בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בתחתונים וגופיה 

בתחתונים וגופיה

 
 
אסי רן. תמונה: Zdenka Micka, Dreamstime

גדר הפרדה, זה בעיקר מה שצריכים העובדים מהבית, וסליחה אם זה נשמע גזעני. עצות מניסיון של אחת שלא עומדת בפקקים כבר שנים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
זה או היי-טק מפואר? צילום: ASAP
 זה או היי-טק מפואר? צילום: ASAP   
שלושה אחוזים מהעובדים בישראל עובדים מהבית. גם כותבת שורות אלו זכתה לפריבילגיה זו, ועל אף שהתואר "משרד" לא ממש מסתדר עם התנאים הפיזיים שעימם אני עובדת, עדיין, שום משרד היי-טק מעוצב להפליא, מכונות קפה משוכללות וחדרי פגישות מפוארים בבניין ממוזג עם מעליות שקופות ועובדים ברולר בליידס על פרקט לא יהוו תחליף ראוי ל"משרדי" הצנוע בביתי שלי. זה כולל למעשה שולחן ועליו הציוד הדרוש לעבודתי (מחשב, מכשיר טלפקס, מדפסת, רדיו-דיסק, מכל לכלי כתיבה, מקום לכוס קפה ולעכבר והרבה ניירת ואפר סיגריות) והוא גם חדר השינה שלי ושל בן זוגי, למעשה חצי-חדר כה קטן עד שהוא בקושי מכיל מיטה זוגית, ארון צר מידות וכאמור, את שולחן העבודה העמוס.
 
 
אבל, וזה אבל גדול, הנוף השכונתי הנשקף מהחלון, חזיית האוהל של שכנתי המתייבשת על חבלי הכביסה, האפשרות להלך בתחתונים או תוך כדי התרוקנות לנהל שיחות עסקיות, לקשקש חופשי מלב עם לב עם חתולי הבית, וחשוב מכל, העובדה שבנותיי שבות מדי יום הביתה לארוחת צהריים חמה ולאמא שמנדנדת "איך היה היום בבית ספר?" - כל אלה לא יסולאו בפז היי-טקי ובבוסים על הראש. אך כן, דרוש בדחיפות שינוי מרחבי בחלל הבית כדי לשדרג את תנאי העבודה הפיזיים הדחוקים שלי. אי לכך ובהתאם לזאת, ניגש מיד לארגון, עיצוב וסידור המשרד הביתי שלי ושלכם.
 

רחוק-מתוק

סדר וארגון, לא פחות חשוב. צילום: ASAP
 סדר וארגון, לא פחות חשוב. צילום: ASAP   
אם החלטתם שגם אתם רוצים להישאר לעבוד בבית בשעה שחצי מדינה תקועה בפקקים ובעצבים, כדאי שראשית תמצאו לכם ג'וב מתאים לכך, ומיד לאחר מכן ארגנו לכם סביבת עבודה תומכת.

רצוי, מניסיון, שסביבת העבודה תהיה מבודדת משאר פעילויות הבית, ועל אחת כמה וכמה אם אתם הורים לילדים, שכאשר אתם זמינים להם, ממש לא מעניין אותם עם איזה פרופסור רב מעלה את משוחחים עכשיו בטלפון, הם רוצים את הפטל/ 20 שקל/ שתסתכלו על הציור ה"מקקקסייים" שלהם/ שתשימו להם פלסטר וכיו"ב בקשות, טענות ודרישות, והכל עכשיו! על דחיית סיפוקים אין מה לדבר, בטח לא בקטגוריית העיצוב של נענע. בקיצור, מה שיותר מופרד ורחוק משאר אזורי הבית הפעילים - רצוי אף עם דלת, מנעול ומפתח - יותר מתוק ומנטרל הפרעות, ולא, פינה במטבח לא תועיל (דלת המקרר, להזכירכם, היא הדלת הפעילה ביותר בבית).

אם מעונכם קטן מידות והפתרון היחידי הוא פינה באחד החדרים הפעילים, דאגו
ליצור "קיוביקל" - פינת עבודה מוקפת במחיצות, שלפחות פסיכולוגית עובדת על בני הבית שעוברים כל גבול.
 
 

המקצוע קובע (1)

כאן עובדים! צילום: ASAP
 כאן עובדים! צילום: ASAP   
סוג העבודה מהבית משפיע על עיצוב סביבת העבודה. למשל, אם העסק שלכם מזמין אליו לקוחות הביתה, רצוי מאוד שהקליינטים לא יחליקו על הסקטבורד של הילד בדרך לחתימת עיסקה, שלא יראו את הכיור המפוצץ כלים במטבח וגם שלא יחשבו בטעות שהמיטה המוצעת היא רמז לבאות. חלל העבודה צריך לשדר ללקוח "הגעת למשרד, כאן עובדים!" ומי שהעסק שלו קשור בקבלת קהל (כגון רופאים, מטפלים הוליסטיים, קוסמטיקאיות, מאפרות ועוד) צריך לכן להשקיע בעיצוב. מי שלא מקבל לקוחות (כגון טלפנים, עיתונאים, מתרגמים, עורכים לשוניים, גרפיקאים ונותני שירותים אחרים) יצטרך להשקיע בעיקר בעזרים שימושיים ופחות בעיצוב חלל העבודה. עם זאת ידוע כי סביבת עבודה נעימה, מסודרת, מאורגנת ונוחה משפיעה לטובה על העובדים, וזה כולל גם את יושבי הבית.
 

סדר שיהיה כאן!

אם מדברים על סדר וארגון, ראשית כל יש למדוד את החלל שאותו אנו מייעדים לעבודה ומראש לתכנן אותו לניצול מקסימלי. הצבת שולחן העבודה לנישה או לקיר הכניסה לחדר תגרום לתחושת מרחב גדולה יותר. גם בחירת הרהיטים הנכונים תתרום לניצול החלל. כיום ניתן לרכוש יחידות ריהוט משרדיות שמכילות מראש שולחן, מדפים, מגירות ומעמדים לכונן, לפקס, לספרים, לניירת וכיו"ב ביחידה מובנית אחת, שחוסכת גם מקום וגם התרוצצויות וקדיחות בקיר.

הבחירה בסגנון העיצוב לא פחות חשובה, ובכל מקרה סגנון אחיד, בצבעים אחידים, יגרום לחלל להיראות מרווח יותר ופחות עמוס. למשל קופסאות אחסון, תיקיות ומדפים בגוונים דומים.

לבלגניסטים שביניכם כדאי לזכור כי לסדר יש משמעות לא רק לספייס סביבכם אלא שהוא גם משפיע על השלווה הנפשית, החשיבה ועל התפוקה בעבודה. אם אתם ממש משתדלים אבל כנראה שהגן לסדר נמצא פגום בד.נ.א שלכם, השתדלו להסתיר את הבלגאן בתוך ארון/ ארונית, במגירות - רק שלא יראו!

המקצוע קובע (2)
ניבה יחיאב, מעצבת הבית של "טמבור", אומרת שבחירת הצבעים למשרד הביתי מושפעת אף היא מהפעילות המתבצעת בו. לדבריה, בעזרת שימוש בגוונים המתאימים ובהדגשות הנכונות אפשר לאפיין את סוג הפעילות. לפעילות אינטנסיבית יותר מתאימים גוונים חמים, המעודדים אינטראקציה ותקשורת חיובית בין אנשים, דוגמת כתום וצהוב על גווניהם השונים. לפעילות טיפולית רגועה יותר מתאימים גוונים שלווים, המעודדים התנתקות מהסביבה והתרכזות ב"אני": דוגמת התכלת, הכחול והסגול.
 
למעשנים, עציצי סבון למשרד של  מפעל "ידיים"
 למעשנים, עציצי סבון למשרד של מפעל "ידיים"   
 טיפ למשרד הביתי
אין לכם איפה לתלות את הפתקים? רוצים לעשות סדר בבלגאן? היום אפשר להפוך את הקיר ללוח מודעות מגנטי באמצעות צבע מגנטי של טמבור. ואיך לא חשוב על זה קודם? 
יחיאב מציעה לפסיכולוגים ולמטפלים הוליסטיים לעצב חדר טיפול חם, מזמין וביתי. "אנשים באים למקום כדי להתנקות נפשית, ולשם כך דרושה מקסימום נוחות. צבעים חמים, שימוש ברהיטי עץ ובכורסאות נוחות ישרו אווירה ביתית", אומרת יחיאב, ואל תשכחו להציע קפה. בקליניקות של רופאים, אומרת יחיאב, יש לשמור על תחושת הניקיון ולכן בחירה בצבעים בהירים לקירות ובאריחים שניתן לנקות בתכיפות תהיה הבחירה הנכונה.

ולבסוף, חשוב לא להגזים לשום כיוון: גם אם אתם עובדים בעבודה טיפולית, המצריכה שלווה ורוגע, הקפידו ליצור לפחות נקודה אחת של "עניין" בעזרת גוון אחר. לדוגמה, בחדר טיפולים הצבוע רובו בסגלגל, מומלץ לשלב "נקודת חן" כתומה או צהובה בעזרת עיטור.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by