בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מסע צלב של שבת 

מסע צלב של שבת

 
 
תיירות נענע

מתחילים בתל גזר, ממשיכים אל האורנים היפים שב"מסרק", צופים בנוף ממרומי המבצר, ומקנחים בשלווה של עין חמד. סיור בעקבות צלבנים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חיות בר וטיולים היסטוריים (תמונה: דורון ניסים)
 חיות בר וטיולים היסטוריים (תמונה: דורון ניסים)   
הנוצרים האירופאים כבשו את הארץ הקדושה מידי המוסלמים בשנת 1099, והחזיקו בה מעמד בערך 200 שנים. במהלכן הם בנו מבצרים אדירים, חוות חקלאיות, מנזרים מרשימים וכנסיות יפהפיות. כל אלה מותירים רושם רב על המבקרים גם בימינו: הצעות לטיולי שבת קלילים בשמורות ובגנים, בעקבות הצלבנים.
 

גן לאומי תל גזר

זולה בעין חמד (תמונה: דורון ניסים)
 זולה בעין חמד (תמונה: דורון ניסים)   
גישה: דרך היישוב כרמי יוסף, ליד רמלה. בכיכר הראשונה שבכניסה ליישוב פונים שמאלה ונוסעים בכביש עד שהוא הופך לדרך עפר. ממשיכים מזרחה, במקביל ליישוב, ופונים עם הדרך שמאלה עד לחנייה למרגלות התל.
תיאור מסלול: בגן לאומי תל גזר שכנה בעבר אחת הערים החשובות ביותר בארץ. חשיבותה נבעה ממיקומה האסטרטגי: בצומת של "דרך הים" הבינלאומית עם דרך הרוחב שהוליכה ממישור החוף לירושלים. בחלקו הדרומי של התל נראה שרידי חומה ומגדל מרשים. בסמוך למגדל נמצאים שרידי שער העיר מהתקופה הכנענית ומפעל המים של גזר, השוכן בתוך פיר עמוק (ומסוכן!). כמאתיים מטרים ממזרח לשער הכנעני נותרו שרידיו של שער אחר, מתקופת מלכי יהודה וישראל. במרכז התל, סמוך לחומה המערבית, נמצא אתר מרגש במיוחד: כעשר "מצבות" אבן גדולות שהשתייכו, ככל הנראה, לבמת פולחן מהתקופה הכנענית. עכשיו נגיע לנקודה הצלבנית- למרגלות גזר הביסו הצלבנים בשנת 1177 את צבאו של סלאח א-דין המהולל, בקרב שנכנס להיסטוריה בשם "קרב מונג'יזר".
 

שמורת טבע המסרק

קפיצה קטנה בתוך שמורה (תמונה: דורון ניסים)
 קפיצה קטנה בתוך שמורה (תמונה: דורון ניסים)   
גישה: מכביש תל אביב – ירושלים פונים דרומה בצומת שורש. חולפים על פני היישוב שורש ולאחר כארבעה קילומטרים פונים ימינה לשמורת "המסרק". ממשיכים בכביש קצרצר עד לרחבת החניה של השמורה.
תיאור המסלול: בשמורת "המסרק", השוכנת בלב הרי ירושלים, נמצאים עצי אורן ירושלים גדולים ומרשימים במיוחד. בשמורה מסומן מסלול מעגלי קצר ונוח, שההליכה בו נמשכת כשעה. נלך בשביל בין עצי חורש של אלון מצוי ועצי קטלב אדומי גזע. בדרך נראה מדרגות חקלאיות עם עצי בוסתן, תעלות קשר מתקופת מלחמת העצמאות ואת מקאם שיח' אחמד אל-עג'מי - מבנה תפילה מוסלמי המציין את שיח' עג'מי ("הפרסי"). על פי מסורת מקומית, שיח' עג'מי היה ממלוויו של הנביא מוחמד ואף שימש כספר שלו. מוזר שמבנה לזכרו של ספר נמצא במקום שנקרא ה"מסרק", לא? נתבונן בקבר השיח' רק מבחוץ, כיוון שהכניסה אליו אסורה בשל סכנת התמוטטות.
 
 

גן לאומי הר צובה

מקום לפיקניק ופינוקים אחרים (תמונה: דורון ניסים)
 מקום לפיקניק ופינוקים אחרים (תמונה: דורון ניסים)   
גישה: כדי להגיע להר צובה נכנסים לקיבוץ צובה, חוצים אותו ברכב היישר לפנים ויוצאים מהשער המזרחי של הקיבוץ. נוסעים במעלה הכביש הישן עוד כ- 100 מטרים וחונים ליד השלט "לאלון". השביל שעולה להר נמצא מעט לפני האלון.
תיאור המסלול: בין קיבוץ צובה לעין צובה עולה שביל קצרצר המסומן בירוק לראש הר צובה. בראש ההר נותרו שרידי המבצר הצלבני בלמונט ("ההר היפה") שנבנה בשנת 1170. השביל סובב את שרידי החומה הצלבנית ומעניק תצפית יפהפייה אל מרחבי הרי יהודה, המצדיקה את שמו הצלבני של המקום. נשלים את הטיול בצובה בביקור בשני אתרים השוכנים למרגלות ההר ומוחזקים על ידי קיבוץ צובה: נתחיל ב"אלון הגדול" הקשיש, שהגיע לממדים בלתי רגילים למינו. חלק מענפיו התמוטטו ויערני קק"ל הניחו תחתיו שלושה עמודי חשמל לתמיכת הענפים הראשיים. לעין צובה, הנמצא כ- 700 מטרים מזרחה מהאלון, נמשיך ברכב. אל המעיין מגיעים דרך נקבה צרה, שפתחה נעול. אנשי צובה הסדירו במקום תאורת חשמל והם פותחים את המקום למבקרים תמורת דמי ביקור סמליים. נתחיל את ההליכה בנקבה, שאורכה כ-40 מטרים, בהליכה שפופה. ככל שנתקדם נזדקף עוד קצת, עד שנגיע למבנה גדול מאבן, שבו נובע המעיין.
 

גן לאומי הקסטל

שלל פעילויות לילדים. גן לאומי עין חמד (תמונה: דורון ניסים)
 שלל פעילויות לילדים. גן לאומי עין חמד (תמונה: דורון ניסים)   
גישה: הכניסה ממחלף הראל בכביש תל אביב – ירושלים. פונים למבשרת ציון ומיד ימינה אחרי המועצה המקומית, ברחוב מעלה הקסטל, המגיע עד לרחבת החניה.
שעות פתיחה: 17:00-8:00. הכניסה בתשלום.
תיאור המסלול: שמו של הגן הלאומי ניתן לו מהמילה הלטינית למבצר- קסטלום, ואכן, בראש הגבעה הגבוהה נמצא מבצר צלבני, ששוכן על יסודות של מבנה מהתקופה הרומית. הצלבנים קראו למקום קסטלום בלוואר ("יפה נוף") בגלל הנופים הנשקפים ממנו. על חורבותיו של המבצר התיישב הכפר הערבי הקטן אל-קסטל, שחלש על הדרך מתל אביב לירושלים. במהלך מלחמת העצמאות, כאשר הירדנים הטילו מצור על ירושלים, שימש הכפר בסיס לכוחות הערבים. שילוט מאיר עיניים מתאר את קורות האתר ואת השתלשלות הקרבות בו במלחמת העצמאות.
 

גן לאומי עין חמד

גישה: הגן שוכן צמוד למחלף עין חמד, ליד אבו גוש (כביש מס' 1), ימינה לבאים מתל אביב.
תיאור המסלול: עין חמד הוא מקום מצוין לפיקניק ולמנוחה בסיומו של הטיול. הגן הלאומי המטופח, השוכן בצד פלג זורם, הוא אחת מפינות הטבע המקסימות ביותר בסביבות ירושלים. אין פלא שהצלבנים כינו את המקום "אקווה בלה" (בלטינית - מים יפים). באתר נמצא מבנה גדול, בן שתי קומות, מהתקופה הצלבנית (אמצע המאה ה- 12). מתעודות שונות מסיקים שהוא היה שייך למסדר ההוספיטלרי, שאביריו קיבלו על עצמם להקים בתי מחסה (הוספיס) לעולי הרגל לישראל. באחד האולמות נשארו שרידים של בית בד. המבנה שימש ככל הנראה כבית הבראה לחולי המסדר ומקום נופש לאביריו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by