בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בעקבות הצלבנים - קומראן, עיר דוד ועמק צורים 

בעקבות הצלבנים - קומראן, עיר דוד ועמק צורים

 
 
תיירות נענע

קופצים לקומראן, ממשיכים לממצאי הבית הראשון בעיר דוד, ומסיימים בגן לאומי חדש למרגלות האוניברסיטה העברית.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
גן לאומי קומראן (תמונה: דורון ניסים)
 גן לאומי קומראן (תמונה: דורון ניסים)   
הנוצרים האירופאים כבשו את הארץ הקדושה מידי המוסלמים בשנת 1,099, בה החזיקו מעמד בערך 200 שנים. במהלכן הם בנו מבצרים אדירים, חוות חקלאיות, מנזרים מרשימים וכנסיות יפהפיות. כל אלה מותירים רושם רב על המבקרים גם בימינו. הצלבנים שפכו הרבה דם עד שזכו לתפוס אחיזה בירושלים, אנחנו נעשה את זה הרבה יותר בקלות.
 

גן לאומי קומראן

מטיילים בקומראן (תמונה: דורון ניסים)
 מטיילים בקומראן (תמונה: דורון ניסים)   
גישה: הגן שוכן לצד כביש ים המלח, סמוך לכביש הגישה לקיבוץ קליה (כביש מס' 90).
שעות פתיחה: 17:00-8:00. הכניסה בתשלום.
תיאור המסלול: בקומראן ובמערות שבסביבתה נחשפה תגלית ארכיאולוגית מרעישה, שהציתה את דמיונם של נוצרים ויהודים גם יחד: "המגילות הגנוזות". המגילות ושרידי היישוב שנחשף בקומראן, מציירים את אורח החיים ודרך המחשבה של תושבי המקום. ביישוב חיו כ-200 בני אדם, אך חשיבות הרעיונות שייצגו חרגה בהרבה מגודלה של הקהילה (חכמי ישראל והנוצרים הראשונים, ביניהם ישו ופטרוס, שאבו מהקהילה רעיונות רבים). אנשי קומראן חיו חיים של קומונה והם הכינו מהפכה חברתית כדי ליצור את גרעין העילית של עם ישראל בעתיד. במבואה לאתר מוקרן סרט המחשה המספר על חיי הקהילה, על יוחנן המטביל ועל משמעותן של המגילות הגנוזות. גם נכים המרותקים לכיסאות גלגלים יכולים לטייל כאן ולהתרשם מבריכות המים, מהמחסנים, מחדר האוכל הציבורי, מבתי המלאכה ומאולם ההתכנסות של חברי הכת. נטייל גם בעקבות האמה הקדומה, שהביאה ליישוב מים משיטפונות נחל קומראן (כעשרים דקות הליכה לכל כיוון).
 

גן לאומי עיר דוד

ירושלים. של זהב, אלא מה (תמונה: דורון ניסים)
 ירושלים. של זהב, אלא מה (תמונה: דורון ניסים)   
גישה: הגן שוכן סמוך לשער האשפות, מחוץ לחומות העיר העתיקה. יורדים מהשער כמאה מטרים לחניון גבעתי, ומולו נמצאת הכניסה לעיר דוד. הכניסה לגן בתשלום.
תיאור המסלול: ביקור במתחם עיר דוד, המקום שאותו בחר דוד המלך לבירת הממלכה המאוחדת של ישראל ויהודה, הוא חוויה מרגשת גם למי שאינו חובב אתרים קדומים. הסיור באתר עובר, בין השאר, ליד בור מים ענק, שעומקו כשבעה מטרים. החוקרים משערים שכאן היו ארמון המלך והחצר. אולי זוהי "חצר המטרה" הנזכרת במקרא, המקום שבו השליכו את הנביא ירמיהו לתוך בור? מעט למטה משם נמצאים שרידי קריית השלטון, שבה התגלו חותמות של אגרות ותעודות. אולי אלה שרידי ארכיון קדום שעלה באש עם חורבן הבית הראשון. בית סמוך נמצא שרוף כולו ובו ראשי חץ רבים, המעידים על הקרבות שהתנהלו במקום כאשר הבבלים החריבו את ירושלים. נמשיך לסיור מרתק במערכת המים, שעובר במנהרה קדומה. ייתכן שזהו "הצינור" הנזכר במקרא, שדרכו דוד לכד את מצודת ציון. אם נרצה, נצעד במים בתוך נקבת חזקיהו, עד בריכת השילוח.
 
 

עמק צורים והמצפור בהר הצופים

גישה: הגן שוכן למרגלות הר הצופים, בין האוניברסיטה העברית והמרכז המורמוני. כדאי לגשת לגן מרחבת החניה העליונה, שאליה מגיעים בכביש העוקף את האוניברסיטה בדרך למרכז המורמוני. סמוך לרחבה נמצא גם מצפור יהודה אלברט.

תיאור המסלול: גן לאומי עמק צורים שוכן בלבה של ירושלים ולא רבים מכירים אותו. המקום הוכרז כגן לאומי בשנת 2000 כדי ליצור רצף גיאוגרפי עם גן לאומי סובב חומות ירושלים, ובשטחו נמצאים 170 דונם של נוף כרמי זיתים. נוף זה אפיין בעבר את האזור כולו. מחלקו העליון של הגן, ליד מצפור יהודה אלברט, יורד שביל מדרגות אל הגן. בחלק הנמוך צומחת אלה אטלנטית גדולה. במדרון העולה מהאלה הגדולה צפונה, בקרבת גדר הגן, יש שני בורות מים חצובים בסלע. על לא מעטים מ- 350 עצי הזית שצומחים כאן "התלבש" הצמח הטפיל דבקון הזית, הניכר בעליו בעלי הצבע הכהה ובפירותיו הכדוריים והקטנים, שצבעם אדום.

מצפור יהודה אלברט בהר הצופים הסמוך ממחיש את מיקומה של ירושלים כעיר השוכנת בגבול המדבר. חדי עין יוכלו להבחין בגבעה החרוטית של מבצר קיפרוס ובמבצר דוק המתנשא מעל יריחו, כשמעבר להם, הרחק באופק, נראים הרי גלעד.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by