בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
משנה זוית, משנה מזל 

משנה זוית, משנה מזל

 
 
איילה פפירני יניב

לעצב חדר ילדים זו משימה לא פשוטה, לכל רהיט יש משמעות ולכל צבע יש השפעה. איפה שמים את השולחן ובאיזה צבע צובעים את הקיר? פנג שואי לילדים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
החדר האינטימי שלי (צילום: sxc)
 החדר האינטימי שלי (צילום: sxc)   
תורת הפנג שואי מאמינה כי חדרי ילדים הם בעלי השפעה עצומה על העוללים. מומחי התורה הסינית מאמינים כי הדבר בא לידי ביטוי בתפקוד פיזי ונפשי, דרך איכות השינה ועד בעיות בריאות קלות כחמורות.

חדר ילדים הנו רב-פונקציונלי ומשמש למשחק, שינה, אירוח חברים ולכן עיצובו הוא משימה מורכבת. הוא צריך להשרות על הקטנטנים שלוה, ביטחון, תמיכה בצרכים פסיכולוגיים, ומנגד, עליו לעורר בילד את צרכי ההתפתחותיים כסקרנות וגירויי למידה.

מסובך כבר אמרנו? יונית לאונר עדי וצילה שנהר, יועצות פנג שואי מוסמכות, עושות סדר בבלאגן.
 

עיצוב פנים

 
גם אם לקיתם בחסך בכל הנוגע לאסתטיקה, תידרשו לבצע חלוקה פנימית בחדר. בחלק היותר שקט של החדר תמוקם המיטה. חלק זה צריך להיות "רגוע" ונקי מחפצים מיותרים, בצבע פסטלי רך. בחלק השני, הפעיל יותר, ימוקמו רוב החפצים: משחקים, צעצועים, ספרים. צבעים חזקים ורועשים. מיקום הרהיטים בחדר גם הוא חשוב ואין להקל בו ראש, לפניכם חדר לדוגמא כדי להבין וגם ליישם:

המיטה- תמוקם כך שראשה וצד אחד יהיו צמודים לקיר. אין למקמה בקו ישר עם הדלת, מתחת לחלון או מתחת לקורות בתקרה. אם יש חלון מעל ראש המיטה, וילון מוסט בשעת שינה רצוי.

השולחן- לא ליד ארונות או שידות גבוהות, פניו אל החדר ולא אל הקיר. אם בכל זאת ממוקם עם הגב אל הדלת, יש להציב מראה שתשקף את הנעשה בחדר מאחוריו. השולחן צריך להיות נקי מחפצים מיותרים, העלולים להסיט תשומת הלב.

תוספות- קורות או עמודים הנם חיצי רעל, הדורשים טיפול מיוחד, יש להפכם לחלק מן החדר ולא לגורם מפריע בחלל. צמחים באופן כללי מגבירים את תכולת החמצן, משפרים לחות ויוניזציה שלילית ותמיד מוסיפים אנרגיה.

במידה ויש שני ילדים אשר חולקים את אותו החדר רצוי שלכל ילד תהיה פינה, חפצים וצבעי מיטה משלו, על מנת לבדלם זה מזה.
 

החדר שלי

יש ליצור תחושת חמימיות (צילום: flickr )
 יש ליצור תחושת חמימיות (צילום: flickr )   
חשוב להתאים ולשנות את החדר לגיל הילד ולא לשכוח להקפיד על בטיחות. מרכז החדר הוא לב ליבו ולכן חשוב להשאירו פנוי לפעילות ולהמנע מעומס יתר. למרות הקושי חשוב לנסות ולשמור על סדר בחדר שכן שינה בחדר כזה תהיה רגועה יותר. רצוי ששולחן כתיבה יהיה מסודר, ותיק הגן יהיה מוכן.

חפצים מיותרים ומשחקים יש לאחסן במקום אחר או בארונות עם דלתות, לא מתחת למיטת הילד. לא ליצור הגזמה בכמות המשחקים, לפנות כל מה ששבור, מקולקל או חסר ולהעביר הלאה משחקים שכבר אינם לגילו.

דקורציית החדר חשובה ויש להתאימה לאופיו ואהבותיו של הקטן, כדי שהחדר ישדר וישקף את עולמו. התמונות בחדרו של הילד צריכות להיות אופטימיות ונעימות, דמות מפחידה יכולה ליצור חוסר שקט. דמות בוכה, תיצור אפקט דומה על הילד ואילו דמות עליזה ומחייכת, תגרום לו לעליזות.
בכל גיל יש לשמור פינה עם לוח גדול, עליו תמונות עדכניות, מוגדלות וממוסגרות של הילד עם חבריו וקרוביו בארועים שונים וחיוביים. גם מדליות, תמונה עם הגננת האהובה, ציורים שלו בתחלופה עדכנית. הפינה מעניקה לילד גאווה, בטחון עצמי ותחושת תמיכה מההורים.
 
 

מה בחדר?

כל הרהיטים צריכים להיות קטנים ונמוכים, למניעת תחושת אי-חשיבות. עם רהיטים המתאימים לגודלם ירגישו בנוח, מאושרים ובעלי בטחון רב יותר. את שולחן הכתיבה חשוב להתאים במדויק לגובה הילד. צבע משטח בהיר מדי עלול לסנוור, אך כהה בולע אור. במקרה כזה יש לעשות שימוש בעוצמת תאורה חזקה. חשוב שרגלי הילד יגעו ברצפה ולא יהיו תלויות באוויר לכן גודל הכסא צריך להתאים לגודל השולחן. רהיטים עם פינות חדות גם הם מהווים חיצי רעל, במיוחד בחדר של ילד קטן ויש להמנע מהם.
 

ויהי אור

המנורות יכולות להיות מדליקות אבל צריכות גם להיות "חברותיות", בגודל ובגובה המתאים לילד. כדאי להרחיק ילדים ממקור חשמל כמו שקע מחשב או טלוויזיה, כך שראש המיטה לא יוצב בסמוך.

ככלל, מסכי מוצרי חשמל מקרינים שדות אלקטרומגנטים, גם כשהם כבויים. רצוי להרחיקם מחדר זה. גם תאורת פלוראסנט פועלת בצורה דומה ולכן אינה מומלצת. יש להציב ליד כל מכשיר צמח סופח קרינה כמו בננה גמדית, ספיטיפיליום, פלפלון או פוטוס מוזהב. מעבר לכך, בנוסף לכיבוי המכשיר לפני השינה, יש לנתק את המכשיר ממקור החשמל.
 

צבעי הקשת

בחירת הצבעים לחדר אמנם נוגעת בטעם אישי, אך כדאי לקחת בחשבון את ההמלצה לגוונים פסטלים בחדרי ילדים ותינוקות. לצבעי הבסיס צהוב, אדום וכחול אפקט פעיל המורגש בגוף, לכן אם הצבע כהה וחזק יש להיזהר במינון. גם אם מדובר בקיר אחד. צבעים בהירים ועליזים בחדר הילדים טובים ומומלצים, הם יגרמו לילד לקום מהר יותר מהמיטה ולהרגיש חיובי. חשוב לבדוק שהצבעים אינם מכילים רעלים ואם בחדר הממ"ד עסקינן רצוי לצבוע את קירותיו בשבכת צבע שניה, בגלל אפשרות הקרינה. אז כיצד משפיעים על ילדנו הצבעים, ממה כדאי להימנע, ומה עדיף?

כחול- משדר רוגע, אך בצורה עודפת, עלול להיות מדכא. ילד רגשן יבכה יותר.

תכלת- יוצר אפקט קריר המתאים לקיץ, אך גם תחושת יתר של שלווה מעופפת שאינה מתאימה לילדים הזקוקים ליציבות.

סגול- בגווניו הבהירים, משרה נעימות.

אדום- מחדד עוצמתיות, דרמטי ותנועתי. במידה מוגזמת יגרום לעצבנות ולהגברת היפראקטיביות, כמו בן דודו הכתום. לא מומלץ.

ורוד ואפרסק- פסטליים, שמחים, לא אגרסיבים ומומלצים לרגיעה.

ירוק- מייצר תחושה זורמת והרמונית, מסייע לבעיית ריכוז. מומלץ בירקרק, זית פסטלי, ירוק תפוח עד גיל 12. בצורה מוגזמת עלול לגרום עייפות ודלדול אנרגייה.

צהוב- משדר רעננות וצלילות, אך מאד יאנגי ועלול ליצור עודף אנרגטיות (מה שיש לילדים ממילא) צהבהב, שמנת, וניל, צהוב בננה, בתוספת כתמים בלבן, יוצר אפקט חמים ומשפחתי, עליז ומרגיע.

עכשיו אחרי שחשפנו בפניכם את הרעיונות אשר עומדים בבסיס עיצוב החדר לילדכם, ועשינו לכם חשק לשבת ולחשוב איפה שמים את השולחן ובאיזה צבע צובעים את הקיר. הגיע הזמן לגשת לעבודה, אם תשתפו את הקטנטנים בכל התהליך ותתנו להם לעזור, החוויה תהיה כפולה ומהנה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by