בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תקועה לי מחט 

תקועה לי מחט

 
 
דנה פלמון

ב... כל הגוף בעצם. דיקור סיני למתחילים: כמה זה עולה, מה ללבוש ואיך לבחור מטפל. כל מה שרציתם לדעת, בסינית מדוברת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
דקור לי בצ'י, בנאדם (תמונה: ASAP)
 דקור לי בצ'י, בנאדם (תמונה: ASAP)   
כתבה זו מוקדשת באהבה לכל מי שברך "לבריאות", את מי שהשמיע את המילה "שיאצו" בסביבתו. לכל מי שלא מבין איך מישהו מתנדב (ומשלם) לאדם זר שיתקע לו מחטים בגב (וגם לאלו שמתנדבים לדקר חינם עם נעצים). לכל מי ששמע על כוסות רוח רק מהפתגם המצמרר "כוסות רוח למת", ולכל מי שרצה להפתיע את חברה שלו בשעת דיקור זוגי ומפנק. ובקיצור- לכל מי שחושב שרפואה סינית, מהיותה משתייכת לז'אנר הלא ברור של "רפואה משלימה", היא סוג של מיסטיקה. חברים, לא כך הדבר.

אמנם הרפואה הסינית לא מקובלת על כל המדענים ואנשי הרפואה המערבית, אך יש הוכחות מדעיות שהדיקור הסיני בעל יכולת להקל על כאבים. אין צורך "להאמין" ברפואה הסינית, דיקור סיני משמש לטיפול גם בסוסים, וככל הידוע לנו, סוסים אינם יצורים מאמינים במיוחד. אתם לא צריכים לנשום אל הכאב, או להתחבר ל"אני הפנימי" שלכם, כשמה כן היא- רפואה סינית היא רפואה לכל דבר.

אקופו-מה?

הדיקור הסיני או אקופונקטורה בשמו הלועזי, מבוססת על הרעיון שכל איבר וכל עצם בגוף מקושרים לנקודות ספציפיות על פני שטח הגוף. כשמכניסים מחט או מגרים בדרך אחרת את הנקודות האלה, אנחנו "מפעילים" אותן, ומכאן אפשר להשיג הקלה בכאב, ואפילו ריפוי מחלות. יש למעלה מאלף נקודות אקופונקטורה, המסודרות לאורך הגוף בקווים מדומים הנקראים מרידיאנים.
 
 
למה זה בכלל טוב? תפקיד הגירוי הוא להניע את הצ'י. הצ'י הוא אנרגיה בגוף, שאחראית להניע את התהליכים שמיטיבים את התנועה שבגוף, ובעצם עוזרים לו לעזור לעצמו. נשמע קצת הזוי? את הצ'י אפשר להרגיש ממש, כעקצוץ, זרם או תנועה, ולפעמים אפילו אפשר לראות את הצ'י בדמות אדמומיות שמתקבצת באיזור שסביב המחט. מה שאנחנו מרגישים בזמן דיקור זה לאו דווקא כאב או אי נעימות, זה בעצם הצ'י, וברגע שמבינים שהתחושה הזאת פועלת לטובת המטופל, בדמות ריפוי והקלה פיזיים, לומדים לאהוב אותה, לזהות אותה ולחכות לה.

מתי כדאי?

לפני 3000 שנה, היית פוגש את הרופא הסיני שלך אחת לשלושה שבועות, לטיפול דיקור, שנועד בעצם לעזור לאדם "לתחזק" את הגוף, לשמור על האנרגיות בתנועה. אם היתה בעיה ספציפית, כאב מסוים, מחלה או כל סימפטום פיזי חריג, היית זוכה לטיפול הנדרש מהרופא הסיני ללא תוספת תשלום.

גם היום, דיקור הוא לא פינוק, והוא לא תרופה חד פעמית. מדובר בתהליך בו אתה מגיע למדקר שלך לא רק כשאתה חולה, והוא, מטפל בהכל, ולא רק מכבה שריפות.
 

אבחון אינטימי וחודרני

מחט בפופיק ואת כמו חדשה (תמונה: Photographer: Luisa Fernanda | Agency: Dreamstime.com)
 מחט בפופיק ואת כמו חדשה (תמונה: Photographer: Luisa Fernanda | Agency: Dreamstime.com)   
טיפול של דיקור סיני לרוב יתחיל באבחון - שיחה הסוקרת כל תחושה וסממן פיזי או נפשי אצל המטופל - מה שעלול להרגיש אינטימי וחודרני בהתחלה. המטפל הסיני משתמש בנתונים האלו כדי להרכיב תמונת מצב שלמה, לאבחן את מצב המטופל באותו רגע נתון, ומכאן לבחור דרך טיפול. סביר להניח שבזמן שאתם בטיפול בעקבות בעיה מסוימת, תשימו לב בשיפור בעיות נוספות שלמדתם להתרגל אליהן, למשל, עייפות ונפילות אנרגיה, עצירות, או אפילו עצבנות ותחושות מיותרות המלוות את המחזור החודשי אצל נשים.

פינוקים והטבות

לא נדיר שלדיקור הסיני מתלווים טיפולים נוספים לפי הצורך. כך תוכלו לזכות בעיסוי שיאצו טיפולי אך מפנק, או טיפול בכוסות רוח, שהם "חצי הכוס המלאה" של כל מחלה חורפית, מכיוון שמשתמשים בהם גם לטיפול בהצטננות. התחושה המוזרה של כוס זכוכית שיוצרת וואקום על הגב, כל כך מופלאה והזויה, שאפשר ממש להרגיש במובן המילולי, שמישהו שואב לך את כל האיכסה מהגוף.

כמו כן, תוכלו להינות מטיפול משלים בפורמולות טבעיות של צמחי מרפא שמשמשות בעצם כתרופות, אך הרבה יותר חלשות מהתרופות המוכרות לנו, ולפעמים המטפל שלכם יבחר להמליץ על שינוי תזונתי ויבקש מכם לשנות משהו ספציפי בתפריט שלכם לתקופה מסוימת או לאורך זמן.
 
 

מה לובשים לחגיגה?

התלבשו בהתאם למרידיאנים (תמונה: ASAP)
 התלבשו בהתאם למרידיאנים (תמונה: ASAP)   
לטיפול מומלץ להגיע בבגדים נעימים וגמישים. הסיבה נעוצה במיקומים הרבים של נקודות האקופונקטורה בגופנו, לכן רצוי שתלבשו בגדים שקל להזיז ולהגיע לנקודות הרלוונטיות. כדאי שתדאגו להביא אתכם משהו חם ונעים כמו צעיף או סוודר גדול, כי לאחר החדרת המחטים אפשר להרגיש התקררות של הגוף.

לאחר הטיפול, רצוי לקחת את המשך היום בקלות ולנוח. גם אם נדמה לנו שאנחנו שוכבים פאסיביים במשך כל הטיפול, הגוף שלנו עובד קשה. לכן לא מומלץ לרוץ משם הישר לפגישה חשובה בעבודה, או להחליט לנקות את הבית מהמסד עד הטפחות.

כמה זה עולה לנו?

טיפול בדיקור סיני עולה בין 150-400 שקל, אך ניתן להעזר בקופות החולים המציעות למבוטחיהן טיפולים במחירים מסובסדים. אופציה מעניינת היא בתי ספר ללימודי רפואה סינית, המציעים ללקוחות להיות מטופלים בקליניקות שלהם על ידי הסטודנטים (בפיקוח מוריהם כמובן). את זה תוכלו למצוא במקומות בהם לומדים רפואה סינית, כמו מדיסין או ברושים באונ' תל אביב, ושעת טיפול אצל סטודנט תעלה לכם בין 30-50 שקל בלבד.

מודל חדש של מרפאה יפתח ממש בקרוב בתל אביב, וייקרא "המרפאה הטיפולית לרפואה סינית". לטענת מייסדיו, מבוסס המודל על מצע חברתי, ומאפשר למטופלים לזכות בטיפול במחיר נמוך במיוחד, מאחר שהוא פועל בשיטה של מספר מטופלים במקביל. כך, במקום להיות מטופל אחד, תוכלו להיות מטופלים במקביל ל-2-3 אנשים נוספים (לכל היותר) בתמורה לסכום המתחיל ב-40 שקלים לטיפול, ועולה בהתאם להכנסת המטופל.

איך בוחרים מטפל?

מטפל הוא דבר שחשוב לדעת לבחור. בארץ קיימת אגודה לרפואה סינית, המבטיחה שמי שרשום בה אינו שרלטן, אך אינה מבטיחה שהוא טוב. מותר וחשוב לשאול היכן וכמה זמן למד (ולא, קורסים של שנה אינם מספקים, אלא רק ארבע שנים ויותר). השיטה הכי טובה בתחום היא כנראה עדיין מפה לאוזן, אם שמעתם מחבר על מטפל שעזר לו, הוא כנראה באמת מטפל טוב.

מעבר לזה, חשוב שתרגישו נוח עם המטפל, מאחר שאתם עומדים לספר לו בדיוק רב על חוויותיכם מחדר השירותים ושאר עניינים מרנינים, הוא צריך להיות מעורר בטחון. מרגיע, כדי שתרגישו נוח עם המחטים, וגמיש מספיק כדי לשנות או לוותר על טיפול שמלחיץ אתכם מדי. בהצלחה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by