בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מש"ק כנפי החופש 

מש"ק כנפי החופש

 
 
דנה פלמון

נגיד והתמזל מזלכם ויש לכם חבר'ה, איך תארגנו יום טיול שיתאים לכולם? הצעות לצ'יפור החבורה ויישום הפרקטיקה בקיסריה: יום של כיף ואוכל טוב

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עמדת מש"ק החוויה. הדרינק הוא הפריט החשוב ביותר (FLICKR, elle rigby)
 עמדת מש"ק החוויה. הדרינק הוא הפריט החשוב ביותר (FLICKR, elle rigby)   
בכל מסגרת שבה מקובצים מספר אנשים שאינם קבוצה אורגנית של חברים, ישנו ככל הנראה אחראי הווי ובידור. בצבא קראו לזה מש"קית חווי"ה, אבל נדמה שיש אחד כזה בכל מקום. אם אינכם מבינים את כוונתי, חשבו רגע, מי במקום העבודה שלכם תמיד אחראי על מתנות יום הולדת משותפות? מי מארגן חגיגות למיניהן? סביר שתגיעו לאדם אחד, או במקרים נדירים לקבוצה קטנה של כאלו. האתגרים רבים, אך ללא ספק האתגר הגדול ביותר הוא לארגן טיול או סיור של יום שלם לפחות.
 
מש"ק מפספס על החוף. דאגו לבילוי קליל, והביאו מטקות (FLICKR, giopuo)
 מש"ק מפספס על החוף. דאגו לבילוי קליל, והביאו מטקות (FLICKR, giopuo)   
ומדוע ארגון של יום כזה הוא כזה אתגר רציני? מכוון שבדומה לאחראי הווי ובידור, בקבוצות כאלו מתחבאים להם בדרך כלל גם קוטרים סדרתיים (ואם אינכם מבינים את כוונתי, חשבו רגע, מי מקטר על עלות המתנות המשותפות?) ובגלל אלו, שלעולם אינם מרוצים, קשה לעיתים לרצות את כל הקבוצה, את כל חובבי האוכל, האמנות, האתגרים (בעיקר את אלו שלא בכושר), הארכיאולוגיה, חובבי הטבע ושות'.

אז איך בכל זאת?

הגדר לך מתחם: התחילו בהגדרת איזור גיאוגרפי שבו אתם רוצים לבלות את היום. רצוי שלא להתפרס על כל מפת ארצנו הקטנה, ועם זאת שטח רחב מספיק, שיש בו אטרקציות רבות. בררו על אטרקציות במקום - שמורות טבע, פארקים, מוזיאונים, מסעדות נחמדות, תיאטרון מיוחד, תצפית יפה, חווה עם סיורים, מקום עם משמעות היסטורית, יקבים או בקיצור, כל מה שקופץ כשמקלידים את שם המקום בגוגל.

ועכשיו בחרו מספר אטרקציות, גוונו כמה שמתאפשר מבחינת זמן ומרחק אחת מהשנייה. כך כל אחד ימצא משהו שמדבר אליו במשך היום, והרי זהו סוד ההצלחה.
 
סלעי חוף הבונים. טיול של יום לחבר'ה
 סלעי חוף הבונים. טיול של יום לחבר'ה   
בנה לך לו"ז: בנו לוח זמנים עם האטרקציות שבחרתם. רצוי שלוח הזמנים יהיה עמוס, כך תוכלו להספיק יותר, וגם למקטרים הסדרתיים לא יהיה זמן לקטר. חשוב לקבוע מראש עם המקומות אליהם אתם מתכוונים להסיע את קבוצתכם - אולי יש סיור מאורגן שכדאי לכם להצטרף אליו, מבצעים או שעות פתיחה לא קונבנציונאליות. קחו בחשבון שתמיד נחמד שיש לפחות פעילות אחת קלילה- מטקות על החוף, או גיבוש פיזי אחר שמשחרר ופונה לכולם ללא הבדל דת גזע או מין.

האכל את חבריך: שבצו גם ארוחות בלו"ז, בין אם זה פיקניק בו כל אחד מביא משהו ויושבים במקום יפה, ובין אם במסעדה בסביבה. אם ממש בא לכם להשקיע או לחילופין להרגיש כמו מש"קית חווי"ה, הדפיסו את הלו"ז עם הערות משעשעות ועובדות מעניינות על המקומות בהם אתם עתידים לבקר וחלקו למטיילים, בצורת טיזר מושקע שכזה.

ולאחר התיאוריה, הגיע זמן הפרקטיקה. להלן הצעה לסיור חבר'ה, כולל המקטרים, באזור קיסריה-חוף הכרמל:
 
 

שוקו ולחמניה עלק

היקב של תשבי. מרווה גם בשעות הבוקר (צילום: דנה פלמון)
 היקב של תשבי. מרווה גם בשעות הבוקר (צילום: דנה פלמון)   
את היום מתחילים מוקדם יחסית בארוחת בוקר במתכונת שוקו-לחמניה ברמת הנדיב שליד זיכרון יעקב. הגנים היפיפיים והמטופחים הם מקום נהדר לקפה של הבוקר, ולמקום היסטוריה מעניינת.

ב-1914 סייר הברון רוטשילד באיזור הדרומי של הרי הכרמל והביע את רצונו להיטמן למנוחת עולם ב"סלע". ב-1936 יזם רוטשילד אחר את הקמת הגנים הנוכחים. ההר, המוכר בשמו "אום אל עלק", נבחר להיות המקום בו יינטעו הגנים, הן בשל יופיו והן בשל מיקומו הגיאוגרפי בין מושבות הברון בשומרון ממזרח, ואלו שעל חוף הים ממערב. 14 ממיטב אדריכלי הארץ הוזמנו להגיש הצעות לתכנון הפרויקט שהיה אמור לכלול את המרכיבים הבאים: מערת קבר חצובה בסלע, מוקפת גן ופארק שפרחים יפרחו בו בכל עונות השנה. רק אבן וחומרי בניין ארץ ישראליים שימשו בבנייה, והעבודה הסתיימה ב-1954 אחרי עיכוב (שכמובן מוסבר בתירוץ הישראלי האולטימטיבי- "בגלל המלחמה"). שמו של אתר הזיכרון הוסב מאום אל עלק ל"רמת הנדיב", וכך למעשה הוסב הגן לגן אשכנזי.
 
חופית, טחלבית או סתם צדף? לך תדע (צילום: דנה פלמון)
 חופית, טחלבית או סתם צדף? לך תדע (צילום: דנה פלמון)   
משם ממשיכים ליקב תשבי הנמצא בזכרון יעקב. ביקב יש מרכז מבקרים הצמוד למבני היקב ובו מוצגים כל היינות המוצעים למכירה במקום. למתעקשים יינתן סיור מודרך במקום.

לאחר טעימות היין בבוקר, כדאי להצפין בקטנה על כביש 4 אל שמורת חוף הבונים. רצועת החוף, 4.5 ק"מ אורכה, נחשבת לאחד מקטעי החוף היפים והמעניינים בחופי הים התיכון, ובשמורה נמצא החוף המפורץ ביותר בארצנו. החוף עוצב כמובן על ידי הרוח והגלים שהכו בגבעות הכורכר שלאורכו. בחוף יש מפרצונים חוליים, שוניות, מערות חוף ועוד מושגים שרק לדייגים יש מושג מה משמעותם. לאורך קו המגע של המים בחוף יש סוגים רבים של בעלי חיים מיוחדים: חופית, טחובית סלע, בלוט ים ועוד. על גבעות הכורכר מצויה צמחייה העמידה לרוחות החזקות ולרסס מי הים: פריגה צהובה, חבצלת החוף, נר הלילה החופי, לפופית החוף, ציפורנית חודרנית (נו בסדר, בשרנית) ועוד. בשל יחודו הוכרז החוף כשמורת טבע. ביננו, הכרזת החוף כשמורה אף מונעת מבני ישראל מלהגיע לחוף, להוציא מנגל ולנפנף פרגיות בתיבול פריגה צהובה שקטפו הילדים על הגבעה. בשטח השמורה אי אפשר להיכנס למים, אבל אפשר בהחלט לשחק פריזבי ולשכשך רגליים במים, ובמיוחד אפשר, רצוי ואף מומלץ ליהנות מהנוף והבריזה.

משמורת הבונים מדרימים חזרה לכיוון קיסריה, בה אפשר לאכול צהריים על החוף, או לחלופין על הדשא בנמל. במידה ונפשכם וכיסכם חשקו במסעדה - יש אפשרויות רבות בנמל, ובדרך אפשר לעצור ב"גאיה" שבבנימינה - מסעדה חביבה בהחלט שנמצאת ליד מפגש הרכבת.
 

יוליוס קיסר בגרמנית

פקוד עייף נרדם בדרך הביתה. העיקר שלא יקטר (צילום: דנה פלמון)
 פקוד עייף נרדם בדרך הביתה. העיקר שלא יקטר (צילום: דנה פלמון)   
לאחר ששבעתם, כנסו למיצג בנמל קיסריה. שם מוצגת ההיסטוריה של קיסריה בצורה ראוותנית למדי, ההולמת את קיסריה של היום. התשלום סמלי למדי, ובין השאר יש דמויות מוקרנות בגודל טבעי על מסך, שאפשר לדובב בנושאי היסטוריה. לא בטוח שלכך התכוון המשורר, אבל לשמוע את את יוליוס קיסר מדובב לגרמנית זה מאוד מצחיק.

אם החלטתם לוותר על המיצג האור קולי, קפצו לבקר במוזיאון ראלי, שעל אף שמו, לא יעשה לכם רע. מוזיאון ראלי מוקדש לאמנות לטינו-אמריקאית, והוא נוסד על-ידי הארי רקאנטי, אספן אומנות נלהב שפרש מעסקי הכספים ומקדיש את עצמו לאומנות. המבנה מפואר, מעוצב בסגנון ספרדי, ומשקיף אל מדשאות וים. הביקור במוזיאון מומלץ מכמה סיבות: ראשית, אין בו דמי כניסה, מתוך עיקרון. לדעת רקאנטי האמנות שייכת לקהל הרחב ואין לגבות כסף ממי שבא ליהנות ממנה. שנית, מותר לצלם במוזיאון ואין בו עלוני הסבר או הרצאות מלומדות לקהל. גם זה נובע מהעיקרון כי אמנות אינה תובעת למידה או הבנה, אלא רק הנאה.
 
בין נמל קיסריה לתחנת הכוח נמצא פארק "דני הי" המשתרע על פני 400 דונם ומציע מגוון פעילויות ייחודיות, משחקים, ושאר דברים כייפים הנדמים עיתים אינפנטילים קמעה. המקום אידיאלי לימי גיבוש וכיף לצוותי עובדים, הזוכים ליחס אישי ונעים מהרגע שבו הם עוברים את שער הכניסה.

במידה וארגנתם את היום בצורה נכונה, תזכו לראות את השקיעה מבעד לארובות תחנת הכוח, שבאור הצבעוני נראית קצת יותר כמו ארמון מסיפורי ילדים, וקצת פחות כמו מפלצת הבטון שהיא באמת.

ובנימה אופטימית זו, הגיע הזמן להחזיר את כולם, כולל מאותגרי הלכת והקוטרים, הביתה בשלום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by