בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
איטליה 
היפהפיה של טוסקנה 

היפהפיה של טוסקנה

 
איטליה |
 
עומר נובינסקי

הנסיכה של חבל טוסקנה במסע מעמיק: מרכז העיר, הארמונות, הגשרים והפיאצות. פירנצה למבינים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הגשר הישן, מינוס המפגינים (תמונה: רויטל ביתן)
 הגשר הישן, מינוס המפגינים (תמונה: רויטל ביתן)   
בנובמבר 2002 נכנסה פירנצה לכוננות. הפורום החברתי האירופאי, ארגון גג המשלב קולות המתנגדים לגלובליזציה המובלת דרך הפריזמה הכלכלית, עמד לערוך בעיר כינוס ראשון מסוגו. התחזיות דיברו על עשרות אלפי מפגינים שיצעדו אל בירת חבל טוסקנה ברגל אנטי גלובלית זועמת וגרון ניחר. זיכרון עגום וקרוב של הפגנות פיסגת הג'י-8 בגנואה שעלו בחייו של צעיר איטלקי, מאות פצועים ונזק רב, העלו את מפלס הלחץ של פרנסי העיר ותושביה. אוצרות העיר גודרו, חופשות ושחרורים של כוחות המשטרה נעצרו ועסקים רבים הורידו תריס בגלל מחלה שתסתיים, כך הובטח בשלטים שנתלו, לכשיעזבו המפגינים את העיר. "אינך חושש ממה שיעשו המפגינים לפירנצה?", נשאל השחקן-במאי רוברטו בניני, בן יקר של טוסקנה, על-ידי כתב מקומי מבוהל. "בוודאי שאני חושש", צהל בניני, "אני חושש בעיקר ממה שפירנצה עלולה לעשות למפגינים. כשכל המפגינים יגיעו ויראו עד כמה יפהפייה פירנצה הם עלולים לשכוח את הסיבה בגללה הם באו להפגין מלכתחילה".
 
הדאומו. הכיפה נחשבת לאחד מפלאי הרנסנס (תמונה: רויטל ביתן)
 הדאומו. הכיפה נחשבת לאחד מפלאי הרנסנס (תמונה: רויטל ביתן)   
קשה להסתכל על פירנצה אחרת וקשה יותר לתרגם את חווית היופי וההרמוניה של מרכיביה של העיר למילים. עיר רנסנס יפהפייה עם היסטוריה שזולגת מכל קרן רחוב. פיאצות רחבות ידיים, נוף עוצר נשימה של העמק הטוסקני ונהר הארנוֹ שעובר במרכזה יוצרים חוויה שמשחררת אנחה של זיכרון מכל מי שעבר בה ולו לזמן קצר. הטבעיות שבה משתלבים בתי אבן עתיקים ומרשימים עם דלתות ענקיות בחזיתם, צבעי הפסטל של המבנים, העושר התרבותי, הירוק, המים והאיטלקית שמתגלגלת ברקע יוצרים עיר שיופיה אף עולה על סך רכיביה המשובחים.
 
 

בתנועה מן המרכז

פיאצה ד-לה סניורה. כאן הופגנו לראווה גופותיהם של הבוגדים (אורן סוקול, Orn-eye Ltd)
 פיאצה ד-לה סניורה. כאן הופגנו לראווה גופותיהם של הבוגדים (אורן סוקול, Orn-eye Ltd)   
את מרכז העיר מסמן הדוּאוֹמוֹ (Duomo) של פירנצה, אחת מהקתדרלות המרשימות בעולם שבנייתה ארכה כ-140 שנה והיא סמל להוד ולהדר של העיר. הקפה חיצונית של המבנה מלמדת על גודלה ויופייה של הקתדרלה המצופה שיש ירוק, לבן וורוד ומאפשרת להתבונן ממספר צדדים בכיפת הדוּאוֹמוֹ. הכיפה, הקוּפוֹלה הענקית, היא יצירתו המפורסמת ביותר של הפסל והאדריכל פיליפו ברונלסקי שדמותו המשרטטת ומביטה בכיפה קפואה באבן בצידו הדרומי של המבנה. הכיפה, שנבנתה במשך 16 שנה ונחשבת לאחד מפלאי הרנסנס, היא כיפת הגג הבנויה הגדולה ביותר בעולם אך למרות שבועותיהם של מדריכים מקומיים שמעידים מניסיונם בלבד, לא ניתן לראות אותה מן הירח. ליד הקתדרלה נמצא בית הטבילה המעוטר בדלתות מרשימות שיצרו ג'יוטו וג'יוברטי ועליהן מפוסלים אירועים מהברית החדשה. למעוניינים בתחושת עליונות ותצפית טובה מחכות 414 מדרגות המטפסות מעלה במגדל הפעמונים הסמוך שמקצהו נשקף מבט קרוב לקתדרלה ותצפית טובה על מרכז העיר.

אם נחליט ללכת מהדוּאוֹמוֹ צפונה, נגיע לכנסית סן לורנצו, כנסייתם של משפחת המדיצ'י ששלטה בעיר במאות ה-15 וה-16, ולשוק סן לורנצו, השוק המרכזי של העיר. מעילים ותיקי עור, לאחר מקח עיקש כמובן, הם פריטים שתשמחו לצרף לסל הקניות האיטלקי. כדאי לזכור כי הדוכן הוא רק חזית העסקים של חנות קרובה שמכילה תמיד מבחר גדול הרבה יותר. עד השעה 14:00 פועל גם שוק האוכל, מבנה דו קומתי גדול שמכיל כל טוב של גבינות, נקניקים,בשר, ירקות ומסעדה מקומית.
 

בדרך אל הנהר

ארמון פיטי, עם גני הבובולי המפורסמים (תמונה: רויטל ביתן)
 ארמון פיטי, עם גני הבובולי המפורסמים (תמונה: רויטל ביתן)   
כשנצעד מהדוּאוֹמוֹ דרומה, אל עבר הנהר, כדאי להתעכב בשתים מהפיאצות היפות של פירנצה. פיאצה דלה רפובליקה הייתה מקום מושבו של הגטו היהודי מהמאה ה-16 ועד המאה ה-19 והיום היא כיכר אלגנטית, נעימה ורחבת-ידיים. פיאצה דלה סיניוריה, הקרובה יותר לנהר, היא פיאצה מרהיבה ומלאת חיים שבמשך מאות בשנים הייתה מרכז החיים הפוליטיים בפירנצה. פאלאצו ווקיו, 'הבניין הישן' המזדקר מעל הפיאצה, שימש שנים רבות כמושב השלטון המקומי, פונקציה שנשמרת גם היום בנוסף למוזיאון אומנות שבתוכו. זהו בדיוק הבניין ממנו היו מציגים גופות של בוגדים וקושרים בטכניקה מיוחדת שד"ר חניבעל לקטר לא יכול היה שלא לשחזר בסרט ההמשך ל'שתיקת הכבשים'. הפיאצה עשירה בפסלים כמו זה של הרקולס הגובר על קקוס יורק האש והעוין, נפטון המשכשך במזרקה והעתק של דוד של מיכלאנג'לו (את המקור ניתן למצוא במוזיאון האקדמיה ליד פיאצה סן מרקו).

סמוך לפיאצה דלה סיניוריה נמצאים המשרדים, האופיצ'י (Uffici), ששימשו את בני משפחת המדיצ'י ששלטה בעיר כ-200 שנה והיום הוא המוזיאון המפורסם של פירנצה ואולי איטליה כולה. תור של מאות תיירים המשתוקקים לראות את מיטב היצירות של מיכלאנג'לו, ליאונרדו דה וינצ'י, בוטיצ'לי וגדולי רנסנס אחרים משתרך מן הכניסה עד לנהר, ובימים קשים אף מתעקל איתו לכיוון הגשר הישן. הזמנת כרטיסים מראש ליום ושעה ספציפית בטלפון 39-055294883, יאפשרו כניסה מהירה ואלגנטית למוזיאון, ואת הכיף שבשליחת מבטי פליאה מהולים ברחמים מעושים לכיוון התור המיוזע.
 

חוצים את הגשר הישן

נהר הארנו (אורן סוקול, Orn-eye Ltd)
 נהר הארנו (אורן סוקול, Orn-eye Ltd)   
הגענו לנהר הארנו המקסים למבט אך פחות מזה לטבילה. הגשר המפורסם ביותר שיעביר אותנו מגדה אחת לשנייה הוא הגשר הישן או פונטה וקיו המשובץ בחנויות תכשיטים קטנות ומקסימות שנסמכות בעיקר על כוח התיור מיפן. הנוף המרהיב הנשקף ממרכז הגשר מחייב עצירה ותמונה למזכרת, אחת מכל צד כמובן. אם נמשיך ישר נוכח פנינו, אל השכונות מעבר לנהר, נגיע לארמונם של משפחת המדיצ'י, פאלאצו פיטי, בית למוזיאונים שונים ולגני בובולי המקסימים המהווים דוגמה לגן מעוצב בסגנון הרנסאנס, עם בריכות, מזרקות ושבילים מחופי עצים. בכל בוקר, לא מוקדם מדי, בני המדיצ'י פסעו מעדנות מארמון פיטי אל משרדיהם, ה-Uffici, דרך מסדרון עילי שעבר מעל הגשר הישן ואפשר להם להגיע למינימום חיכוך עם פשוטי העיר. 'מסדרון ואזארי' שוקם ושופץ ומתקיימים בו מספר לא רב של סיורים מאורגנים ומוזמנים מראש, כמו אצל החברה הזו.
 

הנקודה היהודית

קצת פחות מקילומטר, מזרחה לאורך הנהר, נמצא גשר החסד וזה שחצייתו וגלישה ברחוב החוזר למרכז העיר יביאו אותנו לפיאצה סנטה קרוצ'ה. כיכר מקסימה זאת שהופכת לעיתים לשוק ססגוני, זירה לכדורגל-היאבקות קדום או משטח החלקה על הקרח, היא ביתה של כנסיית סנטה קרוצ'ה היפהפייה והמרשימה בה קבורים מקיאוולי, מיכאלאנג'לו וגליליאו גלילאי. כדי לסיים את הסיבוב בהקשר יהודי נגיע לפינת הפיאצה בה ניצב פסלו חמור המבט של דנטה, ניכנס ברחוב Via dei Pepi ונלך איתו עד סופו. הרחוב יוביל אותנו קרוב מאוד לבית הכנסת והקהילה היהודית של פירנצה. בית הכנסת המפואר, בעל הכיפה ירוקה הבולטת, נבנה בשנת 1882 וחוץ ממוקד תיירותי הוא משמש גם היום את הקהילה הקטנה בעיר. הבית הכנסת בנוי בסגנון מורי והחלל פנימי שלו הכולל עיטורי ערבסקה בכחול, אדום וזהב, אור החודר דרך חלונות מעוטרים, ספסלי עץ עתיקים ואף מוטיבים כנסייתים ששולבו בו יוצרים מחזה מרהיב.

עוד טיפים מהשטח לבילוי בפירנצה
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by