בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
התפתחות התינוק 
מותר ואסור בהריון 

מותר ואסור בהריון

 
התפתחות התינוק |
 
דקלה שטרן-קיי

מהרגע שנכנסת להריון את משתפת את העובר שלך בכל. במחשבות, ברגשות, בחומרים שאת צורכת ובמנהגי האכילה והשתייה שלך. מה אסור וממה כדאי להימנע? החיים הם קומונה וכדאי שתתחשבי בשותף הסמוי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כל הריונית מכירה את המשפט "הריון הוא לא מחלה". באופן אישי, הייתי שמחה להעניק סטירה מצלצלת לממציא הביטוי: לא, לא מחלה, "סתם" תהליך פיזיולוגי לא פשוט שגוזל אנרגיה פיזית ונפשית ומלווה בתופעות קלות עד חמורות. נכון שמותר ואפילו רצוי להמשיך את החיים כרגיל, אבל קיימים כמה איסורים וקווים אדומים שכל עובר אורח שיבחין בבטנך התופחת ישמח להתריע עליהם בפנייך. חלק מהאיסורים באמת תקפים, אבל ישנם גם מיתוסים חסרי שחר. כך או כך, מדובר במצב עדין שמחייב שמירה טובה יותר על הגוף. אז מה באמת אסור לעשות, וממה להיזהר?
 

הקדימי בדיקה לתרופה

להפסיק לשתות קפה (צילום: sxc)
 להפסיק לשתות קפה (צילום: sxc)   
בחיי היום יום אנחנו מכניסות לגופנו חומרים שונים ומשונים החל ממאכלים וכלה במשחות שונות. מרגע הידיעה על ההריון ולפעמים אפילו לפני כן, יש להקפיד יותר על החומרים עמם אנו באות במגע. תרופות, למשל. ד"ר יובל יפת, מנהל המיון הגינקולוגי בבית החולים "שיבא" תל השומר, מסביר: "רצוי להתייעץ לפני שימוש בתרופה כזו או אחרת. אפשר לפנות למרכז הטרטולוגי כדי לבדוק האם תרופה מסוימת או כל חומר אחר מותרים לשימוש בהריון, או לפנות למוקדי החירום בבתי החולים ובקופות החולים. כדאי לדעת שיש היום מעט מאוד תרופות שהשימוש בהן עלול להזיק לעובר או לאם. חבל לסבול ולהימנע באופן טוטאלי, לפעמים המחלה מסוכנת יותר מהתרופה".

ומה לגבי חומרים אחרים שמגיעים למחזור הדם? חובבות הקפה בוודאי לא ישמחו לשמוע שבשליש הראשון מומלץ להמעיט ככל שאפשר בשתייתו. גם בתה יש קפאין, לכן ההמלצה תקפה לגבי שניהם. ד"ר יובל יפת מציין שבתום השליש הראשון מותר לשתות מעט קפה, אבל להקפיד שהצריכה היומית לא תעלה על 2-3 כוסות. בנוסף, מומלץ להימנע ממאכלים נאים, עד כמה שהם נאים בעינינו. למשל, קרפצ'יו או סטייק בדרגת מדיום או רייר. אכילת בשר שאינו מבושל כראוי יכולה לחשוף את הגוף למזהמים שונים שנמצאים בו. לגבי סלמון מעושן, יש לוודא שהוא נשמר, אוחסן והוכן בתנאים היגיינים וסטריליים ככל האפשר. היות שלא כל אחת מאיתנו יכולה לוודא שהסלמון שהוגש במסעדה אכן עובר את התקן להריון, רצוי להימנע ליתר ביטחון. גם סושי שמכיל דג נא לא מומלץ בכלל.
 

לא לשנות הרגלים

 
פרט למקרים יוצאי דופן, רוב ההריונות מלווים בעלייה מסוימת במשקל. במקרים רבים מדובר בתוספת קטנה שתרד מיד לאחר הלידה, אבל יש בנות שצוברות קילוגרמים לרוב ומתחילות לחשוב על דיאטה. דיאטת הרזיה, כך יאמרו לך רופאים ומומחים לתזונה, אסורה בהריון, אבל זה לא אומר שצריך להשלים עם רוע הגזירה. "המונח הנכון הוא לא דיאטה, אלא כלכלה נכונה", אומר ד"ר יפת. "תזונה מאוזנת תוך התייעצות עם איש מקצוע יכולה להיות מצוינת בהריון, ואפשר גם לרזות תוך כדי הריון אם עושים זאת נכון. השאלה היא, למה צריך לחכות להריון כדי לשמור או להפחית במשקל? הכי בריא להגיע להריון במשקל תקין, יש המון סיבוכים שנגרמים עקב עודף משקל".

ומה לגבי ספורט? הריוניות רבות חושבות שזה בדיוק הזמן להתחיל להזיז את הישבן, שמא יגדל יחד עם הבטן. כמובן שלא מומלץ להפוך לבטטת כורסה אבל זה לא ממש הזמן להירשם לטריאתלון. אם לפני ההריון עסקת בעיקר בהעברת ערוצים בטלוויזיה, עדיף שלא תרשמי לחוג ספינינג, אבל אם היית ספורטאית כל חייך, אין סיבה שתפסיקי דווקא עכשיו. "קודם כל, כדאי לעשות רק מה שרגילים ולא להתחיל עם פעילות גופנית חדשה", מסביר הד"ר. "התנועות לא צריכות להיות נמרצות או מאומצות מידי, והדופק לא צריך לעלות מעל 150 לדקה. אימון קופצני מאוד לא מומלץ בעיקר בשליש האחרון של ההריון.

בכל מקרה, אם האישה מרגישה טוב ורגילה להיות בפעילות – אין מניעה מלהמשיך בפעילות שעסקה בה בעבר". וממה כדאי להימנע? מפעילויות ספורטיביות שיוצרות סיכון למגע ופגיעה בעובר, כמו קיקבוקסינג, קרב מגע ואומנויות לחימה, פעילויות שיש בהן סיכון לנפילה כמו טיפוס קירות וספורט אתגרי, וכן צלילה. אחרי השליש הראשון, כל פעילות שמתבצעת בשכיבה על הבטן או על הגב.
 
 

לשבור הרגלים רעים

כל כך קטן וכבר מעשן? (צילום: photos.com)
 כל כך קטן וכבר מעשן? (צילום: photos.com)   
יצאת למסיבה. את בשליש הראשון, הבטן עדיין קטנה ומאפשרת לך לרקוד, אבל מה לגבי קצת אלכוהול? אם תשאלי את ד"ר יפת הוא יאמר לך שהמנה הבטוחה ביותר של אלכוהול בהריון עומדת על אפס. "בשליש הראשון כדאי להימנע לחלוטין, אבל לאחר מכן כוס יין פה ושם באירועים מיוחדים זה ממש לא בעיה".

סוגיה נוספת אשר מעסיקה נשים בהריון היא העישון. האם מותר? אולי רק סיגריה אחת? אולי רק שאכטה אחת? במקרה של עישון, ד"ר יפת מביע עמדה נחרצת ביותר: "מי שמעשנת שלא תעשה ילדים. זה לא הולך ביחד. אישה צריכה לבחור אם היא אמא או מעשנת. פשוט כך. עישון זה הדבר הכי אנוכי שאת יכולה לעשות כלפי הילדים שלך וכלפי עצמך". ובכן, בנות, זרקו את הסיגריות לפח וגמלו את עצמכן עוד היום מההרגל המסריח. כך גם לגבי עישון לא קונבנציונלי וסוגי סם שונים, לא בבית ספרינו, וממילא זה לא חוקי. את הרי לא רוצה ללדת בנווה תרצה, נכון?
 

מעסים טובים

הריוניות טובות לא מעשנות, לא שותות ולא משחקות סנוקר, אז מה הן עושות כדי להירגע ולפרוק מתחים? אולי ג'קוזי או מסאז'? רבים גורסים שג'קוזי ואמבטיות חמות יכולות להיות הרות אסון כלפי העובר, אבל ד"ר יפת מרגיע במקצת: "אין מניעה להיכנס לג'קוזי או לאמבטיה חמה, ובלבד שהטמפרטורה לא תהיה מעל 38 מעלות. לגבי עיסויים גם כן אין מניעה ובלבד שהמעסה יודע שהקליינטית שלו בהריון. הוא צריך לוודא שהיא מרגישה טוב, שנוח לה ונעים ושלא לוחץ לה". יחד עם זאת, הריוניות רבות טוענות שמעסים מסרבים לטפל בהן, ועל זה נאמר אין מה לעשות. צריך לחפש את המטפל המוסמך והמקצועי, שיידע להעניק לנו את העיסוי שאנחנו כל כך זקוקות לו.

אז מה בכל זאת מותר לנו לעשות? הרי חייבים להעביר את הזמן איכשהו. אפשר כמובן לחזור לתחביב הישן והטוב, זה שהביא אותנו למצב בו אנחנו נמצאות: סקס. האם גם כאן יש איסורים שונים ומשונים? זוגות רבים מפחדים לגעת זה בזו בתקופה הרגישה, כדי שלא לפגוע בעובר, אבל ד"ר יפת מרגיע: "אין מניעה מסקס בהריון תקין, אבל חשוב לזכור שצריך לעשות הכל קצת יותר בעדינות. יש זוגות שההתנהלות שלהם בסקס היא פרועה, וצריך קצת להתמתן ולהירגע. רופא יכול לאסור על קיום יחסי מין אם ההריון לא תקין, ובהתאם לאי התקינות כך המגבלה".
 

קודם כל, תרגעי

כן, זה מה שכולם אומרים. אם את רבה קצת עם הבעל, מיד מנופפים מולך אצבע ומזהירים שהלחץ הנפשי עלול לפגוע בעובר. אם הבוס קצת עיצבן אותך מיד שולחים אותך לסדנת מדיטציה מרגיעה. הבעיה היא שהריון הוא לא בדיוק תקופה רגועה ושלווה. הגוף עובר שינויים, ההורמונים משתוללים, ההיקפים המשתנים ומערערים את הביטחון והדמעות צצות מידי פעם. אז מה, כולנו מזיקות לתינוקות שלנו? "מחקרים לא הוכיחו שלחצים נפשיים גורמים נזק לעובר", מרגיע ד"ר יפת, "אבל חשוב לזכור שאישה לחוצה הופכת להיות אמא לחוצה, וזה בוודאות מזיק לילד. אם מדובר בלחץ שנגרם עקב אירוע ספציפי אין עם זה בעיה, אבל אם מדובר בהתנהלות חיים לחוצה ובעייתית, חובה לטפל".

לא פלא שלבני אדם יש תקופת הריון ממושכת כל כך. אנחנו צריכות להתרגל לחיי השיתוף, להתחשב, לא להפריע יותר מידי ולתת לעובר שלנו לצמוח בשלווה. הדבר הכי טוב עבורך ועבורו הוא להמשיך בחיים הרגילים בצורה נעימה ונוחה ככל שאפשר ולהימנע מהרגלים וממנהגים שממילא מזיקים לך.

שאלות הנוגעות לאסור ומותר בהריון לא ייגמרו אף פעם, לכן כדאי להתייעץ עם הרופא שלך באופן ספציפי לגבי כל שאלה, או לפנות לפורומים רפואיים שונים. מה שבטוח, אסור לשכוח שהריון הוא ברכה והתחלה חדשה, ומותר גם ליהנות ממנו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by