בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הומו מי שצועד 

הומו מי שצועד

 
 
שחף איל

מה אומרים שירזי, סער נתנאל, גלית בן שמחון ומייק המל על המצעד הצפוי? בעלי עסקים ואושיות מדברים על מצעד הגאווה. התשובות מפתיעות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
גברברי השנה יחד עם חלק מהמארגנים. בתל אביב, אלא מה (תמונה: יח"צ)
 גברברי השנה יחד עם חלק מהמארגנים. בתל אביב, אלא מה (תמונה: יח"צ)   
יום שלישי ה-6 ביוני ייזכר כיום שחור לא רק לקהילה ההומו-לסבית בישראל, אלא גם לכל שחורי הדמוקרטיה וחופש הביטוי באשר הם. חוק נגד מצעד הגאווה אושר בקריאה טרומית בכנסת, לפיו כל מועצה מקומית רשאית למנוע מצעד גאווה בעיר שלה. וכך, הסיכויים לביטול המצעד בירושלים, בעקבות החלטה אפשרית של מועצת העיר לבטל את מצעד הגאווה בעיר, גבוהים מתמיד. יצאנו השוקה לבדוק מה חושבים בעלי עסקים גאים וידועים, פעילים ואחרים, על קיום מצעד הגאווה בירושלים בפרט, ועל אופי מצעדי הגאווה בארץ בכלל. הדעות, תאמינו או לא, חלוקות.
 

"מי ששונא אותנו, ישנא אותנו גם בנוצות"

 
קארין קאפח, מבעלי הבר החדש, Cedamus amori מתכוונת לצעוד גם השנה. קאפח מגדירה את האירוע כחג לכל דבר, ורואה בו תרומה חשובה לקהילה. היא גם תגיע לצעוד בירושלים באם יתקיים מצעד, אבל היא לא מתכוונת להילחם על קיומו: "אם רעיון המצעד בירושלים כל כך מקומם את הדתיים, אולי עדיף שלא יתקיים", היא אומרת. קאפח מתוסכלת מכך שהפקת המצעד הופקדה בידי העירייה, עובדה ההופכת אותה ל"הפקה סטרייטית לחלוטין", כאשר לבעלי העסקים הגאים אין בה שם חלק.

בניגוד לקאפח, סער נתנאל, חבר מועצת ירושלים ומבעלי מועדון השושן בעיר, חושב שהמצעד בירושלים חשוב וחיוני באותה מידה, ואולי אף יותר. "ירושלים היא בירה של כולם, ומלבד זאת, הומואים ולסביות יש בכל מקום, גם בירושלים. אי אפשר להסתפק בתל אביב כבועה מקבלת. ירושלים היא מיקרוקוסמוס של המדינה, ולהתנגדות הדתיים יהיו השלכות גם בתל אביב ובכל הארץ, ולא רק לחברי הקהילה". מצד שני, מודה נתנאל, ראוי שהמצעד בירושלים יהיה בעל אופי שונה, קטן יותר ומתון יותר.

לגבי רלוונטיות המצעד, קובל נתנאל: "זו תגובת-נגד לארון ולבושה המאפיינת הרבה מחברי הקהילה, מה גם שהמצעד הוא חלק מתרבות הקהילה. כדי להיאבק על זכויות צריך להיות גלויים, ולא לעשות את זה בסתר. אי אפשר לנהל מאבק במישור הפרטי בלבד. גם אני הייתי בסרט הזה, ואין ספק שקיומו של המצעד עוזר ומחזק." נתנאל מאמין שהחגיגה היא לגיטימית, שכן לדעתו "אין כל הבדל בין חגיגות המימונה לחגיגות הגאווה. גם חוגגי המימונה לא מסתפקים בחגיגה פרטית בביתם, ויוצאים החוצה לרחובות".

לגבי הפרובוקציות שמדברים עליהם, אומר נתנאל, "מי ששונא הומואים ולסביות, שונא אותם בין אם הם לבושים בחליפה ובין אם הם מתהדרים בנוצות. אנחנו שונים ומיוחדים ובעלי גוונים רבים, ולכולם יש מקום." לגבי אופיו הפוליטי של המצעד אומר נתנאל, "יש מגוון רחב של דעות פוליטיות לחברי הקהילה. לגיטימי בעיני שאנשים לא מנתקים את המאבק ההומו לסבי מהמאבק הפוליטי מדיני, או ממאבקו של העם הפלשתינאי למשל. תפיסת עולם שוויונית תופסת לכל התכנים."
 

"עזבו את ירושלים כבר"

עם נוצות, בלי נוצות, העיקר בגאווה (רויטרס)
 עם נוצות, בלי נוצות, העיקר בגאווה (רויטרס)   
גלית בן שמחון, בעלת המינרווה, תגיע למצעד הגאווה כמו בכל שנה. "אומרים שאנחנו כבר לא זקוקים למצעד, שאנחנו לא צריכים להבדיל את עצמנו, אבל האמת היא שאנחנו עוד לא במקום הזה, יש עוד הרבה עבודה לעשות, אנחנו לא באמת שווים בעיני המדינה". בן שמחון, בדומה לקארין קפאח, לא חושבת שכדאי לקיים מצעד בירושלים. "מדובר ברוב שמרני, ואפשר ורצוי להתחשב בו".

לפני כמה חודשים ניסתה בן שמחון לפתוח ליין של חשפניות במינרווה, חלק מבנות הקהילה התנגדו לקיומו של הליין ואף מחו, עד כדי אלימות. בן שמחון החליטה לבטל את הליין, "בדיוק מאותה סיבה שאני לא חושבת שצריך לקיים את המצעד בירושלים, אני מנסה שלא לפגוע ברגשות אחרים".

לגבי אופי המצעד, לטענת בן שמחון המצעד מפספס, כפי שהוא מתקיים היום, את המסר האמיתי שלו: "המצעד נהיה מפגן ראווה ללא כל אג'נדה פוליטית. ובכל זאת, מדובר בחגיגה שלא כדאי לפספס".

אילנה שירזי, חלוצת מסיבות הנשים בתל אביב, מתכוונת לצעוד השנה כמו בכל שנה. שירזי, לידיעת הלסביות הצעירות שזו להן שנתן הראשונה, הייתה בין ארבעת האנשים הראשונים שצעדו במצעד הגאווה ברחוב שינקין, לפני תשע שנים. שירזי מאמינה שקיום המצעד רלוונטי ומשמעותי לקהילה, "תשובה חשובה והכרחית לאלו שעדיין לא מקבלים אותנו." גם שירזי מאמינה שלא צריך לקיים את המצעד בירושלים, ולדעתה צריך להתחשב באופי העיר ותושביה.

מעורבותה הקלושה של האגודה בהפקת האירוע השנה לא צריך למנוע, לדעת שירזי, את החגיגות. בדומה לבן שמחון שירזי מאמינה כי המצעד הפך להיות מפגן ראווה, אך בניגוד לה, היא דווקא לא מאמינה בהתערבות קבוצות פוליטיות במצעד.
 
 

"ירושלים כבר לא בירת ישראל"

לצאת לרחובות, כי אין לנו אחרים (רויטרס)
 לצאת לרחובות, כי אין לנו אחרים (רויטרס)   
מייק המל, יושב ראש האגודה, נשמע נסער מאישור החוק בכנסת: "הכנסת ביטלה למעשה את מעמדה של ירושלים כבירת ישראל, ברגע שהוחלט שלאזרחים מסוימים אין זכות ביטוי בעיר". לגבי האופי הפוליטי של המצעד, מגיב מייק ואומר: "המצעד הוא אירוע פוליטי ואולי הצבעוניות שלו משכיחה את זה מאנשים. זה לא קרנבל, אנחנו מאמינים בחופש הביטוי וזה מצעד של זכויות אדם באשר הם. לכן, לכל קבוצה יש הזדמנות להשמיע את קולה, החל ממתנחלים וכלה בשמאל קיצוני. אנחנו, בניגוד לכנסת ישראל ולקבוצה החרדית, לא סותמים לאף אחד את הפה."

לימור דהאן, מרצה לתקשורת ושדרנית ברדיו תל אביב, מסכימה שמצעד הגאווה הוא סממן של דמוקרטיה שחשוב שיתקיים. עם זאת, היא לא חושבת שמקומו בירושלים: "זה קצת כמו להילחם בטחנות רוח. ירושלים היא עיר בעל אופי דתי ורוחני, וברומא נוהגים כרומאי", היא אומרת. לדעתה, קיום המצעד בירושלים וכל העניין התקשורתי שזה עורר יצר סוג של אנטגוניזם, שאולי אף הביא, בסופו של דבר, להצעת החוק שאושרה בכנסת. "כל המאבק הזה לא היה חכם, ולא השיג את המטרות, אין פה קשר לצודק או לא, צריך להיות חכמים".

דהאן מעידה על עצמה כאנטי דתית לחלוטין, " ובכל זאת, אני יכולה להבין ולכבד אמונות של אנשים אחרים". בהקשר האופי הפוליטי של מצעד הגאווה, דהאן לא חושבת שמיעוטים צריכים להתחבר יחדיו רק בשל היותם מיעוטים. " הקהילה לא צריכה לשאת על גבה אינטרסים של מיעוטים אחרים, אני לא רואה פלשתינאים נלחמים על זכויות קהילת ההומוסקסואלים".
 

אז מה למדנו?

אפשר להתווכח על נחיצותו של המצעד ועל אופיו, אפשר להתווכח על קיומו בירושלים. אבל אי אפשר להתווכח על הרצון לחיות במדינה שבה מותר להמון שוחר שלום לצעוד. כך, בסופו של דבר, בין אם אתה סטרייט או גיי, אי אפשר שלא להגיע למסקנה המבהילה הבאה: מה שמתחיל באיסור על מצעד גאווה, עלול להיגרר לאיסור על כל נושא חברתי אחר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by