בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
החיים אחרי טוני 

החיים אחרי טוני

 
 
איתי בן אליעזר

מה ששנות השקעה בחינוך, בגנים ובחופים לא עשו לניו ג'רזי, עשה לה טוני סופרנו. בית השחי של אמריקה, כפי שהאמריקאים אוהבים לקרוא לה, מציע הרבה יותר מפיצה ומאפיונרים. מסע מעבר לסופרנוס

 
 
 
 
 
 
 
 
 
גופו בניו ג'רזי, לבו בניו יורק. טוני סופרנו על רקע פסל החירות (FLICKR, maulleigh)
 גופו בניו ג'רזי, לבו בניו יורק. טוני סופרנו על רקע פסל החירות (FLICKR, maulleigh)   
אחותי מניו ג'רזי. בעצם, אפשר לומר שגם אני. מדוע אני מציין זאת? כי אם חשבתם שהזכות לגור ב"Garden State" שמורה רק לדמויות פיקטיביות מבית היוצר של HBO, אז אתם טועים. בניו כג'רזי גרים הרבה אנשים, ועוד לפני ה"סופרנוס" (אך בהחלט גם הודות לה) חלקם הגדול מגלה פטריוטיות עמוקה למדינתם הקטנה הממוקמת בחוף המזרחי הצפוני של ארה"ב.
 
החוף של אסבורי פארק (FLICKR, Bob Jagendrof)
 החוף של אסבורי פארק (FLICKR, Bob Jagendrof)   
כל מי שאי פעם התגורר בניו ג'רזי מודע לעובדה שמדינה זו סובלת מיחסי ציבור איומים ונוראיים. אם בחוף המזרחי של ארה"ב עסקינן, ואם נשים את ניו יורק בצד לרגע (כי לא ניתן להתחרות בה), תיירים מעדיפים את השלכת של ניו אינגלנד, את הלובסטרים של מיין, את אתרי הסקי של ורמונט, ואפילו את רוד איילנד ואת קונטיקט, למען השם. ותושבי ארה"ב? רובם מתארים את ניו ג'רזי בתור "בית השחי של אמריקה". אך כמו שטוענת אחותי הקטנה, שהמשיכה להתגורר בניו ג'רזי שנים רבות לאחר שאני עזבתי וחזרתי לישראל, תושבי "ג'רזי" בעיקר לא מתייחסים. כי הם, כמו טוני סופרנו, יודעים את האמת.

היו אלה כרמלה וטוני סופרנו, כריסטופר, סילביו, ג'וניור ופולי ששמו את ניו ג'רזי על מפת התודעה האמריקאית והארצית, והתכנית היא בעלת חשיבות עצומה עבור תושבי המדינה. פרק הסיום של "הסופרנוס" נצפה בבארים ברחבי ניו ג'רזי, אשר היו מלאים עד אפס מקום. בלא מעט סצנות שאגו חלק מהצופים משפטים כגון, "היי, זאת התחנת דלק שלי!", או, "חברה שלי גרה ברחוב הזה!". אבל כפי שתגלו בהמשך, ניו ג'רזי לא נולדה עם חרדותיו של טוני סופרנו ולא תמות עם סיום הסדרה. המדינה עוברת סוג של רנסנס נדל"ני ותרבותי בשנים האחרונות המוכיח שהיא כאן כדי להישאר. הנה מספר המלצות לתיירים או לאותם גולים ישראלים החיים בניו יורק, שלא ממש יודעים מה מצפה להם מצדו האחר של נהר ההאדסון. ואף מלה על הז'יטונים של אטלנטיק סיטי ועל קניות ב"outlets" למיניהם, כי לא בשביל זה התכנסנו.
 

אסבורי פארק - ספרינגסטין היה כאן קודם

ה-Stone Pony, ביתו הרוחני של הבוס (FLICKR, patrickallen)
 ה-Stone Pony, ביתו הרוחני של הבוס (FLICKR, patrickallen)   
נפתח בחופים. גם אם אילו אינם חופי ברזיל, קוסטה ריקה, או אפילו עלמה ביץ' בדרום תל אביב, חשוב שתדעו שיש חיה כזאת, חוף ניו ג'רזיאני, או בשפת המקור: "New Jersey Shore". החוף בעיר הקרויה אסבורי פארק אומר הרבה מאד להרבה מאד אנשים בניו ג'רזי, ולחלקם זיכרונות התבגרות מכוננים מהאזור ובמיוחד מאזור הטיילת, הפרושה לאורך החוף ועוברת התחדשות מרנינה בתקופה האחרונה. ואכן, בדומה לחוף מציצים, גם לאסבורי פארק (Asbury Park) יש את האריק איינשטיין שלה: קוראים לו ברוס ספרינגסטין. ברוס קרא לאלבומו הראשון "Greetings from Asbury Park", וריח החוף לא נעלם מאלבומיו עד היום. ספרינגסטין, כמו מוזיקאים רבים אחרים בתחילת דרכם, ניגן לא מעט במקום הקרוי "Stone Pony" בעיר, שנחשב על ידי היסטוריונים של הרוק ללא פחות מאחד ממועדוני הרוק החשובים בכל הזמנים.
 
 

הובוקן - הקוקטייל החברתי האולטימטיבי

הובוקן, ברגע מוצף. בואו כשיבש, גם פרנקי עשה את זה (FLICKR, David Pfeffer)
 הובוקן, ברגע מוצף. בואו כשיבש, גם פרנקי עשה את זה (FLICKR, David Pfeffer)   
עיר בעלת היסטוריה עשירה של מצור צבאי, שריפות, חוסר יציבות כלכלית ושלל צרות אחרות, המצויה בסמיכות רבה לניו יורק ונמצאת בשנים האחרונות בשיא פריחתה. צעירים מגניבים רבים בחרו בעשורים האחרונות בהובוקן (Hoboken) כתחליף למגורים אולטרא יקרים במנהטן, ולמעשה עזרו להפוך את העיר למלאה בויברציות מרגשות. בימים אלו הצטרפו אל הקוקטייל החברתי של העיר יאפים למיניהם ותינוקות וול סטריט המבצעים את צעדיהם הראשונים בבורסה, מה שייקר את המגורים בעיר. ועכשיו למומנט מוזיקלי: מדובר בעיר הולדתו של לא אחר מאשר פרנק סינטרה הגדול. כיום מחזיקים להקת האינדי Yo La Tengo את הלפיד המוזיקלי בעיר. אם אתם מזדמנים להובוקן, קפצו למועדון "Maxwell's", שידוע כאחד ממועדונים המוזיקה הטובים בחוף במזרחי, ובמיוחד בחנוכה, אז נוהגיםYo La Tengo להקפיץ את הקהל בכל אחד משמונת ערבי החג.
 

ניוארק (Newark)

שד' ריימונד, ניוארק. כמה בעלי הון עוד נשארו (FLICKR, SheepGuardingLlama)
 שד' ריימונד, ניוארק. כמה בעלי הון עוד נשארו (FLICKR, SheepGuardingLlama)   
יתכן ואתם מכירים אותה. יתכן ושמעתם עליה כאחת מבירות הפשע של ארצות הברית. בירת גניבת המכוניות אולי. אולי בהקשר של כנופיות רחוב, סמים, עוני, הזנחה. אבל לניוארק, עשר דקות נסיעה ממנהטן והעיר הגדולה ביותר בניו ג'רזי ובטח אחת הידועות ביותר לשמצה, יש גם צד אחר. לא מדובר בצד רך, כיון שניוארק לא קלה לעיכול בשום צורה, אך בכל זאת צד המדגים היסטוריה מכובדת ופנים ססגוניות. מדובר בעיר עשירה לשעבר, שכמו ערים אחרות בארצות הברית, סבלה ממהומות על רקע גזעי בסוף שנות השישים אשר רוששו אותה לגמרי והבריחו את בעלי ההון למחוזות אחרים. כמו ערים רבות אחרות, ניוארק לא לגמרי התאוששה מעולם.

לאלו החפצים לבקר בעיר אמריקאית אמיתית הנפתחת אל מול המבקר על כל מכאוביה, ולא בניפוח של בועה תיירותית, מומלץ לבקר בעיקר באזור הקרוי Ironbound. מדובר באזור ססגוני הנשלט באופן כמעט בלעדי על ידי קהילה של דוברי פורטוגזית (פורטוגזים בעיקר, וגם ברזילאים). בין מסעדות ומאפיות פורטוגזיות מצוינות, למוזיקה ותרבות ברזילאית, לא תבינו איך לא שמעתם על המקום הזה קודם, ותגלו את פניה האמיתיות של אמריקה: המהגרים.
 

ג'רזי סיטי

מקהלת פרינסטון קופצת למים, לאחר ניצחון נוסף של קבוצת הפוטובול (FLICKR, joe shlabotnick)
 מקהלת פרינסטון קופצת למים, לאחר ניצחון נוסף של קבוצת הפוטובול (FLICKR, joe shlabotnick)   
עיר מרכזית נוספת המשקיפה על מנהטן מצדו השני של נהר ההאדסון, ואחת הערים בעלות הגוון האתני הגדול ביותר בארצות הברית. בשנים האחרונות, לאחר היסטוריה לא קלה שכללה שחיתויות ופשיעה (מזהים מוטיב חוזר?), חוותה העיר התעוררות מדהימה. הקרבה למנהטן הפכה את ג'רזי סיטי למעין "רובע שישי" של ניו יורק, וצעירים רבים העובדים בעיר מעדיפים להתגורר מעבר לנהר ולעשות את דרכם לעבודה ברכבת ה-Path המהירה. עסקים גדולים התרחבו השנים האחרונות מניו יורק לג'רזי סיטי, ולאט הם הופכים את קו הרקיע של העיר לבעל פוטנציאל להתחרות באחיו הניו יורקי.
 

עוד קצת טיפ ואני בפרינסטון

לאחר ש"הסופרנוס" חקקה בראשם של מיליונים את הקישור של ניו ג'רזי ופשע מאורגן, ולאחר שכל היסטוריון אמריקאי מתחיל מסוגל לדקלם מתוך שינה את הבעיות הכלכליות והחברתיות מהן סבלה ניו ג'רזי לאורך השנים, שווה לגעת בקצה המזלג בשני נושאים שונים לגמרי. קודם כל, מבחינת טבע ונופים, ניו ג'רזי מדהימה. לא לחינם היא קרויה "The Garden State". היא משופעת חורשות, נהרות וטבע דומם שקשה לעמוד בפניו. שנית, נושא ההשכלה הגבוהה. לאלו שחושבים להישאר בארה"ב ולהירשם לתואר ראשון או שני, תנו קפיצה לעיר פרינסטון, ביתו של אלברט איינשטיין וביתה של אחת האוניברסיטאות היוקרתיות בעולם. אופציה נוספת היא אוניברסיטת ראגטרס, המצויה בניו ברנזוויק, שגם לה מוניטין מצוין. בקיצור, לניו ג'רזי יש הרבה מה להציע. תשאלו את אחותי, היא כבר תגיד לכם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by