בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
מסביב לעולם 
קול הג'אז הזה 

קול הג'אז הזה

 
מסביב לעולם |
 
איתי בן אליעזר

הג'אז של קובה, ניו אורלינס, פריז וניו יורק: טיול מקורי מסביב לעולם, בעקבות הצלילים הקוליים ביותר בעולם המוזיקה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תחנת התחתית בבראיינט פארק, ניו יורק. כבוד לג'אז (FLICKR, Moriza)
 תחנת התחתית בבראיינט פארק, ניו יורק. כבוד לג'אז (FLICKR, Moriza)   
מוזיקת ג'אז יוצרת בדרך כלל פילוג בקרב שוחרי המוזיקה: יש שמגלים כלפיה אדישות במקרה הטוב, ואינם מסוגלים לעכל את כמויות האלתורים, את משב רוחם של כלי הנגינה המזמינים, ואת כמות הקוליות הנוטפת ממוזיקאי הג'אז במקרה הרע. אבל בקרב אוהבי ג'אז, שמקדשים את ה-Dixieland ואת ה-Swing, שגדלו על ברכי ה-Bebop, ה-Hard Bop, וה-Free Jazz, ושמברכים על היוולדותם של נכבדים ונכבדות כדיזי, בילי הולידיי, "בירד", מיילס וג'ון קולטריין, מדובר בהרבה יותר ממוזיקה. מדובר בצלילים שחודרים אל כל נימי ורובדי החיים.
 
אלתור ברחובות ניו אורלינס. אפילו קתרינה לא הצליחה לעצור את זה (FLICKR, gregor y)
 אלתור ברחובות ניו אורלינס. אפילו קתרינה לא הצליחה לעצור את זה (FLICKR, gregor y)   
במהלך מאה וקצת שנותיה, הצליחה מוזיקת הג'אז להתפרש ברחבי העולם ולנטוע שורשים כמעט בכל תרבות ומדיום אפשריים: החל מסגנונות ריקוד, לבוש, וקודים של התנהגות, ועד לפרסומות, סרטים, ופתיחים של תוכניות טלוויזיה. לכן, אין סיבה טובה מזאת להתחיל ולתכנן טיול מקורי מסביב לעולם – עולמו המסתובב של הג'אז.
 

אחרי המבול - ניו אורלינס

מועדון Vedado, קובה. לא רק בואנה ויסטה (FLICKR, Rosino)
 מועדון Vedado, קובה. לא רק בואנה ויסטה (FLICKR, Rosino)   
תנו כבוד מלכים לעיר הדרומית והססגונית הזאת, המהווה מרכז שוקק של תרבות ג'אז, שבנסיבות לא משמחות מצאה את עצמה לפני שנים מספר מוצפת בשיטפונותיה של הוריקן קתרינה הידועה לשמצה. למעשה, אין ראויה מניו אורלינס לתואר בירת הג'אז, מאחר וגרסאותיו המוקדמים של הג'אז, דוגמת ה- Dixieland, נולדו בקרביה בתחילת המאה ה-20. תוכלו להכיר מקרוב את ההיסטוריה של הג'אז בעיר במוזיאון הקרוי New Orleans Jazz National History Park, הממוקם ברובע הצרפתי המפורסם. רובע זה ידוע בעשרות מועדוני הג'אז שבו, וכאשר תדרוך רגלכם שם לראשונה, ובמיוחד ב- Bourbon Street, כל מה שיהיה עליכם לעשות זה לבחור מההיצע הרחב של מאורות הג'אז. כמו כן, ניו אורלינס מארחת מדי קיץ פסטיבל ג'אז הקרוי New Orleans Jazz and Heritage Festival.
 
 

הסוד הידוע ביותר של קובה

הכניסה ל-Blue Note בניו יורק. מומלץ לכל אוהד ג'אז (FLICKR, Lordcolus)
 הכניסה ל-Blue Note בניו יורק. מומלץ לכל אוהד ג'אז (FLICKR, Lordcolus)   
למי שלא הספיק להכיר את קדחת ה-Buena Vista Social Club שתקפה את עולם המוזיקה בסוף שנות ה-90, מדובר בחבורה של יוצרים קובניים מבוגרים ונהדרים, שכמעט ונשארו סודה השמור ביותר של קובה. אבל רק כמעט: הסוד התגלה כאשר מוזיקאי אמריקאי בשם ריי קודר הפיק עבורם אלבום והפך אותם לכוכבי על. עם זאת, הוואנה נחרטה על מפת הג'אז העולמית שנים קודם לכן, וכבודה של קובה מונח בהיכל התהילה של הג'אז האפרו קובני בפרט ושל המוזיקה השמחה וחסרת העכבות בכללותה. מספר המלצות לפעם הבאה שאתם בהוואנה: מועדון ג'אז ידוע בשם La Zorra y El Cuervo, המצוי בשכונת Vedado בהוואנה, ופסטיבל הג'אז של הוואנה, שמתקיים מזה שלושים שנים ומתעתד לצאת לדרך מחדש בפברואר 2008.
 

עוד סיבה לקפוץ לניו יורק

על המעבורת בסטייטן איילנד, ניו יורק (FLICKR, go-in)
 על המעבורת בסטייטן איילנד, ניו יורק (FLICKR, go-in)   
ניו יורק היא תחנת חובה לכל חובב ג'אז. כיאה לעיר שחיה ונושמת מוזיקה, ענקי הג'אז פעלו בניו יורק ועזרו לעצב את אופייה המיוחד, וביניהם לואיס ארמסטרונג, מיילס דייויס, וצ'רלי פארקר. נאלץ לשלוף מחשב כיס על מנת לחשב את כמות הסגנונות המוזיקליים הקשורים לג'אז שנולדו בעיר הזאת בשמונים השנים האחרונות, לרבות הביבופ בשנות הארבעים (תודות לג'אם סשנים שערכו דיזי, מונק, קלארק, כריסטיאן ובירד בהארלם).

קצת היסטוריה על קצה המזלג: בסוף שנות ה-20 של המאה הקודמת החלו המוני נגני ג'אז להגר משיקגו וממקומות אחרים לניו יורק, ומרכז הכובד של הג'אז עבר משיקגו (עיר נוספת עם מורשת ג'אז עשירה) לניו יורק, ומאז ועד היום פועלים בעיר מועדוני ג'אז עם הרבה כבוד. נזכיר כאן בקצרה את מועדון ה- Village Vanguard על השד' השביעית 178, אשר קיים מ- 1935 ואחראי על הופעות חיות מדהימות שחלקן הונצחו על גבי תקליט, כגון זו של ביל אוונס מיוני 1961. נזכיר גם את מועדון ה-Blue Note, שרשימת המופעים השבועית שלו משאירה כל שוחר ג'אז עם פה פעור ורצון עז לתפוס דחוף מונית או מטוס לדאון טאון מנהטן (131 מערב ו-3rd St). מקום מומלץ נוסף הוא מועדון Cleopatra's Needle על ברודווי ורחוב 92.
 

ג'אז באווירה צרפתית

פריז, אלכוהול וג'אז. לא צריך הרבה מעבר (FLICKR, christophe alary)
 פריז, אלכוהול וג'אז. לא צריך הרבה מעבר (FLICKR, christophe alary)   
פריז מהווה את החיק החם של הג'אז באירופה. למרות שמרחבי אירופה נגועים בג'אז וניתן לשמוע הופעות נהדרות מברלין ועד למילנו, לפריז רומן ארוך במיוחד עם ההיסטוריה של הג'אז ועם נגנים אמריקאים רבים, כגון דקסטר גורדון ובאד פאוול, שבחרו להשתקע וליצור מוזיקה בעיר האורות. החל משנות ה-20 וה-30 של המאה הקודמת בחרו להגיע לפריז מארצות הברית נגני ג'אז רבים, וליצור תרבות ג'אז ייחודית בעוד הם נהנים מחופש פעולה שחסר להם באמריקה.

תרבות הג'אז מהווה נופך מרכזי בהווייתה של העיר עד היום. מומלץ להסתובב בשכונת Montmarte, בה החלה סצנת הג'אז להמריא בסוף שנות העשרה ותחילת שנות העשרים של המאה הקודמת. להופעה חיה, נסו את מזלכם ב- Le Caveau De La Huchette, מועדון שאירח את מיטב נגני הג'אז מאז הקמתו בשנות הארבעים (5 Rue De La Huchette).
 

ג'אז כחול-לבן

מדינתנו הקטנטונת אינה פראיירית בכל הקשור לג'אז. בשנים האחרונות פועלים בארץ ובחו"ל יוצרים מוכשרים מאד, והמוזיקה שלהם אינה נופלת מהייבוא מחו"ל ובמקרים רבים היא אף מעניינת הרבה יותר. בהקשר זה, ניתן לציין מבין מאות היוצרים את אבישי כהן, דניאל זמיר, אלי דג'יברי, ואת ההרכב הנהדר Third World Love. תוכלו בנקל למצוא ג'אז חי ובועט במועדונים, ברים ומסעדות הפזורות ברחבי תל אביב, ירושלים ושאר הערים הגדולות.

אם מתחשק לכם לחוות פסטיבלים והפקות ג'אז מושקעות המשלבות אמנים מישראל ומחו"ל, קיימות בארץ כמה מסורות שלא כדאי להחמיץ, כגון סדרת "ג'אז חם" השנתית במוזיאון ת"א, ו"ג'אז בלוז ווידאוטייפ" בסינמטק תל אביב. כמובן, ניתן להדרים אל פסטיבל הג'אז השנתי באילת, המתרחש אחת לקיץ מזה 20 שנה ומאגד בתוכו ים, שמש, הופעות, וג'אם סשנים על שפת הבריכה של מלון הריביירה. לסיום רק נציין, שלמרות ההמלצה החמה לתור אחרי צלילי הסקסופון, החצוצרה והפסנתר ברחבי העולם, בהחלט לא חייבים לנסוע רחוק על מנת לשמוע מוזיקת ג'אז טובה.

בחזרה לפרויקט סקס, סמים ורוקנ'רול
רוק דה קסבה - פסטיבלי הקיץ הגדולים
בעקבות סרג'נט פפר
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by