על השכם והמשיכו להתנהג כרגיל, אין כל צורך להתהלך בבית על קצות האצבעות ולדבר בלחש, בצורה זו רק תגרמו לתינוקכם להתעורר לכל קול בלתי צפוי.
 

ד"ר הילד חולה!

כולנו מייחלים לכך שהתינוק תמיד יהיה בריא, אך לכל צרה שלא תבוא כדאי שתמצאו רופא ילדים קבוע. עליכם להתייעץ או לפנות אל הרופא בכל פעם שהתינוק מגלה את אחד מהסימנים הבאים: חום גופו גבוה מעל 38 מעלות, או נמוך מתחת ל- 36 מעלות, הוא מסרב לאכול, מגלה סימני אדישות, אי שקט, בוכה לאורך מס' שעות, חיוור ומנומנם.

לסיום לטובת הפולניות והפולנים בנפשם, על אף רצוננו להגן על התינוק ניתן להוציא אותו החוצה כאשר הוא לבוש בהתאם לעונות השנה. יחד עם זאת וותרו על מקומות סגורים והומי אדם, כגון קניונים (אשר עמוסים בחיידקים) וטיילו עם הילד לגינה הקרובה. נשמו התאווררו זה יעשה טוב לכם ולו. תיהנו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by