בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
לחסן או לא לחסן? 

לחסן או לא לחסן?

 
 
מיה זיו

לאט לאט נשמעים עוד ועוד קולות של הורים צעירים שמתנגדים לחסן את ילדיהם. ממה הם חוששים? ממה מורכבים החיסונים ומה קורה לתינוק שאינו מתחסן?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ממה מורכב החיסון? (צילום: rick takagi-flickr)
 ממה מורכב החיסון? (צילום: rick takagi-flickr)   
במשך שנים רבות התרגלנו לסמוך על רופאים ואנשי מקצוע בכל הנוגע לבריאותנו ובריאות ילדנו ורובנו לא נוטים לפקפק בהוראות משרד הבריאות והממסד הרפואי אשר נתפס כאוטוריטה בריאותית. חוסר הידע שלנו בתחומי הרפואה השונים והחרדה התמידית לבריאות ילדינו גורמת לרובנו לדבוק בדרכי הרפואה המסורתית מבלי לבדוק טיפולים אלטרנטיביים ודרכים חלופיות. אפילו ריבוי מקרי המוות המסתורי של חולים קשישים בעקבות חיסוני השפעת שניתנו השנה לא ממש עוררו מחאה ציבורית או פאניקה לאומית.

למה לי חיסון עכשיו?

לאור הצייתנות שמאפיינת את הציבור הישראלי מפתיע למצוא קבוצה נכבדת של הורים וארגונים שונים המתנגדים למדיניות חיסוני הילדים הגורפת הנהוגה במדינת ישראל ובשאר מדינות המערב. מדובר בגל של השנים האחרונות שזוכה לסיקור תקשורתי נרחב וסוחף לא מעט הורים טריים אשר נמנעים ולו באופן חלקי ממתן חבילת החיסונים השלמה. התופעה מצליחה להרגיז את אנשי מערכת הבריאות אשר רואים בה אופנה חולפת ובלתי אחראית שמהווה סכנה ממשית לבריאות הציבור.

גל הרתיעה ממתן חיסונים לילדים נובע בעיקר מתחושה כי חסר מידע זמין ואמין ושאלות רבות נותרות ללא מענה, ממה מורכבים החיסונים? מדוע יש צורך בהזרקתם לתינוק כה רך בשנים? מהן תופעות הלוואי של כל חיסון? אלה הן רק חלק מהשאלות שמעלות את רף החשדנות ומזינות את ההתנגדות למדיניות משרד הבריאות.
 

שקיפות (כמעט) מלאה

 
במערכת הבריאות דווקא מנסים לחשוף בפני הציבור את תופעות הלוואי ותכולת החיסונים, תדריך החיסונים של משרד הבריאות אשר אמור להיות נגיש להורים חושף שורה נכבדת של תופעות לוואי העלולות להיגרם כתוצאה מהחיסון המשולש, שהוא החיסון הכי שנוי במחלוקת מבין החיסונים הניתנים בישראל. למרות זמינותו של המידע רוב רופאי הילדים בארץ משתדלים להימנע ממתן התדריך מתוך הנחה שהנושא מורכב מכדי שיהיה מובן להורה שאינו בקיא במונחים הרפואיים. הערפול המכוון במסירת המידע הרפואי יוצר חלל של חוסר ודאות ודיס אינפורמציה אותו ממלאים פורומים של הורים ברשת וארגונים שונים כמו עמותת "חסון" אשר פועלים בהתנדבות ומפרסמים חלקי מידע אשר עלולים להלחיץ כל הורה טרי שניתקל בהם.

מתנגדי החיסונים והמפקפקים בשיטה מפרסמים לא מעט פרטים מבהילים אשר יגרמו לכם לחשוב פעמיים לפני שתמסרו את תינוקכם לידיה של אחות בטיפת החלב. באתרי אינטרנט שונים מצוטטים מחקרים רבים שנערכו בעולם ומצביעים על קיומן של תופעות לוואי קשות (אך נדירות) כתוצאה ממתן חיסונים, כמו פגיעה מוחית, אוטיזם, דיסלקציה, היפר אקטיביות ואפילו מוות. ישנן גם תופעות לואי קלות ונפוצות יותר כמו התפתחות חום,חוסר תיאבון, הקאה, אי שקט ופרכוסים, ישנוניות וחוסר תגובתיות, פריחה וכאבים, החלשה של המערכת החיסונית הטבעית או התפתחות אלרגיות.

המרכיבים

חיסונים רבים מיוצרים מתוצרי חיות, כליות טחונות של קופים (בחיסון הפוליו), חלקי פרה, עוברים שהופלו (באדמת וחצבת), חומרי הנדסה גנטית שונים וחומרים רעילים (בכמות קטנה) כמו אצטון, כספית ופנול. אחת הטענות העיקריות נגד מתן גורף של חיסונים היא הפקפוק בעצם יעילותם. מתנגדי החיסונים טוענים כי הירידה בתחלואה העולמית נובעת בעיקר מעלייה ברמת היגיינה והטיפול ולא בשל מתן החיסונים ומצביעים על חיסונים "לא מוצדקים" כמו דלקת כבד נגיפית B, מחלה המועברת רק באמצעות מגע עם דם וזרע הניתנת לתינוק שעות ספורות לאחר לידתו. הסבירות כי תינוק יבוא במגע עם דם וזרע נגוע ביום היוולדו היא אכן קלושה וקשה למצוא הסברים מחכימים שיצדיקו את החיסון הזה מלבד מחלה מוכחת של האם.
 

הרוב מחסן

למרות המידע המרתיע והחשיפה התקשורתית הנרחבת, ישראל מחזיקה באחוזי התחסנות גבוהים ורק 6% לערך מכלל ההורים לוקחים את הסיכון ונמנעים מחיסון ילדיהם. בישראל נהוגה שגרת חיסונים נגד רוב המחלות המדבקות הקיימות בעולם המערבי ומשרד הבריאות גורס כי זו הדרך הבטוחה ביותר למניעת מחלות מדבקות ונזקיהן. החיסונים ניתנים באמצעות חיידקים מומתים או מוחלשים או נוגדנים שפותחו נגד החיידק, אשר יוצרים הכרות ראשונית של הגוף עם המחלה מבלי להדביק אותו ובכך עוזרים לו להתחסן בבטחה. תומכי החיסונים שבים ומדגישים כי לא הוכח קשר מדעי ברור בין תופעות הלוואי הקשות והנדירות (אוטיזם, מוות בעריסה וכו) לבין החיסונים ומבקשים מההורים המודאגים לשים את מבטחם במערכת הבריאות המתקדמת של ישראל.

נושא החיסונים נשאר שנוי במחלוקת והמידע המועט שמספק משרד הבריאות לא מצליח לסתור לגמרי את עמדותיהן של מתנגדי החיסונים, להורה המוטרד לא נותר אלא לקרוא, להשכיל ולהחליט בעצמו מה הטוב ביותר עבור ילדיו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by